W sobotę spotkanie związkowców z europosłami ws. projektu unijnego rozporządzania metanowego

W sobotę spotkanie związkowców z europosłami ws. projektu unijnego rozporządzania metanowego - ZielonaGospodarka.pl
24.03.2023 12:12
Strona główna Energetyka, OZE W sobotę spotkanie związkowców z europosłami ws. projektu unijnego rozporządzania metanowego

Partnerzy portalu

W sobotę spotkanie związkowców z europosłami ws. projektu unijnego rozporządzania metanowego - ZielonaGospodarka.pl

Przedstawiciele górniczych związków zawodowych i szefowie spółek węglowych spotkają się w sobotę w Katowicach z europarlamentarzystami wszystkich opcji politycznych, by rozmawiać o możliwościach zablokowania niekorzystnych dla polskiego górnictwa zapisów unijnego rozporządzenia metanowego.

"Kwestia tego rozporządzenia jest kluczowa dla gospodarczej przyszłości Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego, dla przyszłości całej społeczności tego regionu. To nasze być albo nie być. Trzeba być w tej sprawie ponad podziałami" - podkreślił w piątek jeden z inicjatorów spotkania, szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz.

Dyskutowane obecnie w Parlamencie Europejskim regulacje wprowadzają od 2027 roku normę 5 ton metanu na 1000 ton wydobytego węgla innego niż koksowy, a od roku 2031 - 3 tony gazu na 1000 ton węgla, w tym koksowego. Polskie kopalnie emitują więcej - średnio od 8 do 14 ton metanu na 1000 ton wydobytego węgla, zostałyby więc obłożone wysokimi karami za przekroczenie norm - w Polskiej Grupie Górniczej byłoby to ok. 1,5 mld zł rocznie. Tym samym nawet dwie trzecie kopalń PGG musiałoby zostać zamkniętych już w 2027 roku.

Jak informował niedawno wiceminister aktywów państwowych Marek Wesoły, strona polska zabiega o kompromis na poziomie 8 ton metanu na 1000 ton wydobywanego węgla.

Inicjatorami sobotniego spotkania, obok śląsko-dąbrowskiej i górniczej Solidarności, są Związek Zawodowy Górników w Polsce i Porozumienie Związków Zawodowych Kadra. Jak podali organizatorzy, udział potwierdzili m.in. byli premierzy Jerzy Buzek (KO) i Beata Szydło (PiS), a także większość innych parlamentarzystów z woj. śląskiego, wszystkich opcji politycznych. Będą też prezesi Polskiej Grupy Górniczej i Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

"Celem spotkania jest omówienie i przyjęcie planu wspólnych działań mających na celu zablokowanie szkodliwych zapisów unijnego rozporządzenia metanowego" - podali związkowcy. "Liczymy, że spotkanie z europosłami nie skończy się na słowach i deklaracjach. Czekamy na konkretne działania polityków, których zadaniem jest reprezentowanie nas w Parlamencie Europejskim, w unijnych instytucjach" - zaznaczył Dominik Kolorz.

Wdrożenie unijnego rozporządzenia w proponowanym kształcie w ocenie związkowców i pracodawców "oznacza w praktyce likwidację w ciągu kilku lat większości kopalń węgla kamiennego w Polsce, zarówno węgla energetycznego, jak również koksowego".

"Zapisy tego dokumentu nakładają na kopalnie rygory niemożliwe do spełnienia. Nie istnieją technologie wychwytywania metanu, które pozwoliłyby spełnić wymogi stawiane przez autorów rozporządzenia. Z kolei przewidywana wysokość opłat za emisję metanu uczyni wydobycie węgla całkowicie nieopłacalnym" - wskazują przedstawiciele górniczych związków.

Reprezentanci strony społecznej zwracają też uwagę, że wejście w życie unijnego rozporządzania metanowego uczyni nieaktualną umowę społeczną z 2021 roku w sprawie transformacji górnictwa i woj. śląskiego.

mab/ mk/

Fot. DepositphotosPartnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 24525,00 $ tona 1,03% 24 maj
 Cynk 2305,00 $ tona -2,41% 24 maj
 Aluminium 2233,00 $ tona 1,45% 24 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.