11 maja już po raz 20. obchodzimy Dzień Bez Śmiecenia. Rekopol podsumowuje dwie dekady kampanii, która towarzyszyła jednej z największych zmian w codziennym podejściu Polaków do odpadów. W tym czasie masa selektywnie zbieranych odpadów komunalnych wzrosła niemal dwunastokrotnie. Dziś organizatorzy przypominają, że nawet najlepszy system potrzebuje „instrukcji obsługi” — prostych odpowiedzi dla człowieka stojącego przy koszu.
Prezydent Karol Nawrocki poinformował o skierowaniu wniosku do Senatu o przeprowadzenie referendum ws. polityki klimatycznej UE. Wskazał na prawo Polaków do wyrażenia opinii ws. konsekwencji Zielonego Ładu. Według wicemarszałkini Senatu Magdaleny Biejat wniosek trafi do kosza.
W zamkniętej strefie wokół niedziałającej elektrowni jądrowej w Czarnobylu gaszony jest ogromny pożar, który objął już ponad 1100 hektarów lasów – powiadomiła w piątek Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS) Ukrainy.
W 57 tys. punktów zwrotu zebrano już 1 mld opakowań, które wrócą do obiegu. To realna korzyść: mniej zużytych surowców, skuteczniejszy recykling, czystsze miasta i lasy oraz niższe koszty sprzątania. Każda zwrócona butelka i puszka wzmacnia system, który buduje odpowiedzialną gospodarkę i dobre nawyki na co dzień.
Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Zgorzelcu jeszcze do niedawna ponosiło bardzo wysokie koszty ogrzewania. Rachunki za gaz w sezonie grzewczym wynosiły od 30 do nawet 35 tys. zł miesięcznie. Kompleksowa modernizacja systemu grzewczego, w ramach której zakład z ogrzewania gazem przestawił się na pompy ciepła, diametralnie zmieniła sytuację.
W Katowicach przybywa zieleni w przestrzeni miejskiej. Władze miasta podkreślają, że to nie tylko nowe parki, nasadzenia drzew czy kwiatów. Właśnie zakończyło się zazielenianie odbrukowanych fragmentów ulic, co oznacza, że w miejscach, gdzie dotychczas był beton, pojawiły się ozdobne trawy. Wielu obserwatorów i specjalistów liczy, że zmieni to trend, gdy tereny zielone, w tym rynki miejskie, były "betonowane", czego negatywne skutki były tak zdrowotne, jak i estetyczne.
Rok 2026 to czas zmian przepisów prawa dla norm akustycznych w budynkach. Niedawno weszły w życie nowe normy dla budynków biurowych, od września wchodzą nowe regulacje dla mieszkaniówki. Co się zmieni? Na pierwszym miejscu ma być komfort ludzi.
Rosnąca świadomość dot. wyzwań związanych ze zrównoważonym rozwojem wśród polskich konsumentów przekłada się na trwałą zmianę oczekiwań wobec producentów. Nowe badanie DSV – Global Transport and Logistics potwierdza, że coraz większe grono Polek i Polaków chce otrzymać nie tylko informację na temat produktów, ale również drogi, jaką te przebyły, zanim trafiły na sklepowe półki. Co ta zamiana oznacza dla biznesu?
Partnerem strategicznym ElectroMobility Poland ws. projektu budowy hubu elektromobilności w Jaworznie będzie tajwański koncern Foxconn - poinformował w czwartek minister aktywów Wojciech Balczun. Pierwszy polski samochód elektryczny ma zjechać z linii produkcyjnej fabryki w Jaworznie w 2029 r.
Zapraszamy do lektury najpopularniejszych tekstów w serwisie w ostatnich dniach. Czytelników zainteresowały szczególnie tematy pożarów w Czechach, obalanie fake newsów w lądowej energetyce wiatrowej oraz optymalizacja magazynów energii.
00:03:15
Vulcan Training & Consultancy buduje w Rumi jedno z najnowocześniejszych centrów szkoleniowych dla offshore w Europie
Szwecja idzie w mały atom. SMR-y zbuduje dla niej brytyjski Rolls-Royce
Nie służy przyrodzie i osłabia ochronę przed zmianą klimatu. Mimo to latem koszenie w miastach idzie pełną parą
To historyczny moment dla Puszczy Białowieskiej. Niemal cały jej obszar pod ochroną
Polacy produkują o ponad 40 proc. więcej śmieci niż dekadę temu. Spółki komunalne ryzykują coraz więcej
Nawet 50 euro za zwiedzanie Wenecji? Szokująca propozycja nowego burmistrza
Sąd przeciwko projektowi Wód Polskich. Budowa stopnia wodnego w Siarzewie zablokowana
Energa-Operator zwiększa zakres inwestycji w Polsce wschodniej
00:08:23
OSGE wystąpiło z dwoma wnioskami o Opinie Ogólne do projektu SMR
Offshore napędza unijną gospodarkę i rynek pracy. Dał w zeszłym roku 180 tys. etatów
Ważne dla przedsiębiorców: czas na złożenie „informacji o pomocy” do 30 czerwca
TOP5 wydarzeń w Zielonej Gospodarce - 19.06.2026
16
Pierwszy raz tak blisko morza. Na gdańskich plażach pojawiły się specjalistyczne wózki dla osób z niepełnosprawnością
Rozpoczyna się operacyjna faza odbudowy Wielkiej Rafy Koralowej
Giganci stali z wyjątkowym apelem. Przemysł ciężki boi się obranej ścieżki dekarbonizacji?
Amazon kupuje hurtowo energię z offshore. Największa taka umowa
Ocieplenie hamuje wchłanianie CO2 przez drzewa. To zła wiadomość dla klimatu
Rola zieleni w przyrodzie – co daje sadzenie drzew?
Energa doceniona przez Akademię Leona Koźmińskiego i Forum Odpowiedzialnego Biznesu
Polsko-szwedzkie rozmowy o zielonych technologiach. Spotkanie wiceministrów w MKiŚ
Energa-Operator kończy strategiczną inwestycję w Wielkopolsce z wsparciem KPO
Politechnika Gdańska kształci ekspertów, którzy zwiększą udział polskich firm w branży offshore
Energa-Operator zwiększa zakres inwestycji w Polsce wschodniej
Nawet 50 euro za zwiedzanie Wenecji? Szokująca propozycja nowego burmistrza
Nowa oferta „Tanie weekendowanie” od Energi Obrotu
Terminal LNG w Świnoujściu działa już od 10 lat