Wynik wyszukiwania - "OZE " - Wiadomości

Zdalne farmy fotowoltaiczne nowym modelem zielonej energii

ESCOlight dostarczyło finansowanie dla nowatorskiego projektu farm w modelu zdalnym. Inwestycja objęła budowę 11 farm fotowoltaicznych na terenie całej Polski. Dzięki nim 10,05 MW zielonej mocy zasili wkrótce Warsaw UNIT – biurowiec, którego właścicielem jest firma Ghelamco. Zastosowanie czystej energii pozwoli deweloperowi na redukcję ponad 50 proc. emisji CO2 w globalnym cyklu użytkowania budynku.
08.03.2024

SolarEdge Technologies uznany przez Corporate Knights za jedną ze 100 najbardziej zrównoważonych firm na świecie

SolarEdge Technologies, światowy lider w dziedzinie inteligentnych technologii energetycznych, ogłosił, że Corporate Knights uznało spółkę za jedną ze stu najbardziej zrównoważonych firm na świecie w swoim globalnym indeksie 2024. Wyróżnienie podkreśla rozwój firmy w zakresie inteligentnych technologii energii odnawialnej i jej wkład w globalne przejście na gospodarkę niskoemisyjną.
08.03.2024

Awantury o atom. Czy elektrownie jądrowe mogą działać w symbiozie z OZE?

Ostatnio temat atomu coraz częściej trafia do debaty publicznej. Dlaczego tak istotne jest, aby elektrownia jądrowa w Polsce powstała możliwie najszybciej? Czy OZE jest w stanie zmniejszyć koszty energii do czasu jej powstania i działać z atomem w symbiozie?
21.02.2024

Czysta energia z farm wiatrowych Polenergii popłynie do klientów Orange Energia

Polenergia podpisała umowę z Orange Energia. Kontrakt z największą polską prywatną grupą energetyczną zapewni klientom spółki możliwość zakupu energii z odnawialnych źródeł. Umowa z Polenergią obejmuje stałe dostawy energii na lata 2024 i 2025. Odbiorcami usługi będą zarówno indywidualni, jak i biznesowi klienci Orange Energia.
06.02.2024

Trina Solar wprowadza na rynek nowe moduły Vertex S+ typu n przeznaczone do instalacji na dachach z sektora C&I

Trina Solar światowy lider w dziedzinie inteligentnych technologii fotowoltaicznych i rozwiązań w zakresie magazynowania energii, wprowadziła na rynek nowy moduł NEG18R.28 Vertex S+ 505W, zaprojektowany z myślą o instalacjach na dużych dachach budynków komercyjnych i przemysłowych.
24.01.2024

Youtuberzy pojechali autonomicznym energetycznie kamperem do poradzieckiego miasta

Urbex History, czyli największy kanał eksploracyjny w Polsce, podjął współpracę z firmą EcoFlow. W jej ramach twórcy odwiedzili poradzieckie miasto w pełni autonomicznym energetycznie kamperem. Za pomysł i koordynację współpracy odpowiada agencja Lifetube zajmująca się influencer marketingiem i ekonomią twórców.
24.01.2024

Federacja Przedsiębiorców Polskich za powołaniem pełnomocnika rządu ds. transformacji energetycznej

Federacja Przedsiębiorców Polskich w przekazanym PAP stanowisku postuluje powołanie Pełnomocnika Rządu ds. Inwestycji Związanych z Transformacją Energetyczną w randze wiceministra, podsekretarza lub sekretarza stanu dla koordynacji całego procesu transformacji.
23.01.2024

Energia z wodoru w polskim systemie prawnym

W poprzednich swoich artykułach, autorzy niniejszego opracowania zwrócili uwagę czytelników na problemy legislacyjne związane z morską energetyką wiatrową na polskich obszarach morskich. W niniejszej publikacji środek ciężkości analizy zostanie przesunięty na energię pozyskiwana z wodoru. Mając na uwadze podpisane, w Warszawie 14 października 2021 roku, „Porozumienie sektorowe na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej”, przenalizujemy na jakim obecnie etapie jest proces legislacyjny, związany z tym rodzajem energii.
15.06.2023

Wicepremier Mołdawii: prawie cały kraj ma z powrotem dostęp do energii elektrycznej

Ponad 95 proc. terytorium Mołdawii odzyskało już dostęp do energii elektrycznej po środowej awarii spowodowanej rosyjskimi ostrzałami Ukrainy - poinformował na Twitterze wicepremier i minister infrastruktury Mołdawii Andrei Spinu.
24.11.2022

Portugalski rząd wydał zgodę na wsparcie produkcji zielonego wodoru pod Lizboną

Rząd Portugalii Antonio Costy wydał w poniedziałek zgodę na wsparcie finansowe budowy zakładu produkcji zielonego wodoru. Obiekt ten powstanie pod Lizboną, stolicą kraju.
15.11.2022

Opole rozbudowuje flotę autobusów elektrycznych

19 października została podpisana umowa pomiędzy firmą Solaris Bus & Coach sp. z o.o. a Miejskim Zakładem Komunikacyjnym sp. z o.o. w Opolu. Zamówienie dotyczy ośmiu autobusów elektrycznych, w tym sześciu dwunasto- i dwóch osiemnastometrowych. Przedmiotem wygranego przetargu jest również dostawa i montaż urządzeń infrastruktury ładowania. To kolejna już inwestycja Opola w bezemisyjny transport publiczny.
20.10.2022

Zielona energia w rękach górników - druga edycja szkolenia

W ramach wspólnego projektu OX2 oraz Windhunter Academy, rozpoczynamy drugą edycję pionierskiego szkolenia dla górników na rzecz rozwoju energetyki wiatrowej. W trakcie szkolenia realizowanego we współpracy ze Spółką Restrukturyzacji Kopalń, górnicy zdobędą kwalifikacje i uzyskają międzynarodowe uprawnienia do pracy na turbinach wiatrowych oraz otrzymają szansę na zatrudnienie w sektorze energetyki wiatrowej. W szkoleniu weźmie udział 7 górników.
19.09.2022

50Hertz poszukuje wykonawcy planu połączeń kablowych dla farmy morskiej Gennaker na Bałtyku

