Zełenski zachęca Senat USA do przyjęcia sankcji przeciwko Nord Stream 2

zk

15.11.2021 06:28 Źródło: PAP
Strona główna Prawo, finanse Zełenski zachęca Senat USA do przyjęcia sankcji przeciwko Nord Stream 2

Partnerzy portalu

Zełenski zachęca Senat USA do przyjęcia sankcji przeciwko Nord Stream 2 - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Nord Stream 2/Axel Schmidt

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał amerykański Senat do przyjęcia poprawki umożliwiającej nałożenie zawieszonych wcześniej przez administrację Joe Bidena sankcji przeciwko gazociągowi Nord Stream 2.

"Szantażowanie Europy za pomocą gazu musi zostać na zawsze powstrzymany. Jesteśmy wdzięczni Izbie [Reprezentantów] za włączenie poprawki do NDAA, która zatrzyma Nord Stream 2. Prosimy wszystkich przyjaciół Ukrainy i Europy w Senacie USA, by poparli tę poprawkę na poziomie Senatu" - napisał Zełenski na Twitterze.

Głowa państwa ukraińskiego odniosła się w ten sposób do uchwalonej jeszcze we wrześniu poprawki do budżetu obronnego (NDAA), która usunęłaby możliwość odejścia przez administrację od zastosowania sankcji nałożonych na spółkę Nord Stream 2 AG i jej szefa Matthiasa Warniga, bliskiego znajomego Władimira Putina. Administracja Bidena odstąpiła od nałożenia sankcji, twierdząc, że nie powstrzyma to projektu i powołując się na chęć zachowania dobrych relacji z Niemcami.

Autorka poprawki, Marcy Kaptur z Partii Demokratycznej, powiedziała wcześniej PAP, że jest to sposób na niedopuszczenie do uruchomienia gazociągu.

W czwartek podobną poprawkę po stronie Senatu złożyła grupa republikańskich senatorów na czele z senatorem Tedem Cruzem.

"Administracja Bidena ryzykuje stworzenie pokoleniowej, geopolitycznej katastrofy dla USA poprzez dopuszczenie do uruchomienia Nord Stream 2" - oznajmił Cruz. "Wzywam kolegów po obu stronach, by po raz kolejny potwierdzili ponadpartyjny konsensus (...) i nałożyli sankcje" - dodał.

Mimo krytycznej oceny NS2 wśród polityków obydwu partii, nie jest jasne, czy poprawka zostanie ostatecznie przyjęta - tak jak nie jest jasne, czy nałożenie sankcji jest w stanie powstrzymać uruchomienie gazociągu. Choć budowa Nord Stream 2 została zakończona, kwestia certyfikacji przez niemieckiego regulatora i zatwierdzenia rury przez Komisję Europejską zajmie jeszcze kilka miesięcy.

Tweet Zełenskiego jest kolejnym apelem ze strony Ukrainy w tej sprawie. Kwestia została poruszona również podczas spotkania szefów dyplomacji USA i Ukrainy w środę. Szef MSZ Dmytro Kułeba oznajmił podczas konferencji prasowej, że Rosja używa gazu jako broni przeciwko Europie i stwierdził, że Niemcy powinny podjąć działania przeciwko Rosji. W zawartym latem porozumieniu między USA i Niemcami oba kraje zobowiązały się do podjęcia akcji - w tym sankcji - przeciwko Moskwie, jeśli Rosja będzie używać gazu jako broni.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.