W Katowicach powstaną trzy przystanki z dachami roślinnymi

zk

05.05.2022 21:08 Źródło: PAP
Strona główna Klimat, Edukacja W Katowicach powstaną trzy przystanki z dachami roślinnymi

Partnerzy portalu

W Katowicach powstaną trzy przystanki z dachami roślinnymi - ZielonaGospodarka.pl
Fot. inf. prasowa

Do końca tego roku w Katowicach mają powstać trzy zielone przystanki – z roślinami posadzonymi na dachach wiat i w ich pobliżu. Przetarg na wykonanie prac, których koszt oszacowano na 275 tys. zł, ogłosił Zakład Zieleni Miejskiej.

„Zadanie obejmuje demontaż trzech istniejących wiat przystankowych, zlokalizowanych przy ulicach Sokolskiej, Radockiego i Kościuszki, i zamontowanie w ich miejscu nowych z dachem roślinnym (zielonym). Dodatkowo część chodnika wokół przystanków zostanie odbrukowana, by stworzyć tam miejsce z bylinami, trawami i roślinami pnącymi, które będą poprowadzone po jednej ze ścian wiaty” - poinformowała w czwartek rzeczniczka katowickiego magistraty Sandra Hajduk.

Na realizację projektu przewidziano 275 tys. zł. Potencjalni wykonawcy mają czas do 17 maja na składanie ofert, a zwycięzca będzie musiał wykonać zielone instalacje do końca roku.

„Zazielenienie miasta to jeden z priorytetów. Drzewa pojawiły się już na alei Korfantego. Zazielenić ma się także ul. Warszawska oraz pl. Sejmu Śląskiego. To sposób na walkę z ociepleniem klimatu oraz na poprawę jakości życia mieszkańców” - wskazał prezydent Katowic Marcin Krupa. Jak przypomniał, aby propagować kolejne tego typu rozwiązania w Katowicach powstał tzw. zielony budżet obywatelski - 3 mln zł na szeroko pojętą ekologię i ochronę środowiska. Dzięki tym środkom w mieście powstaną np. łąki kwietne.

Jak przypominają katowiccy urzędnicy, miasta starają się na różne sposoby tworzyć rozwiązania spowalniające skutki ocieplenia klimatu i ograniczać zjawisko tzw. wysp ciepła, czyli wyższej temperatury powietrza w miejscach, gdzie jest duże nagromadzenie powierzchni nieprzepuszczalnych, jak beton czy asfalt, oraz występują osłabione ruchy powietrza.

Jednym z najważniejszych działań zapobiegających tym zjawiskom jest tworzenie powierzchni biologicznie czynnych. Właśnie takie zadanie będą pełniły nowe wiaty przystankowe. „Zielone przystanki przyczynią się do łagodzenia zmian klimatu. Pozwolą na retencjonowanie wody opadowej i odzyskiwanie zasobów. Dodatkowo zielone dachy działają jak naturalne klimatyzatory. W upalne dni temperatura wokół nich jest niższa w porównaniu z dachami stworzonymi w tradycyjnej technologii” - dodaje magistrat.

Dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach Mieczysław Wołosz zwrócił uwagę, że poza pomocą w retencjonowaniu wody i obniżaniu temperatury, zielona infrastruktura miejska pomaga także w filtracji zanieczyszczeń i stanowi dobre środowisko dla owadów i ptaków.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.