Wynik wyszukiwania - "Gazprom" - Wiadomości

20 lat Polski w UE. Transformacja sektora energetycznego

W ciągu 20 lat obecności w UE cały sektor energetyczny uległ znaczącej transformacji. Kolejne unijne regulacje przełożyły się na zmiany strukturalne, własnościowe i rynkowe. Spadł udział węgla w produkcji energii, wzrósł udział OZE i pozycja rynkowa odbiorców.
01.05.2024

20 lat Polski w UE z perspektywy transformacji sektora energetycznego

W ciągu 20 lat obecności w UE cały sektor energetyczny uległ znaczącej transformacji. Kolejne unijne regulacje przełożyły się na zmiany strukturalne, własnościowe i rynkowe. Spadł udział węgla w produkcji energii, wzrósł udział OZE i pozycja rynkowa odbiorców.
30.04.2024

Energia a polityka Polsko – Ukraińska

W Warszawie odbyło się spotkanie Komitetu do spraw energii. To kontynuacja rozmów sprzed roku w Gryficach, gdzie odbyła się konferencja na temat energetycznej odbudowy Ukrainy. Jacek Piechota, prezes Polsko – Ukraińskiej Izby Gospodarczej, zaznaczył, że spotkanie Komitetu PUIG ds. Energii otwiera cykl spotkań komitetów merytorycznych, których zadaniem jest wzmacnianie stanowisk i postulatów firm członkowskich, reprezentujących różne branże. „Izba skupia blisko 500 firm po polskiej i ukraińskiej stronie.
08.03.2024

Eksport rosyjskiego gazu do Europy rurociągami spadł w 2023 roku o ponad 55 proc.

Dostawy rurociągami gazu ziemnego do Europy, wykonywane przez rosyjski koncern Gazprom, spadły w zeszłym roku o 55,6 proc. do 28,3 mld metrów sześciennych – wynika z szacunków agencji Reutera.
03.01.2024

Do Serbii popłynął gaz z Azerbejdżanu; Belgrad chce się uniezależnić od rosyjskiego surowca

Do Serbii popłynął gaz z Azerbejdżanu, w ceremonii uruchomienia przesyłu surowca uczestniczyli w niedzielę prezydenci Serbii, Azerbejdżanu, Bułgarii i przedstawiciel UE. Belgrad, dotąd uzależniony od gazu rosyjskiego, stawia na zdywersyfikowanie źródeł dostaw.
10.12.2023

Konfederacja wnioskuje o komisje śledczą dotyczącą polityki energetycznej

Konfederacja przygotowała trzy projekty wniosków o komisje śledcze - dot. polityki energetycznej, do zbadania przyczyn i skutków niekontrolowanego importu żywności z Ukrainy oraz ds. potencjalnych nieprawidłowości związanych z polityką covidową - poinformowali w poniedziałek politycy ugrupowania.
27.11.2023

Greenpeace "niepożądany" w Rosji

Choć działalność Greenpeace zaskakująco długo uznawana była w Rosji za legalną, to organizacja właśnie dołączyła do innych międzynarodowych organizacji ekologicznych i została przez rząd w Moskwie uznana za „niepożądaną”.
06.06.2023

Rosja finansowała grupy "proekologiczne" prowadzące kampanie przeciwko wydobyciu gazu łupkowego w wielu krajach Europy

Zarówno media, jak i eksperci wielokrotnie - bezskutecznie - alarmowali w ostatnich kilkunastu latach, że Rosja aktywnie włączała się we wspieranie grup ekologicznych organizujących kampanie i protesty przeciwko gazowi łupkowemu.
30.05.2023

Gazterm 2023: zapewnić bezpieczeństwo Polakom przed kolejnym sezonem grzewczym

Zmiany regulacyjne na europejskim rynku gazu były jednym z tematów 26. Konferencji Gazterm w Międzyzdrojach. Dyskusję zdominowała sprawa zapewnienia Polakom odpowiedniej ilości gazu przed nowym sezonem grzewczym.
17.05.2023

Zwrot na rynku LNG. Nadwyżka surowca i spadek cen

Ostatnie tygodnie przyniosły zmianę sytuacji na rynku LNG, z problemu zapełnienia magazynów gazu przed sezonem grzewczym do obecnej nadwyżki surowca i spadku cen. To zaskoczenie dla analityków, którzy jeszcze niedawno przewidywali problemy z dostawami. Obecnie ceny gazu znajdują się na najniższym poziomie od niemal dwóch lat.
14.05.2023

MS: skandaliczna decyzja Rady Unii Europejskiej w sprawie pakietu "Fit for 55"

Rada Unii Europejskiej zaaprobowała przepisy drastycznie zaostrzające szkodliwy pakiet klimatyczny "Fit for 55". Unijne regulacje oznaczają zubożenie Polaków i zahamowanie rozwoju Polski. To nowe podatki od przemysłu, samochodów, budynków, drogie podróże samolotem. To podwyżki cen benzyny, ogrzewania i prądu. To wyrok dla polskich rodzin i pakiet ruiny dla polskiej gospodarki. "Nie ma naszej zgody na ten pakiet" – podkreśla Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
26.04.2023

Kryzys energetyczny w Europie przyspieszył zieloną transformację o co najmniej kilka lat. Problemy mogą jednak nie skończyć się w tym roku

– Unia Europejska poradziła sobie z kryzysem energetycznym nadspodziewanie dobrze, lepiej, niż byśmy się spodziewali – mówi Monika Morawiecka z Regulatory Assistance Project. Jak wskazuje, to zasługa zarówno działań podjętych na poziomie UE, jak i niezależnych, zewnętrznych czynników, takich jak ciepła zima i ograniczenia covidowe w Chinach. – W tym roku mamy jednak kilka czynników niepewności, które utrudniają odpowiedź na pytanie, czy wyszliśmy już z tego kryzysu – dodaje. Wśród nich są nie tylko warunki pogodowe i susza, lecz
25.04.2023

Morawiecki: staliśmy się gwarantem bezpieczeństwa dla naszego regionu

Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki w wywiadzie opublikowanym w niedzielę na portalu i.pl pytany był o politykę bezpieczeństwa energetycznego.
12.03.2023

Equinor: sankcje uniemożliwiły badanie uszkodzonego gazociągu Nord Stream

Norweska firma energetyczna Equinor oświadczyła, że to norweskie i unijne sankcje uniemożliwiły dostarczenie sprzętu i zrealizowanie badań uszkodzonego gazociągu Nord Stream. Prace te byłyby naruszeniem norweskich i unijnych przepisów - stwierdził Equinor w przekazanym agencji Reutera oświadczeniu.
02.02.2023

Bezpieczeństwo energetyczne Niemiec w świetle prawa i rozwoju OZE

Atak Rosji na Ukrainę drastycznie zaostrzył obecny już w Unii Europejskiej kryzys energetyczny. Agresja ta zachwiała fundamentami europejskiego rynku energii i doprowadziła do ogromnych wzrostów cen gazu, ropy i węgla. Kryzys nasilił, gdy Gazprom zaczął w czerwcu zmniejszać dostawy przez gazociąg NordStream o ok. 60 procent.
24.01.2023

Orlen: rekordowa liczba dostaw LNG

Aż 58 ładunków LNG odebrała w Terminalu im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Grupa ORLEN w 2022 roku. To najwięcej od początku funkcjonowania gazoportu. Łączny wolumen dostaw do Świnoujścia wyniósł 4,4 mln ton LNG, co oznacza wzrost o 57 proc. rok do roku. Intensyfikacja importu LNG pozwoliła zagwarantować bezpieczeństwo energetyczne krajowych odbiorców gazu pomimo trudnej sytuacji na europejskim rynku tego surowca.
04.01.2023

Eksperci: rząd w Budapeszcie wciąż jest zainteresowany sprowadzaniem energii z Rosji

Węgry cały czas są zainteresowane sprowadzaniem energii z Rosji i w przeciwieństwie do krajów regionu nie wykonują poważnych kroków w celu uzależnienia się od rosyjskich surowców - twierdzą w rozmowie z PAP polscy i węgierscy eksperci.
29.12.2022

