Wynik wyszukiwania - " czujniki" - Wiadomości

Ekspert: w Polsce są zaniedbywane dokładne pomiary zanieczyszczeń związanych z pożarami

Aby ocenić poziom zanieczyszczenia środowiska po pożarze takich obiektów, jak Marywilska 44 czy nielegalne składowisko odpadów, konieczne jest robienie dokładnych pomiarów substancji toksycznych, a to w Polsce jest zaniedbywane – ocenił w rozmowie z PAP dr inż. Jakub Duszczyk.
16.05.2024

Czy polskie termoelektryki mogą rozwiązać problemy energetyczne świata?

W ostatnich latach coraz częściej słyszymy o konieczności przejścia na odnawialne źródła energii. To nie tylko kwestia ekologii, ale także suwerenności energetycznej. W Polsce, ze względu na nasze położenie geopolityczne, ta dyskusja jest szczególnie żywa Jednak nie jest to jedyny powód - Polacy wyrastają na liderów technologii, która może odegrać kluczową rolę w energetycznej transformacji.
26.04.2024

Inteligentne kosze na śmieci – sukces pomysłu z PW

Młodzi innowatorzy z Politechniki Warszawskiej opracowali inteligentny system zarządzania zbiórką odpadów komunalnych. Rozwiązanie zostało wprowadzone w Sierpcu – niespełna dwudziestotysięcznym mieście w województwie mazowieckim. Ponad 100 czujników codziennie mierzy tam zapełnienie koszy na śmieci, dostarczając informacji o optymalnej trasie zbiórki odpadów.
09.04.2024

Efektywność energetyczna. Już nie moda, jeszcze nie codzienność

Wzrost świadomości ekologicznej przekształca rynkowe preferencje, zwracając uwagę na takie zagadnienia jak efektywność energetyczna. W świetle badań Sustainable Brands Poland i Ipsos, konsumenci preferują produkty marek zaangażowanych w zrównoważony rozwój. Komisja Europejska wydała rekomendacje dotyczące działań na rzecz efektywności energetycznej, nakreślając tym samym kierunek dla społeczeństwa.
15.03.2024

Neutralność klimatyczna do 2050 roku. Czy smart home może być odpowiedzią na to wyzwanie?

Komisja Europejska opublikowała w lutym b.r. szereg zaleceń związanych z osiągnięciem przez Unię Europejską neutralności klimatycznej do 2050 roku. Zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych to cel, który w swoich działaniach powinni uwzględnić nie tylko rządowi decydenci, ale również przedstawiciele biznesu. W tej globalnej misji, inteligentne domy stają się narzędziem przyczyniającym się do ochrony środowiska poprzez efektywne zarządzanie energią.
12.03.2024

Sztuczna inteligencja pomoże przy recyklingu paneli fotowoltaicznych

Spółka technologiczno – badawcza 2loopTech S.A. pracuje nad wykorzystaniem sztucznej inteligencji (AIoT - Artificial Intelligence of Things) w instalacji do recyklingu paneli fotowoltaicznych. Rozwiązanie pozwoli przerabiać 8000 ton paneli rocznie i oparte będzie o innowacyjną technologię opracowaną przez Spółkę wraz z Akademią Górniczo – Hutniczą z Krakowa. Będzie to pierwsze tego typu rozwiązanie w recyklingu OZE w Polsce.
06.02.2024

Elektryczne auto z laboratorium do kontroli powietrza wyjedzie na ulice Ciechanowa

Dzięki unijnemu dofinansowaniu w wysokości 0,5 mln zł ciechanowski urząd kupi dla Straży Miejskiej elektryczny samochód z mobilnym laboratorium do pomiaru jakości powietrza. To kolejne narzędzie po antysmogowym dronie wykorzystywanym już od ponad roku - podał ratusz.
16.01.2024

Smart home w Grudziądzu

Spółka OPEC GRUDZIĄDZ wspólnie ze Spółdzielnią Mieszkaniową w Grudziądzu wprowadziły pilotażowe rozwiązanie SMART HOME, które funkcjonuje w wielorodzinnym budynku zlokalizowanym na osiedlu Strzemięcin.
14.01.2024

Bardzo zła jakość powietrza w województwie śląskim

Wyż atmosferyczny, który przyniósł w nocy z poniedziałku na wtorek mróz i osłabienie wiatru w woj. śląskim poskutkował znacznym pogorszeniem jakości powietrza. Służby wydały w środę ostrzeżenie o ryzyku przekroczenia poziomu alarmowego stężeń pyłu zawieszonego. Najgorzej jest w Zabrzu i okolicach Pszczyny.
10.01.2024

Jak wygląda zrównoważona fabryka przyszłości?

Świat stanął przed koniecznością podjęcia zdecydowanych działań w kierunku zielonej transformacji. Jednak aby osiągnąć cel neutralności klimatycznej Unii Europejskiej do 2050 roku, kluczowe jest przekształcenie całego sektora produkcyjnego, co spowoduje znaczące przemiany w funkcjonowaniu i organizacji fabryk. Odpowiadając na te zmiany, Arup, międzynarodowa firma zajmująca się zrównoważoną inżynierią, opracowała koncepcję przyjaznego dla otoczenia zakładu, dostosowanego do zmian klimatycznych. Jak wygląda zielona fabryka przyszło
27.12.2023

Jak postępować ze zużytym oświetleniem?

W 2020 roku sprzedano w UE około 1,5 miliarda źródeł światła, które po zużyciu będą wymagały odpowiedniego zagospodarowania. Dla wielu przedsiębiorców i zarządzających powierzchniami biurowymi i komercyjnymi kwestia prawidłowego postępowania ze zużytym sprzętem oświetleniowym jest wyzwaniem. Tymczasem za nieodpowiednie gospodarowanie zużytym oświetleniem grożą surowe kary finansowe, a nawet zakaz prowadzenia działalności. Jak prawidłowo postępować ze zużytym oświetleniem w firmach i instytucjach?
18.12.2023

Zła jakość powietrza na Śląsku, wydano powiadomienia

Powiadomienie o ryzyku wystąpienia przekroczenia poziomu informowania dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu wydały na piątek dla centralnej i południowej części woj. śląskiego służby środowiskowe. Oznacza to dwukrotne przekroczenie dobowej normy.
08.12.2023

RCB informuje o złej jakości powietrza w woj. śląskim, możliwy alarm smogowy

Alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa dotyczący prognozowanej złej jakości powietrza w zakresie pyłu zawieszonego PM10 otrzymali w piątek mieszkańcy centralnej części woj. śląskiego. Rano najgorszy smog był w Zabrzu.
01.12.2023

Wrocławscy naukowcy skonstruowali urządzenie do mierzenia parametrów wody

Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu skonstruowali urządzenie, które mierzy parametry jakościowe wody: od pH przez zasolenie, przewodnictwo i mętność aż po zawartość tlenu. Wyposażone w elektroniczne czujniki przypomina kształtem jajo.
14.11.2023

