Wynik wyszukiwania - "greenpeace" - Wiadomości

Szwecja. Greenpeace przeprowadził akcję przeciwko tankowaniu rosyjskiej floty cieni

Aktywiści z organizacji Greenpeace poinformowali w piątek o przeprowadzeniu na Morzu Bałtyckim w pobliżu Gotlandii akcji protestacyjnej przeciwko 125-metrowemu tankowcowi, który z tego miejsca zaopatruje w paliwo tzw. rosyjską flotę cieni. Sprawą możliwego wandalizmu zajęła się szwedzka policja.
13.04.2024

Światowy Dzień Wody – nie dla polskich rzek

22 marca obchodzony jest Światowy Dzień Wody. Tego dnia mija też 100 dni od zaprzysiężenia nowego rządu. Jedną z jego obietnic było zajęcie się truciem polskich rzek. Obietnica nie została spełniona, a Odra wciąż zalewana jest słonymi ściekami z kopalń. Aktywiści i aktywistki Greenpeace spłynęli kajakami rzeką, która jest dopływem Odry, a jej woda jest czarna od pyłu węglowego. Apelują do nowego rządu o pilną ochronę polskich rzek.
22.03.2024

Greenpeace blokuje wydobycie surowców na Morzu Północnym. Wśród "poszkodowanych" PGNiG

W norweskim sądzie zakończyła się sprawa, którą młodzieżowe organizacje klimatyczne pod egidą Greenpeace zgłosiły przeciwko władzom państwa. W wyniku tego sąd w Oslo zadecydował o unieważnieniu aprobaty trzech pól naftowych i gazowych z racji na "brak odpowiednich badań wpływu na środowisko." Swoje udziały w koncesjonowanych obszarach posiada PGNiG.
22.01.2024

Greenpeace pozywa Holandię za brak planu klimatycznego dla wyspy Bonaire

Mieszkańcy karaibskiej wyspy Bonaire oraz Greenpeace pozwali w czwartek państwo holenderskie do sądu - przekazała w oświadczeniu organizacja ekologiczna. Zarzucają oni rządowi w Hadze, że robi zbyt mało, aby chronić mieszkańców wyspy przed zmianami klimatycznymi.
12.01.2024

Brytyjska korporacja Unilever oskarżana o wprowadzanie konsumentów w błąd odnośnie ekologiczności produktów

Korporacja Unilever, właściciel ponad 400 marek w branżach żywnościowej, środków czystości i kosmetyków, może zostać objęta dochodzeniem w sprawie greenwashingu, czyli świadomego wprowadzania konsumentów w błąd odnośnie ekologiczności swoich produktów - poinformował we wtorek dziennik "The Guardian".
13.12.2023

44 organizacje pozarządowe: apelujemy o pilne przyjęcie ustawy wiatrakowej

Greenpeace i ponad 40 organizacji pozarządowych podpisało się pod wspólnym apelem w sprawie energetyki wiatrowej. Zwracają się do sejmowej większości o pilne przyjęcia ustawy umożliwiającej rozwój energetyki wiatrowej, który będzie bezpieczny dla ludzi i przyrody. „Nowa ustawa powinna zostać przygotowana w dialogu ze społeczeństwem i z zachowaniem najwyższych standardów legislacyjnych" – podkreślają sygnatariusze listu.
06.12.2023

16 aktywistów Just Stop Oil aresztowanych po proteście przed domem premiera Sunaka

Szesnastu aktywistów grupy Just Stop Oil, która domaga się wstrzymania wydobycia paliw kopalnych, zostało aresztowanych w nocy ze środy na czwartek po proteście zorganizowanym przed prywatnym domem brytyjskiego premiera Rishiego Sunaka.
30.11.2023

Afera wiatrakowa. Trwa gorąca dyskusja [MATERIAŁ AKTUALIZOWANY]

Grupa posłów Polska2050-TD i KO wniosła do Sejmu projekt nowelizacji ustawy dot. wsparcia odbiorców energii i proponuje przywrócenie obliga giełdowego i liberalizację zasad budowy farm wiatrowych. Projekt ustawy przewiduje m.in. liberalizację zasad budowy lądowych elektrowni wiatrowych, w których - jak podano - rozwój został zablokowany wprowadzeniem tzw. reguły 10 H, niewystarczająco zmienioną w marcu 2023 roku. Sytuacja ta wzbudza wiele emocji i generuje różne opinie.
30.11.2023

Dziesiątki tysięcy uczestników marszu klimatycznego w Amsterdamie

Dziesiątki tysięcy aktywistów klimatycznych przeszły w niedzielę w Marszu dla Klimatu i Sprawiedliwości w Amsterdamie. Wśród uczestników była szwedzka aktywistka klimatyczna Greta Thunberg.
12.11.2023

Greenpeace w proteście przeciwko budowie terminala gazowego w Zatoce Gdańskiej

Planowana w Zatoce Gdańskiej budowa terminala do importu skroplonego gazu ziemnego spotkała się ze zdecydowanym sprzeciwem aktywistów klimatycznych z Greenpeace'u.
08.11.2023

Greenpeace protestuje przeciwko terminalowi LNG w Niemczech

Na Bałtyku, w rejonie wyspy Rugia, aktywiści Greenpeace prowadzą protest przeciwko powstającemu tam rurociągowi terminalu skroplonego gazu LNG. Akcja protestacyjna prowadzona jest pod wodą, biorą w niej udział nurkowie – poinformował portal dziennika „Ostsee Zeitung”. Informacje o prowadzonej akcji potwierdziła w środę rzeczniczka policji.
02.11.2023