Mołdawia. Rozpoczęto przesył gazu ziemnego rurociągiem z rumuńskich Jassów

W sobotę na zachodzie Mołdawii rozpoczęto przesył gazu ziemnego rurociągiem biegnącym z Rumunii. Nowa inwestycja, łącząca rumuńskie Jassy z mołdawskim Ungheni, ma pomóc władzom w Kiszyniowie uniezależnić się od surowca z Rosji.
03.12.2022

Błękitne paliwo i jego przyszłość: analiza rynku gazu w Polsce

Z końcem 2022 r. wygasa wieloletnia umowa na dostawy gazu z rosyjskim Gazpromem, zwana kontraktem jamalskim. W ramach umowy do Polski trafiało 10,2 mld m sześc. gazu rocznie, co pokrywało połowę zapotrzebowania na ten surowiec.
28.11.2022

Rzecznik PiS pyta lidera PO m.in. o umowę z Gazpromem i elektrownię atomową

Rzecznik PiS Rafał Bochenek skierował w czwartek listę pytań dotyczących energetyki do lidera PO Donalda Tuska. Poseł PiS pyta m.in. dlaczego rząd Tuska chciał podpisania umowy z rosyjskim Gazpromem aż do 2037 roku oraz gdzie jest zapowiadana na 2020 rok elektrownia atomowa.
25.11.2022

Trzaskowski: PiS nie jest w stanie podejmować sensownych decyzji ws. walki z ociepleniem klimatycznym

Przed nami są fundamentalne wyzwania, ale PiS nie ma na nie odpowiedzi; w sprawach tak fundamentalnych jak walka z ocieleniem klimatycznym nie są w stanie podejmować żadnych sensownych decyzji - mówił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podczas konwencji klimatycznej PO.
24.11.2022

Spółka Nord Stream AG zakończyła wstępne badania w sprawie uszkodzenia gazociągu

Operator Nord Stream 1, spółka Nord Stream AG, poinformowała w środę, że zakończyła wstępne zbieranie danych w miejscu uszkodzenia gazociągu w wyłącznej strefie ekonomicznej Szwecji. Znaleziono tam na morskim dnie dwa kratery o głębokości od 3 do 5 metrów, będące pochodną wybuchu.
03.11.2022

Rząd pracuje nad ustawą mającą ograniczyć wzrost cen prądu

Rząd pracuje nad projektem ustawy, którego celem jest ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparcie niektórych odbiorców w 2023 roku - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.
12.10.2022

Minister Anna Moskwa: Rząd wprowadzi ceny maksymalne za prąd, aby chronić polskie rodziny, małe i średnie firmy oraz odbiorców wrażliwych

„Aby chronić odbiorców prądu, wprowadzony zostanie mechanizm maksymalnej ceny na energię elektryczną. Wsparcie obejmie małe i średnie przedsiębiorstwa, a także m.in.: szkoły, szpitale, domy pomocy społecznej czy noclegownie. Zwiększy się ponadto pomoc dla gospodarstw domowych, poza dotychczasowy limit 2 tys. kWh” – podkreśla minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, która 11 października 2022 r. przedstawiła Radzie Ministrów założenia projektu ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii e
11.10.2022

Prezes Gaz-Systemu w "Pulsie Biznesu": Baltic Pipe ma ochronę w stylu norweskim

Baltic Pipe ma dziś taki sam poziom bezpieczeństwa jak np. infrastruktura morska w Norwegii, czyli w kraju z najdłuższą w Europie historią eksploatacji podwodnych sieci przesyłowych - podkreśla w "Pulsie Biznesu" prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień.
11.10.2022

Prezes Grupy Tauron: Nie wierzmy propagandzie Rosji. Prądu nie zabraknie

Wystarczyło poruszyć jeden klocek w energetycznym domino, żeby spora część systemu po prostu się zawaliła. Ten klocek poruszył Putin – podkreśla w rozmowie z „Rzeczpospolitą” prezes Grupy Tauron Paweł Szczeszek.
10.10.2022

Europa potrzebuje inwestycji w infrastrukturę gazową oraz nowych źródeł surowca

Dyskusja związana z otwarciem Baltic Pipe doskonale obrazuje sytuację całego europejskiego systemu energetycznego, w której kwestie związane z wydobyciem i dostawami gazu przeplatają się z pytaniami dotyczącymi możliwości przesyłowych. Zabezpieczenie surowca na polskie potrzeby należy rozpatrywać w kontekście całego kontynentu, a ten ma dziś duży problem z pozyskaniem błękitnego paliwa.
10.10.2022

Uszkodzenia rurociągów Nord Stream mogły doprowadzić do największej w historii emisji metanu

Jak ocenia Program Środowiskowy ONZ (UNEP) uszkodzenia rurociągów Nord Stream mogły doprowadzić do największej w historii pojedynczej emisji metanu, gazu bardzo szkodliwego dla środowiska, do atmosfery.
01.10.2022

Małecki: Chcemy, żeby w Polsce były firmy zdolne podjąć rękawicę w transformacji energetycznej

Chcemy, żeby w Polsce były firmy zdolne podjąć rękawicę w transformacji energetycznej - mówił w środę we Wrocławiu wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki. Dlatego konsolidujemy Orlen, Lotos, PGNiG, wcześniej grupę Energa, żeby powstał w Polsce wielki, silny, największy w naszej części Europy koncern multienergetyczny – dodał.
28.09.2022

Politico o sabotażu na gazociągach Nord Stream: kryzys energetyczny wkracza w niebezpieczną fazę

Jeśli potwierdzą się informacje, że za eksplozjami, które uszkodziły dwa gazociągi Nord Stream stoi Rosji, będzie to oznaczać, że kryzys energetyczny w Europie wkroczył w nową, niebezpieczną fazę; grozi to otwarciem nieoczekiwanego frontu trwającej na Ukrainie wojny - przewiduje brukselski portal Politico.
28.09.2022

"El Confidencial": Europa ma przed sobą co najmniej dwie krytyczne zimy, aby zaopatrzyć się w gaz i nie zbankrutować

Europa ma przed sobą co najmniej dwie krytyczne zimy, kiedy będzie musiała zapewnić sobie gaz i przy tym nie zrujnować się - pisze weekendowy „El Confidencial”.
12.09.2022

Finlandia wesprze producentów energii 10 mld euro i ostrzega przed kryzysem

Proponujemy program pożyczkowy i gwarancyjny dla firm zajmujących się produkcją energii elektrycznej w Finlandii o wartości 10 mld euro. – ogłosiła w niedzielę wieczorem premier Sanna Marin.
04.09.2022

Atak hakerów na system koncernu energetycznego Eni

Hakerzy zaatakowali infrastrukturę informatyczną włoskiego koncernu energetycznego Eni - podała w środę firma w komunikacie. Konsekwencje ataku uznano za niewielkie. Przypomniano, że systemy zostały wzmocnione na początku wojny na Ukrainie.
31.08.2022

Ceny gazu stopują produkcję kolejnej spółki Grupy Azoty

Należące do Grupy Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn ograniczyły od środy produkcję nawozów azotowych z powodu wysokich cen gazu. Sytuacja na rynku gazu, determinująca rentowność produkcji jest całkowicie niezależna od Grupy Azoty - podkreśliła spółka.
24.08.2022

Azoty wstrzymują część produkcji np. amoniaku z powodu wysokich cen gazu

Należące do Grupy Azoty zakłady chemiczne ograniczyły część produkcji niektórych chemikaliów i zatrzymały część instalacji z powodu wysokich cen gazu. Jak podała Grupa Azoty, chodzi o produkcję amoniaku, nawozów azotowych i tworzyw sztucznych.
23.08.2022

UE szykuje się na trudny sezon grzewczy - plan redukcji zużycia gazu będzie pierwszym testem jedności

Unia Europejska liczy się z możliwością całkowitego odcięcia dostaw gazu przez Rosję. W ostatnich miesiącach Gazprom już wstrzymał eksport m.in. do Polski, Bułgarii, Łotwy, Finlandii, Danii i Holandii, ograniczył też dostawy przez Nord Stream 1 do Niemiec o 80 proc. Chociaż państwa członkowskie i instytucje unijne podejmują wysiłki na rzecz dywersyfikacji dostaw błękitnego surowca, to i tak w sezonie grzewczym mogą się pojawić problemy z jego dostępnością. To dlatego Komisja Europejska przyjęła plan redukcji zużycia gazu – na poc
22.08.2022

