Wynik wyszukiwania - " jacht" - Wiadomości

Zielona transformacja przemysłu jachtowego. PG partnerem międzynarodowego projektu

Projekt TECoNaut to europejska inicjatywa związana z branżą budowy jachtów. Jej celem jest wsparcie zielonej transformacji tej gałęzi przemysłu. Partnerem projektu została Politechnika Gdańska.
30.04.2024

Morze, wiatr i biznes – ruszyły zapisy na PIMEW Offshore Wind Energy Cup 2024!

Już po raz czwarty przedstawiciele morskiej energetyki wiatrowej spotkają się na regatach żeglarskich PIMEW Offshore Wind Energy Cup 2024. Tegoroczna edycja zaplanowana jest na 19-20 maja 2024. To wyjątkowa okazja do integracji środowiska, budowania relacji biznesowych oraz wzięcia udziału w aukcji charytatywnej na rzecz podopiecznych Regionalnej Placówki Opiekuńczo – Terapeutycznej w Dębnie.
08.04.2024

Pierwsza na świecie infrastruktura tankowania wodoru dla łodzi

We Włoszech powstaje pierwsza na świecie infrastruktura do tankowania łodzi rekreacyjnych zielonym wodorem. Projekt rozwijany jest przez NatPower H, firmę z grupy NatPower, która już zyskała poparcie dwudziestu pięciu włoskich marin i portów, w których zostaną umieszczone stacje zaprojektowane przez Zaha Hadid Architects.
29.01.2024

Stocznia Arcadia Yachts na zielonym kursie

Stocznia jachtowa Arcadia Yachts, która jako jedna pierwsza postawiła na zrównoważony rozwój ekologiczny, potwierdziła swoją determinację, aby w jak największym stopniu ograniczyć wpływ swojej produkcji na ekosystem, zaczynając od futurystycznych zakładów produkcyjnych z widokiem na Zatokę Sorrento. W ciągu ostatnich kilku miesięcy w dwóch obiektach stoczni zainstalowano 612 paneli słonecznych o łącznej powierzchni 1200 metrów kwadratowych.
15.11.2023

Port Barcelona będzie „zielony” w 2050 r. W tym roku przeniósł statki wycieczkowe i promy z centrum na peryferie miasta

Port w Barcelonie jesienią br. przyjął ostatni statek wycieczkowy w centrum miasta. Do połowy października br. statki z pasażerami cumowały przy nabrzeżu północnym Barcelony, zlokalizowanym w World Trade Center. Od listopada statki wycieczkowe będą dobijać do nabrzeża Adossat. Jest to dzielnica znacznie oddalona od centrum miasta i dzielnic mieszkaniowych.
06.11.2023

Szczecinianie budują napęd wodorowy do katamaranu PAN. „Największy, jaki powstał na Pomorzu Zachodnim”

Technologie wodorowe coraz odważniej wchodzą do branży marine. Szczecińska firma właśnie kończy budowę ogniwa wodorowego o dużej mocy dla katamaranu Polskiej Akademii Nauk. Projekt wpisuje się w nurt poszukiwań nowych rozwiązań dotyczących rozwoju przyjaznych środowisku środków transportu. „Zakończenie prac nad ogniwem planujemy na listopad” – zdradza Marcin Hołub.
16.10.2023

"Arktyczne potwory" zagrażają lokalnym społecznościom Grenlandii

Grupa naukowców z Centrum Badań Regionów Zimnych im. Alfreda Jahna Uniwersytetu Wrocławskiego (UWr) bada miejsca, w których można się spodziewać w przyszłości wysokiego ryzyka wystąpienia fal tsunami. Naukowcy planują przygotowanie dla lokalnych społeczności rekomendacji, jak złagodzić skutki geozagrożeń w związku ze zmianami klimatu.
03.10.2023

Nowoczesna marina w Pucku oficjalnie otwarta [WIDEO]

W Pucku zakończyła się budowa nowego portu jachtowego, dysponującego 98 miejscami do cumowania. Dziś odbyło się jego oficjalne otwarcie tej nowoczesnej mariny. Generalnym wykonawcą prac była spółka NDI S.A., natomiast inwestorem miasto Puck. Umowę w sprawie inwestycji podpisano w sierpniu 2021 roku, a roboty udało się zakończyć trzy miesiące przed planowanym terminem.
24.07.2023