Szwedzka aktywistka klimatyczna Greta Thunberg zatrzymana przez policję w czasie demonstracji w Londynie

Szwedzka aktywistka klimatyczna Greta Thunberg została we wtorek zatrzymana przez policję w Londynie w czasie protestu przeciw konferencji firm z sektora naftowo-gazowego, która odbywa się w jednym z hoteli w tym mieście - podał Reuters, powołując się na świadków.
17.10.2023

Prezes PGE: na realizację zapisów decyzji środowiskowej dla Turowa wydaliśmy 42 mln zł

Na realizację zapisów decyzji środowiskowej dla Turowa PGE wydała 42 mln zł, skargi na decyzję są bezzasadne - przekazał PAP prezes PGE Wojciech Dąbrowski. WSA w Warszawie zawiesił w czwartek postępowanie ws. decyzji środowiskowej GDOŚ dot. wydobycia węgla w kopalni Turów.
31.08.2023

Minister Moskwa o decyzji WSA: funkcjonowanie kompleksu Turów nie jest zagrożone

Funkcjonowanie kompleksu Turów nie jest zagrożone, walka o Turów trwa - napisała na Twitterze minister klimatu i środowiska Anna Moskwa odnosząc się do czwartkowego postanowienia WSA w Warszawie o zawieszeniu postępowania ws. decyzji środowiskowej dla Turowa.
31.08.2023

Sąd zawiesił postępowanie ws. decyzji środowiskowej GDOŚ dot. kopalni Turów

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zawiesił w czwartek postępowanie ws. decyzji środowiskowej Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska dot. wydobycia węgla w kopalni Turów. Powodem tego jest brak prawomocnego zakończenia toczącego się równolegle postępowania przed GDOŚ z wniosku PGE GiEK o zmianę zaskarżonej decyzji środowiskowej.
31.08.2023

Śmieci, których nie widać – nie tylko ścieki są problemem polskich rzek, jezior i Bałtyku

Bałtyk jest nie tylko ujściem dla 20 rzek, z których połowa przepływa przez Polskę, ale też darmowym punktem zrzutu ścieków dla leżących nad nim państw. Podobnie traktowana jest Odra w przypadku zrzutów ścieków kopalnianych czy pofabrycznych. Jednak nie tylko one trawią polskie wody – równie szkodliwe są dla nich śmieci, a co za tym idzie mikro- i nanoplastik, który rozgościł się w naszych zbiornikach wodnych razem z innymi zanieczyszczeniami. Tylko czy stać nas na konsekwencje tych zjawisk?
24.08.2023

PGG: kopalnia Bielszowice po akcji Greenpeace wznowiła pracę

Ruch Bielszowice kopalni Ruda w Rudzie Śląskiej w nocy wznowił pracę po wielogodzinnej przerwie związanej ze środową akcją organizacji Greenpeace. Jej aktywiści wspięli się na szyb wydobywczy Ruchu Bielszowice i wywiesili na nim transparenty.
24.08.2023

PGG wyraża sprzeciw wobec akcji Greenpeace w Kopalni Ruda

Aktywiści Greenpeace w środę rano wspięli się na szyb wydobywczy Ruchu Bielszowice kopalni Ruda w Rudzie Śląskiej i wywiesili na nim transparenty. Polska Grupa Górnicza wyraziła sprzeciw wobec akcji argumentując, że jest ona nielegalna i stworzyła zagrożenie dla pracujących na dole górników.
23.08.2023

Stańcie po stronie przyrody i rolnictwa, a nie przychodów międzynarodowych koncernów — apel Greenpeace do europarlamentarzystów

Z okazji Wielkiego Dnia Pszczół, który przypada 8 sierpnia, Greenpeace apeluje do polskich europarlamentarzystów o działanie w obronie pszczół i poparcie ambitnego prawa ograniczającego zużycie pestycydów. Organizacja zachęca do podpisania petycji w tej sprawie na stronie chronmypszczoly.pl.
08.08.2023

Aktywiści Greenpeace okryli kirem dom premiera Wielkiej Brytanii w proteście przeciw polityce energetycznej

Aktywiści Greenpeace wdrapali się w czwartek na dach domu premiera Wielkiej Brytanii Rishiego Sunaka i okryli go "czarnym jak ropa" kirem od kominów po próg w proteście przeciw decyzji o przyznaniu nowych koncesji na wydobycie ropy i gazu z Morza Północnego - powiadomiła organizacja na swoim kanale na platformie X (Twitterze).
03.08.2023

Niemcy największym eksporterem odpadów w UE; "w świat wysyłają kontenery starych opakowań"

745 100 ton - tyle odpadów z tworzyw sztucznych wywiozły Niemcy za granicę w całym 2022 roku. Takie dane podał Federalny Urząd Statystyczny. Onacza to, że Niemcy zajmują niechlubne, pierwsze miejsce w eksporcie odpadów w UE.
24.07.2023

Siemens Energy krytykowany za współpracę z rosyjską firmą nuklearną Rosatom

Siemens Energy, mimo wojny na Ukrainie, prowadzi interesy z rosyjską państwową spółką Rosatom – pisze portal RTL/ntv. UE robi wyjątek w kwestii sankcji wobec sektora energetycznego Rosji - w przeciwieństwie do ropy, czy gazu wciąż nie ma ograniczeń handlowych w sektorze jądrowym.
24.07.2023