Fot. wpd
05.09.2022

Szczyt w Kopenhadze: kraje Morza Bałtyckiego siedmiokrotnie zwiększą moc morskich elektrowni wiatrowych

Osiem krajów Unii Europejskiej położonych nad Morzem Bałtyckim podpisało we wtorek na szczycie w Kopenhadze deklarację o siedmiokrotnym zwiększeniu mocy morskich elektrowni wiatrowych do 2030 roku.
31.08.2022

Raport: OZE i efektywność energetyczna to najlepsza droga do rezygnacji importu energii spoza UE

OZE i efektywność energetyczna to najlepszy sposób uniezależnienia się od dostaw surowców spoza UE i wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego - ocenia think-tank WiseEuropa. Wydatki na zeroemisyjną transformację polskiej energetyki szacuje na 200-300 mld euro do 2050 r.
30.08.2022

RWE rozpoczyna budowę farmy wiatrowej Żnin

Farma o mocy 48 MW zaopatrzy w energię elektryczną do 77 tys. polskich gospodarstw domowych, a jej uruchomienie jest planowane w IV kwartale 2023 roku. RWE jest też na etapie zaawansowanego przygotowania do budowy morskiej farmy F.E.W. Baltic II o mocy 350 MW.
30.06.2022

Kto jest kim w polskim offshore? Ambiens: Poszukujemy wspólnego mianownika w offshore wind

W kolejnym tekście z cyklu „Kto jest kim w polskim offshore” rozmawiamy z Michałem Kaczerowskim, prezesem Ambiens. Jest to polska firma doradcza, która od kilku lat wspiera sektor morskiej energetyki wiatrowej w zakresie efektywnego zarządzania procedurami w rozwijanych projektach. – Ambiens to butikowa spółka doradcza, gdzie butikowość oznacza niezależność, konsekwentną orientację na sektor energetyczny i jego transformację oraz regionalizację aktywności obejmującej rynek Polski i basen Morza Bałtyckiego – mówi Kaczerowski. Firm
27.06.2022

URE pracuje nad tym by spółki miały większy zwrot z inwestycji w przyłącza OZE

URE pracuje nad tym by spółki miały większy zwrot z inwestycji w przyłącza OZE i magazyny energii OZE – poinformował dyrektor departamentu monitorowania rynku w URE Arkadiusz Krakowiak.
24.06.2022

Ekspert: Zdążyć przed zimą

11 mln ton węgla, z czego 6 mln ton w energetyce, a 5 mln – w polskich domach zabraknie w Polsce do końca 2022 roku - tak podaje Izba Gospodarcza Sprzedawców Polskiego Węgla. Zamiast proponować gwarantowane ceny węgla i zwiększenie jego dostępności dla gospodarstw domowych, rząd polski powinien wcisnąć pedał gazu transformacji energetycznej. Nie pierwszy raz, polska polityka energetyczna staje na głowie.
22.06.2022

[TRANSMISJA] Konferencja PSEW 2022 - Sesja główna

Dzisiaj o godzinie 10.30 w Serocku rozpocznie się główna sesja najważniejszego wydarzenia poświęconego energetyce wiatrowej - Konferencja Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej - PSEW 2022. Zapraszamy do udziału w transmisji na żywo w sesji otwarcia.
14.06.2022

Vattenfall uruchamia swój największy projekt onshore - Blakliden Fäbodberget

Dziś Vattenfall uruchomił Blakliden Fäbodberget – największy z projektów portfela lądowych farm wiatrowych – składający się z 84 turbin.
23.05.2022

Schneider Electric wyróżniony za innowacyjny ekosystem do automatyki przemysłowej

EcoStruxure Automation Expert, ekosystem automatyki przemysłowej rozwijany przez Schneider Electric, został uhonorowany tytułem najlepszego i najbardziej innowacyjnego systemu w tej kategorii w plebiscycie „Engineers' Choice Awards” organizowanym przez Control Engineering. Gremium 35. edycji plebiscytu oceniło i wyróżniło najlepsze produkty z dziedziny automatyki, sterowania i oprzyrządowania w 19 głównych kategoriach, które zostały wprowadzone na rynek w 2021 roku.
22.05.2022

Uroczysty chrzest walczaka w Porcie Czystej Energii [GALERIA]

W poniedziałek 16 maja w Porcie Czystej Energii odbył się uroczysty chrzest walczaka – kluczowego elementu kotła gdańskiej elektrociepłowni. Tradycyjnego chrztu dokonała Prezydent Miasta Gdańska - Aleksandra Dulkiewicz, która została matką chrzestną „serca” tej nowoczesnej instalacji.
17.05.2022

Sejm wydłużył nowym wytwórcom prądu z OZE termin na przesłanie energii do sieci

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy Prawo ochrony środowiska z poprawką, która wydłuża do 16 lipca 2024 r. termin pierwszego wprowadzenia energii do sieci przez nowych wytwórców prądu z OZE.
13.05.2022

Konsolidacja przyszłością rynku usług dla energetyki w Polsce i Europie?

Należy spodziewać się, że ostatni niezależny dystrybutor energii elektrycznej (prądu) w Polsce, spółka PKP Energetyka, nabyta przez fundusz CVC 7 lat temu (co oznacza, że nadszedł czas na wyjście funduszu z inwestycji) zostanie kupiony przez Skarb Państwa lub zostanie wprowadzony na Giełdę Papierów Wartościowych (GPW). Dużo mniej prawdopodobne jest przejęcie przez fundusz infrastrukturalny lub gracza branżowego.
10.05.2022

Kto jest kim w polskim offshore? Enmaro: Wspieramy rozwój offshore wind i zielonego wodoru

Enmaro to jedna z polskich firm związanych z sektorem offshore wind, działających także poza granicami Polski. Wraz z rozwojem OZE zwiększa się zapotrzebowanie na usługi dotyczące zielonego wodoru. Enmaro upatruje szanse dla siebie także w sektorze LNG. Dlaczego? Zapraszamy do lektury kolejnego tekstu z cyklu „Kto jest kim w polskim offshore”. Na pytania ZielonaGospodarka.pl odpowiada Dariusz Rudziński, dyrektor handlowy Enmaro.
05.05.2022