Jak bardzo smart są Polki i Polacy? Samsung prezentuje wyniki badania dot. preferencji Polaków w zakresie rozwiązań smart home

Aż 3 Polaków posiada w swoim domu przynajmniej jedno inteligentne urządzenie, a 6 na 10 Polaków chciałoby sterować wszystkimi urządzeniami domowymi z poziomu jednej aplikacji - to wyniki najnowszego badania przeprowadzone przez Grupę IQS na reprezentatywnej grupie Polek i Polaków na zlecenie Samsung.
06.11.2023

Żywność można produkować bez gleby uprawnej, a zbiory są możliwe przez cały rok

Szacuje się, że około połowę lądowego obszaru Ziemi stanowią tereny przeznaczone pod uprawy. W zasadzie planeta mogłaby wyżywić 10 mld osób, w praktyce jednak nie jest to wcale takie proste. Populacja Ziemi przekroczyła 8 mld osób, a aż ponad 3 mld ludzi boryka się z problemem niedożywienia. Tymczasem za 30 lat populacja Ziemi ma wynieść 10 mld osób. Już teraz trzeba działać, aby problem ten rozwiązać. Wzywają do tego cele zrównoważonego rozwoju, a największa odpowiedzialność spoczywa na przedstawicielach branży rolno-spożywczej.
17.10.2023

"Niewidzialne” elektrośmieci

Możliwe do odzyskania surowce zawarte w miliardach sztuk wyrzucanych co roku drobnych elektrośmieci warte są około 10 miliardów dolarów - informuje pismo „Reports and Proceedings".
13.10.2023

Elektromobilna rewolucja przemysłu motoryzacyjnego

Elektromobilność rewolucjonizuje przemysł motoryzacyjny, stając się nie tylko znaczącą alternatywą dla tradycyjnych pojazdów spalinowych, ale także motorem postępu w dziedzinie technologii i ekologii. Nowoczesne rozwiązania systemowe i produktowe odgrywają kluczową rolę w usprawnianiu procesu tworzenia ogniw baterii, które stanowią serce napędu samochodów elektrycznych.
26.09.2023

System zapór Mose będzie chronił Wenecję przez 100 lat

System zapór przeciwpowodziowych Mose, zainstalowanych i już działających w Wenecji, będzie chronił miasto i lagunę przez następne 100 lat - orzekli naukowcy, którzy przeprowadzili badania na zlecenie komisarza odpowiedzialnego za tę wielomiliardową inwestycję. Celem prac ekspertów było ustalenie trwałości 80 barier wodnych.
31.08.2023

Eksperci z PG: Polskę czeka energetyczna rewolucja; to wymaga wykształconych kadr i dobrych badań naukowych

Polskę czeka energetyczna rewolucja, a morska energetyka wiatrowa jest przyszłością gospodarki w naszym regionie. Wymaga ona odpowiednio wykształconych kadr oraz badań naukowych na światowym poziomie – mówią w rozmowie z PAP eksperci z Politechniki Gdańskiej.
05.07.2023

Ustka z nagrodą w konkursie "Innowacyjny samorząd"

Ustka zwyciężyła w konkursie "Innowacyjny samorząd" Portalu Samorządowego PAP. Nagrodę przyznano za wdrożenie systemu SMART BIURO. Uroczystość wręczenia wyróżnień odbyła się w piątek, 26 maja br., w Ministerstwie i Rozwoju i Technologii w Warszawie.
28.05.2023

Szwedzkie media: planowane farmy wiatrowe na Bałtyku mogą osłabić obronność

Planowane wzdłuż wybrzeży Szwecji farmy wiatrowe na Morzu Bałtyckim mogą osłabić zdolności obronne kraju oraz NATO. Szwedzkie siły zbrojne negatywnie zaopiniowały sześć z ośmiu przyszłych inwestycji - pisze w czwartek gazeta "Dagens Nyheter".
25.05.2023

Nurkowie Royal Navy oczyszczają Morze Bałtyckie z niewybuchów i niewypałów

Nurkowie Royal Navy zwiększają bezpieczeństwo kluczowych szlaków żeglugowych na Morzu Bałtyckim poprzez odzyskiwanie niewybuchów min i torped w ramach misji bezpieczeństwa NATO pk. Open Spirit.
25.05.2023

Kontrola poselska w Porcie Gdańsk w sprawie pyłu węglowego

Koło parlamentarne Polska 2050 poinformowało o konferencji, jaka odbyła się w Gdańsku w sprawie pyłu węglowego rozwiewanego z Portu Gdańska na sąsiadujące dzielnice. Podczas niej swoje postulaty zgłosili mieszkańcy Nowego Portu oraz poseł Michał Gramatyka.
19.05.2023

Nowa generacja piezoelektryków nie będzie szkodzić środowisku

Naukowcy z Politechniki Gdańskiej pracują nad nowymi nanomateriałami piezoelektrycznymi wykorzystującymi tzw. efekt elektrostrykcji, które nie będą szkodliwe dla środowiska i będą używane m.in. przy produkcji nowej generacji biozgodnych przetworników ultradźwiękowych. Badania prowadzone są w ramach międzynarodowego projektu m-era.net, razem z partnerami z Danii i Brazylii.
19.05.2023

Polskie miasta coraz bardziej smart. Inteligentne rozwiązania przekładają się na oszczędności i poprawiają bezpieczeństwo

Inteligentne rozwiązania z zakresu smart city pomagają samorządom znacznie obniżyć rachunki za prąd czy zmniejszyć straty wody w sieci wodociągowej nawet o 1/3. Poprawiają też komfort życia mieszkańców i poziom bezpieczeństwa, np. ograniczając liczbę wypadków na przejściach dla pieszych. – Inteligentne przejście samo rozpoznaje, już z odległości kilkunastu metrów, kiedy zbliża się do niego człowiek. W tym momencie czujniki zamontowane na lampach uruchamiają system świetlny, który odpowiednio doświetla przejście i pieszy staje si
15.05.2023

Opracowano jadalny akumulator

Włoscy naukowcy zbudowali jadalną baterię, wystarczającą do zasilania małych urządzeń elektronicznych. Opracowana przy tym technologia może być wykorzystywana w diagnostyce zdrowotnej, monitorowaniu jakości żywności oraz miękkiej robotyce jadalnej - sugerują na łamach „Advanced Materials”.
19.04.2023

Czy warsztaty w kraju są gotowe na serwisowanie aut elektrycznych?

