POWER CONNECT EXPO_2024_strona główna

W elektrociepłowni w Zgierzu rusza budowa jednostek wytwórczych redukujących emisję

zk

08.09.2022 21:21 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka, OZE W elektrociepłowni w Zgierzu rusza budowa jednostek wytwórczych redukujących emisję

Partnerzy portalu

 W elektrociepłowni w Zgierzu rusza budowa jednostek wytwórczych redukujących emisję - ZielonaGospodarka.pl
Fot. PGE

Wmurowano kamień węgielny pod budowę nowych, opartych na gazie jednostek wytwórczych w należącej do PGE Energia Ciepła elektrociepłowni w Zgierzu k. Łodzi. Inwestycja zapewni pokrycie zapotrzebowania na ciepło oraz pozytywnie wpłynie na jakość powietrza w regionie - poinformowała spółka w środę.

Budowę nowych jednostek wytwórczych na terenie zgierskiej elektrociepłowni umożliwiła zawarta w marcu br. umowa energetycznej spółki z konsorcjum firm Miko-Tech i Smart Epc. Będą one oparte o paliwo gazowe i zastąpią wyeksploatowane, szkodliwe dla środowiska jednostki oparte na paliwie węglowym.

Jak podkreślił w środę prezes PGE Energia Ciepła Przemysław Kołodziejak, rozpoczęcie inwestycji w Zgierzu to kolejny krok w transformacji ciepłownictwa kraju.

"Wpisuje się ona w realizację celu Grupy PGE, który zakłada 70 proc. udziału paliw niskoemisyjnych w produkowanej przez PGE Energia Ciepła energii do roku 2030. Budowa nowych jednostek wytwórczych zasilanych gazem ziemnym w Zgierzu, mająca na celu utrzymanie zdolności produkcyjnych przy jednoczesnym zachowaniu dbałości o środowisko, to bardzo ważna inwestycja będąca kolejnym krokiem w transformacji ciepłownictwa w naszym kraju" – zaznaczył.

Nowymi jednostkami podstawowymi zgierskiej elektrociepłowni będą trzy silniki gazowe z generatorami energii elektrycznej wraz z kotłem szczytowo-rezerwowym, wsparte instalacją OZE w postaci kolektorów słonecznych. W projekcie uwzględniono również budowę niezbędnego przyłącza gazowego i przyłącza do sieci elektroenergetycznej wraz z całą infrastrukturą towarzyszącą.

"Budowa nowych mocy wytwórczych zapewni pokrycie zapotrzebowania na ciepło po roku 2023. Inwestycja wpłynie pozytywnie na jakość powietrza w regionie, zmniejszając znacząco emisję tlenków siarki, pyłu, tlenków azotu, a także CO2" – dodał dyrektor elektrociepłowni PGE Energia Ciepła w Zgierzu Krzysztof Fuzowski.

Na terenie gminy Zgierz do systemowej sieci ciepłowniczej jest przyłączonych około 60 proc. mieszkańców. PGE Energia Ciepła jest też jedynym właścicielem ponad 42 km sieci ciepłowniczych.

Inwestycja warta blisko 80 mln zł netto ma zakończyć się w grudniu przyszłego roku. Projekt uzyskał blisko 22 mln zł dotacji z programu Ministerstwa Klimatu i Środowiska i NFOŚiGW "Środowisko, Energia i Zmiany klimatu" współfinansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021.

PGE Energia Ciepła należy do Grupy PGE i jest największym w Polsce producentem energii elektrycznej i ciepła wytwarzanych w procesie wysokosprawnej kogeneracji. Posiada w kraju 16 elektrociepłowni i sieci ciepłownicze o długości 678 km.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent $ baryłka  
 Cyna $ tona
 Cynk $ tona
 Aluminium $ tona
 Pallad $ uncja  
 Platyna $ uncja  
 Srebro $ uncja  
 Złoto $ uncja  

Dziękujemy za wysłane grafiki.