Greenpeace apeluje o konsultacje dt. niemieckiego terminala LNG. Wzywa do nich także polski rząd

Greenpeace domaga się przeprowadzenia transgranicznej oceny wpływu na środowisko planowanego na Morzu Bałtyckim niemieckiego terminalu do importu LNG. Pismo w tej sprawie trafiło do Sekretarz Komitetu Wdrożeniowego Konwencji z Espoo Elisabeth Losasso. Terminal, który ma importować około 38 mld m3 gazu rocznie będzie największym tego typu obiektem w Europie. Inwestycja jest planowana u wybrzeży Rugii, 100 km od granicy Polski. Organizacja liczy na to, że polski rząd poprzez apel i włączy się w proces konsultacji tej inwestycji.
22.07.2023

Greenpeace: Podróże koleją w UE są średnio dwa razy droższe niż samolotem

Podróże koleją w UE są średnio dwa razy droższe niż samolotem, co pogarsza stan środowiska naturalnego. We Francji cena biletu kolejowego jest 2,6 razy wyższa niż przelot na tej samej trasie - głosi czwartkowy raport Greenpeace, który cytuje w sobotę radio France Info.
22.07.2023

NSA uchylił postanowienie o wstrzymaniu wykonania decyzji środowiskowej ws. Turowa

Naczelny Sąd Administracyjny uchylił we wtorek postanowienie warszawskiego sądu administracyjnego o wstrzymaniu wykonania decyzji środowiskowej ws. Turowa - poinformował PAP rzecznik NSA sędzia Sylwester Marciniak. NSA uwzględnił zażalenia GDOŚ, PGE GiEK i Prokuratury Krajowej.
18.07.2023

Prezes PGE o decyzji ws. Turowa: NSA uznał bezpieczeństwo energetyczne za wartość konstytucyjną

Naczelny Sąd Administracyjny uznał bezpieczeństwo energetyczne za wartość konstytucyjną - podkreślił prezes PGE Wojciech Dąbrowski. We wtorek NSA uchylił orzeczenie WSA o wstrzymaniu wykonania decyzji środowiskowej dla Turowa.
18.07.2023

Rok po katastrofie w Odrze. Ekolodzy wnioskują o ograniczenie zrzutów soli do rzek

Aktywiści Greenpeace, w odpowiedzi na brak adekwatnych działań chroniących Odrę ze strony rządu premiera Morawieckiego, wyświetlili na budynkach kopalń hasła "Ta kopalnia truje Odrę... a Morawiecki śpi". Stało się to w przededniu złożenia przez Greenpeace i Frank Bold wniosków do Wód Polskich o ograniczenie pozwoleń wodnoprawnych wydanych kopalniom zrzucającym słoną wodę do dopływów Odry i Wisły.
29.06.2023

Prezes Enea SA: setki mld zł będzie kosztować dostosowanie systemu do odnawialnych źródeł

W najbliższych dwóch dekadach polski sektor elektroenergetyczny wymaga inwestycji rzędu setek miliardów złotych, by można było rozwijać energetykę zeroemisyjną i odnawialne źródła energii - prognozuje prezes Enea SA Paweł Majewski.
25.06.2023

Ekolodzy z Polski przeciwko wydobyciu węgla w niemieckiej kopalni odkrywkowej LEAG Welzow-Süd

Grupa polskich ekologów weźmie w niedzielę udział w proteście przeciwko planom długoletniego wydobycia w niemieckiej kopalni odkrywkowej węgla brunatnego LEAG Welzow-Süd, położonej w Łużycach, 60 kilometrów od granicy z Polską.
25.06.2023

Prokuratura Krajowa złożyła zażalenie na postanowienie WSA ws. Turowa

Prokuratura Krajowa przystąpiła do sprawy przed sądem administracyjnym dotyczącej kopalni w Turowie i skierowała zażalenie na postanowienie z końca maja br. o wstrzymaniu wykonania decyzji środowiskowej Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska - poinformował we wtorek rzecznik prasowy PK Łukasz Łapczyński.
14.06.2023

Rzecznik rządu: zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego jest kwestią o charakterze egzystencjalnym

Zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego milionom Polaków jest kwestią o charakterze egzystencjalnym - powiedział w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller.
12.06.2023

Minister klimatu: w poniedziałek PGE złoży zażalenie na postanowienie WSA ws. Turowa

PGE złoży w poniedziałek zażalenie na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie ws. Turowa - poinformowała w poniedziałek w Radiu Zet minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
12.06.2023

Prezes PGE ws. Turowa: ani zagraniczny, ani polski sąd nie są w stanie zamknąć legalnie działającego przedsiębiorstwa

Ani zagraniczny, ani polski sąd nie są w stanie zamknąć legalnie działającego przedsiębiorstwa, jakim jest kopalnia i elektrownia Turów - podkreślił w środę w TVP Info prezes PGE Wojciech Dąbrowski. Jego zdaniem postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego uderza w bezpieczeństwo energetyczne Polski.
08.06.2023

Moskwa: wydobycie w Turowie będzie prowadzone tak długo jak to będzie możliwe i potrzebne

Działalność kompleksu Turów to zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego Polski i regionu na najbliższe lata; wydobycie będzie prowadzone tak długo jak to będzie możliwe i potrzebne - podkreśliła we wtorek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
07.06.2023