Samochody elektryczne szturmem zdobywają polskie drogi. Choć pozbawione są wielu newralgicznych komponentów, które mogą ulec awarii, nie oznacza jednak, że są mniej problematyczne niż te, z napędem spalinowym. O specyficznych wymaganiach aut elektrycznych oraz problemach, z jakimi wiąże się ich naprawa, opowiadają eksperci serwisu autobaza.pl.
04.04.2023

Wymiana oświetlenia miast i gmin bardziej opłacalna i bezpieczna niż egipskie ciemności po zmroku

Koszty oświetlenia to jeden z większych wydatków dla miast i gmin. Mogą stanowić 30-50% rocznego budżetu. Z powodu wysokich cen energii coraz więcej samorządów decyduje się na czasowe wyłączenie oświetlenia, co wpływa na pogorszenie bezpieczeństwa i komfortu życia mieszkańców. Alternatywą dla „egipskich ciemności” jest przejście na technologię LED, która w połączeniu z inteligentnymi systemami zarządzania oświetleniem może przynieść znacznie większe oszczędności energii bez uszczerbku na bezpieczeństwie oraz komforcie.
29.03.2023

Mazowsze będzie mieć nowy system ostrzeżeń ws. jakości powietrza [WIDEO]

Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego zlecił przygotowanie systemu, który zautomatyzuje system ostrzegania o przekroczeniu norm jakości powietrza lub ryzyku takiego przekroczenia. Komunikaty w tej sprawie dziś są publikowane na stronach Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Wojewódzkich Centrów Zarządzania Kryzysowego czy poszczególnych urzędów. Ze względu na to, że ich publikowanie wiąże się z określonymi obowiązkami, regulowanymi w prawie, potrzebny jest sprawny system informacyjny oparty na rzetelnych danych. Syste
27.03.2023

Politechnika Wrocławska pracuje nad innowacyjnym czujnikiem do wykrywania wycieków lub emisji gazów na odległość do 100 metrów

Opracowanie zdalnego laserowego czujnika umożliwiającego wykrywanie wycieków lub emisji gazów na odległość do 100 metrów, to główny cel projektu, nad którym pracują naukowcy z Politechniki Wrocławskiej. Urządzenie przetestują między innymi we współpracy ze spółką Ekosystem, a wkrótce wystąpią też z wnioskiem o grant NCBiR.
13.03.2023

Rosnąca liczba elektryków na drogach wymaga nowych wytycznych dotyczących bezpieczeństwa. Wyzwaniem są m.in. sposób gaszenia pożarów i warunki techniczne w garażach [WIDEO]

Na koniec stycznia br. w Polsce było zarejestrowanych już łącznie 67,1 tys. pojazdów z napędem elektrycznym, ale ich liczba szybko wzrasta i – jak szacuje PSPA – w 2025 roku sprzedaż samochodów zeroemisyjnych przekroczy już poziom 100 tys. sztuk rocznie. Ponieważ jednak wciąż są one jeszcze nowością na rynku, postępowania z nimi uczą się zarówno ich użytkownicy, jak i odpowiednie służby, w tym straż pożarna. Kwestie gaszenia pożarów elektryków stają się tematem odpowiednich wytycznych. Statystyki pokazują, że do takich zdarzeń do
28.02.2023

Ponad 300 osób i 17 statków sprawdza Bałtyk dla projektu Baltica 1. Zobacz, jak przebiegają badania środowiskowe

Wśród trzech morskich farm wiatrowych budowanych obecnie przez PGE Baltica z Grupy PGE jest Baltica 1. Projekt o mocy ok. 0,9 GW, który ma zostać oddany do użytku po 2030 roku, jest obecnie na etapie badań środowiskowych. Przeprowadza je konsorcjum polskich wykonawców – Uniwersytet Morski w Gdyni i MEWO S.A.
10.02.2023

Specjalistyczne drony zbadały zakład CIECH w Inowrocławiu pod kątem stanu infrastruktury i jakości powietrza

Sprawdzenie stanu infrastruktury, budynków, stawów odpadowych czy szczelności kilkuset kilometrów sieci rurociągów, a także badanie jakości powietrza oraz inwentaryzacja składowisk węgla – to tylko niektóre zadania zrealizowane w fabryce CIECH w Inowrocławiu przez nowoczesne drony. Realizowane przez zespół PwC działania dostarczą spółce CIECH Soda Polska szczegółowych informacji na temat kondycji infrastruktury oraz stanu powietrza nad jej inowrocławską fabryką. Jednym z efektów oblotu dronów będzie trójwymiarowa mapa zakładu w I
23.12.2022

Inteligentne drony pomogą monitorować oblodzenie łopat turbin wiatrowych

Oblodzenie turbin wiatrowych to jedno ze zjawisk, które obniża wydajność instalacji OZE. Materiały, z których zbudowane są elektrownie wiatrowe, są odporne na mrozy. Problem występuje, gdy przy ujemnych temperaturach wiatrak zostanie pokryty lodem. W jego wykryciu mają pomóc drony. 
19.12.2022

Tauron zainstaluje 23 tysiące LED-ów

Do trzynastu gmin na południu Polski trafi nowe oświetlenie. W sumie TAURON wymieni 23 tysiące starych lamp sodowych na nowoczesne oświetlenie typu LED. Dzięki inwestycji w nowoczesne oświetlenie, samorządy zaoszczędzą w skali roku prawie 8 tys. MWh energii elektrycznej, a do atmosfery w tym samym czasie nie trafi 5,5 tys. ton CO2.
12.12.2022

Recykling turbin wiatrowych - naukowcy z Rzeszowa będą tworzyć dźwigary do budowy i modernizacji mostów

Materiały z recyklingu zużytych łopat z turbin wiatrowych i betonu niekonwencjonalnego zostaną wykorzystane przez naukowców z Politechniki Rzeszowskiej do budowy dźwigarów hybrydowych, przeznaczonych do modernizacji oraz budowy obiektów mostowych.
08.12.2022

Architekci i zeroemisyjne budownictwo

Najnowsze analizy pokazują, że branża budowlana odpowiada za 37% emisji gazów cieplarnianych. Trudno się zatem dziwić, że w związku z planem redukcji emisji gazów cieplarnianych o 55% do 2035 roku określonym w Europejskim Nowym Zielonym Ładzie mnożą się obszary pilnych działań pomagających w osiągnięciu tego wyniku.
16.11.2022

Port Gdańsk monitoruje jakość powietrza w związku ze wzmożonymi przeładunkami węgla

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A. podjął decyzję o umieszczeniu na terenie portu dodatkowych 5 czujników mobilnych. Zostały one rozlokowane przy Basenie Górniczym, Nabrzeżu Dworzec Drzewny, Nabrzeżu Węglowym, Twierdzy Wisłoujście i przy ul. Ku Ujściu. Operatorzy mają obowiązek zastosowania się do działań prewencyjnych, w tym zraszania hałd z węglem. Rozważane jest również dodatkowe czyszczenie dróg dojazdowych, gdyż pylenie wtórne z ruchu pojazdów po placach składowych jest główną przyczyną wzmożonego pylenia.
03.11.2022

Wiceprezes PGNiG: Paliwa alternatywne będą zyskiwać na znaczeniu. Biometan i wodór będą w przyszłości uzupełniać paliwa tradycyjne [WIDEO]

Polska polityka energetyczna zakłada, że wykorzystanie biogazu, biometanu, gazów syntezowych czy wodoru ma w przyszłości pokryć istotną część krajowego popytu na paliwa gazowe, przyspieszając zieloną transformację.
28.10.2022

