Wynik wyszukiwania - "elektromobilność " - Wiadomości

Samorządowcy skarżą się na nowelizację ustawy o elektromobilności

Nowe autobusy w największych miastach będą musiały być elektryczne lub na wodór – wynika z założeń nowelizacji ustawy o elektromobilności. Samorządowcy mówią o ogromnych kosztach i przerzucaniu na nich zielonej transformacji – informuje poniedziałkowy „Dziennik Gazeta Prawna”.
27.05.2024

Po 4 miesiącach przybyło 8 proc. zarejestrowanych aut całkowicie elektrycznych

Według Licznika Elektromobilności opublikowanego w piątek po 4 miesiącach br. o 8 proc., tj. 7782 szt. wzrosła liczba zarejestrowanych aut całkowicie elektrycznych. Flota osobówek liczyła 57 958 szt. Dodano, że w Polsce funkcjonuje 6691 ogólnodostępnych punktów ładowania pojazdów elektrycznych.
17.05.2024

Polska firma Green Wallbox z prestiżową nagrodą za autorskie stacje ładowania samochodów elektrycznych

Polski producent stacji ładowania samochodów elektrycznych i akcesoriów dedykowanych elektromobilności, został uhonorowany prestiżową nagrodą Red Dot Design za swoje innowacyjne ładowarki typu wallbox: Green Wallbox 2 Pro. Ta zaszczytna nagroda docenia nie tylko elegancki design, ale także zaawansowaną funkcjonalność polskiej myśli inżynieryjnej.
17.05.2024

Prezes KSSE: czekamy na decyzję, aby projekt fabryki Izery rozpoczął operacyjny charakter

Czekamy na decyzję, aby projekt budowy fabryki Izery w Jaworznie rozpoczął swój operacyjny charakter – powiedział prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE) Rafał Żelazny.
16.05.2024

Ministerstwo Infrastruktury popiera włączenie samochodów elektrycznych i wodorowych do tzw. kilometrówki

Ministerstwo Infrastruktury chce, aby z tzw. kilometrówki mogli korzystać również posiadacze samochodów elektrycznych i hybrydowych - wynika z opublikowanych w poniedziałek założeń projektu nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o transporcie drogowym.
14.05.2024

Projekt: miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły kupować wyłącznie zeroemisyjny transport

Miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą zobowiązane wyłącznie do zakupu transportu zeroemisyjnego; mają też tworzyć strefy czystego transportu, jeśli średniorocznie przekroczone zostaną normy zanieczyszczeń dwutlenkiem azotu - wynika z projektu opublikowanego w wykazie prac legislacyjnych rządu.
30.04.2024

Nowe punkty ładowania aut elektrycznych na mapie Polski

Firma Eway, polski operator i producent stacji ładowania samochodów elektrycznych, zainstalowała już 60 punktów ładowania. Większość z nich jest już dostępna dla kierowców, część czeka na ostatnie odbiory techniczne. Stacje ładowania Eway, z których można korzystać bez jakichkolwiek aplikacji, dostępne są m.in. w hotelach, na osiedlach mieszkaniowych, w inwestycjach biznesowych, w gminach i miastach, w takich miejscowościach jak Warszawa, Szczecin, Świnoujście, Poznań, Bobowa. Kamionki, Wrocław czy Kołobrzeg.
23.04.2024

"Puls Biznesu": co dziesiąte auto sprzedane w Ukrainie to elektryk

Ukraiński rynek motoryzacyjny powoli się podnosi. W 2023 r. zarejestrowano tam o ponad 60 proc. samochodów więcej niż rok wcześniej. Zaskakuje wysoki udział aut na prąd – pisze czwartkowy "Puls Biznesu".
28.03.2024

Stacje ładowania samochodów elektrycznych Enefit Volt w Bielsku-Białej już dostępne dla kierowców

Enefit w Polsce, spółka należąca do estońskiej państwowej grupy energetycznej Eesti Energia, jednego z największych producentów energii w krajach bałtyckich, udostępniła kierowcom pojazdów elektrycznych z Bielska-Białej i okolic dwadzieścia dwie stacje ładowania w dziewiętnastu lokalizacjach w całym mieście. Wszystkie urządzenia będą zasilane zieloną energią, a od 5 marca do 1 kwietnia br. korzystanie z nich będzie bezpłatne.
06.03.2024

Na koniec stycznia liczba samochodów elektrycznych w Polsce wzrosła do ponad 58 tys.

