Wiceminister klimatu: nieformalnie powołaliśmy zespół ds. ochrony lasów cennych przyrodniczo i ważnych społecznie

Wiceminister klimatu: nieformalnie powołaliśmy zespół ds. ochrony lasów cennych przyrodniczo i ważnych społecznie - ZielonaGospodarka.pl
22.02.2024 09:30
Strona główna Klimat, Edukacja Wiceminister klimatu: nieformalnie powołaliśmy zespół ds. ochrony lasów cennych przyrodniczo i ważnych społecznie

Partnerzy portalu

Wiceminister klimatu: nieformalnie powołaliśmy zespół ds. ochrony lasów cennych przyrodniczo i ważnych społecznie - ZielonaGospodarka.pl

W styczniu nieformalnie powołaliśmy zespół ds. ochrony lasów cennych przyrodniczo i ważnych społecznie - poinformował w środę na konferencji prasowej wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała. Dodał, że powstał zespół przy Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych.

Wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała poinformował w środę podczas konferencji prasowej, że w styczniu nieformalnie powołano zespół ds. ochrony lasów cennych przyrodniczo i ważnych społecznie. Powstał też zespół przy Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych. Wiceminister zaznaczył, że oba są ze sobą w stałym kontakcie, więc współpraca resortu klimatu z Lasami Państwowymi układa się bardzo dobrze.

Podkreślił, że proces wzmocnienia ochrony lasów o szczególnych walorach przyrodniczych i społecznych musi być dobrze zaprojektowany i przeprowadzony szybko. "Chcemy chronić polskie lasy, prowadząc jednocześnie na ich terenach elementy zrównoważonej gospodarki" - poinformował Dorożała.

Podkreślił, że przez ten miesiąc zostały wypracowane odpowiednie metody komunikacji, aby informacje spływały w sposób wyraźny, jasny i czytelny do Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych i do nadleśnictw.

Wiceminister wskazał, że pierwszym zadaniem zespołu była kompleksowa analiza problemów zgłaszanych przez nadleśnictwa i ZUL (zakłady usług leśnych) w związku z poleceniem z 8 stycznia 2024 r., które dotyczyło wstrzymania lub ograniczenia pozyskania drewna na obszarach szczególnie istotnych z punktu widzenia ochrony przyrody i pełnienia funkcji społecznych. Dodał, że obecnie w zespole zasiadają przedstawiciele Lasów Państwowych, strony społeczno-naukowej oraz MKiŚ, jednak docelowo będą w nim przedstawiciele innych grup, które są kluczowymi interesariuszami procesu.

"Jesteśmy po dwóch tygodniach intensywnych spotkań i konsultacji z przedstawicielami Lasów Państwowych, strony społeczno-naukowej oraz ministerstwa. Dzięki otwartemu dialogowi udało się wypracować pierwsze rozwiązania" - poinformował Dorożała.

Zapowiedział, że w drugiej połowie marca będzie miała miejsce ogólnopolska narada o lasach, na którą zaproszono "wszystkich interesariuszy procesu dbania o polskie lasy".

bk/ mmu/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.