Szczeciński Posejdon na podium BREEAM w Polsce

Posejdon – nowoczesny obiekt mixed-use położony w samym centrum Szczecina, stanął właśnie na podium nowych polskich budynków posiadających ekologiczny certyfikat BREEAM, uzyskując świetne 91,4% punktów. Nowa szczecińska wizytówka może pochwalić się ogromną, żywą, zieloną ścianą obsadzoną 7 tysiącami roślin, ale także wzorowymi wynikami w zakresie użycia energii ze źródeł odnawialnych czy oszczędności surowców.
27.10.2022

W Łodzi dron z czujnikami antysmogowymi kontroluje, czym mieszkańcy palą w piecach

W ramach jednego z projektów budżetu obywatelskiego Straż Miejska w Łodzi pozyskała drona, który od poniedziałku kontroluje jakość powietrza. Wyposażone w antysmogowe czujniki urządzenie wskaże, czy mieszkańcy Łodzi palą w piecach niedozwolonymi materiałami.
26.10.2022

Monitoring fotosyntezy może zapobiegać katastrofom ekologicznym? Badacz proponuje mobilny ambulans ekologiczny

Pomiar fluorescencji chlorofilu pozwala monitorować potrzeby roślin – mówi prof. Hazem M. Kalaji z Instytutu Biologii SGGW, który na tej podstawie opracował system monitoringu kondycji roślin. Jego badania zainspirowały artystów z Wrocławia do stworzenia instalacji Greenhouse Silent Disco na wystawę w Mediolanie.
16.10.2022

Wody Polskie chcą, by powstała nowa inspekcja wodna

W ramach opracowywanej specustawy odrzańskiej powstać ma nowa inspekcja, która będzie prowadzić kontrole wód, w tym monitoring rzek pod względem zanieczyszczeń - poinformował PAP wiceprezes Wód Polskich Wojciech Skowyrski. Dodał, że inspekcja miałaby zacząć działać w roku 2024.
14.10.2022

Opona z bieżnikiem w niemal 100% z materiałów odnawialnych!

Wykorzystując szereg zrównoważonych materiałów w mieszance bieżnika, takich jak oleje słonecznikowe, żywice z drzewa sosnowego, kauczuk naturalny oraz popiół z łusek ryżu, inżynierowie firmy Goodyear Tire & Rubber Company opracowali koncepcyjną oponę Eagle GO. Będzie ona montowana w nowym samochodzie koncepcyjnym Citroëna – oli. Prezentacja opon i auta odbyła się w Paryżu.
05.10.2022

Tychy przetestują system automatyzacji oświetlenia ulic

120-tysięczne Tychy w najbliższych miesiącach pilotażowo wdrożą system automatyzacji oświetlenia. Dzięki przygaszaniu lub zwiększaniu mocy lamp w zależności od natężenia ruchu, miasto ma zaoszczędzić ok. 20-30 proc. kosztów.
03.10.2022

PGNiG i Politechnika Śląska z dofinasowaniem NCBiR wkraczają w sekotr zielonego wodoru

Eksperci PGNiG i Politechniki Śląskiej pracują nad innowacyjnym czujnikiem do wykrywania wodoru w ramach projektu HydroSens. Przedsięwzięcie otrzymało dofinasowanie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
30.09.2022

W Rzeszowie powstał zbiornik na wodę pitną za 24 mln zł

Niemal 24 mln zł kosztowała budowa zbiornika na wodę pitną na rzeszowskim osiedlu Pobitno przy ulicy Morgowej. Obiekt, który został w poniedziałek uroczyście oddany, ma 15 tys. m sześc. pojemności. Inwestycję zrealizowało Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie.
26.09.2022

Żabka Eko Smart warta Poznania!

Poznań to ważny punkt na mapie rozwoju handlu i nowych technologii w Polsce. Właśnie tu – przy ul. Powstańców Wielkopolskich 2 – Żabka otwiera laboratorium innowacji ekologicznych wzbogaconych o rozwiązania smart, czyli Żabkę Eko Smart. Zastosowano w niej jedną z pierwszych na świecie instalacji perowskitowych – w tej przełomowej technologii powstały tzw. cenówki oraz żaluzje z ogniwami perowskitowymi. Placówkę wyposażono w systemy do zdalnego zarządzania oświetleniem oraz znajdującymi się w sklepie urządzeniami (Smart Shop Contr
26.09.2022

Żabka Eko Smart – pierwszy w Polsce sklep łączący ekologię z technologią

Żabka otwiera laboratorium innowacji ekologicznych wzbogaconych o rozwiązania smart. W Żabce Eko Smart zastosowano jedną z pierwszych na świecie instalacji perowskitowych – w tej przełomowej technologii powstały tzw. cenówki oraz żaluzje z ogniwami perowskitowymi. Placówkę wyposażono w systemy do zdalnego zarządzania oświetleniem oraz znajdującymi się w sklepie urządzeniami (Smart Shop Control), a przy stoisku z kawomatem ułożono płytki wykonane z fusów i łusek po kawie. Zamykane, izolowane matami z konopi siewnymi lodówki pozwal
09.09.2022

Na 116 małopolskich szkołach zostaną zamontowane mierniki jakości powietrza

Na 116 małopolskich szkołach, głównie w powiatach krakowskim i tarnowskim, zostaną zamontowane mierniki jakości powietrza. Koszty zakupu i montażu urządzeń pokryje urząd marszałkowski, który prowadzi zamówienie publiczne w tej sprawie.
31.08.2022

Krajowe sieci elektroenergetyczne pilnie wymagają rozbudowy i modernizacji

Krajowe sieci elektroenergetyczne pilnie wymagają rozbudowy i modernizacji. Polska może korzystać przy tym z własnych rozwiązań technologicznych
26.08.2022

Pierwsze wyniki badań wiatru dla morskiej farmy wiatrowej PGE Baltica 1

PGE ma już pierwsze miesięczne wyniki badań obszaru, na którym powstanie Morska Elektrownia Wiatrowa Baltica 1.
19.08.2022

Papierowa bateria aktywowana kroplą wody może zmienić świat jednorazowej elektroniki!

Zespół naukowców z Empa opracował aktywowaną wodą jednorazową - papierową baterię. Naukowcy sugerują, że mogłaby ona zostać wykorzystana do zasilania szerokiej gamy elektroniki jednorazowego użytku o niskim poborze mocy - takiej jak inteligentne etykiety do śledzenia obiektów, czujniki środowiskowe i medyczne urządzenia diagnostyczne - a tym samym zminimalizować ich wpływ na środowisko. Badanie proof-of-principle zostało opublikowane w czasopiśmie Scientific Reports.
15.08.2022

Miasta chcą uwolnić centra od samochodów!

