W maju br. łączna moc zainstalowana w fotowoltaice w Polsce przekroczyła 10 GW, co daje wysokie 7 miejsce w Europie - przekazał w środę resort klimatu i środowiska.
Polski sektor energetyczny wymaga 1,3 - 1,7 biliona zł inwestycji do 2030 roku. To wysiłek porównywalny z odbudową Polski po II wojnie światowej – uważa Paweł Strączyński, wiceprezes Pekao S.A. ds. finansowych.
„Wieloletni Program Rozwoju Wykorzystania Zasobów Geotermalnych W Polsce” oraz program „Udostępnianie wód termalnych” to główne tematy wystąpienia wiceministra klimatu i środowiska Piotra Dziadzio, które miało miejsce 25 maja 2022 r. podczas II Seminarium "Geoenergetyka i Geotermalne Pompy Ciepła”. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Laboratorium Geoenergetyki AGH, Urząd Miasta w Uniejowie oraz Geotermię Uniejów.
Branża energii odnawialnej to szybko rozwijający się multidyscyplinarny obszar obejmujący biznes, nauki o środowisku, inżynierię i nauki społeczne. Sektor ten jest bardzo rozległy. Trudno zamknąć go w określone ramy bo wliczają się w niego nie tylko dobrze nam znane i klasyczne zawody takie jak monter czy elektryk. To można na pewno powiedzieć rosnące wykorzystanie odnawialnych źródeł energii i znaczne ulepszenia technologii czystej energii generują coraz większą liczbę miejsc pracy. Poniżej krótka analiza w tym temacie.
Menlo Electric i Risen Energy podpisały kontrakt o wartości ponad 200 milionów złotych na dostawy modułów fotowoltaicznych o mocy 150 MW, które zostaną dostarczone w drugiej połowie 2022 roku. Łącznie dostawy Risen Energy do Menlo Electric w 2022 roku wyniosą 300 MW, czyniąc Menlo jednym z 5 największych dystrybutorów Risen Energy w Europie.
Według doniesień zagranicznych mediów, niemiecki koncern energetyczny Siemens Energy rozważa przejęcie pełnej kontroli nad hiszpańskim producentem Siemens Gamesa Renewable Energy (SGRE). W jego planie jest wycofanie wiatrowego lidera z giełdy.
Bezpieczeństwo energetyczne w kontekście rosyjskiej agresji na Ukrainę to jeden z głównych tematów tegorocznego Światowego Forum Ekonomicznego w szwajcarskim Davos. W wydarzeniu, 24-25 maja 2022 r., uczestniczyli minister klimatu i środowiska Anna Moskwa oraz wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński.
Do Sejmu trafił we wtorek projekt ustawy odblokowujący m.in. rozwój produkcji energii z biomasy oraz zapewniający fundusze na tworzenie rezerw strategicznych węgla na zimę. Zmiany wiążą się z wprowadzeniem embarga na zakup gazu ziemnego i węgla ze Wschodu.
Rozwój sektora fotowoltaiki w Polsce to główny temat rozmów podczas konferencji nt. publikacji raportu „Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2022”. W wydarzeniu, które odbyło się 25 maja 2022 r. w Warszawie, udział wziął wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.
Trwają końcowe prace nad jubileuszową X edycją raportu „Rynek Fotowoltaiki w Polsce”. Prezentacja wyników odbędzie się w dniu 25 maja.
Politechnika Gdańska kształci ekspertów, którzy zwiększą udział polskich firm w branży offshore
Tempo wzrostu wód oceanów podniosło się aż dwukrotnie w zaledwie 10 lat. Są też coraz bardziej zanieczyszczone
Do Polski wkracza fala upałów. To fatalna wiadomość dla energetyki, a będzie jeszcze gorzej
FSRU2 w Gdańsku oznacza konkurencję na rynku. Krytycznie ważny element dla gospodarki
Japonia planuje ekspansję atomu. Do 2050 chce mieć nawet 14 nowych reaktorów
USA. Elektrownia Trumbull Energy Center rozpoczęła działalność, czyli skokowy spadek emisji
Poznaliśmy nową strategię dla ciepłownictwa do 2040 r. Ponad połowa ciepła będzie z OZE, a dzięki temu znacznie niższe rachunki
Rozpoczyna się operacyjna faza odbudowy Wielkiej Rafy Koralowej
TOP5 wydarzeń w Zielonej Gospodarce - 26.06.2026
Zielony amoniak z Mindoro. Hynfra rozpoczyna współpracę na Filipinach z myślą o rynkach Azji Wschodniej
Offshore wind napędza przemysł i porty. „Największe korzyści dopiero przed nami” [KONGRES POLSKIE PORTY]
Chiny. Rekordowa umowa na zakup zielonego metanolu dla żeglugi
NFOŚiGW wspiera zieloną transformację Ukrainy
ENGIE finalizuje z R.Power umowę na jeden z największych magazynów energii w kraju
Enea, PGE, Tauron i Orlen planują wspólnie działać na rzecz odbudowy infrastruktury energetycznej na Ukrainie
Podsumowanie 5 lat konkursu „Kreuj zieloną przyszłość z Cemex”
ENGIE finalizuje z R.Power umowę na jeden z największych magazynów energii w kraju
NFOŚiGW wspiera zieloną transformację Ukrainy
Politechnika Gdańska kształci ekspertów, którzy zwiększą udział polskich firm w branży offshore
Program Mikroretencja wystartował. Pierwsze wnioski wpływają do WFOŚiGW w Gdańsku
Polsko-jordańskie konsorcjum rusza z produkcją zielonego amoniaku. Podpisano umowę dzierżawy gruntu
Energa-Operator kończy strategiczną inwestycję w Wielkopolsce z wsparciem KPO