Kuźmiuk: w związku ze wzrostem cen energii konieczne jest przemyślenie polityki klimatycznej UE

W związku z gwałtownym wzrostem cen surowców energetycznych konieczne jest ponowne poważne przemyślenie polityki klimatycznej Unii Europejskiej - mówi w rozmowie z PAP europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk. Postuluje on zmianę podejścia do węgla i zaklasyfikowanie go - podobnie jak gazu - jako paliwa przejściowego.
11.08.2022

Moskwa: możliwy jest powrót do dyskusji o obowiązkowej redukcji zużycia gazu w UE

Możliwa jest ponowna debata o przymusowych redukcjach zużycia gazu, jeżeli pięć państw będzie wnioskować o to do KE. Decyzja o redukcjach jest przyjmowana większością kwalifikowaną. Gdybyśmy zostali przegłosowani, to się do tego się nie zastosujemy - stwierdziła Anna Moskwa w czwartek.
28.07.2022

Siemens: serwisowana w Kanadzie turbina jest gotowa do dostarczenia do Rosji

Siemens Energy poinformował w poniedziałek, że serwisowana niedawno w Kanadzie turbina, której brak, według Moskwy, ogranicza przepustowość gazociągu Nord Stream 1, jest gotowa do dostarczenia do Rosji, ale rosyjski Gazprom musi dostarczyć dokumenty celne, aby jej transport mógł zakończyć się powodzeniem.
26.07.2022

Niemcy rozważają przesunięcie późniejszego odejścia od atomu

Rząd Niemiec rozważa możliwość późniejszego, niż pierwotnie zakładano odejścia od energetyki atomowej; zmiana podejścia władz wynika z obaw związanych z zakłóceniami w dostawach gazu z Rosji, szczególnie w miesiącach zimowych - poinformowała w poniedziałek agencja Reutera.
19.07.2022

Rosja chce znacjonalizować offshorowy projekt Sachalin-2

Trwa zamieszanie w sprawie rosyjskiego projektu Sachalin-2, którego realizacja miała pozwolić Rosji oraz inwestorom z Europy i Japonii wydobywać i sprzedawać pokaźne ilości ropy i gazu. Władimir Putin myśli o wypchnięciu zewnętrznych podmiotów i całkowitej nacjonalizacji projektu.
05.07.2022

Minister Anna Moskwa na Samorządowym Kongresie Trójmorza

„W 2016 r. odbył się pierwszy szczyt Trójmorza. Było to jedno z niewielu miejsc gdzie rozmawiano o kwestii energetyki w kontekście bezpieczeństwa energetycznego” – mówiła Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska, podczas Samorządowego Kongresu Trójmorza, który odbył się w Lublinie 6 czerwca 2022 r.
07.06.2022

Wiceminister klimatu: nie widzimy zainteresowania budową nowych kopalń węgla w Polsce

Mimo kryzysu energetycznego nie widzimy zainteresowania budową nowych kopalń węgla w Polsce - powiedział PAP wiceminister klimatu i środowiska Piotr Dziadzio. Dodał, że nie widać też zainteresowania nowymi koncesjami na poszukiwanie i eksploatację węglowodorów.
24.05.2022

Minister Anna Moskwa na spotkaniu ministrów ds. energii UE: Musimy solidarnie sprzeciwić się rosyjskiemu szantażowi gazowemu

Bezpieczeństwo energetyczne i derusyfikacja to tematy nadzwyczajnej rady unijnych ministrów ds. energii. W spotkaniu, które obyło się 2 maja 2022 r. w Brukseli, uczestniczyła szefowa resortu klimatu i środowiska Anna Moskwa.
04.05.2022

Niemieckie media: zaginęły dokumenty ws. fundacji klimatycznej utworzonej na potrzeby Nord Stream 2

Akta dotyczące powstania w Meklemburgii-Pomorzu Przednim fundacji klimatycznej, mającej chronić interesy gazociągu Nord Stream 2, przepadły bez śladu i nie sposób do nich dotrzeć – pisze w piątek dziennik „Welt”. Nie będzie więc można ustalić, jak mocno i jakimi sposobami strona rosyjska wpłynęła na politykę władz landu w tym projekcie – podkreśla gazeta.
02.05.2022

Stany Zjednoczone zamierzają przyspieszyć rozwój offshore – czego mogą się nauczyć od Europy?

Prezes WindEurope, Giles Dickson, był moderatorem Forum Biznesowego Wysokiego Szczebla Rady Energetycznej USA-UE dotyczącego morskiej energetyki wiatrowej, które odbyło się 27 kwietnia w New Jersey. Forum prowadzili sekretarz energii USA, Jennifer Granholm oraz komisarz UE ds. energii, Kadri Simson. Wśród prelegentów znaleźli się również Ditte Juul Jørgensen, dyrektor generalny ds. energii w Komisji Europejskiej oraz prezesi firm Vestas, Siemens Gamesa, GE, Ørsted Iberdrola, EDF, Fred Olsen i Principle Power.
30.04.2022

MRiT będą kolejne programy i dotacje dla energooszczędnego budownictwa

– W ramach Krajowego Planu Odbudowy chcemy promować budowę mieszkań komunalnych, społecznych i socjalnych o podwyższonym standardzie energetycznym – zapowiada wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński. To kolejne rządowe wsparcie dla energooszczędnego budownictwa po m.in. programie Czyste Powietrze czy uldze termomodernizacyjnej. Zgodnie z przyjętą niedawno przez rząd strategią do 2050 roku termorenowację powinno przejść 7,5 mln budynków w Polsce. Na przyspieszenie tego procesu wpłyną nie tylko programy dofinansowania, le
28.04.2022

Czy świat będzie chciał rosyjskich surowców?

Rosyjski minister finansów Anton Siluanow poinformował, że Moskwa będzie szukać alternatywnych odbiorców swoich surowców energetycznych - przekazał w środę Reuters.
28.04.2022

Ørsted nie zapłaci za rosyjską energię

Duński Ørsted nie prowadzi dialogu z Gazpromem, odkąd Rosja zażądała, by zagraniczni nabywcy płacili za gaz w rublach, poinformował firma we wtorek po tym, jak Rosja zapowiedziała, że przerwie dostawy gazu do Polski i Bułgarii.
27.04.2022

Przerwanie dostaw gazu z Rosji do Polski. Komentarze polityków

Gazprom poinformował we wtorek PGNiG, że od środy, od godziny 8 czasu polskiego, nastąpi całkowite wstrzymanie dostaw gazu w ramach kontraktu jamalskiego - podała polska spółka. Podanym przez Gazprom powodem jest odrzucenie przez PGNiG płatności w rublach. Temat na bieżąco komentują politycy.
27.04.2022

Rosja ma „gigantyczne” problemy z dostawami litu

Jak poinformował Władysław Demidow, zastępca dyrektora Departamentu Metalurgii i Materiałów Ministerstwa Przemysłu i Handlu, Federacja Rosyjska ma problem z dostawami litu. Argentyna i Chile wstrzymały dostawy surowca. Rosja po inwazji na Ukrainie przyspieszyła działania na rzecz wydobycia surowca na własny terytorium.
24.04.2022

Niemcy. Szef fundacji klimatycznej, działającej przy Nord Stream 2, odmawia jej rozwiązania

Rozwiązanie fundacji klimatycznej, utworzonej dla wspierania działań Nord Stream 2 na terenie Meklemburgii-Pomorza Przedniego, nie może być zrealizowane ze względów prawnych – uważa Erwin Sellering (SPD), prezes fundacji i były premier tego landu na wschodzie Niemiec.
22.04.2022

Minister Anna Moskwa: Pełne uniezależnienie od rosyjskich węglowodorów od 2023 r.

