Vattenfall czyni port Esbjerg swoją logistyczną stolicą morskiej energetyki wiatrowej

zk

30.10.2022 20:21
Strona główna Energetyka, OZE Vattenfall czyni port Esbjerg swoją logistyczną stolicą morskiej energetyki wiatrowej

Partnerzy portalu

Vattenfall czyni port Esbjerg swoją logistyczną stolicą morskiej energetyki wiatrowej - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Dennis Jul Pedersen, dyrektor generalny Port Esbjerg

Vattenfall znacząco rozszerza swoją obecność w Esbjerg, otwierając nowy międzynarodowy magazyn centralny, który będzie obsługiwał nie tylko duńskie, ale także holenderskie i brytyjskie farmy wiatrowe. Vattenfall nazywa Esbjerg swoją "stolicą logistyki", a w planach dewelopera jest dalsza ekspansja.  

5 października miała miejsce oficjalna inauguracja nowego międzynarodowego magazynu Vattenfall o powierzchni 2 200 m2 w Port Esbjerg - którego władze mają w planach uczynić go europejskim węzłem offshore.Dzięki lokalizacji wybranej przez dewelopera Esbjerg jest teraz oficjalnie logistyczną stolicą offshore wind Vattenfall.

- Na ponurym tle obecnego kryzysu energetycznego, kluczowe znaczenie ma posiadanie stabilnych, wolnych od kopalin dostaw energii w Europie. Dla Vattenfall ważne jest, aby nasze łańcuchy dostaw były wydajne, aby serwisowanie mogło odbywać się tak szybko, jak to możliwe. Dlatego cieszymy się z otwarcia naszego nowego międzynarodowego magazynu centralnego w Esbjerg - mówi Erik Hiensch, dyrektor O&M Delivery w Vattenfall.

Inauguracja została uświetniona przemówieniami, przecięciem wstęgi. Według prelegentów z Vattenfall otwarcie jest wynikiem rozwoju morskiej energetyki wiatrowej na Morzu Północnym oraz centralnej lokalizacji i szerokiego know-how Portu Esbjerg.

Magazyn Vattenfall w Esbjerg ma zapewnić szybką dostawę głównych komponentów i kabli do morskich farm wiatrowych.

Podczas otwarcia firma zaprezentowała gigantyczny dźwig zainstalowany w magazynie, który może podnieść do 130 ton.

Również sam obiekt będzie czerpać w dużej mierze energię z zainstalowanych na dachu paneli fotowoltaicznych, które będą pokrywać około połowy zapotrzebowania magazynu.

Frontrunner i pionier w dziedzinie morskiej energetyki wiatrowej

- Uważamy Vattenfall za frontrunnera i pioniera w dziedzinie morskiej energetyki wiatrowej. Świadczą o tym osiągnięcia firmy z portem Esbjerg jako węzłem morskim - powiedział obecny podczas inauguracji prezes Port Esbjerg Dennis Jul Pedersen.

W 2002 roku deweloper wybudował Horns Rev 1 z 80 turbinami wiatrowymi i mocą zainstalowaną 158 MW, od 2014 roku energię generuje Dan Tysk z 80 turbinami wiatrowymi i mocą 288 MW, od 2017 roku Sandbank z 72 turbinami wiatrowymi i mocą 288 MW, oraz od 2019 roku Horns Rev 3 z 49 turbinami wiatrowymi i mocą 407 MW od 2019 roku

W sumie 281 turbin wiatrowych i moc 1.141 MW zainstalowanych i wysłanych z Esbjerg.

Ostatnio Vattenfall uruchomił projekty w Holandii i Niemczech, w których Port Esbjerg ma nadzieję uczestniczyć.

- Vattenfall odegrał aktywną rolę w napędzaniu technologii energetyki wiatrowej i rozwoju całej branży. Od pierwszych turbin z 39-metrowymi łopatami po najnowsze modele z łopatami mierzącymi 82 metry. W konsekwencji tego rozwoju musieliśmy również podwoić naszą zdolność produkcyjną i rozbudować port oraz między innymi podwoić rozmiar naszych dźwigów - dodał Dennis Jul Pedersen.

Dodał, że proces rozwoju nie kończy się w tym miejscu, a Vattenfall nadal będzie jego częścią i dzięki otwarciu magazynu centralnego będzie w czołówce pod względem pojemności i wyposażenia. Podobnie jak Port Esbjerg będzie starał się zawsze pozostawać w czołówce rozwoju.

Przystępne ceny energii i pozytywny wpływ na klimat

W sumie Port Esbjerg brał udział w instalacji 59 morskich farm wiatrowych o łącznej mocy ponad 23,5 GW. W sumie 4 200 turbin wiatrowych.

- Razem z Vattenfall mamy wspólny cel, jakim jest wytwarzanie zrównoważonej energii po przystępnych cenach i zmniejszenie negatywnego wpływu na klimat - powiedział Dennis Jul Pedersen.

Vattenfall obsługuje łącznie 12 morskich farm wiatrowych w północnej Europie o łącznej mocy zainstalowanej 2,6 GW, które wytwarzają energię elektryczną bez udziału paliw kopalnych, co odpowiada rocznemu zużyciu energii przez 2,6 mln europejskich gospodarstw domowych. Ponadto portfolio dewelopera, które  jest w trakcie budowy w Holandii i Danii o łącznej mocy 1,8 GW, a firma energetyczna bierze udział w różnych przetargach i projektach rozwojowych w regionie.

Esbjerg jest logistyczną stolicą morskiej energetyki wiatrowej Vattenfall

Centrum Kontroli i Nadzoru Vattenfall już znajduje się w Esbjerg, a firma monitoruje i kontroluje z tego miejsca swoje ogólne portfolio turbin wiatrowych we wszystkich krajach.

- Dodanie międzynarodowego magazynu centralnego w mieście podkreśla pozycję Portu Esbjerg jako strategicznego węzła dla morskiej energetyki wiatrowej w regionie. W ten sposób można powiedzieć, że Esbjerg jest logistyczną stolicą offshore wind firmy Vattenfall - mówił Erik Hiensch.Źródło: portesbjerg.dk

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 29225,00 $ tona -1,06% 2 lut
 Cynk 3349,00 $ tona -2,62% 2 lut
 Aluminium 2572,00 $ tona -1,46% 2 lut
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.