Zaparkowanie samochodu w centrum Warszawy, Wrocławia czy Krakowa to poważne wyzwanie. Statystyki przytaczane przez NaviParking wskazują, że zagęszczenie ruchu w centralnych dzielnicach nawet w 30 proc. jest spowodowane przez kierowców poszukujących miejsca parkingowego. To zaś oznacza nie tylko większe korki, ale też większy hałas, dodatkową emisję spalin i duży stres u kierowcy.
11.08.2022

Żabka testuje w pełni elektryczny pojazd dystrybucyjny Scania

Żabka rozwija nowoczesną logistykę opierającą się na idei inteligentnych i zielonych miast. W trosce o planetę i komfort mieszkańców kontynuuje wdrażanie cichego transportu miejskiego o zerowej emisji.
01.08.2022

SeaData i Camdrone z nową platformą inspekcyjno-pomiarową

Mobile Monitoring to wspólna inicjatywa firm SeaData z Gdynii i Camdrone z Gdańska, która poszerza zakres oferowanych usług.
14.07.2022

Drobne zmiany z wielkim skutkiem – jak możesz przeciwdziałać suszy?

Czy spotykasz się z opiniami, że domowe sposoby na oszczędzanie wody niczego nie zmienią? Jak często słyszysz, że indywidualne działania to tylko kropla w morzu potrzeb? Nie daj się im zwieść… Statystyczny Polak w ciągu doby zużywa średnio 90 l wody. To bez wątpienia sporo, dlatego tak istotne są proste rozwiązania, które każdy z nas może wprowadzić w codziennym życiu. Eksperci Xylem Water Solutions Polska podpowiadają, jak skutecznie oszczędzać wodę w domowym zaciszu, tym samym wspierając walkę z suszą.
24.06.2022

Aplikacje z Klimatonu dla Miast pomagają samorządom - analiza wdrożeń

W grudniu 2021 roku odbył się Klimaton dla Miast, współorganizowany przez Polski Fundusz Rozwoju i Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Głównym celem wydarzenia było pokazanie, że cyfryzacja rozwiązuje rzeczywiste problemy społeczności lokalnych. Zadaniem zaś uczestników Klimatonu dla Miast było znalezienie technologicznych odpowiedzi na problemy klimatyczne i środowiskowe czterech, wybranych w trakcie rekrutacji, miast: Gniezna, Rybnika, Rzeszowa i Wrocławia.
24.06.2022

„Mapa drogowa” elektromobilności - Jak nadrobić 10 lat zacofania i zdążyć do 2035 roku? [RAPORT]

Przez najbliższe 3 lata sprzedaż samochodów elektrycznych musi wzrosnąć aż 12-krotnie, aby Polska spełniła wymagania programu „Fit for 55” nie doprowadzając przy tym, do załamania w branży motoryzacyjnej. Zgodnie z decyzją Parlamentu Europejskiego, od 2035 r. mamy wstrzymać rejestracje nowych aut z tradycyjnym napędem.
23.06.2022

Prawie połowa powierzchni magazynowych z zielonym certyfikatem [WIDEO]

W 2012 roku całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej w Polsce nieznacznie przekraczały poziom 7 mln mkw., teraz jest już ok. 25 mln mkw. Z tego 41 proc. to magazyny z zielonymi certyfikatami – wynika z raportu „Zrównoważone certyfikowane budynki 2022” PLGBC. Jeszcze rok temu ten udział wynosił 28 proc.
21.06.2022

Energetyczny rozwój Smart Cities

Idea Smart Cities opiera się na rozwoju inteligentnych miast, w których ważnym elementem jest zero emisyjność i wykorzystywanie nowoczesnych technologii w różnych obszarach. Na całym świecie testowane są już różnorodne działania z tego zakresu, również w Polsce. Transformacja energetyczna to jeden z najważniejszych celów Unii Europejskiej na najbliższe lata. W budżecie UE przewidziane są ogromne środki umożliwiające m.in. samorządom wdrażanie projektów, pozwalających iść ku "zielonej" drodze. Kluczem są jednak innowacyjne i pomys
12.06.2022

Dobrze i oszczędnie oświetlać perony – PLK sprawdzają nowe możliwości

Zwiększenie bezpieczeństwa podróżnych i mniejsze zużycie energii oraz ograniczenie emisji CO2 – takie efekty ma przynieść testowany w Gdyni i Cieplewie system zarządzania oświetlaniem obiektów kolejowych. Projekt jest realizowany przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach przedsięwzięcia BRIK – Badania i Rozwój w Infrastrukturze Kolejowej.
25.05.2022

Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej PG, czyli nauka dla transformacji energetycznej

Funkcjonujące na Politechnice Gdańskiej Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej skupia specjalistów ze wszystkich obszarów wiedzy związanych z tym sektorem, a uczelnia nie tylko kształci przyszłych specjalistów w branży, ale także służy wiedzą i doświadczeniem firmom i instytucjom. O możliwościach i wyzwaniach stojących przed Centrum, ale i przed całą branżą, rozmawiamy z jego dyrektorem, dr. hab. inż. Marcinem Łuczakiem.
24.05.2022

PGE Baltica przygotowuje się do pomiarów wietrzności na farmie Baltica 1. Sprzęt już w drodze do Władysławowa

PGE Baltica poinformowała w poniedziałek (16 maja), że sprzęt pomiarowy zmierza już z Hiszpanii do Władysławowa, gdzie zostanie zmontowany i skąd wypłynie na Bałtyk. Spółka z Grupy PGE, przystępuje do etapu pomiarów zasobów wiatru, zafalowania i prądów morskich na potrzeby morskiej elektrowni wiatrowej Baltica 1.
17.05.2022

MFW Bałtyk I – trwają badania na obszarze farmy wiatrowej [WIDEO]

Na obszarze morskiej farmy wiatrowej MFW Bałtyk I, nad którą pracują wspólnie Equinor i Polenergia, trwają badania i pomiary realizowane za pomocą specjalnej pławy LiDAR, którą dostarczył australijski RPS, a której montaż i transport realizowany był przez polską firmę MEWO.
04.05.2022

PGE rozpoczyna pomiary wietrzności dla morskiej elektrowni wiatrowej Baltica 1

PGE Baltica, spółka z Grupy PGE, przystępuje do etapu pomiarów zasobów wiatru, zafalowania i prądów morskich na potrzeby morskiej elektrowni wiatrowej Baltica 1. Badania przeprowadzi firma EOLOS Floating LiDAR Solutions, jeden z kilku najbardziej doświadczonych wykonawców tego typu badań na morzu. Kampania pomiarowa rozpocznie się w drugiej połowie maja 2022 roku i potrwa około dwóch lat.
26.04.2022

Już za kilka dni drony będą monitorować emisje ze statków na Morzu Bałtyckim

Flota zaawansowanych technologicznie, wyspecjalizowanych dronów zostanie wykorzystana do monitorowania emisji ze statków handlowych na Morzu Bałtyckim.
18.04.2022

"Inteligentne piętro" na Politechnice Łódzkiej oszczędzi energię

W Katedrze Aparatów Elektrycznych Politechniki Łódzkiej zainaugurowano w czwartek działanie "inteligentnego piętra". Zainstalowane w budynku inteligentne systemy mają pozwolić naukowcom i studentom poznać sposoby praktycznego tworzenia rozwiązań dla automatyki obiektów typu smart.
14.04.2022