„Suwerenność energetyczna jest naszym priorytetem, stąd zdecydowanie przyśpieszamy odejście od węglowodorów z Rosji. To wysiłek, który musimy ponieść, nie tylko w ramach solidarności z Ukrainą, ale także dla wzmocnienia naszego bezpieczeństwa energetycznego” – podkreśliła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, podczas wspólnej konferencji prasowej, która odbyła się 30 marca 2022 r. w Mościskach.
30.03.2022

Zyska: osiągnięcie samodzielności i samowystarczalności energetycznej przez Polskę ma wymiar strategiczny

Kryzys energetyczny wywołany przez Gazprom oraz agresja Rosji na niepodległą Ukrainę to kolejny dowód na konieczność derusyfikacji polityki energetycznej Unii Europejskiej – uważa Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu i środowiska i pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii (OZE).
28.03.2022

Minister Anna Moskwa o bezpieczeństwie energetycznym na spotkaniu Międzynarodowej Agencji Energetycznej

Nowe wyzwania z zakresu bezpieczeństwa energetycznego oraz globalne działania na rzecz czystej energii to główne tematy ministerialnego spotkania Międzynarodowej Agencji Energetycznej. W wydarzeniu, które rozpoczęło się 23 marca 2022 r., uczestniczyła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
24.03.2022

Europa szuka surowców i zielonej energii, aby uniezależnić się od Rosji i zadbać o bezpieczeństwo energetyczne

Wojna w Ukrainie sprawiła, że Rosja, będąca do tej pory głównym dostawcą w sektorze ropy naftowej i gazu ziemnego, przestała być zaufanym partnerem dla rządów wielu państw. Kraje europejskie, w tym Polska, muszą szukać alternatyw, aby zachować bezpieczeństwo energetyczne. Nowe odkrycia złóż na Morzu Czarnym sprawiają, że Stary Kontynent może myśleć o dywersyfikacji dostaw tych surowców.
23.03.2022

W Unii pojawia się myśl o solidarności energetycznej

Każde z państw UE przegląda swój miks i założenia polityki energetycznej. My za wiele nie musimy zmieniać, bo naszym priorytetem było bezpieczeństwo energetyczne – powiedziała w środowej rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
23.03.2022

Naimski: już dzisiaj możemy sobie dać radę bez rosyjskich surowców

Już dzisiaj Polska może sobie dać radę bez dostaw rosyjskich surowców - powiedział w poniedziałek pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. Wydaje się, że tylko embargo na rosyjską ropę i gaz mogłoby powstrzymać wojnę na Ukrainie - dodał.
14.03.2022

Były prezes PGNiG: w ciągu 3-5 lat Unia Europejska może uniezależnić się od rosyjskiego gazu

Natychmiastowa rezygnacja z rosyjskiego gazu i ropy jest niemożliwa, ale Unia Europejska może się uniezależnić od nich w ciągu 3-5 lat – powiedział w niedzielę w Polsat News były prezes PGNiG Piotr Woźniak.
14.03.2022

Gazprom będzie kontynuować dostawy gazu przez Ukrainę

Gazprom będzie kontynuować dostawy gazu przez Ukrainę na niezmienionym poziomie - poinformował w poniedziałek Reuters.
14.03.2022

Woźniak: w ciągu 3-5 lat Unia Europejska może uniezależnić się od rosyjskiego gazu

Natychmiastowa rezygnacja z rosyjskiego gazu i ropy jest niemożliwa, ale Unia Europejska może się uniezależnić od nich w ciągu 3-5 lat – powiedział w niedzielę w Polsat News były prezes PGNiG Piotr Woźniak.
14.03.2022

Morawiecki wizytuje Baltic Pipe. "Jesteśmy już niezależni od Rosji"

Gazociąg bałtycki szedł i idzie w poprzek Nord Stream 1 i Nord Stream 2, idzie w poprzek rosyjskim interesom, dlatego starano się, aby ten projekt nie został zrealizowany; ale się udało – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Goleniowie.
12.03.2022

FDP: Gazprom ma oddać magazyny gazu w Niemczech

Rosyjski państwowy koncern energetyczny Gazprom powinien zrezygnować z magazynów gazu w Niemczech - powiedział niemieckiej agencji prasowej DPA Michael Kruse, rzecznik grupy parlamentarnej FDP ds. polityki energetycznej.
12.03.2022

Przesył gazu zagrożony, rosyjskie oddziały weszły do ukraińskich tłoczni

Rosyjskie oddziały weszły do dwóch tłoczni na wschodzie Ukrainy, stwarza to zagrożenie dla przesyłu gazu przez ukraiński system na zachód, do Europy - poinformował w czwartek ukraiński operator przesyłowy gazu GTSOU.
10.03.2022

Jak ograniczyć wpływ cen energii i gazu na koszty ogrzewania?

Ceny energii i gazu windują koszty ogrzewania. Docieplenie budynku może ograniczyć zapotrzebo– Ceny gazu i energii elektrycznej, które wykazują w tej chwili potężne wzrosty, mają bardzo negatywny wpływ na koszty eksploatacji budynków. Nasz klimat wymaga bowiem, żeby budynki ogrzewać i chłodzić w lecie – mówi prezes ROCKWOOL Polska Andrzej Kielar. wanie na ciepło nawet o połowę
10.03.2022

Komisarz Simson w PE: chcemy zmniejszyć uzależnienie od gazu z Rosji

Chcemy zmniejszyć uzależnienie od rosyjskiego gazu państw i całej Unii - mówiła we wtorek komisarz ds. energii Kadri Simson. Podkreślała, że UE musi "dostosować się do nowej rzeczywistości", a w planach jest uznanie magazynów gazu za infrastrukturę krytyczną.
09.03.2022

Shell przestanie kupować rosyjską ropę i gaz

Koncern Shell, skrytykowany przez rząd Ukrainy za kupno dostawy ropy z Rosji, poinformował, że przestanie nabywać rosyjską ropę i gaz. "Zdajemy sobie sprawę z tego}}}, że decyzja ta (...) była niewłaściwa i przepraszamy" - oświadczył prezes firmy Ben van Beurden.
09.03.2022

KE zaprezentowała plan szybkiego uniezależnienia się UE od dostaw gazu z Rosji

Komisja Europejska zaprezentowała we wtorek plan szybkiego uniezależnienia się Unii od dostaw rosyjskiego gazu. Chce, aby „na długo przed 2030 rokiem” wspólnota była całkowicie niezależna od importu tego surowca z Rosji.
09.03.2022

Shell wstrzymuje transakcje spotowe rosyjskiej ropy

Koncern Shell planuje wycofanie się z rosyjskiego rynku ropy i gazu; pierwszym krokiem całej operacji jest natychmiastowe wstrzymanie wszystkich transakcji spotowych rosyjskiej ropy - podała we wtorek Agencja Reutera.
09.03.2022

Niemcy: To był dobry moment, żeby wstrzymać Nord Stream 2

Wstrzymanie budowy gazociągu NS2, który miał dostarczać dodatkowy gaz z Rosji do Niemiec, nastąpiło we właściwym momencie - oznajmił w czwartek kanclerz Niemiec Olaf Scholz.
03.03.2022

Spółka Nord Stream 2 AG nie potwierdza wniosku o bankructwo

Właściciel gazociągu Nord Stream 2 - zarejestrowana w Szwajcarii spółka Nord Stream 2 ogłosiła w środę, że nie potwierdza medialnych doniesień, jakoby złożyła wniosek o bankructwo.
03.03.2022

UE: Sbierbank i Gazprombank wyłączone z sankcji unijnych z powodu dostaw energii

Dwa rosyjskie banki, Sbierbank i Gazprombank, zostały wyłączone z sankcji unijnych z uwagi na to, że są zaangażowane w transakcje dotyczące dostaw energii do Unii Europejskiej – przekazał w środę korespondentom w Brukseli wysoki urzędnik unijny.
02.03.2022

Czy OZE zastąpi w UE rosyjski gaz?

Unia Europejska może sobie poradzić bez gazu z Rosji następnej zimy, ale musi ponieść wysokie koszty - ocenia think-tank Breugel. Według niego, decydujące znaczenie będzie miało znaczące obniżenie popytu na gaz.
02.03.2022

Spółka Nord Stream 2 AG ogłosiła upadłość!