Najbardziej zaawansowany na świecie elektryczny jacht 80 Sunreef Power Eco zwodowany

Stocznia Sunreef Yachts zwodowała niedawno najbardziej zaawansowany elektryczny jacht motorowy na świecie. Luksusowy katamaran został dostosowany do wymagań właściciela i wykorzystuje najnowszą technologię, aby osiągnąć najwyższy poziom zrównoważonego rozwoju i efektywności energetycznej.
24.05.2023

Sunreef 80 Eco z kolejną nagrodą

12 kwietnia, podczas La Grande Motte International Multihull Show we Francji, elektryczny Sunreef 80 Eco zdobył nagrodę Multihull of the Year Award 2023 w kategorii Forever Green. Ten szczególny konkurs organizowany przez magazyn Multihulls World wyróżnia najlepsze i najbardziej innowacyjne jachty w międzynarodowej branży wielokadłubowców.
19.04.2023

Nowy elektrolizer Toyoty oparty na technologii ogniw paliwowych zdekarbonizuje produkcję samochodów

Toyota opracowała nowy elektrolizer wody produkujący wodór bez emisji CO2 na potrzeby zakładów przemysłowych. Konstrukcja urządzenia w 90% opiera się na komponentach zestawu ogniw paliwowych drugiej generacji, stosowanych w sedanie Toyota Mirai i autobusie miejskim Toyota SORA. Elektrolizer powstał w ramach współpracy Toyoty z firmą DENSO i samorządem prefektury Fukushima, której celem jest dekarbonizacja produkcji przemysłowej przy użyciu produkowanego lokalnie wodoru.
14.04.2023

Konferencja Marine Green Propulsion Solutions [WIDEO]

Żeglugę, a tym samym przemysł stoczniowy, czekają w najbliższych latach nie lada wyzwania związane z dekarbonizacją. Inicjatyw nie brakuje, a jedną z tych, które znalazły się w centrum dyskursu, są nisko- i zeroemisyjne napędy statkowe i takież paliwa. Tego typu rozwiązaniom poświęcone były konferencje z cyklu Marine Green Propulsion Solutions, które w połowie marca odbyły się najpierw w Szczecinie, a następnie w Gdańsku.
29.03.2023

Światowy Dzień Wody. Fundusze Norweskie umożliwiają ograniczenie zanieczyszczenia środowiska wodnego

22 marca obchodzony jest Światowy Dzień Wody, ustanowiony rezolucją z 22 grudnia 1992 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, w celu uświadomienia jak dużym problemem jest brak dostępu do czystej wody pitnej i jak ważna jest prawidłowa gospodarka wodna. Projekty polskich przedsiębiorców mogące przyczyniać się do ograniczenia zanieczyszczenia środowiska wodnego i jego bezpośredniego otoczenia otrzymały dofinansowanie z Funduszy Norweskich w ramach schematu „Innowacje w obszarze wód śródlądowych lub morskich – Blue Growth”.
22.03.2023

Poznaj innowacyjne rozwiązania dla zrównoważonej przyszłości przemysłu morskiego. Zbliża się międzynarodowa konferencja Marine Green Propulsion Solutions

Już w marcu w Szczecinie oraz w Gdańsku spotkają się przedstawiciele przedsiębiorstw opracowujących nowatorskie rozwiązania w zakresie ograniczania emisji z przemysłu morskiego. Gospodarzem konferencji jest spółka Phoenix Poland.
15.03.2023

Raport: każdy miliarder emituje milion razy więcej dwutlenku węgla niż przeciętna osoba

Najbogatszy jeden procent zarobił prawie dwie trzecie bogactwa, które powstało od 2020 roku, czyli prawie dwa razy więcej pieniędzy niż reszta światowej populacji - wynika z nowego raportu Oxfam. Dodatkowo każdy miliarder na świecie emituje milion razy więcej dwutlenku węgla niż przeciętna osoba
26.02.2023