Greenpeace "niepożądany" w Rosji

Choć działalność Greenpeace zaskakująco długo uznawana była w Rosji za legalną, to organizacja właśnie dołączyła do innych międzynarodowych organizacji ekologicznych i została przez rząd w Moskwie uznana za „niepożądaną”.
06.06.2023

Policja użyła gazu łzawiącego wobec aktywistów klimatycznych, blokujących walne zgromadzenie koncernu TotalEnergies [WIDEO]

Do starć policji z demonstrantami klimatycznymi doszło w piątek pod paryską Salle Pleyel, gdzie odbywa się walne zgromadzenie akcjonariuszy koncernu petrochemicznego TotalEnergies, blokowane przez aktywistów klimatycznych. Policja użyła gazu łzawiącego.
26.05.2023

Greenpeace uznana za "niepożądaną" w Rosji; organizacja: to absurdalne

Greenpeace uznała w piątek za absurdalną decyzją o uznaniu jej za "niepożądaną" na terytorium Rosji. Postanowienie Moskwy oznacza, że ta międzynarodowa organizacja pozarządowa, zajmująca się ochroną środowiska, musi całkowicie wynieść się z tego kraju.
22.05.2023

Aktywiści Greenpeace zablokowali zrzut ścieków z kopalni do Odry

W ramach sprzeciwu wobec braku działań Ministerstwa Klimatu i Środowiska, mających ochronić Odrę przed kolejną ekologiczną katastrofą, aktywiści i aktywistki Greenpeace zablokowali dzisiaj zrzut wysoce zasolonych ścieków z kopalni węgla kamiennego Halemba, które trafiają do Odry.
25.04.2023

Niemcy zamykają ostatnie elektrownie atomowe, w Berlinie demonstracje przeciwników i zwolenników

Jak poinformowała dpa, Greenpeace świętowało pod Bramą Brandenburską w Berlinie wycofywanie się z energii jądrowej. Tam znaleźli się także przeciwnicy zamknięcia tych elektrowni, w tym Stowarzyszenie Nuklearia. "Postrzegamy energię jądrową jako najlepszy sposób na utrzymanie naszego dobrobytu przy jednoczesnej ochronie przyrody i klimatu" – oświadczyło stowarzyszenie.
15.04.2023

Grupy akcjonariuszy chcą zmusić kanadyjskie banki do zaprzestania finansowania paliw kopalnych

Na walnych zgromadzeniach największych kanadyjskich banków grupy akcjonariuszy próbowały w tym tygodniu wymusić zobowiązania do rezygnacji z inwestycji w paliwa kopalne.
06.04.2023

Światowy Dzień Recyklingu – czas na budowanie przyszłości planety

Zaledwie 10% odpadów z tworzyw sztucznych jest poddanych realnemu recyklingowi w Polsce – wynika z dochodzenia przeprowadzonego przez Plastics Review w 2021 r. Konsumenci w kraju nad Wisłą chcą, by kupowane przez nich produkty powstawały z materiałów z recyklingu, co obrazują wyniki raportu Circular Voice. Niestety obecnie zaledwie 8,6% z tego, co zostaje wyprodukowane, jest przetwarzane i ponownie wykorzystywane – oznacza to, że marnujemy co najmniej 90% wszystkich wydobywanych surowców, co potwierdzają wyniki analizy Stena Recy
16.03.2023

Spółki górnicze przyznają się do zasolenia Odry i Wisły

Spółki górnicze odpowiedziały na raport Greenpeace, w którym organizacja wskazała kopalnie węgla jako sprawców ubiegłorocznej katastrofy w Odrze. Potwierdzają, że zrzucają do polskich rzek wysoce zasolone ścieki, ale robią to zgodnie z prawem. Polskie prawo zezwala na zrzut do rzek dowolnie zasolonych ścieków, co mają wykorzystywać praktycznie wszystkie firmy związane z górnictwem.
07.03.2023

Blisko 200 krajów przyjęło traktat ONZ o wodach międzynarodowych w celu ochrony życia morskiego

Blisko 200 krajów przyjęło "traktat o wodach międzynarodowych", mający na celu ochronę życia w morzach, które pokrywają niemal połowę powierzchni ziemi, a których status był przez lata zasadniczo nieuregulowany prawnie - informuje w poniedziałek serwis CNN.
06.03.2023

Francja z ustawą przyspieszającą rozwój OZE

Francuski parlament przyjął we wtorek ustawę, która ma na celu przyspieszenie rozwoju odnawialnych źródeł energii (OZE), a tym samym nadrobienie zaległości kraju w dziedzinie zielonej energii w obliczu kryzysu energetycznego.
08.02.2023

Greenpeace: w ciągu godziny w Karpatach znika powierzchnia leśna równa pięciu boiskom piłkarskim

W ciągu każdej godziny w Karpatach znika powierzchnia leśna odpowiadająca wielkości pięciu boisk piłkarskich - pisze w raporcie poświęconym ochronie lasów karpackich organizacja Greenpeace.
24.11.2022

Wiceprzewodniczący KE: zobowiązania na rzecz ochrony klimatu, przyjęte na COP27, nie są wystarczające

Zobowiązania dotyczące redukcji emisji gazów cieplarnianych, ustanowione podczas szczytu klimatycznego COP27 w egipskim Szarm el-Szejk, nie są wystarczające - ocenił w niedzielę wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans, cytowany przez agencję AP.
20.11.2022

TotalEnergies chce pozwać Greenpeace w związku z zarzutami o "drastyczne zaniżanie" emisji

Po tym, jak Greenpeace opublikował raport, w którym twierdzi, że emisje TotalEnergies są czterokrotnie wyższe niż zgłoszone przez firmę, francuski gigant energetyczny podjął decyzję o podjęciu działań prawnych i oskarżył grupę środowiskową o rozpowszechnianie "fałszywych i wprowadzających w błąd" informacji na temat swoich emisji gazów cieplarnianych.
05.11.2022

Czy Mistrzostwa Świata w Katarze mogą być naprawdę neutralne pod względem emisji CO2?