Spółka Nord Stream 2 AG z siedzibą w Zug, która miała być operatorem gazociągu Nord Stream 2 łączącego Rosję z Niemcami, jest w stanie upadłości – informuje we wtorek portal „Tages Anzeiger” (TA).
02.03.2022

Exxon Mobil wycofuje amerykańskich pracowników z Rosji

Exxon Mobil rozpoczął operację wycofywania amerykańskich pracowników zatrudnionych w Rosji przy wydobyciu ropy i gazu - podała we wtorek agencja Reuters.
01.03.2022

Czy Nord Stream 2 AG złoży wniosek o upadłość?

Szwajcarska firma Nord Stream 2 AG rozważa złożenie wniosku o upadłość – podał we wtorek Reuters. Agencja informuje, że ten ruch związany jest z amerykańskimi sankcjami na ten gazociąg.
01.03.2022

Minister Moskwa: dołączenie Ukrainy do Europejskiego Systemu Energetycznego priorytetem UE

Podczas poniedziałkowego posiedzenia Rady UE ds. energii, państwa za priorytetowy uznały projekt dołączenia Ukrainy do Europejskiego Systemu Energetycznego - poinformowała po zakończeniu posiedzenia w Brukseli minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
01.03.2022

Shell wycofuje się ze wspólnych inwestycji z Gazpromem

Brytyjsko-holenderski koncern petrochemiczny Shell ogłosił w poniedziałek, że w efekcie napaści Rosji na Ukrainę wycofuje się ze wszystkich przedsięwzięć z rosyjskim koncernem energetycznym Gazprom. Dzień wcześniej podobną decyzję podjął brytyjski koncern BP.
01.03.2022

Akcje Gazpromu lecą w dół. Na giełdzie w Londynie są już tańsze o 50 proc.

Kurs akcji rosyjskiego koncernu Gazprom, notowanych na giełdzie w Londynie, spadł w poniedziałek o 50 proc. w stosunku do zamknięcia w piątek.
01.03.2022

MKiŚ: Minister Moskwa o przyszłości polityki energetycznej na nadzwyczajnym posiedzeniu Rady UE ds. energii

Bezpieczeństwo energetyczne w kontekście wojny w Ukrainie, polityka klimatyczno-energetyczna, w tym ceny energii i kwestie gazu, to główne tematy rozmów na nadzwyczajnym posiedzeniu Rady UE ds. energii. W wydarzeniu, które odbyło się 28 lutego 2022 r. w Brukseli, udział wzięła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
01.03.2022

Forum Energii: odejście Polski od importu węgla jest możliwe; najtrudniej będzie z ropą [WIDEO]

Odejście od importu węgla z Rosji jest możliwe, dla gazu potrzebujemy kilku miesięcy; najtrudniej będzie jednak z ropą - wskazuje w analizie Forum Energii. Podkreśla jednocześnie, że bez względu na wszystko czekają nas miesiące jak nie lata bardzo wysokich cen surowców.
01.03.2022

Wiceminister Guibourgé-Czetwertyński w Brukseli o cenach energii i systemie ETS

Rosnące ceny energii i system handlu emisjami to główne tematy rozmów wiceministra klimatu i środowiska Adama Guibourgé-Czetwertyńskiego z przedstawicielami Komisji Europejskiej: Kimem Jorgensenem - szefem gabinetu Komisarz Margrethe Verstager, Michaelem Hagerem - szefem gabinetu Komisarza Valdisa Dombrovskisa, Diederikiem Maartenem Samsomem - szefem gabinetu Fransa Timmermansa, Maciejem Gołubiewskim - szefem gabinetu Komisarza Janusza Wojciechowskiego oraz Kurtem Vandenberghe - członkiem gabinetu Przewodniczącej KE Ursuli von de
25.02.2022

Bez poprawek w II czytaniu projektu dot. nowych zasad operatorstwa na Jamale

Żadnych poprawek nie zgłoszono w środę w Sejmie podczas II czytania projektu nowelizacji Prawa energetycznego, zmieniającej zasady działania operatora na gazociągu jamalskim. Projekt trafi teraz pod głosowanie całego Sejmu.
24.02.2022

Europa odebrała więcej gazu na statkach z USA niż z gazociągów z Rosji

Europejskie koncerny energetyczne zwróciły się ponownie w stronę Stanów Zjednoczonych po tym, jak zawirowania wokół Nord Stream 2 i konfliktu na Ukrainie sprawiły, że gaz z Rosji stał się mniej dostępny.
21.02.2022

PGNiG złożyło odpowiedź na wezwanie Gazpromu na arbitraż ws. cen gazu

Podtrzymujemy stanowisko, że żądanie podwyższenia ceny kontraktowej zawarte w wezwaniu Gazpromu jest pozbawione podstaw - przekazał w piątek prezes PGNiG Paweł Majewski. PGNiG złożyło odpowiedź na wezwanie Gazpromu na arbitraż, a dodatkowo złożyło roszczenia wzajemne o obniżenie ceny kontraktowej.
11.02.2022

Prezes PGNiG: nie planujemy podpisania długoterminowego kontraktu z Gazpromem

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) nie planuje podpisania długoterminowego kontraktu z Gazpromem na dostawy gazu do Polski - poinformował podczas czwartkowego spotkania z dziennikarzami prezes PGNiG Paweł Majewski.
04.02.2022

Gazprom wezwał PGNiG na arbitraż ws. dywidend z zysków EuRoPol Gazu; PGNiG żądania Gazpromu - bezzasadne

Gazprom wezwał PGNiG na arbitraż dotyczący wypłaty dywidend z zysków spółki EuRoPol Gazu oraz ws. naruszenia przysługujących mu praw, wynikających z zasad nadzoru korporacyjnego w EuRoPol Gazie - podała polska spółka. PGNiG uważa żądania Gazpromu za bezzasadne.
03.02.2022

Sąd UE: nieważna decyzja KE o odrzuceniu skargi PGNiG na praktyki Gazpromu

Sąd UE stwierdził w środę nieważność decyzji Komisji Europejskiej odrzucającej skargę PGNiG na praktyki Gazpromu, złożoną w trakcie postępowania antymonopolowego KE wobec rosyjskiego koncernu.
02.02.2022

PGNiG kupiło amerykański LNG, który trafi na Ukrainę

PGNiG kupiło ładunek amerykańskiego LNG, który po regazyfikacji trafi gazociągami na Ukrainę - poinformowała we wtorek spółka. Odbiorcą gazu jest ukraiński partner PGNiG - firma ERU Europe. To druga tego typu dostawa zorganizowana przez obie firmy.
01.02.2022

Międzynarodowa Agencja Energetyczna: popyt na gaz w Europie będzie w 2022 mniejszy niż w ub.r.

Zapotrzebowanie na gaz w Europie w bieżącym roku będzie niższe niż w 2021 r. - wynika z informacji przekazanej w poniedziałek przez Międzynarodową Agencję Energetyczną (MAE, ang. IEA). W ocenie instytucji jest to spowodowane głównie wysokimi cenami tego surowca i mniejszym wzrostem gospodarczym.
01.02.2022

Wiceminister Guibourgé-Czetwertyński na nieformalnych spotkaniach ministrów UE ds. środowiska i energii

Sprawiedliwa transformacja, rosnące ceny energii, efektywność energetyczna, gospodarka wodorowa oraz walka z wylesianiem to tylko niektóre tematy nieformalnych spotkań ministrów UE ds. środowiska oraz energii. W wydarzeniach, które odbyły się 20-22 stycznia 2022 r. w Amiens we Francji, uczestniczył wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński.
26.01.2022

Prezes PGNiG: Baltic Pipe popłynie gaz wydobywany na szelfie norweskim przez PGNiG i innych producentów [WYWIAD]

Gazociągiem Baltic Pipe popłynie gaz z własnego wydobycia i od innych producentów, dzisiejsze ceny gazu dla odbiorców wynikają wyłącznie z sytuacji rynkowej - mówi PAP prezes PGNiG Paweł Majewski. Jak dodaje, dla PGNiG najważniejsze jest bezpieczeństwo energetyczne Polski.
26.01.2022

Local Content: Baltic Pipe przestrogą dla Morskich Farm Wiatrowych?