Napędy wodorowe to przyszłość, ale małe firmy same sobie wodoru nie wyprodukują

Wiele się mówi o wodorze, jako energii przyszłości, pomimo, że technologia jego wytwarzania jest znana od dawna. Jak mówi Marcin Biegun, ekspert w zakresie projektowania i modelowania technologii wodorowych w mPower, bez wsparcia państwa i funduszy europejskich, nie ma szans na wdrożenie technologii wodorowych w elektromobilności.
20.02.2023

Dekarbonizacja transportu morskiego w świetle prawa UE

Unia Europejska (dalej: EU) wyznaczyła sobie ambitne cele w zakresie dekarbonizacji sektora transportu morskiego. Transport morski pozostawał jak dotąd jedynym sektorem, w którym UE nie podjęła żadnych konkretnych zobowiązań w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych. Zgodnie z danymi Europejskiej Agencji Środowiska (ang. European Environment Agency, EEA) i Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Morskiego (ang. European Maritime Safety Agency, EMSA) z 2021 roku, transport morski odpowiada za 13,5 proc. wszystkich emisji gazów
05.02.2023

Silniki elektryczne są łatwiejsze konstrukcyjnie i bardziej niezawodne. To nasza przyszłość

Dariusz Grzesiak - koordynator Działu Maszyn Elektrycznych w szczecińskiej spółce mPower prognozuje, że silniki spalinowe będą coraz bardziej wypierane przez napędy elektryczne. Takie są łatwiejsze do budowy konstrukcyjnie, są też mniej zawodne. Dotyczy to elektromobilności w szerokim zakresie, zarówno w pojazdach kołowych, jak również np. w branży jachtowej, w której ekologiczne napędy pojawiają się coraz częściej.
02.02.2023

Zaproszenie na międzynarodową konferencję pt. Marine Green Propulsion Solutions

Firma Phoenix Poland sp. z o.o. zaprasza na międzynarodową konferencję pt. Marine Green Propulsion Solutions, która odbędzie się w dniach 14-16 marca w dwóch miastach - Szczecinie i Gdańsku.
16.01.2023

Fernando Alonso: To jest właśnie esencja odpowiedzialnego jachtingu [WIDEO]

Dwukrotny mistrz Formuły 1 Fernando Alonso spędził letnie wakacje na Mykonos na całkowicie elektrycznym katamaranie żaglowym Sunreef 80 Eco. 
27.11.2022

Wiatr, prąd i wodór. Branżę jachtową czeka rewolucja?

Ekologia – to już nie tylko hasło, ale przede wszystkim idea, która przyświeca producentom jachtów i łodzi motorowych. Czy silniki elektryczne i z napędem wodorowym mogą całkowicie wyprzeć silniki spalinowe na tych jednostkach? „Ta rewolucja już się rozpoczęła” – mówi Marcin Hołub, Prezes Zarządu mPower.
17.11.2022

Śląska spółka wyprodukuje panele do modułu stacji kosmicznej Lunar Gateway

Śląskie Centrum Naukowo-Technologiczne Przemysłu Lotniczego (ŚCNTPL) podpisało kontrakt na wytwarzanie paneli strukturalnych służących do budowy jednego z modułów międzynarodowej stacji kosmicznej Lunar Gateway, która zostanie umieszczona na orbicie okołoksiężycowej.
03.10.2022

MFiPR: ponad 20 mln euro trafi do firm na innowacje w obszarze wód śródlądowych i morskich

Firmy otrzymają wsparcie z Funduszy Norweskich w ramach konkursu „Innowacje w obszarze wód śródlądowych lub morskich”. Wybrano 20 projektów spośród 136 złożonych wniosków, do zwycięzców trafi ponad 20 mln euro - poinformowało w czwartek Ministerstwo Funduszy I Polityki Regionalnej.
22.09.2022

Rolls-Royce i Sanlorenzo współpracują przy budowie "zielonego" superjachtu na metanol

