Testy alternatywnego systemu energo-informatycznego w Sowlanach

zk

04.04.2023 16:31 Źródło: informacja prasowa
Strona główna Energetyka, OZE Testy alternatywnego systemu energo-informatycznego w Sowlanach

Partnerzy portalu

Testy alternatywnego systemu energo-informatycznego w Sowlanach - ZielonaGospodarka.pl
Fot. inf. prasowa

Ceny energii i niepewna sytuacja gospodarcza wymuszają na przedsiębiorcach poszukiwanie oszczędności. Niektóre firmy decydują się na innowacyjne rozwiązania technologiczne. Wśród nich znalazł się zakład z Sowlan, firma alu-frost, która udostępniła część swoich maszyn do testów alternatywnego systemu energo-informatycznego, autorstwa Electrum Concreo oraz Politechniki Wrocławskiej. Celem tych prac jest minimalizacja kosztów za energię elektryczną, a także zabezpieczenie produkcji przed przerwami w zasilaniu, a w efekcie – przed stratami.

Alu-frost specjalizuje się w obróbce metalu i wytwarzaniu akcesoriów samochodowych. Dysponuje zaawansowanym parkiem maszynowym, w tym czterema nowoczesnymi laserami, które potrzebują nieustannego zasilania. W skali miesiąca firma zużywa 100 tys. kWh prądu. Jej koszty przy obecnych cenach energii są bardzo wysokie. Tym bardziej, że zakład pracuje całą dobę.

- Już dwa lata temu zainwestowaliśmy w OZE, instalując na dachu jednej z hal panele fotowoltaiczne o mocy 317 kWp. W dużym stopniu zabezpieczyło to nasze potrzeby. Jednak teraz chcielibyśmy zoptymalizować ich pracę, tak by jeszcze bardziej zredukować koszty – mówi Piotr Świrko, prezes alu-frost.

Problemem, z którym często borykają się firmy produkcyjne zużywające dużo energii, są krótkotrwałe zaniki napięcia zasilającego. Mimo, że często trwają zaledwie kilka minut, powodują poważne straty. Po pierwsze, opracowywany akurat materiał nie nadaje się już do dalszej obróbki w 100 proc. Po drugie ponowny rozruch maszyn jest długotrwały i energochłonny.

Firma Electrum Concreo* zgłosiła się do alu-frost z propozycją rozwiązania problemów braku elastyczności w pracy farmy fotowoltaicznej oraz strat wywołanych przerwami w dostawach prądu. Spółka wchodzi w skład Grupy Electrum wiodącego biznesu Climate Tech. Na co dzień zajmuje się wykonawstwem obiektów OZE, ale w skład jej działalności wchodzą również projekty badawcze, które wspomagają zieloną transformację energetyczną.

Electrum zaoferowało przetestowanie innowacyjnego magazynu energii podtrzymującego zasilanie hali produkcyjnej podczas zaburzeń w sieci zasilającej. Magazyn energii opracowywany jest w ramach międzynarodowego projektu MESH4U**, którego celem jest opracowanie i przetestowanie wielu węzłów magazynowania energii w celu maksymalizacji wykorzystania dla różnych potrzeb i warunków, m.in. dla przemysłu.

Konsorcjum projektu, którego liderem jest Electrum Concreo, obejmuje również Niemcy, Włochy i Szwajcarię – w każdym z tych krajów powstają demonstratory magazynów energii, które po zakończonym projekcie dostarczą rozwiązania dla przemysłu oraz klientów końcowych w lokalnych sieciach energetycznych i operatorów systemów dystrybucyjnych. W Polsce demonstrator został zaimplementowany właśnie w Sowlanach.

-Rozwiązanie zastosowane w alu-frost łączy cechy magazynu energii i UPSa, podtrzymującego zasilanie wrażliwych urządzeń podczas zaburzeń w sieci zasilającej. Magazyn współpracuje z zainstalowaną na dachu hal produkcyjnych zakładu instalacją fotowoltaiczna, dodatkowo zwiększając jej elastyczność oraz odporność na zewnętrzne zakłócenia. Innowacyjny i inteligentny algorytm potrafi przewidywać i regulować proces magazynowania energii, dostosowując się do zapotrzebowania, taryf a nawet pogody.  Dodatkową zaletą rozwiązania jest możliwość arbitrażu cenowego – zakupu energii z sieci gdy jest tańsza i wykorzystanie jej na własne potrzeby, gdy energia w sieci jest droga – wyjaśnia pokrótce Marcin Oksimowicz, Kierownik Działu Projektowego w Electrum.

Pierwsze wyniki testów w warunkach rzeczywistych są bardzo obiecujące. Magazyn chroni przed zakłóceniami i zanikami zasilania w 100 proc. Współpraca z siecią zasilającą, która polega na ładowaniu magazynu i oddawaniu energii do obiegu wewnętrznego również wypadła pomyślnie. W dalszej kolejności testom poddane zostaną algorytmy AI sterujące pracą magazynu i PV w taki sposób, aby korzystać z obu tych źródeł jak najbardziej ekonomicznie – pobierać energię z fotowoltaiki, nadwyżkami energii ładować magazyn, w miarę potrzeby zasilać magazyn z sieci i zużywać zgromadzone zasoby, gdy zakup energii jest nieopłacalny.

Alu-frost jest jedną z pierwszych firm na Podlasiu, które chcą skorzystać z alternatywnego systemu energo-informatycznego tego typu.

- Z nowymi technologiami często tak jest, że kto wprowadzi je pierwszy skorzysta najbardziej. Dlatego zamierzamy inwestować w innowacyjne rozwiązania, które podniosą bezpieczeństwo energetyczne zakładu, a do tego są ekologiczne – dodaje prezes alu-frost.


*Więcej o grupie Electrum można znaleźć na kanałach społecznościowych na LinkedIn, Facebooku i Instagramie.
**Projekt MESH4U jest współfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu ERA-NET Smart Grids Plus Joint Call 2019 on Energy Storage Solutions (MICall2019)

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.