TOGETAIR: nie ma alternatywy dla gazu jako paliwa przejściowego do wodoru

zk

22.04.2021 15:26 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka, OZE TOGETAIR: nie ma alternatywy dla gazu jako paliwa przejściowego do wodoru

Partnerzy portalu

TOGETAIR: nie ma alternatywy dla gazu jako paliwa przejściowego do wodoru - ZielonaGospodarka.pl
Pixabay

Praktycznie nie ma alternatywy dla gazu ziemnego jako paliwa przejściowego na drodze do bezemisyjnego wytwarzania energii - oceniali w czwartek uczestnicy dyskusji o transformacji energetycznej na konferencji klimatycznej TOGETAIR.

Jak wskazał prezes Taurona Paweł Strączyński, wodór zapewne będzie paliwem docelowym w gospodarkach neutralnych klimatycznie, ale dziś w odpowiednich ilościach nie jest dostępny, a do czasu wdrożenia technologii zielonego wodoru niezbędne jest użycia gazu jako paliwa przejściowego.

Strączyński zauważył też, że jeżeli Polska miałaby być neutralna klimatycznie do roku 2050, już dziś powinna rozpocząć intensywny program inwestycji w źródła energii na gaz. Przy czym każdy rok opóźnienia decyzji o kształcie przyszłych europejskich regulacji sprawia, że koszty transformacji energetyki w Polsce rosną - zaznaczył.

Prezes Taurona tłumaczył, że aby cena energii z nowych źródeł gazowych była akceptowalna, czas ich eksploatacji musi być odpowiednio długi. Tymczasem przy celu 2050 moment skończenia ich działania jest określony. Każdy rok odwlekania decyzji powoduje albo wzrost ceny produkcji, albo lukę finansową takiej inwestycji - wskazał.

Zdaniem Strączyńskiego nie ma dziś alternatywy dla węgla innej niż gaz, a dodatkowo „jeżeli szybko nie zbudujemy boków na gaz dostosowanych do wodoru stabilność polskiego systemu będzie zagrożona”. Zwłaszcza, że w jego ocenie, w projekcie jądrowym musimy być przygotowani na opóźnienia.

Jacek Jaworski z Instytutu Nafty i Gazu-PIB podkreślił z kolei, że w kwestii przesyłu wodoru Polska jest dokładnie w takiej samej sytuacji, jak inne kraje - przysposabiamy system gazowy do transportu mieszanki metanu i wodoru.

Jak wskazał, dziś dwa główne nurty to transport istniejącą siecią gazu domieszką wodoru oraz budowa autonomicznych systemów wodorowych. Zdaniem Jaworskiego trudno obecnie wskazać, która koncepcja zwycięży. Według niego możliwy jest taki scenariusz, że systemy czysto wodorowe będą rozwijać się niezależnie od istniejącej sieci, w pewnych enklawach.

Prezes Naftoserwisu Paweł Jakubowski ocenił, że w najbliższym czasie nie wybudujemy równoległej infrastruktury do przesyłu i dystrybucji wodoru i musimy myśleć o adaptowaniu istniejącej sieci do nowego paliwo.

Jakubowski przypomniał, że wodór jest paliwem „trudnym” i musimy się nauczyć bezpiecznych technologii, jednak w Polce mamy sporo różnych wynalazków, a także zdolnych inżynierów, którzy są w stanie proponować znakomite rozwiązania.

Z kolei prezes Instytutu Studiów Energetycznych Andrzej Sikora mówił, że biorąc pod uwagę zaangażowany potencjał naukowy i finansowy, szybko pojawi się nowa technologia, nowe paliwo i sposób magazynowania. Jego zdaniem to wodór będzie paliwem przejściowym na drodze do energetyki przyszłości.

Sikora podkreślił, że dziś Polska nie ma innego wyboru niż gaz jako tymczasowe paliwo. Zaznaczył jednak, że znaczna część tego gazu będzie dalej pochodzić z Rosji, ponieważ np. gaz z Norwegii stoi w długim terminie pod znakiem zapytania z powodu polityki klimatycznej tego kraju i generalnie Skandynawii.

Podczas dyskusji prezes Taurona przypomniał, że gaz będzie też paliwem w ciepłownictwie, ponieważ trudno sobie wyobrazić odejście od ciepła systemowego na rzecz systemów indywidualnych i bezemisyjnych.

W ciepłownictwie szybko można przejść z węgla na rzecz kogeneracji na gazie, która obniża emisyjność 3-krotnie - wskazał Strączyński. Jak dodał, w długoterminowej wizji zakłada się, że paliwem będzie wodór, jednak gaz to jest najbliższa przyszłość, wizja krótkoterminowa, a odbiorców ciepła interesuje jednak przede wszystkim taka właśnie perspektywa krótkoterminowa - ocenił prezes Taurona.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 25550,00 $ tona 0,79% 1 cze
 Cynk 2270,00 $ tona 1,93% 1 cze
 Aluminium 2280,00 $ tona 1,15% 1 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.