W niniejszej publikacji autorzy przybliżą czytelnikowi regulacje prawne oraz samą inwestycję służącą do dywersyfikacji źródła energii pochodzącego z gazu, czyli Baltic Pipe. Przedstawimy również udział polskiego local content w tej inwestycji, skupiając się tylko na części ww. gazociągu biegnącej po dnie Morza Bałtyckiego. Powyższe ma na celu pokazanie pewnych bardzo niepokojących analogii dotyczących Baltic Pipe w odniesieniu do planowanych inwestycji na polskich obszarach morskich, związanych z energetyką wiatrową.
26.01.2022

Kongresmen Demokratów: powinniśmy nałożyć sankcje na NS2 i zwiększyć pomoc dla Ukrainy

Ogłaszając stan podwyższonej gotowości dla żołnierzy USA, administracja pokazała, że poważnie traktuje obecny kryzys. Uważam jednak, że powinniśmy nałożyć sankcje na Nord Stream 2 i zwiększyć pomoc wojskową dla Ukrainy - powiedział PAP kongresmen Demokratów Mike Quigley.
26.01.2022

2 lutego wyrok TSUE ws. monopolistycznych praktyk Gazpromu

2 lutego br. Trybunał Sprawiedliwości UE ogłosi wyrok w sprawie monopolistycznych praktyk Gazpromu. Proces został wytoczony Komisji Europejskiej przez polski PGNiG w 2018 r.
26.01.2022

Media: Uruchomienie Nord Stream 2 wpłynie na wzrost cen gazu z Rosji

Uruchomienie Nord Stream 2 spowoduje, że Gazprom będzie kontrolował cały przepływ gazu w Europie, a tym samym jego ceny, które wzrosną jeszcze bardziej – ostrzega Sergiy Makogon, szef Operatora Gazociągów Przesyłowych Ukrainy (GTSOU) w rozmowie z „Die Welt”.
25.01.2022

Majewski: PGNiG nie przerzuca kosztów zabezpieczenia gazowych umów na klientów i państwo

PGNiG nie przerzuca kosztów zabezpieczenia gazowych umów na klientów i państwo - powiedział w piątek prezes PGNiG Paweł Majewski. Uważa, że oskarżenia o nieprawidłowe zabezpieczenie kontraktów wpisują się w retorykę Kremla.
21.01.2022

W długim terminie nie ma co liczyć na znaczące spadki cen gazu. Europa będzie potrzebować coraz więcej tego surowca.

– Aktualna sytuacja na rynku gazu w długiej perspektywie skłoni Unię Europejską nie do rewizji polityki klimatycznej, ale do jej zintensyfikowania i przyspieszenia prac nad rozwojem odnawialnych źródeł czy komercyjnymi zastosowaniami wodoru – ocenia Grzegorz Onichimowski, ekspert Instytutu Obywatelskiego i były prezes Towarowej Giełdy Energii.
18.01.2022

KE bada, czy na rynku gazu dochodzi do "zachowań antykonkurencyjnych"; chodzi o Gazprom

Komisja Europejska przekazała, że prowadzi analizy w sprawie tego, czy na unijnym rynku gazu dochodzi do "zachowań antykonkurencyjnych". Chodzi o działania rosyjskiego koncernu Gazprom.
14.01.2022

ARP: w grudniu ub. r. w Europie Zachodniej silny popyt na energię z węgla

W grudniu ub. roku sytuacja rynkowa sprzyjała w Europie Zachodniej perspektywom silnego popytu na energię z węgla - wynika z opracowania Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP). Analitycy oceniają, iż również w pierwszych dwóch kwartałach br. węgiel pozostanie najlepszą opcją np. dla energetyki niemieckiej.
14.01.2022

Steinhoff: Na handlu prawami do emisji CO2 Polska zarobiła w zeszłym roku 25 mld zł. To nie system ETS jest problemem, ale uzależnienie od węgla

– Nie chciałbym, żebyśmy tkwili w przekonaniu, że w Polsce wszystko byłoby idealnie, gdyby nie Unia ze swoją polityką klimatyczno-energetyczną – mówi Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki.
12.01.2022

Ceny gazu znów wzrosły; surowiec w gazociągu jamalskim wciąż płynie z zachodu na wschód

Hurtowe ceny gazu w Europie wzrosły w poniedziałek o 5 proc. w związku z ograniczeniem podaży surowca z Rosji i prognozami obniżenia temperatury - informuje Reuters. Przypomina, że od końca grudnia gaz w rurociągu Jamał-Europa przesyłany jest w odwrotnym kierunku, z Niemiec na wschód.
11.01.2022

Rzońca: system handlu emisjami uderza w biedniejsze kraje UE; Buzek: ceny energii rosną na całym świecie

Unijny system handlu emisjami uderza w biedniejsze państwa UE. Trzeba go szybko zreformować, jak postuluje polski rząd - uważa europoseł Bogdan Rzońca (PiS). Europoseł Jerzy Buzek (PO) wskazuje, że ceny energii gwałtownie rosną na całym świecie. Przyznaje jednocześnie, że reforma jest potrzebna, a jej projekt jest gotowy.
05.01.2022

Tranzyt rosyjskiego gazu w 2021 roku o 25 proc. mniejszy niż rok wcześniej

Tranzyt rosyjskiego gazu przez Ukrainę wyniósł w 2021 roku 41,7 mld metrów sześciennych - poinformował we wtorek Serhij Makohon, szef państwowej spółki Operator Systemu Transportu Gazu Ukrainy. To o 25 proc. mniej niż rok wcześniej.
05.01.2022

Minister Moskwa: nie uzyskaliśmy od KE informacji o możliwym terminie wszczęcia postępowania przeciw Gazpromowi

Nie uzyskaliśmy od Komisji Europejskiej informacji o tym, kiedy możliwe jest wszczęcie postępowania antymonopolowego przeciwko Gazpromowi – powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podczas poniedziałkowej konferencji prasowej.
03.01.2022

Nowy projekt Gazpromu zagrożeniem ekologicznym w Zatoce Obskiej

Nowa nitka rurociągu podwodnego biegnąca przez dno Zatoki Obskiej na północy Rosji umożliwi uwolnienie zasobów gazu ziemnego na Półwyspie Jamalskim. Wspólnoty lokalne obawiają się jednak, że doprowadzi to do zniszczenia wrażliwych ekosystemów i ich tradycyjnych źródeł utrzymania - podał portal The Barents Observer.
03.01.2022

Prezes URE: należy rozważyć, czy wsparcia na budowę OZE nie przesunąć na budowę sieci

Należy rozważyć, czy wparcia kierowanego dotychczas na budowę OZE nie należy przesunąć na rozbudowę sieci. Transformacja na jej obecnym etapie wymaga bowiem rozbudowy sieci, a OZE przy dzisiejszych cenach energii radzą sobie same - mówi Prezes URE Rafał Gawin.
03.01.2022

Ekspert o Nord Stream 2: jeszcze nie wszystko stracone, walka ma sens

Gazociąg Nord Stream 2 będzie borykać się z poważnymi problemami prawnymi w 2022 roku - przewiduje w rozmowie z PAP analityk rynku energetycznego z Berlina Thomas O'Donnell. Oprócz tego projekt mogą "wykończyć" sankcje europejskie i amerykańskie za jakąkolwiek rosyjską zbrojną interwencję na Ukrainie - dodaje.
01.01.2022

Putin zwiększa presję na Niemcy ws. uruchomienia NS2, obiecując spadek cen gazu na Zachodzie

Przekonując, że uruchomienie przez Niemcy Nord Stream 2 „da Zachodowi w perspektywie spadek cen gazu”, prezydent Rosji Władimir Putin zwiększa presję na Niemcy – komentuje niemiecki dziennik ekonomiczny „Handelsblatt”. W środę szef Gazpromu zadeklarował, że gazociąg jest gotowy do uruchomienia.
31.12.2021

Premier: prezydent Putin swoimi słowami potwierdza, że Nord Stream 2 to element szantażu gazowego Rosji

Prezydent Rosji Władimir Putin swoimi słowami potwierdza, że Nord Stream 2 to element szantażu gazowego Rosji - mówił premier Mateusz Morawiecki odnosząc się do ostatnich wypowiedzi Putina ws. gazociągu.
31.12.2021