Ekouprawy w centrum miasta? Czesi budują największą farmę akwaponiczną w Europie [GALERIA,WIDEO]

W pełni zautomatyzowana farma w Brnie-Herspicach pokazuje przyszłość rolnictwa na terenach miejskich. Czeska firma Future Farming buduje w Brnie największą pionową farmę akwaponiczną w Europie. Jest to odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na świeżą, lokalną żywność i zrównoważoną produkcję.
05.04.2022

Oszczędzanie energii kluczowe również dla bezpieczeństwa

Niestabilna i trudna sytuacja polityczno-ekonomiczna sprawiła, że kluczowe staje się zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego Polski, jak i krajów członkowskich Unii Europejskiej. Niezwykle istotna jest również zmiana zachowań konsumentów, które pozwolą na ograniczenie zużycia energii elektrycznej przez gospodarstwa domowe do czego zachęca Polski Komitet Energii Elektrycznej w ramach kampanii „Liczy się energia”.
01.04.2022

Coraz więcej zielonych biurowców

Inteligentne rozwiązania będą coraz mocniej widoczne w powierzchniach biurowych. Różnego typu aplikacje, systemy i sieci sensorów oraz algorytmy przetwarzające zbierane dane pozwalają łatwo zarządzać nie tylko poszczególnymi pomieszczeniami czy biurami, ale i całymi budynkami.
30.03.2022

Premiera polskiego, elektrycznego, autonomiczego bolidu - doceniona innowacja AGH [WIDEO]

Działający w AGH akademicki zespół wyścigowy AGH Racing zaprezentował pierwszy w Polsce bolid autonomiczny stworzony na bazie regulaminu zawodów Formuła Student.
30.03.2022

A gdyby prąd, ciepło i woda były niemal za darmo? NCBR chce udowodnić, że to możliwe

Przynajmniej kilkukrotnie mniejsze zużycie energii, pozyskiwanie prądu z własnych źródeł, produkowanie ciepła wtedy, gdy jest najtańsze, by zmagazynować je na później, a do tego używanie wody z deszczówki do wszystkich domowych potrzeb – to tylko niektóre ze sposobów na radykalne zmniejszenie comiesięcznych rachunków.
28.03.2022

Napędzanie rewolucji wodorowej natężeniem prądu

Wykrywając zmiany w natężeniu prądu, można zidentyfikować stany awaryjne spowodowane niewłaściwym poziomem wody. Może to doprowadzić do opłacalnego i zrównoważonego wytwarzania energii dla pojazdów elektrycznych.
15.03.2022

Sony i Honda współpracują przy produkcji elektryków

Firmy Sony i Honda ogłosiły chęć współpracy w zakresie produkcji pojazdów elektrycznych (EV). Przewiduje się, że pierwsze pojazdy elektryczne pojawią się na rynku do 2025 roku.
11.03.2022

Budimex: robimy wszystko, aby zminimalizować wpływ budowy zapory na środowisko

Robimy wszystko, aby zminimalizować wpływ budowy zapory na granicy polsko-białoruskiej na środowisko - zapewnił w rozmowie PAP rzecznik prasowy Budimex SA Michał Wrzosek. Dodał, że w tej kwestii firma zrobiła i zrobi więcej niż było to od niej wymagane.
26.02.2022

Kampania informacyjna PSG przynosi rezultaty

Już od kilku lat Polska Spółka Gazownictwa (PSG) – Narodowy Operator Systemu Dystrybucyjnego Gazu w Polsce przestrzega przed oszustami, którzy podszywając się pod pracowników gazowni wyłudzają pieniądze. Ostatni raz informowaliśmy o tym na początku grudnia zeszłego roku. Szeroka akcja informacyjna przyniosła pierwsze rezultaty. Policja zatrzymała wyłudzacza grasującego po warszawskich osiedlach.
04.02.2022

Zatwierdzona do użytku wraz z komponentami hybrydowa platforma pływająca [WIDEO]

Prototyp hybrydowej, zbudowanej z betonu oraz tworzyw sztucznych, wraz z komponentami - innowacyjnej hybrydowej pływającej platformy został zatwierdzony jako jedna z technologii do pozyskiwania energii wiatrowej na pełnym morzu.
02.02.2022

Gazowe światło – wczoraj i dziś

Gaz to nie tylko źródło ciepła i energii potrzebnej do ogrzania domu, czy napędzania silników. Od początku XIX służy on także do oświetlania ulic wielu europejskich i amerykańskich miast. Choć czas i moda biegną nieubłaganie, nadal w wielu miejscach świata, także w Polsce, możemy spotkać gazowe latarnie. To nie tylko piękne i użyteczne rozwiązanie, ale także nie lada atrakcja turystyczna. Warto więc poznać miejsca, w których czas nieco się zatrzymał i dzięki gazowym latarniom doświadczyć niepowtarzalnej atmosfery minionych lat.
31.01.2022

Chemicy z Uniwersytetu Łódzkiego pracują nad czujnikiem do wykrywania gazowego nadtlenku wodoru

Chemicy z Uniwersytetu Łódzkiego, we współpracy z Narodowym Instytutem Chemicznym ze Słowenii, prowadzą badania nad opracowaniem przenośnych elektrochemicznych czujników gazowego nadtlenku wodoru (H2O2). Na realizację projektu pozyskano z UE ponad 1,2 mln zł.
18.01.2022

Dzieci wracają do szkół – sprawdź jakość powietrza w okolicy

Pamiątkowo, Gliwice i Sucha Beskidzka – w tych miejscach szkoły odnotowują dziś (stan na godz. 9.30) największe zanieczyszczenie powietrza i zagrożenia smogiem. Już 461 placówek w całej Polsce uczestniczy w programie Edukacyjnej Sieci Antysmogowej. Sprawdź, jakim powietrzem oddycha dziś, w pierwszym dniu nauki stacjonarnej, Twoje dziecko! Więcej informacji na esa.nask.pl
10.01.2022

Oczyszczacze powietrza w przedszkolach to kolejna inicjatywa w ramach programu walki ze smogiem

46 oczyszczaczy powietrza zamontowano w 23 jarocińskich przedszkolach; to kolejna inicjatywa samorządu miasta – informuje biuro prasowe na stronie jarocińskiego magistratu.
08.01.2022

Pionierski projekt upcyklingu śmigieł z wiatraków

Wspólnie z konsorcjum spółek sektora energetyki wiatrowej i recyklingu Yareal planuje wyposażanie inwestycji mieszkaniowych w elementy wykonane z poddanych upcyklingowi łopat elektrowni wiatrowych. Pionierskim na polskim rynku projektem zastosowania m.in. ręcznie wyprodukowanych mebli ze śmigieł likwidowanych wiatraków stanie się jedno z warszawskich osiedli dewelopera. Pierwsze konstrukcje z łopat pojawią się już przy biurze sprzedaży nowej inwestycji Yareal.
14.12.2021