Heerema opracowała nową metodę instalacji pływających farm wiatrowych

Heerema Marine Contractors, holenderski wykonawca usług dla sektora offshore wind, przedstawiła nową metodę instalacji pływających elektrowni wiatrowych. Instalacja typu „floating to floating” ma obniżyć koszty inwestycji w sektorze offshore wind.
28.04.2022

W Portugalii powstaną elektrolizery o mocy 500 MW

Portugalska Madoqua Renewables ogłosiła zawarcie partnerstwa z holenderskim spółką i firmą konsultingową Power2X oraz duńskim Copenhagen Infrastructure Partners (CIP) w celu realizacji wartego miliard euro projektu MadoquaPower2X. Celem będzie produkcja ekologicznego wodoru i amoniaku w Sines, w Portugalii. Dzięki inwestycji powstanie ponad 200 bezpośrednich i pośrednich miejsc pracy.
26.04.2022

Resort klimatu przejął prace nad projektem o liberalizacji tzw. zasady 10H

Na wniosek minister klimatu Anny Moskwy prace legislacyjne nad projektem nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, zawierającym uelastycznienie tzw. zasady 10H, zostały przejęty przez to ministerstwo - podał w czwartek resort klimatu.
21.04.2022

W transformacji energetycznej może pomóc wodór

Rosnące ceny ropy i gazu łącznie z ograniczeniami w dostępie do ich źródeł dostarczyły kolejnych mocnych argumentów w dyskusji na temat udziału OZE w polityce energetycznej. Jako alternatywę dla paliw kopalnych wskazuje się najczęściej na fotowoltaikę, elektrownie wiatrowe, rozwój energetyki wodnej czy atomowej. Międzynarodowa firma konsultingowa Kearney zwraca uwagę, że olbrzymi potencjał tkwi także w wodorze. Jako substytut paliwa może być on wykorzystywany w sektorach odpowiadających za 65 proc. globalnej emisji gazów cieplarn
20.04.2022

Equinor składa kolejne wnioski o pozwolenia lokalizacyjne w drugiej fazie rozwoju offshore w Polsce

Equinor, jeden ze światowych liderów sektora energetycznego i największych uczestników pierwszej fazy rozwoju MEW w Polsce, złożył kolejne wnioski o nowe obszary pod budowę morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Firma chce kontynuować wkład w transformację energetyczną i poprawę bezpieczeństwa energetycznego Polski, wnosząc wieloletnie doświadczenie i kompetencje jednego z największych na świecie developerów morskich farm wiatrowych. Equinor aktywnie rozwija portfolio i lokalne zespoły, a nowe lokalizacje to szansa na synergie z ła
08.04.2022

Repsol i Ørsted chcą podbić Hiszpanię pływającymi farmami wiatrowymi

Hiszpańska firma energetyczno-petrochemiczna oraz duński koncern energetyczny łączą siły w rozwoju pływających farm wiatrowych w Hiszpanii. Mowa o spółkach Repsol i Ørsted, które chcą przyspieszyć komercjalizację technologii floating.
07.04.2022

Energa Green Grupy ORLEN rozpoczyna trzecią dużą inwestycję OZE w Wielkopolsce

Energa Green Development, spółka zależna Energi z Grupy ORLEN, uzyskała warunki przyłączenia do sieci oraz pozwolenie na budowę dla pierwszego etapu inwestycji budowy farmy fotowoltaicznej PV Mitra w gm. Przykona.
06.04.2022

Polskie Respect Energy weszło na platformę Nasdaq Commodities

Polska firma Respect Energy - sprzedawca energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych i inwestor w OZE - dołączyła do platformy obrotu energią Nasdaq Commodities - poinformowały we wtorek firma i platforma.
05.04.2022

Protea z Gdańska wybrana przez Aker Solutions. Firma dostarczy dwa żurawie dla offshore w USA

Gdańska spółka Protea pochwaliła się nawiązaniem współpracy z prestiżowym graczem na rynku offshore - Aker Solutions, globalnym dostawcą rozwiązań technologicznych i inżynieryjnych dla morskiej energetyki wiatrowej. Polska Protea dostarczy dwa żurawie, które będą pracowały dla projektu morskiej energetyki wiatrowej u wybrzeży Stanów Zjednoczonych.
28.03.2022

Jak wspierać odbiorcę wrażliwego energii i redukować ubóstwo energetyczne? Bank Dobrych Praktyk już dostępny dla gmin

Przegląd i zestawienie już funkcjonujących narzędzi i mechanizmów dedykowanych ograniczaniu ubóstwa energetycznego, propozycje koniecznych zmian usprawniających ich działanie, a także koncepcje wprowadzenia nowych ram prawnych oraz instrumentów i programów polityki publicznej – to efekty prac działającego jako organ pomocniczy Ministra Klimatu i Środowiska, eksperckiego Zespołu ds. wsparcia odbiorcy wrażliwego oraz redukcji ubóstwa energetycznego w Polsce.
28.03.2022

Pora zrozumieć, że polski wiatr da nam niezależność energetyczną od Rosji

Wojna w Ukrainie przyspiesza transformację energetyczną w Europie, a kolejne kraje deklarują zwiększony rozwój i szybsze przejście na energetykę odnawialną. Także w Polsce filarem bezpieczeństwa energetycznego musi być szybka redukcja naszej zależności od paliw kopalnych oraz jak najszybsza eliminacja dostaw surowców energetycznych z Rosji. Dziś, w najlepiej pojętym interesie narodowym Polski jest nadanie priorytetu rozwojowi energetyki odnawialnej, bo im więcej OZE w systemie, tym mniejsze zużycie węgla i gazu. Dlatego konieczne
23.03.2022

Branża PV: wojna na Ukrainie grozi opóźnieniami projektów w Polsce

Wojna na Ukrainie grozi w Polsce opóźnieniami w budowie farm fotowoltaicznych, m.in. z powodu braków kadrowych - ocenia Polskie Stowarzyszenie Fotowoltaiki. Według organizacji, OZE to element bezpieczeństwa energetycznego i ich rozwój powinien przyspieszyć.
22.03.2022

Do 2050 roku cała energia wytwarzana przez PGE pochodzić będzie ze źródeł odnawialnych

