Terytorialsi ćwiczyli zasilanie miejscowości w energię na wypadek przerwy w dostawie prądu

zk

01.12.2022 07:26 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka, OZE Terytorialsi ćwiczyli zasilanie miejscowości w energię na wypadek przerwy w dostawie prądu

Partnerzy portalu

Terytorialsi ćwiczyli zasilanie miejscowości w energię na wypadek przerwy w dostawie prądu - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Terytorialsi/Twitter @terytorialsi

Terytorialsi z 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej w ramach operacji "Przyjazna Energia-22" ćwiczyli zasilanie miejscowości w energię elektryczną na wypadek wystąpienia przerwy w dostawie prądu. Ćwiczenia odbyły się w środę wspólnie z administracją publiczną w Lesznie.

Jak poinformowała w środę rzeczniczka 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej por. Anna Jasińska–Pawlikowska, szkolenie jest odpowiedzią na nowe zadania, jakie zostały nałożone na Wojska Obrony Terytorialnej Ustawą o obronie Ojczyzny.

Jasińska–Pawlikowska podała, że zadanie ma charakter ogólnokrajowy, a do szkolenia terytorialsi wykorzystują kontenerowe elektrownie polowe (KEP). Jak tłumaczyła, Kontenerowa Elektrownia Polowa KEP-900 składa się z trzech zespołów spalinowo-elektrycznych o mocy 2 x 250 KW i 1 x 400 kW. "Elementy mogą działać połączone razem, ale w przypadku mniejszego zapotrzebowania dostawy energii również osobno. Do ich obsługi są delegowani żołnierze, którzy ukończyli specjalistyczne kursy i posiadają uprawnienia SEP. Co ważne pod nadzorem doświadczonych operatorów elektrownia może działać nieprzerwanie przez tygodnie, a nawet miesiące" - zaznaczyła.

Jak podkreśliła, awaryjne zasilania w energię elektryczną prowadzone są przy współpracy z Enea S.A. "Wszystko po to, by realizować misję formacji - obronę i wsparcie lokalnych społeczności" – wskazała Jasińska-Pawlikowska.

Dodała, że ćwiczenia odbyły się już w kilku lokalizacjach i będą nadal realizowane, kolejno w województwach i miejscowościach wskazywanych przez przedstawicieli administracji publicznej oraz właściwe zakłady energetyczne.

"Wspólne szkolenia epizodyczne żołnierzy WOT pk. +Przyjazna Energia-22+ z zakładami energetycznymi nie mają na celu zastępowania firm w ich zasadniczych zadaniach statutowych. Terytorialsi szkolą się i nabierają doświadczeń od specjalistów, którzy posiadają ogromną wiedzę w zakresie energetyki i działań na wypadek sytuacji kryzysowych. Ćwiczenia mają na celu sprawdzić zdolności osobowe i sprzętowe do niesienia wsparcia społeczności lokalnych, na wypadek przerwy w dostawie energii. Ich celem jest również wymiana doświadczeń" – zaznaczyła.

Jasińska–Pawlikowska przypomniała, że z dniem wejścia w życie Ustawy o obronie Ojczyzny zadania przeciwkryzysowe nabrały nowego wymiaru; Wojskom Obrony Terytorialnej została powierzona niemilitarna część zadań zarządzania kryzysowego w resorcie obrony narodowej.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 23825,00 $ tona 2,27% 23 mar
 Cynk 2893,00 $ tona 0,21% 23 mar
 Aluminium 2264,00 $ tona 1,48% 23 mar
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.