Organizatorzy Mistrzostw Świata w Katarze, które rozpoczną się w przyszłym miesiącu, zadeklarowali kibicom i gościom, że turniej będzie neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla - ale ich twierdzenia zostały nazwane "wprowadzającymi w błąd" i "nieuczciwymi".
31.10.2022

Rzecznik rządu: Kopalnia Turów jest kluczowym elementem zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski

Kopalnia Turów jest kluczowym elementem zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski; polski rząd miał pełną rację broniąc polskich obywateli przed ogromnymi stratami, które wywołałoby zablokowanie wydobycia węgla - podkreślił rzecznik rządu Piotr Müller, komentując wniosek do KE ws. kopalni Turów.
28.10.2022

Protesty ekologów w Hiszpanii. Gazociąg BarMar ma przebiegać przez teren chroniony

24.10.2022

Greenpeace: recykling plastiku to mit!

W 2021 roku jedynie 2,4 mln ton plastiku, czyli około 5 proc. z 51 mln ton wyprodukowanych przez amerykańskie gospodarstwa domowe, poddano recyklingowi, co pokazuje, że odzysk surowców wtórnych to mit - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu organizacji Greenpeace.
24.10.2022

Żaryn: Narracja Greenpeace o zagrożeniach ekologicznych ze strony Baltic Pipe jest fałszywa

Narracja Greenpeace o zagrożeniach ekologicznych ze strony Baltic Pipe jest fałszywa - powiedział we wtorek PAP pełnomocnik rzędu ds. rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP minister w KPRM Stanisław Żaryn.
28.09.2022

Płoną lasy Amazonii - największe zniszczenia od 2017 roku

System obserwacyjny brazylijskiego Krajowego Instytutu Badania Przestrzeni Kosmicznej (INPE) wykrył w sierpniu tego roku 3 358 ognisk pożarów na obszarze Puszczy Amazońskiej leżącym w granicach kraju. To najwięcej w ciągu miesiąca od sierpnia 2017 roku.
25.08.2022

IBRiS: odnawialne źródła lepsze niż węgiel

Blisko 80 proc. ankietowanych uważa, że w obliczu kryzysu energetycznego Polska powinna rozwijać odnawialne źródła energii (farmy wiatrowe i słoneczne, elektrownie wodne) - wynika z sondażu IBRiS przeprowadzonego na zlecenie "Rzeczpospolitej" w ostatnich dniach lipca.
09.08.2022

Wyboista droga Coca Coli do cyrkularności

Dostępna w Stanach Zjednoczonych marka Dasani wypuszcza wodę w butelkach wykonanych z 100% recyklingowanego materiału PET. Nie będzie to dotyczyć nakrętek i nalepek. Sprite natomiast odchodzi od charakterystycznego zielonego koloru butelek na rzecz plastiku przezroczystego, który łatwiej odzyskiwać. Zielona pozostaje etykietka, dodatkowo opatrzona hasłem „Recycle me”.
08.08.2022

Czy wojna w Ukrainie zmieniła nasz stosunek do transformacji energetycznej? [BADANIE]

Aż 2/3 Polaków popiera rezygnację z importu węgla, ropy i gazu z Rosji, nawet gdyby miało to oznaczać wzrost cen paliw i wyższe rachunki. W tegorocznej edycji badania Blue Media “Postawy ekologiczne Polek i Polaków” pojawił się kontekst wojny w Ukrainie i jej związków z czekającą nas transformacją energetyczną.
22.06.2022

Putin wykorzystywał "ochronę klimatu" przeciw Zachodowi

Wojna na Ukrainie pokazała wyraźnie, jak bardzo Europa stała się zależna od rosyjskiej ropy i gazu. Próby samodzielnego wydobycia gazu ziemnego często kończyły się niepowodzeniem z powodu protestów organizacji broniących klimatu, wspieranych pieniędzmi z Moskwy – pisze „Die Welt”.
26.03.2022

Greenpeace na Bałtyku protestuje przeciwko transportowi rosyjskiej ropy

Finansowanie armii Władimira Putina, która prowadzi wojnę w Ukrainie jest możliwe dzięki temu, że od lat świat, w tym kraje Unii Europejskiej kupują ropę, gaz i węgiel z Rosji. Greenpeace domaga się pilnego zakończenia importu paliw kopalnych z Rosji.
25.03.2022

MAEA zaczęła ocenę bezpieczeństwa planu uwolnienia do morza skażonej wody z Fukushimy

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) rozpoczęła w poniedziałek ocenę bezpieczeństwa przygotowanego przez rząd Japonii planu uwolnienia ponad miliona ton skażonej radioaktywnymi substancjami wody ze zniszczonej elektrowni jądrowej w Fukushimie.
14.02.2022