Rolls-Royce i włoski konstruktor jachtów Sanlorenzo planują opracować i zbudować duży jacht motorowy z układem napędowym z silnikiem na metanol, zdolnym do neutralnego węglowo zasilania "zielonym" metanolem. W przeddzień otwarcia Festiwalu Jachtingu w Cannes w 2022 roku obie firmy ogłosiły podpisanie MoU, dotyczące jachtów o długości od 40 do 70 metrów. Napędzany przez dwa metanolowe silniki oparte na Serii 4000, jacht ma odbyć swój dziewiczy rejs w 2026 roku.
13.09.2022

Waltoria. Nowe spojrzenie na gospodarkę nadwyżkami magazynowymi i zapasami [ROZMOWA]

Wszystko zaczęło się od obserwacji przepływu materiałów stalowych oraz analizy gospodarki magazynowej w przemyśle ciężkim. Aneta Mielewczyk i Mateusz Bielawa stworzyli w sieci nową technologiczną platformę sprzedażową dla przemysłu. Waltoria.pl ma szansę rozwiązać problem zalegających towarów w magazynach wielu firm. – Z drugiej strony ułatwimy przedsiębiorcom poszukiwania specyficznych materiałów, których często potrzebują w znikomych ilościach – mówią.
07.09.2022

Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2022 – ruszyła rejestracja

Ruszyła rejestracja uczestników na Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2022, które odbędzie się 14 października w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni.
05.09.2022

Ekologiczna Pływająca Wyspa Energetyczna. Innowacyjny projekt polskiego biura projektowego Wuprohyd

Kilka lat temu, grupa inżynierów firmy Wuprohyd połączyła siły i powstał innowacyjny projekt Ekologicznej Morskiej Elektrowni wykorzystującej energię z trzech odnawialnych źródeł energii.
24.08.2022

Polskie jachty i eko rozwiązania. Trzecia edycja Polboat Yacht Festival [WIDEO]

W czwartek 21 lipca otwarto największą w Polsce imprezę jachtową. To trzecia edycja tego największego w Polsce wydarzenia w świecie luksusowych łodzi. Przez cztery dni uczestnicy mogli zwiedzać pokłady zacumowanych jachtów i katamaranów, a, jak powiedział organizator, Gdynia zamieniła się w „polskie Cannes”.
25.07.2022

Zatokę Pucką zanieczyściło 200 m3 ścieków

Sanepid w poniedziałek pobrał próbki wody z Zatoki Puckiej. Działanie inspektorów jest spowodowane niedzielnym zrzutem ok. 200 m3 ścieków z oczyszczalni w Swarzewie po rozszczelnieniu się jednej z rur. Sprawę wyjaśniają policjanci z Pucka.
19.07.2022

Bumax. Małe śruby o wielkim znaczeniu dla offshore

Choć koszt niewielkich śrubek lub innych elementów złącznych w porównaniu do innych komponentów np. turbiny wiatrowej jest znikomy, to ich rola w całym projekcie jest olbrzymia. Jeśli podczas eksploatacji zawiedzie pojedyncza śruba, konsekwencje mogą być fatalne. Dlatego lepiej rozejrzeć się za takimi, które dają większą pewność.
15.06.2022

Władysławowo – port na szlaku E60 i offshore. Niezbędna budowa falochronu i rozbudowa portu

Port Władysławowo już od dawna działa jako port towarowy i miejsce cumowania jednostek serwisowych dla offshore. Wiedzą o tym nieliczni. Mogli się o tym przekonać uczestnicy projektu Incone60 w czasie spotkania zorganizowanego przez Instytut Morski Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.
20.05.2022

Kolejny ekologiczny katamaran w gdańskiej stoczni. Sunreef Eco 60 zwodowany

Stocznia Sunreef Yachts niedawno zwodowała jacht żaglowy Sunreef 60, który łączy w sobie know-how firmy w zakresie projektowania luksusowych katamaranów z najnowszymi ekologicznymi rozwiązaniami technologicznymi Sunreef Yachts Eco.
15.04.2022

Metanol kluczem do dekarbonizacji żeglugi?