Na koniec stycznia tego roku liczba zarejestrowanych samochodów całkowicie elektrycznych (BEV) wzrosła do 58 tys. 341 pojazdów – wynika z Licznika Elektromobilności, uruchomionego przez Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM) i Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA).
23.02.2024

Koniec narzekania na brak infrastruktury w Polsce? Przełom na rynku. 10 tysięcy punktów ładowania już niebawem?

Rok 2024 przyniesienie znaczący wzrost liczby dostępnych punktów ładowania pomimo faktu, że obecnie proces inwestycyjny związany z budową infrastruktury w Polsce spowolnił z powodu zmian kadrowych w spółkach energetycznych. Na koniec roku liczba punktów ładowania powinna zbliżyć się do 10 tysięcy – szacuje Grigoriy Grigoriev, dyrektor generalny Powerdot w Polsce. Infrastruktura przestanie być czynnikiem ograniczającym rozwój elektromobilności. Już w tej chwili w Polsce są miasta, w których dostępna infrastruktura z nawiązką pokry
07.02.2024

Delloite: dla 60 proc. Polaków przy zakupie auta elektrycznego najważniejszy jest koszt ładowania

Według opublikowanego w poniedziałek badania Delloite, dla 60 proc. Polaków najważniejszym argumentem za zakupem samochodu elektrycznego jest niższa cena ładowania niż zakupu paliwa. Podkreślono, że troska o środowisko schodzi na dalszy plan.
05.02.2024

Gdynia w stronę elektromobilności. Ładowanie samochodu z latarni miejskiej

Gdynia wprowadziła możliwość ładowania samochodów elektrycznych prosto z miejskiej latarni. Ładowanie będzie dostępne nocą i nie trzeba być mieszkańcem Gdyni aby móc z niego korzystać. Pierwsze takie rozwiązanie działa już przy ulicy Filipkowskiego 23 na Chwarznie-Wiczlinie
26.01.2024

Dorożała: w ramach programu Las Energii w 2024 r. powstanie 100 stacji ładowania elektryków

W 2024 r. w ramach programu Las Energii realizowanego przez Lasy Państwowe powstanie 100 stacji ładowania pojazdów elektryków - poinformował w piątek w Sejmie wiceminister klimatu i środowiska Michał Dorożała. Dodał, że w planach spółka ma też budowę fotowoltaiki i farm wiatrowych.
26.01.2024

Savills: Dynamiczny wzrost na pojazdy elektryczne szansą dla rynku nieruchomości

Z najnowszego raportu międzynarodowej firmy doradczej Savills wynika, że największe zapotrzebowanie na punkty ładowania samochodów elektrycznych występuje w Niemczech, Francji, Szwecji, Norwegii i Wielkiej Brytanii. Polska znalazła się w pierwszej dwudziestce zestawienia krajów o największym potencjale wzrostu dla rozwoju infrastruktury do ładowania aut z napędem elektrycznym, co stwarza szanse również dla właścicieli nieruchomości komercyjnych oraz inwestorów aktywnych na tym rynku.
22.01.2024

DPD Polska z flotą ponad 500 samochodów elektrycznych

Z taśmy produkcyjnej do oddziałów i w ręce kurierów - DPD Polska systematycznie rozbudowuje swoje możliwości operacyjne w oparciu o zieloną technologię. Niskoemisyjna flota samochodowa przekroczyła 500 pojazdów, w skład której wchodzą takie modele jak: eSprinter, eVito Furgon oraz MAN eTGE. Firma dodatkowo posiada flotę ponad 80 elektrycznych rowerów cargo. Inwestując w zielone środki transportu oraz infrastrukturę do jej obsługi, DPD zmierza w stronę ambitnego celu środowiskowego – NET-ZERO 2040.
20.01.2024

Raport gotowości do elektromobilności: Polsce zabrakło 1 punktu do wyższej kategorii

Nowy raport Mobility Guide 2023 przedstawia analizę stanu gotowości 46 krajów do przejścia na samochody elektryczne. Najlepiej przygotowane są Norwegia (81 punktów), Austria (69 punktów) i Holandia (68 punktów). Polska uzyskała 39 punktów na 100 możliwych, co klasyfikuje ją jako kraj wschodzący. Zabrakło nam zaledwie 1 punktu, aby znaleźć się w wyższej kategorii.
10.01.2024

