W Małopolsce uruchomiono jedną z największych farm fotowoltaicznych w Polsce

W Małopolsce uruchomiono jedną z największych farm fotowoltaicznych w Polsce - ZielonaGospodarka.pl
07.09.2023 13:34 Źródło: PAP MediaRoom, ALSEVA
Strona główna Energetyka, OZE W Małopolsce uruchomiono jedną z największych farm fotowoltaicznych w Polsce

Partnerzy portalu

W Małopolsce uruchomiono jedną z największych farm fotowoltaicznych w Polsce - ZielonaGospodarka.pl
Fot. PAP MediaRoom, ALSEVA

W małopolskiej gminie Rzezawa powstała jedna z 10 największych wielkopowierzchniowych farm słonecznych w Polsce. 6 września odbyło się uroczyste otwarcie obiektu „Rzezawa 60”, podczas którego podsumowano kluczowe etapy tej inwestycji oraz jej najważniejsze parametry. Rozwiązania przyjęte na etapie projektowania i budowy farmy dają gwarancję jej maksymalnej wydajności produkcyjnej oraz efektywnego zarządzania systemem elektroenergetycznym.

Elektrownia słoneczna „Rzezawa 60” to inwestycja o imponującej skali. Powstała na 50-hektarowym terenie, obejmując także 8,5 km zrealizowanej linii kablowej wysokiego napięcia. Skala projektu wymagała wykorzystania aż 625,5 km kabla oraz 1700 ton stali.

Inwestycja została zrealizowana przez dewelopera i producenta energii - firmę Sunly oraz na jej zlecenie - Grupę ALSEVA. Fundusz Sunly nabył pakiet kontrolny ALSEVA w ubiegłym roku, a w farmę fotowoltaiczną Rzezawa zainwestował 33 miliony euro i jest to, jak dotychczas, jego największy projekt tego typu w Polsce. Farma Rzezawa 60 MW jest nie tylko jednym z większych projektów w Polsce, jest też pod wieloma względami innowacyjna.

Na teranie elektrowni słonecznej wykorzystano najnowocześniejsze rozwiązania, takie jak 203 inwertery w układzie rozproszonym - umożliwiające kompensację mocy biernej oraz 8 stacji transformatorowych o dużej mocy, do których podłączono 30 falowników stringowych o mocy 250 kVA każdy.

Konstrukcje tworzące projekt „Rzezawa 60” zostały pokryte powłoką Magnelis, co gwarantuje ponadprzeciętną wytrzymałość. Z kolei do zaprojektowania farmy fotowoltaicznej został wykorzystany zaawansowany model matematyczny, dzięki czemu zastosowano nachylenie paneli wynoszące 20° względem gruntu oraz odległość międzyrzędową 2,5 m, co pozwala na maksymalną optymalizację działania elektrowni słonecznej.

„Rzezawa 60” nie tylko spełnia wymogi kodeksu NC RfG - ustanawiającego wymagania względem jakości energii elektrycznej wprowadzanej do sieci. We współpracy z Politechniką Krakowską ALSEVA stworzyła program do obliczania pojemności i optymalnego doboru magazynów energii. Stanowi to duży krok ku stabilizacji polskiego systemu elektroenergetycznego. Kolejnym etapem będzie budowa takiego magazynu energii.

Z kolei układy regulacji zdalnej zapewniają produkcję mocy biernej indukcyjnej lub pojemnościowej zgodnie z wymaganą dyspozycją mocy, a to z kolei umożliwia regulację np. napięcia w węzłach sieci elektroenergetycznej. Wykorzystanie źródeł rozproszonych do bilansowania pod kątem napięcia i mocy biernej jest bardzo perspektywiczne, a farma „Rzezawa 60 MW”, doskonale wpisuje się w ten trend.

Przyjęte rozwiązania, takie jak układ sterowania farmą fotowoltaiczną „Rzezawa 60”, są zgodne z wymaganiami dyrektywy NC RfG. Przykładowo - Operator Systemu Dystrybucyjnego ma możliwość elastycznego sterowania zmianami produkcji mocy, ponieważ sygnały sterujące są w tej instalacji zadane przez nowoczesne układy telemechaniki.

Ze względu na częste zmiany w parametrach jakości energii elektrycznej oraz remonty sieci energetycznych, zdalna kontrola pracy famy fotowoltaicznej jest dziś koniecznością. Zgodnie z obowiązującymi standardami, możliwość zdalnego podglądu pracy farmy słonecznej jest realizowana poprzez systemy SCADA urządzeń oraz systemy SCADA po stronie inwestora.

Na farmie fotowoltaicznej „Rzezawa 60”, połączenie z Operatorem Systemu Dystrybucyjnego (OSD) jest realizowane po protokole DNP3.0, który jest wykorzystywany w Systemie Elektroenergetycznym do sterowania, komunikacji i przesyłu danych. Natomiast połączenie z systemami SCADA inwestora realizowane jest poprzez połączenie szyfrowane VPN (stworzenie tunelu, przez który ruch w sieci prywatnej płynie za pośrednictwem sieci publicznej), zapewniające bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa.

„Jesteśmy obecnie jednym z czołowych dostawców innowacyjnych, efektywnych kosztowo i energetycznie rozwiązań w zakresie projektowania, budowy, utrzymania, wytworzenia lub magazynowania zielonej energii w Polsce. Koronnym przykładem takiej realizacji jest >>Rzezawa 60 MW<<, jedna z największych farm fotowoltaicznych na terenie kraju. Cały czas rozwijamy nasze portfolio projektów realizowanych wspólnie z estońskim inwestorem Sunly, który prężnie działa na rynku OZE i magazynowania energii w Polsce oraz w krajach bałtyckich. W planach mamy budowę kolejnych wielkopowierzchniowych elektrowni słonecznych o łącznej mocy nawet 4-krotnie przewyższającej ten projekt, prowadzimy także rozmowy z innymi partnerami” - mówił Kacper Łazowski, prezes zarządu ALSEVA EPC.

Działalność Grupy ALSEVA, która wspólnie z inwestorem Sunly rozwija blisko 70 projektów fotowoltaicznych w całej Polsce, wpisuje się w zieloną transformację i coraz szersze zastosowanie OZE.

„Postrzegamy Polskę jako bardzo atrakcyjny rynek z dużym potencjałem wzrostu w przyszłości. Razem z lokalnym zespołem, który także dostrzega szanse, możemy w nadchodzących latach zwiększyć produkcję czystej energii w regionie” - dodał Priit Lepasepp, założyciel i dyrektor generalny Sunly.

Grupa ALSEVA jako jedyna w Polsce całkowicie samodzielnie projektuje, buduje, utrzymuje, serwisuje i wytwarza pochodzącą z różnych źródeł zieloną energię.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 25600,00 $ tona -0,68% 21 wrz
 Cynk 2474,00 $ tona -1,47% 21 wrz
 Aluminium 2166,00 $ tona -1,59% 21 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.