Nowy raport dotyczący redukcji emisji z globalnego sektora morskiego zweryfikował korzyści płynące z zastosowania metanolu jako paliwa, podkreślając go jako kluczowe rozwiązanie dla dekarbonizacji sektora.
18.03.2022

Inwestycje w obszarze wód lądowych lub morskich mają szanse na wsparcie. Do wzięcia 9 mln euro z Funduszy Norweskich

Jak wpłynąć na wydajne i zrównoważone wykorzystanie zasobów wód i wybrzeży lub jak ograniczać zanieczyszczenie wód i ich otoczenia? Przedsiębiorcy, którzy mają pomysł na inwestycje, które odpowiedzą na te wyzwania, mogą starać się o dofinansowanie dzięki Funduszom Norweskim. Do 31 marca trwa nabór wniosków w konkursie organizowanym przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) „Innowacje w obszarze wód śródlądowych lub morskich - Blue Growth”. Kto ma szanse na zdobycie wsparcia dla swojej inwestycji?
03.03.2022

Łeba czeka na offshore. Prezes Portu Jachtowego: "Otwieramy nowy rozdział" [ROZMOWA]

– Przez planowane inwestycje port częściowo zmieni oblicze. Liczymy nie tylko na współpracę z deweloperami, ale i na rozwój sektora mieszkaniowego i rozrywkowego. Skorzystać może region i potencjalni podwykonawcy, czyli local content – uważa Jan Biernacki, prezes zarządu Portu Jachtowego w Łebie, w sąsiedztwie którego, stanie centrum serwisowe morskiej farmy wiatrowej Baltic Power.
04.02.2022

MFiPR: Fundusze Norweskie otwierają możliwości dla inwestycji w obszarze wód śródlądowych lub morskich

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) ogłosiła nową edycję konkursu dla przedsiębiorców działających w obszarze wód śródlądowych lub morskich. Projekty mogą dotyczyć zrównoważonego rozwoju w obszarze wód, ekologii oraz turystyki. Najciekawsze projekty, wpisujące się w cele konkursu, mogą liczyć na dofinansowanie do 2 mln euro. Konkurs finansowany jest w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego.
03.02.2022

Rynek statków elektrycznych osiągnie 16,2 mld USD w 2030 roku. Polska ma udział w jego rozwoju [GALERIA]

Prognozuje się, że rynek statków elektrycznych na świecie wzrośnie z 4,7 mld USD w 2021 r. do 16,2 mld USD do 2030 r., przy rocznej dynamice wynoszącej 14,9% w latach 2021–2030 – szacują autorzy raportu Electric Ship Market by Type - Global Forecast to 2030.
02.02.2022

Paweł Weiner, MAG Offshore: „Zarządzamy projektami offshore, przygotowujemy morskie farmy wiatrowe w Polsce” [ROZMOWA]

Polski offshore czeka jeszcze dużo pracy i dużo zmian. W dynamicznie rozwijającym się środowisku trzeba trzymać rękę na pulsie. MAG Offshore, powołana do życia przez Morską Agencję Gdynia spółka-córka, może pełnić ważną rolę przewodnika, który prowadzi swoich klientów przez meandry sektora. Z Pawłem Weinerem, prezesem MAG Offshore, rozmawiamy o zadaniach firmy, ale także przeszkodach i szansach polskiego offshore.
31.12.2021

Czy rzeczywiście przekop Mierzei to same korzyści?

Senator Koalicji Obywatelskiej Jerzy Wcisła uważa, że przekop Mierzei Wiślanej przyniesie korzyści wszystkim: zarówno miastu i portowi w Elblągu, regionowi, jak i Portowi Gdańsk oraz środowisku.
13.12.2021

Blisko 10 mln euro trafi na innowacje w obszarze wód śródlądowych i morskich.

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości w okresie luty–marzec 2022 roku planuje przeprowadzić nabór do konkursu „Innowacje w obszarze wód śródlądowych lub morskich”. O dofinansowanie w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego w wysokości do 2 mln euro będą mogły się starać mikro-, małe i średnie firmy.
08.12.2021

Polskie miasta zagrożone powodziami i suszami

Polskie miasta są najbardziej narażone na skutki zmian klimatu – począwszy od niedoboru wody i złej jakości powietrza, po zakłócenia gospodarcze. – Fale upałów przerywane gwałtownymi burzami – do takiego przekładańca już niemal się przyzwyczailiśmy – wskazuje Mariusz Grelewicz, dyrektor zarządzający i prezes zarządu Amiblu Poland.
25.11.2021