Do 2050 roku cała energia wytwarzana dla klientów PGE Polskiej Grupy Energetycznej pochodzić będzie ze źródeł odnawialnych. Jedną z dróg do realizacji tego celu strategicznego jest budowa farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim.
17.03.2022

Studia MBA dla sektora offshore wind w Gdyni. Wciąż są wolne miejsca

Studia podyplomowe MBA dedykowane dla sektora morskiej energetyki wiatrowej. Aplikować na nie wciąż mogą osoby posiadające wykształcenie wyższe i doświadczenie kierownicze. Zajęcia rozpoczną się już 25 marca na Uniwersytecie Morskim w Gdyni.
08.03.2022

PKN Orlen: złożył wnioski o kolejne 4 koncesje na farmy wiatrowe na Bałtyku

Złożyliśmy wnioski o kolejne 4 koncesje na budowę farm wiatrowych na Bałtyku. Łącznie ubiegamy się o 11 koncesji o potencjale ponad 10 GW. W 2026 r. - poinformował w środę prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
23.02.2022

Kolejny duży projekt farmowy w portfolio Columbusa

Columbus, wiodący dostawca usług na rynku nowoczesnej energetyki, sfinalizował umowę zakupu projektu farmy fotowoltaicznej o mocy 61 MW i ma szansę zwiększyć inwestycje do ponad 90 MW.
14.02.2022

Nowela ws. procedur przy budowie elektrowni atomowej - z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy dotyczącą procedur przy budowie elektrowni atomowej - poinformowała w środę Kancelaria Prezydenta RP. Chodzi o inwestycję, którą ma realizować spółka Polskie Elektrownie Jądrowe.
03.02.2022

Badanie: wysokie koszty inwestycji główną barierą korzystania z OZE dla 63 proc. Polaków

63 proc. badanych Polaków wskazało, że wysokie koszty inwestycji w urządzenia OZE są główną barierą korzystania ze źródeł odnawialnych - wynika z badania zrealizowanego przez ARC Rynek i Opinia.
19.01.2022

Orlen wydzierżawi teren pod centrum serwisowe morskich siłowni wiatrowych w Łebie

Powiązana z Orlenem spółka Baltic Power wygrała przetarg na długoletnią dzierżawę terenu w porcie w Łebie. Stworzyć ma tam bazę serwisową dla morskich siłowni wiatrowych. Będzie drugą tego typu inwestycją w porcie w Łebie.
17.01.2022

Tauron zmodernizował prawie 20 tys. latarni; zaoszczędzi to do 70 proc. energii

Nawet 70 proc. oszczędności energii przynosi wymiana ulicznych lamp sodowych na nowoczesne oprawy typu LED. W 2021 roku Tauron zmodernizował niemal 20 tys. punktów świetlnych – podała spółka w czwartek w komunikacie.
13.01.2022

Gigantyczny latawiec pociągnie statek. Rozwiązanie ma ograniczyć zużycie paliwa

Część sektora żeglugowego przygotowuje się do instalacji ogromnych latawców, które wykorzystując siłę wiatru będą ciągnąć jednostki ograniczając przy tym zużycia paliwa, a tym samym zmniejszając wpływ żeglugi na środowisko.
26.12.2021

Naukowcy szukają rozwiązań dla efektywnej produkcji energii z zasobów geotermalnych

Naukowcy z Akademii Górniczo Hutniczej (AGH) w Krakowie szukają nowych rozwiązań, które pozwoliłyby skuteczniej korzystać z istniejących w Polsce zasobów geotermalnych. Badają m.in. celowość wykorzystania dwutlenku węgla, który byłby nośnikiem energii geotermalnej na dużych głębokościach.
25.12.2021

Energia z farmy morskiej napędzi lotnisko we Frankfurcie

Port lotniczy we Frankfurcie (Fraport) oraz deweloper OZE EnBW zawarli długoterminową umowę zakupu energii elektrycznej z morskiej farmy wiatrowej He Dreiht, budowanej bez wsparcia publicznego.
17.12.2021

Kto jest kim w polskim offshore? Ørsted: Polska jest dla nas rynkiem strategicznym

Rodzący się rynek morskiej energetyki wiatrowej w Polsce przyciąga coraz więcej firm i inwestorów zza granicy. Elektrownie wiatrowe na Morzu Bałtyckim wspomogą transformację energetyczną Polski, ale będą także podstawą nowo rodzącego się sektora gospodarki. W imieniu redakcji zapraszam na łamy GospodarkaMorska.pl do lektury cyklu tekstów "Kto jest kim w polskim offshore?" o uczestnikach polskiego rynku offshore wind. W pierwszym z nich zadaliśmy kilka pytań firmie Ørsted. – Polska jest dla nas rynkiem strategicznym – podkreślają
17.12.2021

Fundusze unijne mają wspierać wodór, wychwytywanie i składowanie dwutlenku węgla

Zaktualizowane zasady wyboru projektów energetycznych, które otrzymają wsparcie UE, zostały w środę nieformalnie uzgodnione przez posłów do PE i słoweńską prezydencję Rady UE. Fundusze unijne mają wspierać wodór, wychwytywanie i składowanie dwutlenku węgla. Według ustaleń, do finansowania unijnego nie będą już kwalifikować się projekty bazujące na gazie ziemnym.
17.12.2021

Polscy naukowcy będą badać fotowoltaikę przy użyciu "sztucznego słońca"

Politechnika Świętokrzyska (PŚk) wzbogaciła swoje laboratoria o "sztuczne słońce". Specjalistyczne urządzenie symulujące światło słoneczne umożliwi badania m.in. efektywności paneli fotowoltaicznych – poinformowała w czwartek kielecka uczelnia.
10.12.2021

Lhyfe i Doris będą produkować zielony wodór na morzu. Pomoże technologia floating

Projektanci ze spółek Lhyfe i Doris wspólnie uruchomią pływającą turbinę wiatrową, która będzie zintegrowana z systemem produkcji zielonego wodoru. Projekt NerehydTM ma być odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na zeroemisyjny wodór.
10.12.2021

„Polska Strategia Wodorowa do roku 2030 z perspektywą do roku 2040” opublikowana w Monitorze Polskim