Putin: Nord Stream 2 ustabilizuje ceny gazu w Europie

Gazociąg Nord Stream 2 przyczyni się do ustabilizowania cen gazu w Europie – oświadczył w środę prezydent Rosji Władimir Putin na transmitowanym w telewizji posiedzeniu rządu.
29.12.2021

Druga nitka Nord Stream 2 zapełniona gazem, gazociąg gotowy do pracy

Prezes rosyjskiego koncernu Gazprom Aleksiej Miller poinformował w środę prezydenta Rosji Władimira Putina, że tego dnia zakończyło się napełnianie gazem drugiej nitki gazociągu Nord Stream 2 i że gazociąg jest w gotowości do eksploatacji.
29.12.2021

Naimski: redukujemy możliwość "szantażu gazowego"

Kontrakt z rosyjskim Gazpromem na zakup gazu wygasa z końcem 2022 r. 3 miesiące wcześniej zostaną uruchomione dostawy z norweskiego szelfu - tłumaczył pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski we wtorkowym "Do Rzeczy".
28.12.2021

Gaz w Europie drożeje, działania rządu złagodzą podwyżki rachunków

Ponad 80 proc. gazu zużywanego w Polsce pochodzi z zagranicy. To dlatego krajowa cena błękitnego paliwa jest ściśle powiązana ze światowymi cenami tego surowca, które na giełdach biją obecnie wszelkie rekordy. Efektem są znaczące podwyżki cen gazu w całej Europie, w tym także w Polsce. Działania osłonowe wprowadzone przez polski rząd złagodzą podwyżki dla gospodarstw domowych korzystających z gazu ziemnego.
28.12.2021

Gazowa presja ze Wschodu narasta

Ponad 180 euro za megawatogodzinę błękitnego paliwa – tę zawrotną cenę musieli wczoraj zapłacić kupcy na holenderskiej giełdzie w Rotterdamie. To skutek m.in. ograniczeń dostaw gazu ze Wschodu - podaje w środę "Dziennik Gazeta Prawna".
22.12.2021

Naftohaz skarży do KE działania Gazpromu

Ukraiński koncern paliwowy Naftohaz poinformował w środę o skardze, jaką złożył do Komisji Europejskiej w sprawie działań rosyjskiego Gazpromu. Według ukraińskiego przedsiębiorstwa Gazprom nadużywa swojej dominującej pozycji na europejskim rynku gazu.
22.12.2021

Śledztwo antymonopolowe przeciwko Gazpromowi nie ma perspektywz

Ambasador Rosji w Warszawie Siergiej Andrejew w wywiadzie dla poniedziałkowego wydania gazety Izwiestia powiedział, że ??apele polskiej minister Anny Moskwa o rozpoczęcie śledztwa antymonopolowego przeciwko Gazpromowi nie mają perspektyw.
20.12.2021

Wiceprezes PGNiG OD: wzrost cen gazu to problem globalny

W pandemii, na skutek ograniczeń i lockdownów zapotrzebowanie na gaz ziemny było bardzo niskie, co przełożyło się na spadki cen. Potem gospodarki ruszyły, wzrosło zapotrzebowanie na gaz i jego ceny także - uważa Marcin Szczudło, wiceprezes PGNiG Obrót Detaliczny.
15.12.2021

Morawiecki: jesteśmy zaniepokojeni europejskim systemem handlu emisjami

Jesteśmy zaniepokojeni Europejskim Systemem Handlu Emisjami (ETS); Polska na najbliższym posiedzeniu Rady Europejskiej poruszy konieczność przebudowy tego systemu - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu szefów rządów państw V4 i prezydenta Francji.
14.12.2021

Prezes PGNiG: Katar pozostaje naszym głównym partnerem w dostawach LNG

Od początku 2023 r. będziemy w stanie w sposób zdywersyfikowany dostarczać gaz do Polski z innych kierunków niż wschodni; Katar pozostaje naszym głównym partnerem w dostawach LNG – mówił w sobotę w Dosze prezes PGNiG Paweł Majewski.
04.12.2021

Inwestycje PGNiG w Norwegii zwiększają bezpieczeństwo energetyczne Polski

Kończy się kontrakt jamalski, na mocy którego do Polski płynie błękitne paliwo od rosyjskiego Gazpromu. Ale dzięki inwestycjom PGNiG w wydobycie gazu na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, Polska wreszcie uniezależni się od dostaw ze Wschodu.
03.12.2021

Polscy europosłowie w PE krytycznie o unijnej polityce klimatycznej i cenach energii

Polscy europosłowie podczas debaty w Parlamencie Europejskim w Strasburgu wypowiedzieli się krytycznie o polityce klimatycznej UE. „Coraz więcej jest Europejczyków, których nie stać na to, by płacić tak wysokie rachunki za energię” - mówiła Beata Szydło (PiS).
25.11.2021

Eksperci: Baltic Pipe zwiększa bezpieczeństwo energetyczne

Ukończenie gazociągu Baltic Pipe spowoduje, że Polska będzie mniej podatna na szantaż energetyczny - oceniają eksperci. U wybrzeży Danii statek Castoro 10 zakończył budowę podmorskiego odcinka gazociągu pod Bałtykiem.
19.11.2021

Gaz-System zakończył układanie podmorskiej części gazociągu Baltic Pipe

Gaz-System zakończył układanie podmorskiej części gazociągu Baltic Pipe - poinformowała w czwartek spółka. Jak ocenił pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski, znacząco zbliża to Polskę do osiągnięcia pożądanego bezpiecznego zróżnicowania źródeł dostaw w 2022 r.
19.11.2021

UOKiK: stale monitorujemy sytuację na rynku gazu

Przyglądamy się rynkowi energii, w szczególności dostrzegamy problem wysokich podwyżek cen gazu - zapewnił w środę prezes UOKiK Tomasz Chróstny. Jednocześnie zaznaczył, że UOKiK nie ma prawnych możliwości kwestionowania zatwierdzonych przez Urząd Regulacji Energetyki taryf.
18.11.2021

Zełenski zachęca Senat USA do przyjęcia sankcji przeciwko Nord Stream 2

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał amerykański Senat do przyjęcia poprawki umożliwiającej nałożenie zawieszonych wcześniej przez administrację Joe Bidena sankcji przeciwko gazociągowi Nord Stream 2.
15.11.2021

PGNiG ma ograniczony wpływ na cenę gazu dla odbiorców

Na wysokość rachunków za gaz odbiorców zarówno indywidualnych, jak i hurtowych największy wpływ mają notowania błękitnego paliwa na giełdach towarowych. Za ich wysokie obecnie poziomy odpowiada przewaga popytu nad podażą wywołana przez czynniki pogodowe, ożywienie po pandemii oraz politykę głównego dostawcy gazu do Europy - rosyjskiego Gazpromu.
15.11.2021

Kreml: nie widzimy problemów z zapełnianiem zbiorników gazu w Europie

Kreml nie widzi naruszeń w realizowaniu polecenia prezydenta Władimira Putina dotyczącego zapełniania podziemnych zbiorników gazu w krajach europejskich; pytania w tej sprawie należy kierować do koncernu Gazprom - powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.
08.11.2021

Przesył gazu do Niemiec gazociągiem Jamał-Europa znów wstrzymany

Przesył gazu do Niemiec rurociągiem jamalskim znów został wstrzymany i rozpoczęło się tłoczenie tzw. rewersem - podała w sobotę agencja TASS powołując się na dane niemieckiego operatora Gascade. Do podobnej przerwy doszło 30 października.
06.11.2021

Spiegel: ministerstwo gospodarki zignorowało głos URE przeciwko NS2

W trwającym procesie certyfikacji Nord Stream 2 AG federalne ministerstwo gospodarki Niemiec "najwyraźniej zignorowało argumenty właściwego polskiego organu regulacyjnego" – pisze w piątek "Spiegel". Przeciwko gazociągowi opowiedziała się także proekologiczna organizacja Deutsche Umwelthilfe (DUH).
06.11.2021

PGNiG: spółka jest dobrze przygotowana na sezon zimowy

PGNiG jest bardzo dobrze przygotowane do zapewnienia klientom dostaw gazu w okresie zwiększonego zapotrzebowania w sezonie grzewczym - zapewniła spółka. Dostawy kontraktowe są realizowane zgodnie z zamówieniami, a magazyny pełne - podkreśliło PGNiG.
04.11.2021

Jerzy Buzek: pandemia Covid-19 nie może służyć za alibi do zaniechania prac na rzecz klimatu

Wpływ pandemii Covid-19 na gospodarki nie może w żadnym razie służyć za alibi do zaniechania prac na rzecz ochrony środowiska i klimatu - powiedział w rozmowie z PAP europoseł, prof. Jerzy Buzek (PO). Dodał, że sukces szczytu w Glasgow byłby dowodem na to, że wyciągnęliśmy wnioski z trudnej lekcji pandemii.
04.11.2021

"Kommiersant": Gazprom nie zarezerwował przepustowości gazociągu Jamał-Europa na 2022 rok

Gazprom nie zarezerwował dodatkowych przepustowości na tranzyt gazu przez Ukrainę i Polskę na trzy pierwsze kwartały 2022 r. - podał we wtorek dziennik "Kommiersant". Zdaniem gazety rosyjski koncern liczy na szybką certyfikację operatora Nord Stream 2.
04.11.2021

Mołdawia: Umowa z Gazpromem przewiduje dostawy 3 mld m3 gazu rocznie, cena w listopadzie to 450 dol.

