Wodorowy zawrót głowy. Refleksje po World Hydrogen Summit

Strona główna Energetyka, OZE Wodorowy zawrót głowy. Refleksje po World Hydrogen Summit

Partnerzy portalu

Wodorowy zawrót głowy. Refleksje po World Hydrogen Summit - ZielonaGospodarka.pl

Za nami World Hydrogen 2024 Summit & Exhibition, największe i najstarsze wydarzenie branżowe dedykowane branży wodorowej.  Podczas tegorocznej edycji, wśród głównych wątków możemy wyróżnić kwestie funkcjonowania Europejskiego Banku Wodoru oraz dalszych perspektyw rozwoju sektora wodorowego.

Tegoroczna edycja zebrała w Amsterdamie ponad 15 000 decydentów – ministrów, dyrektorów oraz kadrę zarządzającą z ponad 150 krajów oraz ponad 500 wystawcami na 5 piętrach wystawienniczych.

World Hydrogen 2024 Summit & Exhibition, będący częścią serii SEC World Hydrogen Series, stanowi przykład globalnej współpracy w celu rozwoju projektów wodorowych oraz wymiany doświadczeń.

Zielony wodór, zielony dolar. Wodór to pieniądze

W raporcie "Green hydrogen: Energizing the path to net zero. Deloitte's 2023 global green hydrogen outlook" opublikowanym przez Deloitte, wskazuje się, że globalny handel wodorem wygeneruje ponad 280 mld dolarów rocznych przychodów z eksportu do 2050 roku.

Przywoływany przez analityków z Davos Departament Energii Stanów Zjednoczonych uważa, że wodór może odegrać rolę w dekarbonizacji 25 proc. globalnej emisji CO2 związanej z energią.

Według raportu „Green Hydrogen Supply, Technology, and Policy Report (STP) Report for H1 2024” opublikowanego przez Clean Energy Associates (CEA), w ciągu najbliższych trzech lat spodziewany jest znaczący wzrost globalnej zdolności produkcyjnej zielonego wodoru. Raport prognozuje podwojenie globalnej zdolności produkcyjnej zielonego wodoru do 2025 roku oraz osiągnięcie 54 GW mocy produkcyjnych do 2027 roku.

W najnowszym raporcie „Global Hydrogen Review 2023” Międzynarodowa Agencji Energetyczna (IEA) stwierdza, że globalne zużycie wodoru osiągnęło 95 mln ton w 2022 r., co stanowi wzrost o prawie 3 proc. r/r. Odnotowano silny wzrost popytu we wszystkich głównych rynkach – z wyjątkiem Europy, która ucierpiała z powodu gwałtownego wzrostu cen gazu ziemnego wywoływanego konfliktem ukraińsko-rosyjskim.

Europejski Bank Wodoru szansą na rozwój sektora wodorowego

W trakcie tegorocznego szczytu w Amsterdamie, uwaga zebranych była zogniskowana na Europejski Bank Wodoru, którego idea pojawiła się w zeszłym roku – stwierdzają analitycy z Wood MacKenzie, którzy prześledzili agendę wydarzenia, wskazując w analizie „Insights from the World Hydrogen Summit 2024” najważniejsze punkty, na które warto zwrócić uwagę.

Europejski Bank Wodoru ma na celu ustanowienie pełnego łańcucha wartości wodoru w Unii Europejskiej poprzez stymulowanie i wspieranie inwestycji w zrównoważoną produkcję wodoru.

Wyniki pilotażowej aukcji Banku zostały ogłoszone pod koniec kwietnia, a siedem projektów w całej UE otrzymało łącznie 720 mln euro.

Zgodnie z oczekiwaniami, zwycięskie projekty miały dostęp do najtańszych źródeł energii odnawialnej, przy czym rynki południowoeuropejskie i skandynawskie były znacznie bardziej konkurencyjne niż północno-zachodnia Europa – zauważa Wood MacKenzie.

ZielonaGospodarka
Źródło: Wood MacKenzie


Projekty skandynawskie będą wykorzystywać energię wiatrową i wodną, aby osiągnąć współczynniki obciążenia do 80 proc. Większość pozostałych, zwycięskich ofert ma współczynniki obciążenia w zakresie 55-65 proc., co wskazuje, że energia będzie pozyskiwana z kombinacji energii wiatrowej i słonecznej, być może z pewnym wykorzystaniem akumulatorów.

Amoniak nośnikiem wodoru


Pomimo znacznych emisji, amoniak stanowi najbardziej obiecującym nośnikiem wodoru w handlu morskim. Możemy wyróżnić kilka przyczyn takiego stanu rzeczy.

Po pierwsze, może on wykorzystać istniejącą flotę statków i infrastrukturę eksportową/importową. Po drugie, konwersja wodoru do amoniaku jest dobrze ugruntowanym procesem. Po trzecie, amoniak może być stosowany bezpośrednio w niektórych sektorach zastosowań końcowych.

W konsekwencji, około 65 proc. niskoemisyjnych projektów wodorowych ukierunkowanych na eksport ma na celu wykorzystanie amoniaku jako nośnika.

Nieśmiałe spojrzenie Europy na wodór

Większość krajów europejskich robi postępy w kierunku zrównoważonej produkcji energii, z niskoemisyjną produkcją przekraczającą 50 proc. dostaw na większości rynków energii. Jednak wraz z coraz częściej występującą nadpodażą.

Taka sytuacja stanowi to problem dla wytwarzania energii z wodoru pod względem kosztów. Jednakże, zgodnie z naszymi prognozami, mechanizmy wspierające niwelują lukę w kosztach wodoru.  Do 2050 roku podaż energii wodorowej zbliży się do 141 TWh w 27 państwach członkowskich UE i Wielkiej Brytanii, z Niemcami na czele – stwierdza Wood MacKenzie.

ZielonaGospodarka
Źródło: Wood MacKenzie

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.