7 grudnia 2021 r. w Monitorze Polskim opublikowana została pełna wersja „Polskiej Strategii Wodorowej do roku 2030 z perspektywą do roku 2040” (PSW).
09.12.2021

Chiński wiatr ogarnia świat. Chiny na globalnym rynku offshore wind [RAPORT]

Globalnym liderem energetyki wiatrowej, zarówno na lądzie, jak i na morzu są Chiny. To właśnie na Państwo Środka przypada ponad połowa światowej mocy zainstalowanej w morskiej energetyce wiatrowej, zaś Chińczycy nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa.
09.12.2021

Jan De Nul z kolejnym zleceniem – zainstaluje 41 morskich turbin wiatrowych w Danii

Grupa Jan De Nul świadczy usługi związane z transportem i instalacją podmorskich kabli energetycznych, ale także turbin wiatrowych. Firma realizuje kolejny kontrakt zawarty ze szwedzkim Vattenfallem. Mowa o transporcie i instalacji 41 turbin wiatrowych na farmie morskiej Vesterhav Nord & Syd.
08.12.2021

Uniwersytet Gdański rozpoczyna współpracę z Polenergią

Uniwersytet Gdański podpisał porozumienie o współpracy z Polenergią SA – największą prywatną grupą energetyczną, działającą w obszarze wytwarzania energii z konwencjonalnych i odnawialnych źródeł oraz dystrybucji i obrotu energią elektryczną.
08.12.2021

Zyska: raport o zielonym wodorze początkiem dyskusji nad wykorzystaniem OZE do jego produkcji

Raport "Zielony wodór z OZE w Polsce" jest początkiem dyskusji nad wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii do produkcji wodoru - poinformował podczas wtorkowej prezentacji raportu wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.
08.12.2021

Raport „Zielony wodór z OZE w Polsce”

Wzrost znaczenia odnawialnego wodoru w krajowej gospodarce wiąże się z koniecznością zwiększenia mocy wytwórczych ze źródeł odnawialnych. Istotną rolę w tym procesie odegra rozwój energetyki wiatrowej, która zapewni konieczny wkład energii elektrycznej na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej.
07.12.2021

Ørsted podjął ostateczną decyzję inwestycyjną w sprawie dwóch morskich farm wiatrowych

Na łamach ZielonaGospodarka.pl informowaliśmy, że duński deweloper Ørsted stoi przed ostateczną decyzją inwestycyjną (FID) w sprawie dwóch niemieckich morskich farm wiatrowych - Gode Wind 3 (242 MW) i Borkum Riffgrund 3 (900 MW). Firma poinformowała, że zaangażuje się w projekty.
03.12.2021

Komisja Europejska zgodziła się na wydłużenie systemu aukcyjnego dla OZE do 31 grudnia 2027 roku

30 listopada Komisja Europejska poinformowała w komunikacie prasowym o akceptacji przedłużenia systemu aukcyjnego - głównego polskiego programu wsparcia wytwórców energii ze źródeł odnawialnych.
01.12.2021

Od nowego roku ruszają tzw. programy dofinansowań w ramach realizacji obowiązku uzyskania oszczędności energii

Od 1 stycznia 2022 roku uruchomione zostaną tzw. programy bezzwrotnych dofinansowań w ramach realizacji obowiązku uzyskania oszczędności energii (systemów świadectw efektywności energetycznej) przez podmioty zobowiązane.
01.12.2021

Oficjalna inauguracja pierwszej farmy wiatrowej EDPR w Grecji o mocy 45 MW

Realizacja tej inwestycji jest częścią planu EDPR, który zakłada zbudowanie portfolio 500 MW na greckim rynku do 2025 r.
01.12.2021

PGE zagospodaruje odpady z instalacji OZE, w tym celu buduje ośrodek innowacji w Bełchatowie

Boom inwestycyjny w sektorze OZE pociąga za sobą konieczność zagospodarowania części z wyeksploatowanych farm wiatrowych czy fotowoltaicznych. Ze zużytych paneli PV można odzyskać m.in. aluminium, szkło i metale szlachetne. Metody recyklingu instalacji OZE wciąż są jednak niedoskonałe i mało wydajne kosztowo.
01.12.2021

Columbus Energy partnerem Świętokrzyskiego Klastra Wodorowego

Columbus Energy został partnerem Świętokrzyskiego Klastra Wodorowego. Celem utworzenia klastra jest zastąpienie użytkowania paliw kopalnych przez lokalne firmy zielonym wodorem, wytwarzanym z zeroemisyjnych źródeł energii m.in. fotowoltaiki.
30.11.2021

Crido: w Europie odbiorcy energii wspierani obniżkami VAT, dotacjami, zamrażaniem cen

Obniżenie stawki VAT, obniżki innych opłat, dotacje bezpośrednie, zamrażanie cen - to najczęstsze w Europie metody wsparcia odbiorców energii w sytuacji wysokich cen - wynika z zestawienia firmy doradczej Crido.
26.11.2021

Rozwój energetyki jądrowej i finansowanie nowych projektów jądrowych w państwach Europy Środkowo-Wschodniej

Wiceminister Klimatu i Środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński uczestniczył w konferencji, zorganizowanej przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Agencję Energii Jądrowej OECD oraz Międzynarodowe Ramy Współpracy dla Rozwoju Energii Jądrowej (IFNEC), dotyczącej rozwoju i finansowania projektów jądrowych. Wydarzenie odbyło się 23 listopada 2021 r.
26.11.2021

Komisje senackie zarekomendowały odrzucenie ustawy o OZE

Trzy senackie komisje, które w czwartek na wspólnym posiedzeniu rozpatrywały ustawę o OZE, zarekomendowały w czwartek jej odrzucenie w całości. Chodzi o ustawę, której celem jest zmiana obecnego systemu rozliczeń za energię z prosumentami.
26.11.2021

Porozumienie uczelni na rzecz MEW

Dziewięć pomorskich uczelni podpisało podczas XII posiedzenia Konwentu Morskiego porozumienie na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej.
24.11.2021

Kierownictwo resortu klimatu i środowiska na konferencji EuroPOWER & OZE Power

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, a także wiceministrowie – Ireneusz Zyska i Jacek Ozdoba, wzięli udział w konferencji EuroPOWER & OZE Power.
19.11.2021

