Włącz się w budowę farm wiatrowych Bałtyk podczas kolejnego Dnia Dostawcy!

zk

24.05.2023 06:52
Strona główna Energetyka, OZE Włącz się w budowę farm wiatrowych Bałtyk podczas kolejnego Dnia Dostawcy!

Partnerzy portalu

Włącz się w budowę farm wiatrowych Bałtyk podczas kolejnego Dnia Dostawcy!   - ZielonaGospodarka.pl

Equinor, Polenergia i Hitachi Energy poszukują potencjalnych partnerów do swojego łańcucha dostawców dla projektów morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III.  To dla nich 15 czerwca bieżącego roku organizują w Łodzi spotkanie informacyjne łączące dużych dostawców z polskimi firmami z całego kraju, które chcą uczestniczyć w rozwoju  offshore wind.

Poprzednie spotkanie miało miejsce na Pomorzu, a tym razem odbędzie się w Łodzi, gdyż potencjalni dostawcy działają na terenie całej Polski.  Łódzkie wydarzenie adresowane jest do przedsiębiorców, którzy chcieliby dostarczać podzespoły lub świadczyć usługi dla projektów morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III w zakresie infrastruktury elektroenergetycznej. Głównym jej wykonawcą dla projektów Equinor i Polenergii jest wybrana pod koniec ubiegłego roku firma Hitachi Energy. 

Dzień Dostawcy z Hitachi odbędzie się 15 czerwca br. o godz. 9:00 w obiekcie Expo w Łodzi przy al. Politechniki 4.  Organizatorzy już dzisiaj zachęcają do rezerwacji terminu i udziału w wydarzeniu. 

- Zależy nam, aby organizowane przez nas spotkania stały się platformą dialogu pomiędzy uznanymi międzynarodowymi dostawcami takimi jak Hitachi Energy a krajowymi poddostawcami, których produkty i usługi mogą być wykorzystane m.in. przy projektowaniu i wykonaniu instalacji elektrycznej farm Bałtyk II&III. Przyczyni się to do maksymalizacji zaangażowania polskich dostawców i wykonawców. Uczestnicy poszczególnych elementów łańcucha dostaw dla offshore wind mają swoje zakłady w różnych częściach Polski, więc także firmy w głębi kraju mogą skorzystać na rozwoju nowego sektora gospodarki – tłumaczy Michał Kołodziejczyk, prezes Equinor w Polsce.

Łódź wybrano nieprzypadkowo na miejsce spotkania. To właśnie w tym mieście znajdują się zakłady produkcyjne firmy Hitachi Energy, która odpowiadać będzie za zaprojektowanie morskiej i lądowej infrastruktury elektroenergetycznej obu farm wiatrowych, wykonanie analiz systemowych, a także dostarczenie urządzeń dla stacji morskich i wykonanie stacji lądowych w formule „pod klucz”.

- Takie spotkania mają ułatwić polskim firmom wejście na rynek offshore wind. Dla potencjalnych, lokalnych dostawców komponentów i usług są doskonałą okazją, by dowiedzieć się, jak uczestniczyć w naszych projektach na etapie budowy, jak i późniejszej obsługi oraz serwisu. W Łodzi omówimy możliwości ewentualnej, przyszłej współpracy, a także przedstawimy warunki, jakie należy spełnić w zakresie standardów jakości, bezpieczeństwa i ochrony środowiska, by włączyć się do realizacji naszych inwestycji. Chcemy, aby jak najwięcej polskich przedsiębiorców wzięło udział w budowie farm wiatrowych na Bałtyku - podkreśla Krzysztof Wedeł, Zastępca Dyrektora Departamentu Morskich Farm Wiatrowych w spółce Polenergia.

