Nagroda za monitorowanie temperatury zwierząt hodowlanych

zc

07.03.2021 15:00 Źródło: Nauka w Polsce
Strona główna Ekobiznes, Ekoinnowacje EkoRolnictwo, BioŻywność Nagroda za monitorowanie temperatury zwierząt hodowlanych

Partnerzy portalu

Nagroda za monitorowanie temperatury zwierząt hodowlanych - ZielonaGospodarka.pl
<span>Photo by <a href="https://unsplash.com/@kkincade?utm_source=unsplash&amp;utm_medium=referral&amp;utm_content=creditCopyText">Kameron Kincade</a> on <a href="https://unsplash.com/s/photos/pigs?utm_source=unsplash&amp;utm_medium=referral&amp;utm_content=creditCopyText">Unsplash</a></span>

System czujników, działających jak kamery na podczerwień i mierzących ilość energii wydzielanej przez ciało zwierzęcia opracowali absolwenci i naukowcy Politechniki Łódzkiej. Może być on montowany w klatkach lub na korytarzach pomieszczeń dla trzody chlewnej. Za system "Thermoeye" przyznano jedną z tegorocznych nagród Student - Wynalazca.

Nagrodę otrzymali Paweł Kielanowski i Łukasz Adamek, którzy opatentowali „Urządzenie, sposób oraz system monitorowania temperatury zwierząt”. Współtwórcami wynalazku są Hubert Gęsiarz i dr inż. Przemysław Sękalski z Wydziału Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki PŁ.

Jak informuje uczelnia, twórcy patentu stworzyli start-up. Doświadczenia zdobyte przy projekcie ThermoEye doprowadziły również do zaprojektowania systemu QuickTemp do wykrywania gorączki wśród ludzi, przydatnego narzędzia do walki z COVID-19.

Nagrodzony system przeznaczony był do monitorowania stanu zdrowia trzody chlewnej i umożliwiał monitorowanie każdego zwierzęcia znajdującego się pod czujnikiem. ThermoEye, zdaniem jego twórców, pozwala szybciej zareagować na pojawiający się w stadzie problem zdrowotny.

"Inspiracją do opracowania urządzenia była potrzeba zmniejszenia ilości antybiotyków stosowanych w hodowli zwierząt, przy jednoczesnym łatwym wykrywaniu pierwszych symptomów choroby w stadzie. System wczesnego wykrywania chorób w stadach liczących kilkadziesiąt tysięcy sztuk zwierząt umożliwi ograniczenie zapobiegawczego stosowania antybiotyków, co nie jest bez znaczenia dla zdrowia ludzi" - mówi Paweł Kielanowski.

Urządzenie dokonuje pomiaru temperatury w trybie całodobowym. Umożliwia ciągłą kontrolę; analizując temperaturę stada oraz czynników środowiskowych wykrywa zwierzę, u którego wystąpił wzrost temperatury. W przypadku wykrycia chorego osobnika, system oznacza świnię farbą spożywczą oraz wysyła powiadomienie sms do hodowcy lub opcjonalnie do weterynarza. Użytkownik - hodowca - może analizować historyczną temperaturę stada oraz otoczenia. Ta funkcjonalność umożliwia bardziej precyzyjny cykl produkcyjny.

Dr inż. Przemysław Sękalski zwraca uwagę na zdalny dostęp do danych z pomiarów oraz wysokie standardy bioasekuracji. System znakowania zwierząt z podwyższoną temperaturą informuje hodowcę o zaistniałym fakcie, pozwalając jednocześnie na odizolowanie wskazanych sztuk.

Nagrodzony wynalazek został wdrożony w kilku lokalizacjach w Polsce. Głównymi odbiorcami są międzynarodowe firmy wyposażające budynki inwentarskie.

Konkurs Student - Wynalazca jest organizowany przez Politechnikę Świętokrzyską dla młodych twórców, którzy w już w czasie studiów zostali autorami lub współautorami opatentowanego wynalazku.

Źródło: https://naukawpolsce.pap.pl/

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 25550,00 $ tona 0,79% 1 cze
 Cynk 2270,00 $ tona 1,93% 1 cze
 Aluminium 2280,00 $ tona 1,15% 1 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.