Macron zapowiedział inwestycje w wodór warte 1,9 mld euro

Prezydent Francji Emmanuel Macron ogłosił we wtorek, że rząd przeznaczy 1,9 mld euro na rozwój sektora wodorowego w ramach wartego 30 mld euro planu inwestycyjnego France 2030.
17.11.2021

Inwestowanie w morską siłę roboczą przyszłości? Trwa najlepszy moment

Drugi inżynier Allan Dickson podczas Forum Zielonych Umiejętności Komisji Umiejętności Morskich (MSC) w ramach COP26 w Glasgow powiedział, że istnieje paląca potrzeba odbycia szkoleń w zakresie umiejętności i technologii przyjaznych dla środowiska.
10.11.2021

Zastrzeżenia PKEE do planów zmiany dyrektywy OZE

Polski Komitet Energii Elektrycznej jest przeciwko podnoszeniu celu wykorzystania OZE w ciepłownictwie, sprzeciwia się też planom zmiany kryteriów dla biomasy w projekcie kolejnej nowelizacji dyrektywy OZE (RED III).
08.11.2021

TÜV Rheinland przyznaje modułom wielkoformatowym GCLSI 210 mm certyfikat zgodności z normami IEC

GCL System Integration Technology Co., chińska spółka wiodąca w branży fotowoltaiki (PV) ogłosiła, że nowa generacja produkowanych przez nią jedno- i dwustronnych modułów monokrystalicznych (ogniwa 60/66) pomyślnie przeszła przeprowadzane przez TÜV Rheinland testy modułów fotowoltaicznych pod względem ich zgodności z wymaganiami norm IEC i otrzymały certyfikat zgodności z normą IEC 61215 PV moduły fotowoltaiczne (PV) z krzemu monokrystalicznego do zastosowań naziemnych - kwalifikacja konstrukcji i aprobata typu oraz IEC 61730 PV
08.11.2021

RWE i Uniwersytet Gdański łączą siły, aby napędzać rozwój morskiej energetyki wiatrowej w Polsce

Współpraca dotyczyła będzie szczególnie wspólnych projektów badawczo-rozwojowych oraz wymiany wiedzy nt. morskiego środowiska naturalnego.
04.11.2021

Jak transport morski wpłynie na opanowanie globalnego handlu wodorem i przyspieszenie transformacji eksportu energii?

Do 2050 roku nastąpi nawet sześciokrotny wzrost międzynarodowego zapotrzebowania na H2, a jedna trzecia morskiego handlu energią w świecie zerowej emisji netto będzie związana z tym niskoemisyjnym gazem – prognozuje WoodMac.
02.11.2021

BOŚ: celem banku jest osiągnięcie neutralności klimatycznej w 2030 r.

Bank Ochrony Środowiska ogłosił strategię prezentującą podejście banku do kwestii zrównoważonego rozwoju; jednym z celów jest osiągnięcie neutralności klimatycznej w 2030 r. - podał we wtorek BOŚ. Bank chce m.in. ograniczać finansowanie wydobycia węgla energetycznego i nowych bloków węglowych.
27.10.2021

Magazynowanie energii w elektrowniach szczytowo-pompowych szansą dla stabilnych dostaw prądu

W Polsce powstaną nowe elektrownie szczytowo-pompowe, a już istniejące zostaną gruntownie zmodernizowane, co znacznie poprawi bilans energetyczny kraju.
25.10.2021

EDP wzmacnia swoją rolę w transformacji energetycznej w Wielkiej Brytanii z planem zainwestowania nawet 13 miliardów GBP do 2030 r.

EDP zainwestuje blisko 660 milionów GBP w wejście na brytyjski rynek wiatrowej energetyki lądowej poprzez zakup portfela lądowych elektrowni wiatrowych i słonecznych o łącznej mocy zainstalowanej 544 MW.
21.10.2021

Iberdrola przeznaczy 8,2 mld dolarów na morski kompleks wiatrowy w Wielkiej Brytanii

Hiszpański lider energetyki wiatrowej Iberdrola przeznaczy 6 miliardów funtów (8,24 miliardów dolarów) na kompleks farm wiatrowych na Morzu Północnym u wschodnich wybrzeży Wielkiej Brytanii. Będzie to największa inwestycja Iberdroli w segmencie offshore wind.
20.10.2021

Polsko-japońskie rozmowy o energetyce

Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka gościł 18 października br. w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Ambasadora Japonii Pana Aiko Miyajima. Tematem spotkania była współpraca krajów w zakresie rozwoju niskoemisyjnych innowacji energetycznych.
20.10.2021

Dziesięć państw członkowskich wzywa UE do oznaczenia energii jądrowej jako energii niskoemisyjnej

Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Finlandia, Francja, Węgry, Polska, Rumunia, Słowacja i Słowenia zwróciły się do Komisji Europejskiej o włączenie energii jądrowej do ram zielonej taksonomii UE i uznanie jej za technologię niskoemisyjną. Dałoby to projektom energetyki jądrowej dostęp do pomocy państwa.
20.10.2021

BP rozrusza polskie PV za pół miliarda euro

Lightsource BP, największy europejski gracz na rynku energii fotowoltaicznej, zadeklarował zainwestowanie w Polsce 500 mln euro. Docelowo mają powstać farmy słoneczne o mocy 2 GW - czytamy we wtorkowej "Rzeczpospolitej".
19.10.2021

Powstanie pierwsza taka na świecie linia produkcyjna działającą na parze geotermalnej

Wyeliminowanie spalania gazu ziemnego, a także zmniejszenie zużycia masy celulozowej i odpadów, wpłynie na ograniczenie emisji dwutlenku węgla o 23 proc. dzięki nowoczesne technologii Essity w zakładzie w Nowej Zelandii.
17.10.2021

Columbus Energy zawarł umowę inwestycyjną z Votum i Votum Energy, a także umowę o współpracy

