Wszystkie oczy na offshore podczas International Supplier Day na Konferencji PSEW2023 w Serocku [WIDEO]

zk

29.05.2023 08:44 Źródło: informacja prasowa
Strona główna Energetyka, OZE Wszystkie oczy na offshore podczas International Supplier Day na Konferencji PSEW2023 w Serocku [WIDEO]

Partnerzy portalu

Wszystkie oczy na offshore podczas International Supplier Day na Konferencji PSEW2023 w Serocku [WIDEO] - ZielonaGospodarka.pl

Morska energetyka wiatrowa to jeden z głównych filarów polskiej transformacji energetycznej. Według raportu PSEW, Polska posiada potencjał MEW na poziomie 33 GW, a polska część Morza Bałtyckiego posiada wiele nowych obszarów pod inwestycje offshore. Przy wykorzystaniu tego całego potencjału, morska energetyka wiatrowa mogłaby zaspokajać nawet 57% całkowitego zapotrzebowania na energię elektryczną w Polsce, a local content mógłby osiągnąć 65%, co bez wątpienia stanowi szansę dla polskiej gospodarki. Dzięki temu Polska mogłaby być liderem rozwoju MEW w regionie Morza Bałtyckiego i w Europie. Polskie firmy, zagraniczni inwestorzy oraz przedstawiciele państw regionu Morza Bałtyckiego już w czerwcu, po raz kolejny spotkają się na International Supplier Day podczas Konferencji PSEW2023 w Serocku, aby rozmawiać o współpracy na rzecz budowy silnego, europejskiego przemysłu offshore.

Przygotowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska nowy scenariusz do Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. (PEP2040) zakłada czterokrotny wzrost mocy z OZE: 68% mocy zainstalowanych w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym i ponad 50% udziału w produkcji energii elektrycznej. Morska energetyka wiatrowa ma odpowiadać za 5,9 GW w 2030 i 18 GW w 2040 roku. Jednak eksperci dostrzegają znacznie większy potencjał polskiego sektora offshore, który mógłby osiągnąć nawet 33 GW. Najlepsze wykorzystanie potencjału polskiej części Bałtyku będzie w najbliższych latach kluczowe dla budowania naszej niezależności i silnej gospodarki.

Ta nowa perspektywa i inwestycje będą wymagały dużego zaangażowania inwestorów, państwa i środków finansowych, aby skutecznie je zrealizować. Dlatego Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej zaprasza firmy zainteresowane rozwojem sektora offshore na International Supplier Day w trakcie Konferencji PSEW2023 w Serocku (20-22 czerwca). W wydarzeniu udział wezmą przedstawiciele wybranych Ambasad państw UE oraz inwestorzy z międzynarodowym doświadczeniem w rozwoju morskich farm wiatrowych. Szczególny nacisk położony będzie na budowę silnego europejskiego łańcucha dostaw dla sektora offshore oraz tworzenie ram współpracy międzynarodowej w tym obszarze. Polskie firmy będą miały doskonałą okazję nawiązania kontaktów biznesowych z partnerami zagranicznymi, tym samym zyskując szansę wejścia na rynki zachodnie.

– Rozwój morskiej energetyki wiatrowej w Polsce niesie ze sobą duże możliwości zbudowania wysokiej pozycji polskich przedsiębiorców w regionalnym, europejskim i światowym łańcuchu wartości offshore. International Supplier Day to okazja dla polskich firm na nawiązanie kontaktów z partnerami zagranicznymi oraz wykorzystanie synergii płynącej z tej współpracy. Tworzenie efektywnych sojuszy z doświadczonymi partnerami zagranicznymi pomoże budować silny sektor morskiej energetyki wiatrowej w Polsce w sposób optymalny kosztowo i wspierając rodzimy przemysł – mówi Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

Duży potencjał, wielkie wyzwania

Wiele wyzwań stoi także przed Polską w obszarze rozwoju projektów pierwszej fazy, które wchodzą właśnie w najważniejszy etap realizacji, a także drugiej fazy projektów offshore – do końca maja poznamy bowiem wszystkich zwycięzców nowych lokalizacji. To też kluczowa kwestia wykorzystania narodowego potencjału polskich dostawców i osiągnięcia jak najwyższego poziomu local content.

– W trakcie konferencji PSEW spojrzymy na długoterminowy potencjał offshore w Polsce i wspólnie odpowiemy na pytanie – jak efektywnie go wykorzystać, jakie działania, jako branża musimy podjąć. Nie zapominamy także o innych interesujących obszarach – wykorzystanie morskiej energetyki wiatrowej do produkcji zielonego wodoru, sprzedaż energii w kontraktach cPPA, czy niezwykle ważne zagadnienia związane ze współistnieniem MFW z innymi użytkownikami morza – żeglugą, sektorem rybołówstwa czy marynarką wojenną i innymi służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo – mówi Piotr Czopek, dyrektor ds. regulacji, Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej.

– W kolejnych latach rozwój morskich farm wiatrowych może dać impuls rozwoju dla Polski, a Pomorze stać się znaczącym ośrodkiem na gospodarczej mapie łańcucha wartości dla przemysłu offshore i dla działalności Equinor w Polsce. Nasze trzy projekty Bałtyk o łącznej mocy 3 GW – rozwijane w ramach dwóch faz offshore w Polsce – mają potencjał wygenerować ok. 10 tys. bezpośrednich i pośrednich miejsc pracy. Długoterminowe cele dla MEW i zachowanie płynności inwestycyjnej między pierwszą i drugą fazą będą sprzyjać utrzymaniu tempa transformacji energetycznej i inwestowaniu w moce produkcyjne przez dostawców na terenie naszego kraju – mówi Michał Kołodziejczyk, prezes zarządu Equinor w Polsce.

– Jako Baltic Power – najbardziej zaawansowany projekt realizowany w Polskiej części Morza Bałtyckiego od lat angażujemy się w rozwój polskiego łańcucha dostaw m.in. organizując cyklicznie Suppliers Day, które stanowią platformę wymiany wiedzy i doświadczeń dla naszych partnerów biznesowych. Biorąc pod uwagę ambitne plany rozwoju projektów offshore wind w Grupie ORLEN koncern podjął strategiczną decyzję o budowie w Świnoujściu pierwszego w Polsce terminala instalacyjnego morskich farm, który będzie gotowy na przełomie 2024 i 2025 roku – mówi Jarosław Trybuchowicz Prezes Baltic Power oraz Orlen Neptun.

Konferencja PSEW2023 odbędzie się już 20-22 czerwca w Serocku. Na International Supplier Day zapraszamy w dniu 22 czerwca 2023 r.

Rejestracja i szczegóły na  konferencjapsew.pl

Fot. Depositphotos


Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 25312,00 $ tona -1,12% 22 wrz
 Cynk 2532,00 $ tona 2,34% 22 wrz
 Aluminium 2199,00 $ tona 1,52% 22 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.