Marszałek woj. śląskiego na TOGETAIR: przyspieszajmy transformację energetyczną

zk

22.04.2021 15:32 Źródło: PAP
Strona główna Marszałek woj. śląskiego na TOGETAIR: przyspieszajmy transformację energetyczną
Marszałek woj. śląskiego na TOGETAIR: przyspieszajmy transformację energetyczną - ZielonaGospodarka.pl
Fot. gov.pl

Gorąco zachęcam, aby przyspieszać procesy transformacji energetycznej – mówił w czwartek na szczycie klimatycznym TOGETAIR marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski. Wezwał jednocześnie do koncentrowania tam interwencji finansowej - ze względu na największe skutki gospodarcze i społeczne transformacji.

W panelu poświęconym przyszłości energetyki i górnictwa marszałek nawiązał do przyjętej w woj. śląskim w ub. roku nowej strategii rozwoju pod hasłem „Zielone Śląskie 2030”. „Ochrona środowiska, gospodarka niskoemisyjna, to nasze główne cele do 2030 r. Za tym będą szły działania i środki z polityki spójności, z funduszu transformacji, z budżetu, rządu” – wskazał.

„Gorąco zachęcam wszystkich, żeby tu przyspieszać. Chociażby ceny praw do emisji szybują w górę: wszyscy będziemy za to płacić, dopóki ta sytuacja nie znormalizuje się i odnawialnych źródeł energii nie będzie więcej” – zdiagnozował Chełstowski.

Nawiązał do swojej niedawnej wizyty w jednej z ważnych spółek polskiego sektora okołogórniczego, który generuje znaczne środki na regionu i kraju. „Z rozmów wynika, że wiele przedsiębiorstw ma świadomość tego, że zielona zmiana nadchodzi dużymi krokami. Oni mają odpowiednie kompetencje i kwalifikacje, żeby przekierować swoją produkcję w kierunku odnawialnych źródeł” – zaznaczył.

„Zachęcam, żeby z tej śląskiej oferty korzystać” – podkreślił marszałek regionu. „Mamy świetnych fachowców, którzy tu przez wiele dekad rozwijali polską myśl techniczną i technologiczną” – dodał, przyznając jednocześnie, że część firm nie odnajdzie się w innych, niż dotąd, tradycyjnych branżach. „To też jest smutny fakt, z którym będziemy musieli się zmierzyć” – przyznał.

„Ale musimy patrzeć do przodu, nie możemy żyć przeszłością – ona jest bardzo ważna, na niej Śląsk i Polska zbudowały potęgę gospodarczą, ale patrząc na politykę Unii Europejskiej i rządowe strategie, są nowe reguły gry – im szybciej się do nich dostosujemy, osiągniemy sukces” – podkreślił marszałek.

Zapewnił przy tym, że samorząd regionu współpracuje z samorządami lokalnymi i stroną rządową przy przygotowywaniu narzędzi związanych z unijnym mechanizmem sprawiedliwej transformacji. Wskazał jednocześnie, że województwo – jako właściciel sieci ponad 40 marszałkowskich szpitali – zdaje sobie sprawę z wyzwań związanych z jakością zdrowia mieszkańców.

„Tu też musimy przyspieszać, bo przemysł ciężki, przez wiele lat dominujący w miksie gospodarczym woj. śląskiego, czy sektor wydobywczy, czy problemy z kopciuchami, bo urbanizacja w woj. śląskim jest najwyższa w kraju, powodują póki co mnóstwo problemów zdrowotnych. Patrząc z tych dwóch perspektyw, widzimy realną szansę na zmianę postrzegania Śląska” – uznał Chełstowski.

Wezwał przy tym do koncentrowania w woj. śląskim interwencji finansowej. „Tak naprawdę największe konsekwencje gospodarcze i społeczne transformacji dotkną Śląska. Tu jest mocna współpraca ze stroną rządową, aby skierować jak największe środki z polityki spójności, a z drugiej strony z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji” – zadeklarował.

Powołał się na współpracę z partnerskimi regionami Hauts-de-France i Nordrhein-Westfalen, które podobną transformację przechodziły przed laty i przekazane przez ich przedstawicieli zarówno pozytywne, jak i negatywne doświadczenia. „Dlatego my nie będziemy szukać na siłę świętego Graala, który spowoduje, że Śląsk się odczaruje, tylko będziemy kierować środki do tych specjalizacji i środowisk, które mają swoje kompetencje i chcą je rozwijać” – zapowiedział.

Uściślił, że region chce koncentrować się na projektach, które z jednej strony wpiszą się w transformację energetyczną, ale z drugiej zapewnią wysokie PKB – oznaczające wpływy podatkowe, także dla samorządu lokalnego i regionalnego. „To leży w interesie nas wszystkich” – zaakcentował marszałek woj. śląskiego.

Podkreślił, że w ostatnich tygodniach Europejski Komitet Regionów przyznał woj. śląskiemu na lata 2021-22 tytuł Europejskiego Regionu Przedsiębiorczości – z uwagi na strategię „Zielone Śląskie 2030”, która – jak mówił - w trudnym czasie programuje działania w największym regionie górniczym w Europie, „wychodzące ponad miarę wcześniejszego myślenia”.

„Budujemy nowy przemysł oparty o zielone technologie. Oczywiście dużo trudnych procesów przed nami; strona rządowa negocjuje tzw. umowę społeczną –ważny element transformacji. Ale na Śląsku świadomość tej transformacji jest duża – nasz pragmatyzm i pracowitość powodują, że chcemy iść do przodu” – zadeklarował marszałek woj. śląskiego.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 25550,00 $ tona 0,79% 1 cze
 Cynk 2270,00 $ tona 1,93% 1 cze
 Aluminium 2280,00 $ tona 1,15% 1 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.