Drugi wyciek ropy w Zatoce Tajlandzkiej w ciągu dwóch tygodni

5 tys. litrów ropy naftowej wyciekło w czwartek do Zatoki Tajlandzkiej. Źródłem awarii jest ten sam podmorski rurociąg, z którego doszło do wycieku pod koniec stycznia – poinformowały miejscowe władze.
10.02.2022

'Mały krok w walce z paliwami kopalnymi': Shell wycofuje się z pola naftowego Cambo na Morzu Północnym

Royal Dutch Shell wycofał się z kontrowersyjnego projektu naftowego w pobliżu szkockich Szetlandów, twierdząc, że projekt nie ma już sensu ekonomicznego dla firmy.
24.12.2021

Ekolodzy o rezultatach COP26: daleko od potrzebnego przełomu

Mimo, że największe gospodarki podejmują kolejne działania na rzecz klimatu, to wciąż jest daleko od potrzebnego przełomu, który pozwoli zapobiec katastrofie - oceniają rezultaty COP26 organizacje ekologiczne. Doceniają jednak, że w końcowym dokumencie COP26 mówi się o odchodzeniu od węgla.
14.11.2021

Ekolodzy krytykują deklarację polskiego rządu dot. odejścia od węgla w latach 40-tych

Ekolodzy krytykują deklarację polskiego rządu dot. odejścia od węgla w latach 40-tych. Fundacja ClientEarth Polska Prawnicy dla Ziemi ocenia, że Polska stawia się w pozycji kraju rozwijającego się, a przedstawiciele Koalicji Klimatycznej uważają m.in., że potrzebny jest plan odejścia Polski od węgla do 2030 r.
05.11.2021

Chiny formalnie zaktualizowały w ONZ cele klimatyczne

Chiny zgłosiły do ONZ zaktualizowane krajowe cele klimatyczne (NDC), formalnie potwierdzając przed szczytem COP26 w Glasgow wcześniejsze zapowiedzi przywódcy kraju Xi Jinpinga w sprawie redukcji emisji – podały w czwartek agencje na podstawie rejestru ONZ.
29.10.2021

Dziesięć państw członkowskich wzywa UE do oznaczenia energii jądrowej jako energii niskoemisyjnej

Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Finlandia, Francja, Węgry, Polska, Rumunia, Słowacja i Słowenia zwróciły się do Komisji Europejskiej o włączenie energii jądrowej do ram zielonej taksonomii UE i uznanie jej za technologię niskoemisyjną. Dałoby to projektom energetyki jądrowej dostęp do pomocy państwa.
20.10.2021

Francuski sąd: Państwo musi wykonać swoje zobowiązania w sprawie redukcji emisji gazów

Państwo francuskie musi wykonać swoje dotychczas niezrealizowane zobowiązania w sprawie redukcji emisji gazów cieplarnianych – zdecydował w czwartek Sąd Administracyjny w Paryżu.
15.10.2021

Protest aktywistów Greenpeace'u przeciw eksportowi odpadów radioaktywnych

Aktywiści Greenpeace'u protestowali we wtorek przed siedzibą francuskiego koncernu energetycznego Orano w pobliżu Paryża przeciwko eksportowi do Rosji odpadów radioaktywnych, w tym zużytego uranu - przekazała na Twitterze ta organizacja obrońców środowiska.
13.10.2021

Stary tankowiec u wybrzeży Jemenu grozi katastrofą ekologiczną

U wybrzeży Jemenu cumuje na stałe tankowiec FSO Safer załadowany ponad milionem baryłek ropy. Statek jest w fatalnym stanie technicznym. Eksperci twierdzą, że do wybuchu lub zatonięcia jednostki może dojść niemal w każdej chwili. W przypadku katastrofy statku ucierpi ponad 8 milionów mieszkańców regionu i tak zmagającego się z ubóstwem i wyniszczającą wojną domową.
10.10.2021

22 działaczy Greenpeace aresztowanych za blokowanie terminalu Shella w rotterdamskim porcie

Holenderska policja aresztowała w poniedziałek 22 działaczy organizacji ekologicznej Greenpeace, którzy zablokowali wcześniej dostęp do Tweede Petroleumhaven - terminalu firmy Shell w porcie w Rotterdamie.
05.10.2021

Greenpeace wzywa do wprowadzenia unijnego zakazu reklam paliw kopalnych

Greenpeace i inne grupy ekologiczne wezwały w poniedziałek do wprowadzenia ogólnoeuropejskiego zakazu reklam i sponsorowania przez firmy naftowe i gazowe, porównując je do szkodliwych promocji tytoniu.
04.10.2021

MKiŚ: kopalnie podejmują procedurę uzyskania decyzji środowiskowych

Kopalnie węgla kamiennego, którym - na podstawie obowiązujących wcześniej przepisów - przedłużono koncesje wydobywcze bez oceny oddziaływania na środowisko, obecnie podejmują procedurę uzyskania decyzji środowiskowych - zapewnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
02.10.2021

Greenpeace chce wstrzymania pozwoleń na wydobycie węgla dla części kopalń

Greenpeace chce, by pozwolenia na wydobycie węgla kamiennego przez kopalnie, którym w ostatnich latach przedłużono koncesje bez oceny oddziaływania na środowisko i konsultacji społecznych, zostały wstrzymane do czasu uzupełnienia dokumentacji. Kopalnie nie widzą do tego żadnych podstaw.
01.10.2021