Elektrobusy od Mercedesa coraz bliżej Gdyni

Już wkrótce do Gdyni trafią nowoczesne i ekologiczne elektrobusy Mercesed-Benz eCitaro. Obecnie na trwa montaż dodatkowego wyposażenia wewnątrz pojazdów, które obfituje w innowacyjne rozwiązania. Autobusy posiadać będą m.in. antywirusową klimatyzację czy zeroemisyjne ogrzewanie, pozbawione agregatu spalinowego.
13.12.2021

Jasna strona… betonozy, czyli porozmawiajmy o mądrej retencji

Zarządzanie i zagospodarowanie wód opadowych to wyzwanie dla ochrony skromnych zasobów wód podziemnych w Polsce. Tych nam coraz bardziej brakuje, a spożywamy raptem 2% wody z całkowitej ilości wytwarzanej przez wodociągi. Pozostałe 98% to potrzeby przemysłu (głownie procesów produkcyjnych), rolnictwa oraz potrzeby komunalne. Czyż nie warto zmieniać struktury tego zapotrzebowania poprzez efektywne wykorzystanie wód opadowych?
02.11.2021

Zatwierdzono prototyp hybrydowej platformy morskiej farmy wiatrowej

Prototyp zbudowanej z betonu oraz tworzyw sztucznych, wraz z komponentami - innowacyjnej hybrydowej pływającej platformy został zatwierdzony jako jedna z technologii do pozyskiwania energii wiatrowej na pełnym morzu.
15.10.2021

Konsorcjum Coral pracuje nad dronem wodnym, który będzie regularnie monitorował jakość wody na akwenach Portu Gdańsk

W Porcie Gdańsk funkcjonuje już system monitoringu jakości powietrza oparty na czujnikach stałych, zlokalizowanych w 7 punktach. A niebawem będzie testowany monitoring akwenów z wykorzystaniem dronów wodnych.
13.10.2021

Bezpiecznie i ekologicznie – praca zdalna może być „smart”

Ludzie spędzają w domach obecnie więcej czasu niż kiedykolwiek wcześniej. Wynika to w dużej mierze z modeli pracy zdalnej lub hybrydowej, przyjętych w wielu firmach w efekcie pandemii COVID-19. Coraz więcej ekspertów przyznaje, że taki model wykonywania obowiązków pozostanie z nami na dłużej. Dlatego tak ważne jest, aby swoje domowe biuro urządzić w oparciu o ideę smart home – czy też smart business. Nowa generacja inteligentnych i cyfrowych technologii może pomóc w poprawie naszych domów pod względem kosztów i wydajności, jednoc
07.10.2021

Drony wesprą ekologiczne rolnictwo

Tradycyjną – wydawałoby się – branżę, jaką jest rolnictwo, coraz częściej zmieniają nowoczesne technologie takie jak internet rzeczy czy sztuczna inteligencja, a globalny sektor agritech rośnie w siłę.
04.10.2021

Polska Spółka Gazownictwa przestrzega przed oszustami, którzy podszywają się za pracowników gazowni

Polska Spółka Gazownictwa (PSG) – Narodowy Operator Systemu Dystrybucyjnego Gazu, przestrzega przed oszustami, którzy podszywając się za pracowników gazowni, dokonująj zuchwałych przestępstw. Ostatnia, zgłoszona do PSG, próba oszustwa „na gazownika” miała miejsce w Olsztynie.
10.09.2021

Port Gdańsk i SeaData - można już sprawdzić jakość powietrza w porcie online

W Porcie Gdańsk zainstalowano czujniki monitorujące jakość powietrza. Dane można sprawdzić przez internet.
17.08.2021

Powstała bateria do urządzeń przenośnych ładowana ludzkim potem

Naukowcy z Singapuru opracowali baterię ładowaną ludzkim potem, która ma zasilać przenośne urządzenia elektryczne: inteligentne zegarki czy czujniki monitorujące funkcje życiowe – podały w poniedziałek miejscowe media.
16.08.2021

Globalworth wybiera rozwiązanie Honeywell Forge SaaS, aby zwiększyć zrównoważony rozwój i poprawić efektywność energetyczną w swoim portfolio budynków

Wiodący inwestor z Rumunii na rynku nieruchomości wdroży oprogramowanie do zarządzania wydajnością przedsiębiorstwa Honeywell w celu poprawy oszczędności energii i utrzymania budynków.
29.07.2021

Hiszpański start-up opracował platformę do monitorowania zanieczyszczeń w morzach i oceanach. W czasie rzeczywistym zarządza też usuwaniem śmieci

Co roku do mórz i oceanów trafia ok. 8 mln ton plastiku. Do 2050 roku w wodach może pływać więcej sztucznych odpadów niż ryb – alarmuje Fundacja MARE. Problemem są również wycieki ropy, choć nawet trzykrotnie więcej trafia jej z naszych dróg czy rzek. Firma Fregata Space opracowała platformę monitorującą z własnymi technikami uczenia maszynowego, która pomaga w wykrywaniu zanieczyszczeń na obszarach morskich. Wykorzystując zdjęcia satelitarne i sztuczną inteligencję, wykrywa ilość odpadów i zarządza ich usuwaniem.
20.07.2021

W ciągu najbliższych kilku lat będziemy wyrzucać na śmietnik 78 mln baterii dziennie

W obecnej dyskusji na temat problemu odpadów najczęściej przewija się wątek używania wszędobylskiego plastiku. Okazuje się, że e-odpady mogą być większym wyzwaniem przez wzgląd na materiały, z których są stworzone.
13.07.2021

Poszukująca ropy i gazu firma przyznała, że przez błąd pracownika naruszono teren chroniony ujęcia wody

Poszukująca ropy i gazu firma Geofizyka Toruń przyznała, że jej pracownik w sposób niezamierzony rozstawił sprzęt badawczy na ogrodzonym terenie będącym strefą ochrony ujęcia Mosina-Krajkowo – głównego źródła wody aglomeracji poznańskiej.
08.07.2021

Polscy naukowcy współpracują nad czujnikami do badania wody - do zanieczyszczeń i COVID-19

Pogarszająca się jakość wody to jedno z największych globalnych wyzwań, a co za tym idzie – także obszar zainteresowania naukowców. Europejski projekt Aquasense ma na celu stworzenie nowego – samowystarczalnego i autonomicznego – systemu monitorowania jakości wody w czasie rzeczywistym. Uczestniczą w nim również badacze z Polski.
30.06.2021

Wydajność turbin wiatrowych. Czy można ją zmierzyć?