Powstaje projekt elektrycznego jachtu dla niepełnosprawnych

Konstruktorzy z Gliwic i Żor rozpoczęli prace nad projektem zasilanego bateriami litowymi 12-metrowego jachtu w pełni dostosowanego do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Prototyp łodzi – pierwszej takiej na rynku – ma być gotowy najpóźniej jesienią 2023 roku.
04.11.2021

Kolejny morski kosz na polskim wybrzeżu wyłowi śmieci z portu w Pucku

Co roku do mórz i oceanów świata trafia od 4,8 do 12,7 mln ton tworzyw sztucznych. Problem odpadów z tworzyw sztucznych to temat globalny, który nie omija Morza Bałtyckiego. Jak podaje HELCOM, nawet do 70 proc. odpadów trafiających do Bałtyku to plastik.
27.10.2021

KOMAG i SRK wspólnie chcą pokazać, co znaczy Zielony Ład po śląsku

Instalacja do elektrolizy wodoru, magazynowanie energii w sprężonych gazach z wykorzystaniem infrastruktury pokopalnianej - hybrydy magazynów energii z odnawialnymi źródłami energii, czy wreszcie zbiorniki mocy wykorzystujące akumulatory samochodowe – to tylko niektóre z innowacyjnych projektów, którymi zajmują się obecnie specjaliści z Instytutu Techniki Górniczej KOMAG w Gliwicach. Z efektami ich pracy można było zapoznać się podczas 22. Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Technicznej KOMTECH, która obradowała w dniach 11-13 pa
18.10.2021

Fatalna jakość polskich wód!

W Polsce wody nie brakuje, tylko jej jakość jest coraz gorsza. Takie wnioski płyną z raportu przygotowanego na zlecenie Fundacji Przyjazny Kraj - informuje w piątek "Rzeczpospolita".
02.07.2021

Innowacyjna technologia pozyskiwania energii z trzech źródeł OZE

Kilka lat temu, grupa inżynierów firmy Wuprohyd połączyła siły i powstał innowacyjny projekt Ekologicznej Morskiej Elektrowni Wykorzystującej Energię z Trzech Odnawialnych Źródeł Energii.
26.05.2021

Ekolodzy i bielszczanie zbierają makulaturę, by ratować konie

Ekolodzy z Klubu Gaja do końca maja zbierają makulaturę w Bielsku-Białej. Przychód z jej sprzedaży zostanie przeznaczony na ratowanie i leczenie koni, które znajdują się pod opieką tego stowarzyszenia. W ub.r. zebrali w ten sposób ponad 21 t.
24.05.2021

Pierwsze zdjęcia nowego systemu paneli słonecznych Sunreef Yachts Eco

Dział badań i rozwoju Sunreef Yachts Eco ujawnił pierwsze zdjęcia opracowanego przez firmę systemu paneli słonecznych. Stocznia, jako pierwsza w branży integruje ultra cienkie, odporne na wstrząsy i wysoce wydajne ogniwa słoneczne z kompozytowymi elementami konstrukcyjnymi jachtu.
29.04.2021

Trwa sprzątanie wycieku oleju po pożarze jachtu La Dolce Vita na Florydzie

Operacje porządkowe są prowadzone po tym, jak 30-metrowy jacht motorowy La Dolce Vita zapalił się w pobliżu Markizów na Florydzie w zeszłym tygodniu.
25.03.2021

Nowe regulacje dot. zanieczyszczeń. Eneria dostawcą silników Caterpillar zgodnych z aktualnymi wymaganiami

Dbałość o środowisko należy do najważniejszych omawianych tematów na całym świecie. Wprowadzanie udoskonaleń w maszynach w znacznej mierze skupia się na zredukowaniu bądź całkowitym zlikwidowaniu negatywnych skutków działania urządzenia na środowisko.
10.03.2021

Francuski jacht z kawą i winem zakończył rejs po Atlantyku

Francuska firma używa jachtu do poruszania się po dawnych szlakach handlowych. Dostarcza wino i czekoladę klientom po obu stronach Atlantyku dbającym o środowisko.
05.03.2021

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.