WHO rekomenduje bardziej surowe przepisy dotyczące zanieczyszczenia powietrza

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowała w środę badanie, z którego wynika, że zanieczyszczenie powietrza jest groźniejsze dla zdrowia, niż głosiły wcześniejsze ustalenia. WHO rekomenduje więc bardziej surowe przepisy w sprawie dopuszczalnego poziomu zanieczyszczeń.
23.09.2021

Rosja/ Rok 2021 rekordowy, jeśli chodzi o zasięg pożarów lasów w Rosji

Bieżący rok jest rekordowy, jeśli chodzi o zasięg pożarów lasów, do jakich doszło na terytorium Rosji - poinformował w sobotę ekspert rosyjskiego oddziału organizacji Greenpeace, Aleksiej Jaroszenko. Pożary objęły w sumie 18,2 ha - cytuje jego słowa TASS.
19.09.2021

Zatrzymano ponad 30 działaczy Greenpeace protestujących w Hadze

Holenderska policja zatrzymała we wtorek 31 działaczy organizacji ekologicznej Greenpeace, którzy protestowali w Hadze na dachu tymczasowej siedziby izby niższej parlamentu Niderlandów. Aktywiści przykuli się łańcuchami, aby zwrócić uwagę na szkody wyrządzane naturze przez azot.
15.09.2021

Aktywiści Greenpeace przypięci do bram Ministerstwa Aktywów Państwowych

Aktywiści Greenpeace w czwartek zablokowali kontenerami wejście do gmachu Ministerstwa Aktywów Państwowych w Warszawie, przypięli się do bram oraz zablokowali wjazd. Domagając się od rządu wyznaczenia roku 2030, jako najpóźniejszej daty odejścia Polski od węgla.
09.09.2021

Spółdzielnie energetyczne oferują solidne zyski z inwestycji w małe elektrownie słoneczne

Ponieważ stopy procentowe są bliskie zeru lub nawet ujemne, nie ma sensu oszczędzać pieniędzy w banku. Wspólnoty energetyczne w całej Europie uruchamiają projekty budowy małych elektrowni słonecznych, w które można bezpiecznie zainwestować bardzo małe kwoty, a mimo to uzyskać stosunkowo wysokie zyski.
24.08.2021

Greenpeace: pożary w Jakucji są w tym roku największe w historii obserwacji

Pożary w Jakucji, regionie w azjatyckiej części Rosji, są w tym roku największe w historii obserwacji – powiedział PAP działacz organizacji Greenpeace Grigorij Kuksin. Jego zdaniem Rosja musi zrezygnować całkowicie z użycia ognia w gospodarce rolnej i leśnej.
22.08.2021

Koalicja Klimatyczna: Polska musi odejść od spalania węgla

Najnowszy raport Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu dla Polski oznacza, że nie wolno zwlekać z przygotowaniem planu odejścia od spalania węgla do 2030 roku – wynika z poniedziałkowego komunikatu Koalicji Klimatycznej.
09.08.2021

Na świecie pojawią się miliony ton zużytych baterii z pojazdów elektrycznych

Dynamiczny wzrost branży pojazdów elektrycznych sprawia, że w najbliższych latach na świecie pojawią się miliony ton akumulatorów nienadających się już do użycia w samochodach. Eksperci apelują o pilne opracowanie wydajnych metod recyklingu i ostrzegają przed potencjalnym zagrożeniem ekologicznym.
04.08.2021

Pszczoły i zapylacze zagrożone na całym świecie, w tym w Europie Zachodniej

Populacja zapylaczy i pszczół, które są kluczowe w funkcjonowaniu ekosystemów czy produkcji żywności, jest obecnie zagrożona na całym świecie, w tym w Europie Zachodniej, przez monokulturę rolnictwa i jego chemizację oraz zmiany klimatu - mówi PAP ekolog prof. dr hab. Piotr Skubała.
21.07.2021

Targi klimatyczne przed Teatrem Powszechnym - 4 lipca

W niedzielę przed Teatrem Powszechnym w Warszawie odbędą sie Targi klimatyczne – zaplanowano m.in. debatę organizacji ekologicznych, wyprzedaż kwiatów, prezentację wyników badań o nastawieniu Polaków do katastrofy klimatycznej – poinformował PAP Mateusz Węgrzyn z teatru.
02.07.2021

Parlament wzywa rząd Japonii do zmiany decyzji o uwolnieniu do morza radioaktywnej wody

Parlament Korei Płd. przyjął we wtorek rezolucję wzywającą rząd Japonii do zmiany decyzji o uwolnieniu do morza radioaktywnej wody ze zniszczonej elektrowni jądrowej w Fukushimie – podała agencja Yonhap.
30.06.2021

Naukowcy: zakładanie pasiek miejskich może szkodzić rodzimym gatunkom pszczół

Popularne w ostatnich latach miejskie pasieki mogą szkodzić rodzimym gatunkom pszczół – uważają naukowcy. Tłumaczą, że pomagają one wyłącznie pszczole miodnej, która na tle pozostałych 450 gatunków dzikich zapylaczy jest stosunkowo mało zagrożona.
27.06.2021

Greenpeace zaskarżyło do WSA przedłużenie koncesji dla Turowa do 2044 roku

Organizacja ekologiczna Greenpeace zaskarżyła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie decyzję ministra klimatu przedłużającą do 2044 roku koncesję dla kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Turów.
16.06.2021