Columbus Energy S.A., wiodący dostawca usług na rynku nowoczesnej energetyki, poinformował, że spółka współzależna Columbus Elite zawarła umowę inwestycyjną, w ramach której zamierza kupić docelowo pakiet akcji reprezentujący 55 proc. udziału w kapitale zakładowym Votum Energy. Ponadto zawarte umowy o współpracy pomiędzy Columbus Energy i Votum Energy przewiduje, że produkty z oferty spółki będą dystrybuowane w sieci sprzedaży Votum Energy. Nawiązana współpraca będzie stanowiła wsparcie rozwoju spółki w wielu kanałach – od farm f
15.10.2021

Obajtek: Efekt skali zapewni opłacalność inwestycji w wiatraki na Bałtyku

Zależny nam zdecydowanie na tym, aby odmrozić możliwość inwestycji w wiatraki na lądzie. Bez tego nie jesteśmy w stanie modernizować polskiej energetyki - mówi "Rzeczpospolitej" prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
08.10.2021

Piechowiak: chcemy oferować tereny inwestycyjne z zapewnieniem zielonej energii

Chcemy oferować tereny inwestycyjne z zapewnieniem zielonej energii – zadeklarował w czwartek na Europejskim Forum Przyszłości w Chorzowie wiceminister rozwoju i technologii Grzegorz Piechowiak. Zapowiedział również szerszą promocję Polskiej Strefy Inwestycji.
08.10.2021

Czas na unię energetyczną

Europejczyków czeka ciężka zima, ceny energii od początku roku wzrosły już o 200 procent; droższa energia to coraz poważniejszy problem społeczny w całej Unii Europejskiej - pisze w czwartek "Rzeczpospolita".
07.10.2021

Polsce potrzebne są regulacje dotyczące wodoru

W sprawie wodoru w Polsce jest bardzo dużo entuzjazmu, ale jest jeszcze dużo pracy w obszarze legislacyjnym. W ślad za entuzjazmem powinno pójść prawo wodorowe - powiedział we wtorek podczas panelu dot. wodoru i magazynowania energii na Kongresie 590 w Warszawie wiceprezes PGNiG Arkadiusz Sekściński.
06.10.2021

Eko na morzach i oceanach. Dekarbonizacja transportu morskiego wyzwaniem branży morskiej

Dekarbonizacja transportu morskiego jest rzeczywistością rozgrywającą się na naszych oczach. Międzynarodowa Organizacja Morska wezwała do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o połowę do 2050 r. Wśród potencjalnych paliw mających doprowadzić do zeromisyjności na morzach i oceanach jest kilku poważnych kandydatów.
06.10.2021

Niemcy otwierają przed inwestorami możliwość testowania elektrolizy na morzach

1 października 2021 roku weszło w życie rozporządzenie niemieckiego Ministerstwa Spraw Gospodarczych, która ma na celu promowanie wodoru i jego produkcji na obszarach morskich. Nowe przepisy regulują sprzedaż obszarów przeznaczonych pod produkcję wodoru w ramach aukcji. Pierwsze z nich odbędą się już w następnym roku.
04.10.2021

Obajtek: dostrzegamy rosnące znaczenie odnawialnych źródeł energii w transporcie

Dostrzegamy rosnące znaczenie odnawialnych źródeł energii w transporcie. Rynek paliw w istotny sposób kształtują zapisy Dyrektywy RED II, zwiększającej wykorzystanie biopaliw oraz przyjęty w lipcu przez KE pakiet "fit for 55" - powiedział, cytowany w czwartkowym komunikacie, prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
01.10.2021

Mauretania stawia na produkcję wodoru. Pomoże fotowoltaika i farmy morskie

Afrykański koncern energetyczny Chariot rozpoczął współpracę z Mauretanią, aby wesprzeć jej cel, jakim jest zostanie światowym liderem w produkcji ekologicznego wodoru. Być może zielone paliwo będzie powstawało na bazie energii pochodzącej z pierwszej morskiej farmy wiatrowej.
01.10.2021

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowuje rozwiązania, które zwiększą udział OZE w krajowym systemie m.in. w zakresie biometanu i klastrów energii

W Ministerstwie Klimatu i Środowiska trwają prace nad projektem „nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw”. Celem nowych rozwiązań jest przede wszystkim zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii (OZE) w krajowym zużyciu energii. Mają za zadanie także dalszy wpływ na rozwój sektora energii zgodny z ambicjami redukcji emisyjności gospodarki i spełniania zobowiązań międzynarodowych.
27.09.2021

Grupa REWE i Ørsted podpisują kontrakt PPA na dostawy energii z morskiej farmy wiatrowej

Kontrakty Power Purchase Agreement (PPA) to już nie tylko pieśń przyszłości, a realne narzędzie dekarbonizacji gospodarki europejskiej. Grupa REWE, jeden z wiodących niemieckich detalistów spożywczych, podpisała 10-letnią umowę na zakup energii elektrycznej z Ørsted w celu pozyskania 100 MW ekologicznej energii elektrycznej z morskiej farmy wiatrowej Borkum Riffgrund 3, która ma zostać uruchomiona w 2025 roku.
23.09.2021

Zwiększamy potencjał dla przyłączania źródeł energii odnawialnej do sieci elektroenergetycznej

16 września 2021 r. w Ministerstwie Klimatu i Środowiska miało miejsce uroczyste podpisanie umowy o dofinansowanie dla projektu pn. Przebudowa linii napowietrznej 110 kV Płock – Sierpc realizowanego przez Spółkę Energa-Operator.
17.09.2021

Brytyjczycy przeznaczą ponad 200 mln funtów na kontrakty różnicowe dla offshore wind

Program Contracts for Difference (CfD) jest podstawowym instrumentem stymulującym inwestycje w niskoemisyjną energię elektryczną w Wielkiej Brytanii. Ogłoszono budżet w wysokości 265 mln funtów na czwartą rundę alokacji kontraktów różnicowych. Większość środków finansowych zgarnie branża morskiej energetyki wiatrowej.
17.09.2021

Ponad 10 mln euro na innowacje w morskiej energetyce i pływających technologiach solarnych

W ramach kluczowego programu finansowania badań i innowacji Unii Europejskiej Horizon Europe ogłoszono konkurs o wartości 10 mln euro na projekty związane z innowacyjnymi fundamentami, pływającymi konstrukcjami nośnymi i systemami połączeń dla energii oceanicznej i morskich pływających technologii słonecznych.
15.09.2021