Współpraca z wiodącą międzynarodową firmą energetyczną, której technologia HVDC (High Voltage Direct Current) jest kluczowa dla efektywnego przesyłu energii z morza na ląd, to ogromna szansa dla polskich przedsiębiorstw, aby włączyć się w łańcuch dostawców i poddostawców. Poszukiwani są dostawcy wysoko wyspecjalizowanych komponentów i usług, m.in. takich jak: prace budowlane, elektryczno-montażowe i uruchomienia, kable MV i LV; szynoprzewód 36kV, transformatory pomocnicze, aparatura wysokiego napięcia, rozdzielnie MV, LV i szafki kablowe, rozdzielnie AC/DC, systemy gaszenia gazem i gaszenia transformatorów, monitoring (CCTV) wraz z kontrolą dostępu, agregaty kontenerowe dużej mocy, stacje kontenerowe MV/LV, konstrukcje stalowe pod aparaturę.

- Polskie firmy mają duży potencjał jako przyszli dostawcy i wykonawcy usług, by wziąć udział w tak dużych inwestycjach związanych z morską energetyką wiatrową. Chcemy ten potencjał jak najlepiej wykorzystać – mówi Hubert Krukowski, wiceprezes Zarządu Hitachi Energy w Polsce.

Na spotkaniu omówione zostaną m.in.: harmonogram inwestycji, poszukiwane innowacje i kompetencje, normy i wymagania dla dostawców, biznesowy potencjał do rozwoju w branży offshore wind. Przedsiębiorcy dowiedzą się, w jaki sposób aplikować oraz jakie warunki należy spełnić, aby dostać się do puli potencjalnych dostawców i uczestniczyć w procesie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, czerpać z tego zyski i rozwijać swój biznes. Na specjalnych sesjach tematycznych eksperci Hitachi Energy będą mogli porozmawiać indywidualnie z dostawcami o konkretnych pakietach zakupowych.

Formularz rejestracyjny dostępny jest pod linkiem: Rejestracja


Dzień Dostawcy – organizowany przez Equinor i Polenergię w formule spotkań głównego dostawcy z polskimi poddostawcami – jest już kolejnym takim wydarzeniem. Poprzednie spotkanie – organizowane we współpracy z Siemens Gamesa Renewable Energy, który jest preferowanym dostawcą generatorów turbin dla projektów MFW Bałtyk II i III, przyciągnęło do Gdańska ponad 100 dostawców.

Dni Dostawcy odbywają się w ramach autorskich 5 Programów Flagowych spółek Equinor i Polenergia.  Jeden z nich - Pakiet zobowiązań kontraktowych – ma na celu bezpośrednie angażowanie głównych dostawców (Tier 1) z łańcucha dostaw w działania na rzecz rozwoju polskiego przemysłu energetyki morskiej i jego konkurencyjności. Zadaniem kolejnego programu - Centrum promocji i informacji - jest zapewnienie dostępu do informacji projektowych, niezbędnych do przygotowania się do udziału w łańcuchu dostaw, prowadzenie dialogu z dostawcami, promowanie polskich firm i inicjowanie działań na rzecz wzrostu udziału lokalnych dostawców i poddostawców w łańcuchu dostaw dla morskich farm wiatrowych. 

Equinor i Polenergia rozwijają w polskiej części Morza Bałtyckiego trzy projekty morskich farm wiatrowych – Bałtyk I, Bałtyk II i Bałtyk III o łącznej mocy prawie 3 GW. Najbardziej zaawansowane projekty Bałtyk II i Bałtyk III, które zlokalizowane będą na wysokości Łeby w odległości 37 i 22 od brzegu, energię elektryczną wyprodukują już w 2027 r. Trzecia farma wiatrowa Bałtyk I o mocy 1,56 GW MW, której oddanie do użytku przewidziane jest na 2029 r., powstanie ok. 81 km od linii brzegowej, również na wysokości Łeby.  Bałtyk II i III zostaną przyłączone do stacji elektroenergetycznej PSE Słupsk Wierzbięcino, a Bałtyk I – do stacji w sąsiedniej Krzemienicy. Lądowy korytarz infrastruktury przyłączeniowej o długości około 14 km będzie przebiegać przez gminy Ustka i Słupsk.


Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.