Wycieku ropy w Republice Komi, to problem systemowy

Wyciek ropy, do którego doszło w maju w Republice Komi, na północy Federacji Rosyjskiej, to groźba dla tamtejszej przyrody i mieszkańców. Według niektórych danych powierzchnia skażenia wynosi ok. 12 tys. km kwadratowych. Do awarii w tym regionie dochodzi regularnie.
22.05.2021

Ekolodzy ws. Turowa: takiej decyzji TSUE można było się spodziewać

Decyzji TSUE ws. wstrzymania wydobycia w kopalni Turów można było się spodziewać, to powinien być kubeł zimnej wody dla rządu, który odpowiada za transformację energetyki – wskazują organizacje ekologiczne. Przyznają jednak, że nagłe zamknięcie kopalni będzie dramatem dla regionu.
22.05.2021

Umowa dla górnictwa parafowana przez związki i przedstawicieli rządu

Związkowcy i przedstawiciele rządu parafowali w środę w Katowicach umowę społeczną, zakładającą wygaszenie kopalń węgla energetycznego do 2049 r., pomoc publiczną dla górnictwa w tym okresie, osłony socjalne dla górników i mechanizmy wsparcia transformacji Śląska. Podpisanie umowy zaplanowano na maj.
28.04.2021

Restrukturyzacja energetyki - możliwe, że odbiorcy energii nie skorzystają na stworzeniu NABE

Pomysł MAP, by wydzielić ze spółek energetycznych ok. 70 węglowych bloków do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego niesie ze sobą ryzyko wyższych rachunków dla odbiorców - oceniają analitycy. Według resortu aktywów państwowych, NABE uwolni spółki od "węglowego balastu".
19.04.2021

MKiŚ: mamy szereg argumentów odrzucających czeskie zarzuty ws. Turowa

Mamy szereg argumentów odrzucających czeskie zarzuty wobec działalności kopalni węgla brunatnego Turów - podkreślił wiceszef MKiŚ Piotr Dziadzio. Dodał, że Czesi oczekują od Polski zainwestowania nawet 60 mln euro po ich stronie.
30.03.2021

Chiny odpowiadały w 2020 roku za ponad połowę światowej energii z węgla

Chiny odpowiadały w 2020 roku za 53 proc. energii wytworzonej na świecie z węgla; ich udział wzrósł, mimo obietnic dotyczących ochrony klimatu i rozwoju energii odnawialnych – napisano w opublikowanym w poniedziałek raporcie brytyjskiego think tanku Ember.
29.03.2021

Mikrofale mogą być przyszłością recyklingu tworzyw sztucznych

Minęło prawie dziesięć lat, odkąd Jocelyn Doucet po raz pierwszy eksperymentowała z recyklingiem plastikowych odpadów w kuchence mikrofalowej. Teraz mówi, że technologia wywodząca się z tych wczesnych wysiłków może umożliwić produkcję plastiku prawie wyłącznie z materiałów pochodzących z recyklingu.
24.03.2021

Niemieckie Greenpeace: 76% kosmetyków do makijażu zawiera mikroplastik

Greenpeace opublikowała w poniedziałek na swojej stronie internetowej skład kosmetyków do makijażu znanych marek - 76 proc. z nich zawierało mikroplastik. Organizacja zaapelowała do rządu Niemiec o wprowadzenie zakazu używania plastiku w produkcji kosmetyków.
23.03.2021

Aktywiści Greenpeace weszli na teren kopalni węgla brunatnego Turów

Działacze Greenpeace weszli w środę na teren kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Turów w Bogatyni (Dolnośląskie). Na jednej z wielkogabarytowych koparek rozwiesili transparent; domagają się m.in. odejścia od węgla do 2030 r.
17.03.2021

Awarie przemysłowe, stan środowiska niepokoją Rosjan i Greenpeace

Główne problemy ekologiczne ważne dla Rosjan w codziennym życiu to zanieczyszczenie powietrza, wody, stan lasów – problemy, które wpływają na zdrowie ludzi. Coraz więcej Rosjan zwraca też uwagę na zmiany klimatu i globalne zmiany w przyrodzie.
16.03.2021

Greenpeace zrywa mediacje z PGE GiEK

Greenpeace poinformował PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. o woli „zakończenia mediacji" w związku ze złożonym w marcu ub.r. pozwem Greenpeace przeciwko PGE GiEK - podała rzeczniczka firmy Sandra Apanasionek. Greenpeace zapowiada, że spór wróci na salę sądową.
25.02.2021

Przełomowy wyrok we Francji: państwo skazane za niedociągnięcia w walce ze zmianami klimatu

Po raz pierwszy w historii Francji sąd w Paryżu uznał, że państwo winne jest „karalnych niedociągnięć, nie dotrzymując zobowiązań w sprawie redukcji emisji gazów cieplarnianych". Organizacje ekologiczne określają wyrok trybunału administracyjnego, jako „historyczny”.
03.02.2021

Rosyjscy parlamentarzyści apelują o uznanie działalności Greenpeace za niepożądaną

Rosyjscy parlamentarzyści zabiegają o to, by międzynarodowa organizacja ekologiczna Greenpeace została uznana za tzw. zagranicznego agenta; wzywają też, by działalność organizacji uznać w Rosji za niepożądaną - podał w poniedziałek dziennik "Kommiersant".
14.12.2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.