Sejmowa komisja za utrzymaniem bezprzetargowego przekazywania gruntów pod OZE

Sejmowa Komisja do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych negatywnie zaopiniowała poprawkę Senatu wykreślającą z ustawy o OZE artykuł o tym, że KOWR może przekazywać grunty rolne z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa pod OZE w trybie bezprzetargowym m.in. spółkom Skarbu Państwa.
15.09.2021

Systemy energetyczne „na miejscu” niezbędne dla dekarbonizacji przemysłu

W ramach wysiłków zmierzających do dekarbonizacji gospodarki, osiągnięcia globalnej neutralności klimatycznej, produkcja przemysłowa jest segmentem, który wymaga stabilności energetycznej – podała w raporcie firma Lux Research. Oceniono, że energia elektryczna stanie się głównym nośnikiem energii w tej gałęzi wraz z transformacją energetyczną, co wzmocni argumenty przemawiające za wytwarzaniem energii „na miejscu”.
15.09.2021

Goldman Sachs: zerowe koszty zmienne OZE nie zbiją cen prądu do zera

W wykorzystującym ceny krańcowe modelu rynku energii elektrycznej, nawet 90 proc. udział OZE o zerowych kosztach zmiennych nie zbije spotowych cen energii elektrycznej na rynku do zera - ocenia bank inwestycyjny Goldman Sachs.
10.09.2021

PGNiG: na razie biometan bardziej prawdopodobny niż wodór

Najszybszą, najskuteczniejszą metodą „zazielenienia” gazu ziemnego jako paliwa przejściowego w najbliższym czasie będzie raczej biometan niż wodór – powiedział w trakcie XXX Forum Ekonomicznego w Karpaczu Paweł Majewski, prezes zarządu PGNiG. Majewski wziął udział w panelu „Europa Środkowo-Wschodnia wobec szans i wyzwań transformacji energetycznej”.
09.09.2021

Eksperci: w branży OZE pracuje w Polsce blisko 100 tys. osób

W naszym kraju w branży OZE pracuje blisko 100 tys. osób - przekazał w czwartek Polski Instytut Ekonomiczny. Według ekspertów najwięcej zatrudnionych jest w obszarze biomasy.
26.08.2021

Nowelizacja ustawy o rynku mocy podpisana przez prezydenta Dudę

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o rynku mocy oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w środowym komunikacie.
11.08.2021

NFOŚiGW: rusza nabór wniosków w kolejnych obszarach programu Nowa Energia

Rusza nabór wniosków w kolejnych obszarach programu Nowa Energia, w którym będzie można uzyskać wsparcie dla projektów z zakresu nowych technologii energetycznych - poinformował w czwartkowym komunikacie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
05.08.2021

Zielona era morskiej energetyki wiatrowej

Energia wiatrowa odgrywa obecnie kluczową rolę w energetycznym miksie. Jest czysta, niewyczerpana, stabilna, powtarzalna, a przede wszystkim wydajna. Dostarcza więcej energii niż fotowoltaika, wymaga mniej konserwacji, a instalacja farm wiatrowych jest stosunkowo prosta. W ciągu ostatnich 40 lat technologia w tym sektorze rozwinęła się w sposób spektakularny, znacznie bardziej niż inne źródła odnawialne - komentuje Marek Janiak, członek zarządu Dominion Polska.
03.08.2021

Pakiet klimatyczny KE "Fit for 55" oznacza problemy w całej Europie

Realizacja pakietu klimatycznego "Fit for 55" oznaczałaby problemy nie tylko dla rolnictwa w całej Europie - pisze w sobotę "Nasz Dziennik". Według Jana Krzysztofa Ardanowskiego, Komisja Europejska mówi wprost, że chce zakończyć wszelką hodowlę zwierząt w UE.
02.08.2021

Badanie: niezależność energetyczna ważna dla ponad 70 proc. respondentów

Ponad 70 proc. respondentów chce być niezależna od zewnętrznych dostawców energii, a 22 proc. chciałaby uniezależnić się od nich częściowo - wynika z badania przeprowadzonego przez agencję Quantify.
28.07.2021

Rząd planuje przyjąć uchwałę ws. portu instalacyjnego dla offshore w III kwartale

Rada Ministrów planuje przyjąć w III kwartale br. uchwałę ws. budowy w Porcie Gdynia terminala instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych - wynika z nowego wpisu do Wykazu prac legislacyjnych i programowych.
28.07.2021

Umowa społeczna w sprawie transformacji energetyki i węgla brunatnego do końca września

Do końca września ma zostać podpisana umowa społeczna, dotycząca transformacji energetyki i górnictwa węgla brunatnego. Taki zapis ma znaleźć się w porozumieniu, jakie strony społeczna i rządowa mają wkrótce podpisać – powiedzieli w czwartek PAP przedstawiciele rządu i strony społecznej.
01.07.2021

Wiceminister Zyska na 9. Ogólnopolskim Szczycie Energetycznym - OSE Gdańsk

Transformacja energetyczna Polski oraz rozwój odnawialnych źródeł energii to główne tematy rozmów 9. Ogólnopolskiego Szczytu Energetycznego - OSE Gdańsk 2021. W wydarzeniu, które odbyło się 21 czerwca 2021 roku, udział wziął wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.
23.06.2021

Aksiom Services Group, spółka należąca do Ara Partners, przejmuje Anesco, wiodący podmiot na ryku energii ze źródeł odnawialnych w Wielkiej Brytanii

Ara Partners, prywatny fundusz inwestycyjny działający w obszarze dekarbonizacji przemysłu, ogłosiła dzisiaj przejęcie Anesco Holdings – spółki macierzystej Anesco Group. Warunków transakcji nie ujawniono.
15.06.2021

Wystartował nabór projektów "Elektrociepłownia w lokalnym systemie energetycznym”

Opracowanie rozwiązań umożliwiających modernizację systemów ciepłowniczych lub elektrociepłowniczych zakłada uruchamiany właśnie projekt "Elektrociepłownia w lokalnym systemie energetycznym” – poinformowało w poniedziałek NCBR. Wnioski można składać do 25 czerwca.
31.05.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.