POWER CONNECT EXPO_2024_strona główna

W Zakładzie Karnym w Wojkowicach powstanie nowoczesna kotłownia

zk

05.09.2022 19:55 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka, OZE W Zakładzie Karnym w Wojkowicach powstanie nowoczesna kotłownia

Partnerzy portalu

W Zakładzie Karnym w Wojkowicach powstanie nowoczesna kotłownia - ZielonaGospodarka.pl
Fot. pixabay

W ciągu roku w Zakładzie Karnym w Wojkowicach (Śląskie), który dziś zużywa ponad 740 ton węgla rocznie, ma powstać nowoczesna kotłownia, która zostanie przyłączona do miejskiej sieci ciepłowniczej.

Koszt inwestycji wyniesie ponad 2,5 mln zł, z czego blisko 1,2 mln zł to dotacja z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, reszta pochodzi z budżetu Służby Więziennej.

W poniedziałek, w obecności wiceministra sprawiedliwości Michała Wosia, umowę w w sprawie dofinansowania podpisali dyrektor Zakładu Karnego w Wojkowicach ppłk Krzysztof Jachim i prezes katowickiego Funduszu Tomasz Bednarek.

Wiceminister Woś powiedział, że tylko w tym roku w jednostkach penitencjarnych w całym kraju zostanie zainwestowanych kilkanaście milionów złotych w nowe źródła energii. „Chodzi głównie o to, by koszty utrzymania osadzonych nie rosły, żeby polscy podatnicy nie musieli dokładać do funkcjonowania więzień. Dążymy do tego, żeby więzienia były jak najbardziej samowystarczalne, pod względem także energetycznym, także zaopatrzenia w ciepło” - zadeklarował.

„Cieszę się, że to się nam udaje. Jestem przekonany, że tak samo się uda jak z programem +Praca dla więźniów+ (...) Kiedyś było tak, że więźniowie w zdecydowanej większości siedzieli cały dzień, oglądali telewizję. Teraz to zmieniliśmy. Zdecydowana większość pracuje - ponad 90 proc. tych, którzy mogą pracować” - mówił Woś. Zapowiedział dalsze rozwijanie tego programu.

Wiceszef MS wspominał również o Funduszu Aktywizacji Zawodowej, który jest finansowany z pracy więźniów - zarabiają oni płacę minimalną z której część trafia na konto FAZ. Z pieniędzy gromadzonych w Funduszu finansowana jest m.in. budowa nowych hal produkcyjnych, w których pracują osadzeni. Podkreślił, że rząd zmienia też cały system związany z wykonywaniem kary pozbawienia wolności - wkrótce wejdzie w życie nowelizacja Ustawy o Służbie Więziennej.

Jak powiedział ppłk Jachim, prace w ZK w Wojkowicach będą polegały na przebudowie kotłowni działającej od połowy lat 70. Zostanie ona przyłączona do miejskiej sieci ciepłowniczej. Zmodernizowana zostanie także sieć ciepłownicza łączącą ponad 20 obiektów na terenie ZK. W Zakładzie Karnym powstanie też instalacja solarna.

„Kotłownia jest do tej pory zasilana paliwem stałym – to jest 741 ton ekogroszku rocznie, czyli w przeliczeniu na miesiąc spalamy go 62 tony miesięcznie” - powiedział dyrektor. Jak poinformował, ogłoszono już przetarg na wyłonienie wykonawcy inwestycji. Ma być ona gotowa na przełomie sierpnia i września przyszłego roku.

Prezes Bednarek zaznaczył, że inwestycja w Wojkowicach przyniesie bardzo istotny efekt ekologiczny, będzie zarazem pierwszym etapem kompleksowej termomodernizacji Zakładu Karnego. Wskazał, że w woj. śląskim od lat są i nadal będę realizowane podobne przedsięwzięcia, które wpływają na poprawę jakości powietrza. Przypomniał, że programy dotyczące ograniczania niskiej emisji i modernizacji zasilania w ciepło są adresowane zarówno do odbiorców indywidualnych, jak i przedsiębiorstw czy instytucji.

Zakład Karny w Wojkowicach należy do największych jednostek penitencjarnych w kraju. Jego pojemność, razem z odziałem w Ciągowicach, to 1313 miejsc, z czego 1038 w Wojkowicach.Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.