Na mocy nowego kontraktu gazowego Rosja będzie dostarczać Mołdawii 3 mld metrów sześciennych gazu rocznie, a jego cena w listopadzie wyniesie 450 dol. za tysiąc m3. Wcześniej Moskwa nie zgadzała się na przedłużenie dotychczasowej umowy gazowej i zagroziła przerwaniem dostaw.
02.11.2021

Ceny energii rosną w całej Europie. Powodem m.in. wysokie koszty praw do emisji CO2 i kryzys gazowy

Rosnące ceny surowców energetycznych i bezprecedensowo wysokie koszty zakupu uprawnień do emisji CO2 w unijnym systemie ETS – to główne czynniki, które przekładają się na rekordowe wzrosty cen energii na europejskich rynkach. W I połowie roku według Eurostatu podwyżki objęły 16 z 27 rynków. Ostatnie tygodnie przyniosły kolejne wzrosty cen prądu. Niektóre z krajów podejmują działania na rzecz ich obniżania i ochrony odbiorców, np. obniżają podatki za energię elektryczną. Możliwe, że interweniować będzie również Komisja Europejska,
02.11.2021

PGNiG: ilość gazu z kierunku wschodniego mniejsza, ale zgodna z kontraktem jamalskim

Widzimy zmniejszenie przepływu gazu z kierunku wschodniego, ale jest to zgodne z wielkością kontraktową, ustaloną w ramach kontraktu jamalskiego - poinformował PAP Radosław Kazimierski z PGNiG. Według Reutersa, w sobotę wstrzymano dostawy gazu przez Jamał.
31.10.2021

Sasin: I połowa przyszłego roku rozstrzygająca w ekspansji Orlenu

Pierwsza połowa przyszłego roku będzie okresem, w którym będziemy mogli powiedzieć, że nowy koncern współtworzony przez Orlen staje się faktem - powiedział wicepremier i szef MAP Jacek Sasin, opisując w sobotę w PR1 kluczową rolę tej firmy dla polskiej gospodarki.
31.10.2021

Gazprom zapewnił, że może pokryć 1/3 wzrostu konsumpcji gazu na świecie

Rosyjski koncern Gazprom oświadczył w czwartek, że w warunkach silnego popytu zwiększył wydobycie gazu o ponad 16 proc. w ciągu pierwszych 9,5 miesiąca br. i że wzrost wydobycia będzie mógł pokryć około jednej trzeciej wzrostu konsumpcji gazu na świecie.
29.10.2021

Gazprom Export: analizujemy wniosek PGNiG o obniżenie ceny gazu

Spółka Gazprom Export potwierdziła w czwartek, że otrzymała wniosek PGNiG o obniżenie ceny gazu w kontrakcie jamalskim i oświadczyła, że go analizuje.
29.10.2021

Wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński na Radzie UE ds. Energii

26 października 2021 r. w Luksemburgu odbyła się nadzwyczajna Rada UE ds. Energii, która poruszała temat wzrostu cen energii i gazu w Europie. W posiedzeniu udział wziął wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński.
28.10.2021

UE przekaże Mołdawii 60 mln euro na walkę z kryzysem gazowym

Unia Europejska zdecydowała, że przekaże Mołdawii 60 mln euro na walkę z kryzysem gazowym - przekazała w środę przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, która tego dnia spotkała się z premier Mołdawii Natalią Gavrilitą.
28.10.2021

Wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński na Radzie UE ds. Energii

26 października 2021 r. w Luksemburgu odbyła się nadzwyczajna Rada UE ds. Energii, która poruszała temat wzrostu cen energii i gazu w Europie. W posiedzeniu udział wziął wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński.
27.10.2021

KE deklaruje pomoc Mołdawii w przezwyciężeniu kryzysu gazowego po wygaśnięciu umowy z Gazpromem

Komisja Europejska wyraziła we wtorek zaniepokojenie kryzysem gazowym w Mołdawii w związku z wygaśnięciem kontraktu na dostawy od rosyjskiego Gazpromu. "UE wspiera Mołdawię i jest gotowa oraz zobowiązana pomóc Mołdawii przezwyciężyć ten kryzys" - powiedział rzecznik KE Peter Stano.
27.10.2021

Mołdawia kupiła od Polski 1 mln metrów sześciennych gazu

Mołdawia kupiła w poniedziałek w Polsce milion metrów sześciennych gazu ziemnego w celu dywersyfikacji dostaw energii dla kraju - poinformował rząd w Kiszyniowie.
26.10.2021

Analitycy: Nord Stream 2 kształtuje relacje między Rosją a UE

Gazprom znacząco wpływa na sytuację na rynku gazu w UE, wykorzystując pozycję największego dostawcy; Rosja dąży nie tylko do uruchomienia Nord Stream 2, ale i powrotu na większą skalę do kontraktów długoterminowych – oceniają analitycy.
25.10.2021

Rosja: dochody z ropy i gazu wzrosną w tym roku o 50 mld USD; będą podwyżki w Gazpromie

Wzrost dochodów Rosji ze sprzedaży ropy i gazu może w tym roku sięgnąć 50 mld USD dzięki wysokim cenom surowców. Tych dodatkowych zysków nie odczują jednak zwykli Rosjanie - powiedział PAP publicysta ekonomiczny Radia Swoboda Maksim Błant.
25.10.2021

Morawiecki: polityka gazowego szantażu Rosji tym bardziej możliwa, im szybciej ruszy NS2

– Polityka gazowego szantażu Rosji i Gazpromu będzie tym bardziej możliwa, im szybciej ruszy Nord Stream 2 – mówił w Brukseli przed rozpoczęciem szczytu UE premier Mateusz Morawiecki, który wskazywał działania Gazpromu jako jedną z przyczyn rosnących cen energii w UE.
22.10.2021

Europa - kryzys energetyczny na własne życzenie. Gra z Katarem i Rosją w ruletkę

Europa zafundowała sobie kryzys energetyczny. Ale czy tylko sobie? Niektórzy eksperci twierdzą, że cały świat odczuwa to co dzieje się w Europie. Polscy przedsiębiorcy i konsumenci widzą to obserwując ceny towarów i usług już dzisiaj.
22.10.2021

Putin: Jeśli dziś będzie certyfikacja Nord Stream 2, jutro popłynie gaz

Jeśli tylko druga nitka gazociągu Nord Stream 2 zostanie zapełniona gazem technicznym, a niemiecki regulator wyda zezwolenie, Rosja następnego dnia może zacząć dostawy tym gazociągiem – powiedział w czwartek prezydent Rosji Władimir Putin.
22.10.2021

Goldman Sachs podniósł prognozę cen gazu TTF

Bank inwestycyjny Goldman Sachs podniósł prognozy dot. cen gazu TTF na listopad/grudzień br. do 30 dol./mmBtu. Według ekonomistów w związku z niższym od oczekiwań przesyłem gazu gazociągiem jamalskim ceny tego surowca muszą rosnąć, by zrównoważyć rynek.
20.10.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.