Wiatr jest coraz częściej wykorzystywanym zasobem OZE. Pomimo postępu technologicznego dokonywanego w modernizacji systemów wiatrowych, to nadal systematyczny i niezawodny sposób oceny konkurencyjnych technologii jest wyzwaniem.
27.05.2021

Dron sprawdzi, czym mieszkańcy Skawiny palą w piecu

Nowo zakupiony dron, będzie od przyszłego sezonu grzewczego w Skawinie kontrolował czy mieszkańcy nie palą śmieci w piecach. Przez cały rok urządzenie ma też być pomocne w sytuacjach kryzysowych, np. podczas powodzi czy pożarów.
20.05.2021

Bezpieczny transport publiczny napędzi rozwój smart city

Globalny rynek smart city będzie rósł w tempie 20 proc. rocznie i osiągnie wartość 297,7 miliarda dolarów przed końcem 2026 roku, wynika z najnowszych danych firmy badawczej Facts & Factors. Jednym z głównych czynników napędzających wzrost będą wydatki na transport publiczny i zapewnienie jego bezpieczeństwa. Ten ostatni obszar ma kluczowe znaczenie dla funkcjonowania i rozwoju inteligentnych miast, co pokazała choćby pandemia Covid-19.
18.05.2021

Czujniki laserowe nowej generacji zmieniają oblicze autonomicznych pojazdów. Wyposażone w nie robotaksówki już wkrótce wyjadą na ulice

To przełom w ewolucji konstrukcji pojazdów autonomicznych. Technologia LiDAR, czyli czujnik laserowy, który wysyła miliony punktów na sekundę i mierzy czas potrzebny do odbicia od przeszkody, ma kluczowe znaczenie dla rozwoju autonomicznej jazdy. Niedawno firma Pony.ai ogłosiła, że w 2023 roku wdroży w pełni autonomiczne floty robotaksówek, które dzięki nowej generacji technologii lidarowej nie będą się wiele różnić od tradycyjnych aut. Możliwości mapowania 3D chcą też wykorzystać producenci helikopterów oraz marka Volvo w swoim
12.05.2021

Czujniki jakości powietrza pojawiają się w smartfonach. W przewidywaniu zwiększonego zanieczyszczenia powietrza pomoże też sztuczna inteligencja

Interaktywne mapy jakości powietrza i dedykowane aplikacje mobilne są coraz popularniejszym narzędziem, pozwalającym planować na przykład aktywność fizyczną na świeżym powietrzu. Dzięki coraz gęstszej sieci czujników algorytmy uczenia maszynowego pozwalają nie tylko na bieżąco monitorować, lecz także ostrzegać o możliwym wzroście poziomu zanieczyszczeń. Czujniki jakości powietrza można jednak znaleźć również w urządzeniach mobilnych.
06.05.2021

Przełomowa technologia czujników wycieku H2 pozwoli na bezpieczne stosowanie wodoru

Wodór jako czyste źródło energii stanowi alternatywę dla paliw kopalnych. Pojawiają się jednak obawy ograniczające jego wykorzystanie w pojazdach elektrycznych. Dobrą wiadomością jest fakt, że prace technologiczno-badawcze obniżają to ryzyko. Badania naukowców z Uniwersytetu w Georgii rzucają nowe światło na ten problem. 
04.05.2021

Somg jak w Los Angeles - polskie miasto najbardziej zanieczyszczonym w Europie

Ponad 90 proc. globalnej populacji oddycha powietrzem z niebezpiecznie wysokimi poziomami zanieczyszczeń. Najgorsza sytuacja panuje w Chinach, w Europie niechlubne miano najbardziej zanieczyszczonego miasta uzyskało 20-tysięczne śląskie Orzesze. Problem dotyczy jednak nie tylko Śląska, z zanieczyszczonym powietrzem walczy większość polskich miast. Tymczasem z powodu smogu co roku umiera ok. 45 tys. osób. Samo wdrożenie odpowiednich programów ochronnych nie wystarczy. Konieczne są czujniki, które zapewniają wiarygodne odczyty.
30.04.2021

Wyposażony w elektrody robot może zastąpić pestycydy

Amerykańska firma skonstruowała robota, który za pomocą elektrod usuwa chwasty. Maszyna mogłaby "zrewolucjonizować rolnictwo" i wyeliminować konieczność używania pestycydów, informuje w czwartek "Guardian".
29.04.2021

Warszawa rozbuduje system monitoringu jakości powietrza

Warszawa ogłosiła przetarg na dostawę i uruchomienie 165 czujników pomiarowych wraz z oprogramowaniem, które mają uzupełnić system monitoringu jakości powietrza w stolicy. Polski Alarm Smogowy ocenił, że inicjatywa miasta jest godna pochwały. PAS ma też nadzieję, że mieszkańcy będą mogli korzystać z tych informacji już w kolejnym sezonie grzewczym.
27.04.2021

Duńczycy dzięki Fundacji A.P. Moller będą mieli nowoczesny, pełnomorski statek badawczy

Darowizna w wysokości 50 mln DKK przekazana przez Fundacjię A.P. Moller, stała się kamieniem milowym w realizacji projektu budowy nowego oceanicznego statku badawczego w Danii.
26.04.2021

Drony z EMSA będą monitorować zanieczyszczenia atmosfery na Bałtyku i Morzu Czarnym

Europejska Agencja ds. Bezpieczeństwa na Morzu (EMSA) rozszerzyła swój program monitorowania w zakresie emisji ze statków. Specjalnie wyposażone drony będą monitorować obszar Morza Bałtyckiego, a także wspierać straż przybrzeżną na Morzu Czarnym.
19.04.2021

Statki badawcze będą kontynuować badanie zmian klimatu Oceanu Atlantyckiego

Statek badawczy Royal Research z National Oceanography Centre opuścił Southampton w Anglii, by kontynuować długoterminowe obserwacje w ramach badania zmian klimatu na północno-wschodnim Atlantyku. Zdaniem zespołu badania i obserwacje mają kluczowe znaczenie dla zrozumienia długoterminowych zmian w oceanach.
06.04.2021

Nagroda za monitorowanie temperatury zwierząt hodowlanych

System czujników, działających jak kamery na podczerwień i mierzących ilość energii wydzielanej przez ciało zwierzęcia opracowali absolwenci i naukowcy Politechniki Łódzkiej. Może być on montowany w klatkach lub na korytarzach pomieszczeń dla trzody chlewnej. Za system "Thermoeye" przyznano jedną z tegorocznych nagród Student - Wynalazca.
07.03.2021

Startupy. Młodzi przedsiębiorcy z głowami pełnymi „eko” pomysłów. Jak je realizują i kto im pomaga?

Znamy najlepsze pomysły na biznes z łódzkiego, opolskiego i małopolskiego. Laureaci ogólnopolskiego konkursu Warm Up Your Business mówią nam o swoich startupach oraz tym, jak ich działalność wpłynie na środowisko i otoczenie.
28.02.2021

Copernicus: badanie potwierdza redukcję emisji podczas pierwszej fali COVID-19 w Europie

Usługa monitorowania atmosfery programu Copernicus wraz z hiszpańskim Centrum Superkomputerowym w Barcelonie potwierdzają wywołane blokadą redukcje emisji tlenków azotu (NOx) i CO2 z paliw kopalnych w całej Europie podczas pierwszej fali pandemii COVID-19. Wykorzystując sztuczną inteligencję, badanie dostarcza informacje o dziennym podziale emisji sektorowych i przestrzennych, a także informacje na temat udziału poszczególnych krajów i typach zanieczyszczeń.
18.12.2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.