Dwie trzecie samochodów sprzedanych w 2023 r. w Holandii to pojazdy częściowo lub całkowicie elektryczne

W ubiegłym roku dwie trzecie sprzedanych w Holandii samochodów to auta hybrydowe i całkowicie elektrycznych - informuje organizacja branży motoryzacyjnej Bovag; dodaje, że liczba samochodów w Holandii nigdy nie była tak duża i wzrosła do 9,4 mln sztuk.
09.01.2024

50 kolejnych bezemisyjnych Solarisów w Madrycie

Przewoźnik EMT Madrid złożył zamówienie na 20 niskowejściowych autobusów Urbino 9 LE electric i 30 Urbino 12 electric. Nowoczesne, ciche i nieemitujące spalin pojazdy w sposób szczególny przyczynią się do realizacji ambitnych celów Madrytu w posiadaniu w pełni bezemisyjnej floty autobusów miejskich.
29.12.2023

150 stacji ładowania od polskiego producenta w europejskiej sieci Powerdot

Ekoenergetyka dostarczyła 150 ładowarek dla sieci Powerdot. Jako producent infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych o dużej mocy, firma kontynuuje ekspansję na rynku operatorów punktów ładowania (CPO) w całej Europie.
14.12.2023

Kierowca Girteki dzieli się swoim doświadczeniem z jazdy elektrycznym pojazdem ciężarowym

Girteka, bazujący na cyfryzacji największy przewoźnik drogowy w Europie, stawia na wdrażanie innowacyjnych rozwiązań wspierających dekarbonizację floty i inwestuje w zakup ciężarowych aut elektrycznych. To podejście wyznacza też nowy kierunek dla przyszłości zawodu kierowcy, stawiając ich przed nowymi wyzwaniami i możliwościami. Jak oni sami oceniają te zmiany? Swoim doświadczeniem z jazdy elektrycznym pojazdem ciężarowym dzieli się Odd Thore, zawodowy kierowca Girteki.
14.12.2023

Radni Warszawy zadecydują o zmianie regulaminu P+R, będzie opłata za ładowanie tam samochodów elektrycznych

Radni Warszawy zadecydują w czwartek o zmianie regulaminu parkingów P+R. Tylko do końca roku będą obowiązywać Karty Eko, będzie opłata za ładowanie samochodów elektrycznych, na parkingu będzie można zostawić hulajnogę a w weekend nie będzie przerwy technicznej.
16.11.2023

Metropolia chce przeprowadzić projekt dot. autobusów wodorowych w mniejszym zakresie

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia chce przeprowadzić projekt wdrożenia autobusów zasilanych wodorem w mniejszym zakresie, niż początkowo planowała – zamierza wystąpić o dofinansowanie ośmiu, a nie 20 lub 30 pojazdów. Wcześniej unieważniła przetarg na zakup paliwa wodorowego.
19.10.2023

PSPA: elektromobilność to pewna, dobra przyszłość

„Elektromobilność to nie tylko elektryczne samochody, ale cały ekosystem biznesowy, który się wokół niej tworzy - stacje ładowania baterii, tankowania wodoru, logistyka, budowa zeroemisyjnych flot firmowych, a nawet flot morskich czy powietrznych. Elektromobilność to część większego obszaru inwestycyjnego oznaczającego zrównoważony transport” - przekonywał podczas łódzkiego Kongresu Nowej Mobilności Aleksander Rajch, członek zarządu PSPA.
05.10.2023

Śląsk zamawia ponad 1,4 tys. ton paliwa wodorowego

Przetarg na zakup paliwa wodorowego, które ma być wykorzystywane w transporcie autobusowym, ogłosiła Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. Zamówienie podstawowe obejmuje dostawę do 1435 ton paliwa; w prawie opcji założono zwiększenie tej ilości jeszcze do 880 ton.
08.03.2023

„Nowa Mobilność” na Politechnice Warszawskiej

28 lutego na wydziale Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej, oficjalnie zainaugurowano studia podyplomowe „Nowa Mobilność”. Stanowią one odpowiedź na potrzeby zmieniającego się rynku pracy. Ich adresatem jest kadra zarządzająca oraz specjaliści firm budujący kompetencje w obszarze zrównoważonego transportu oraz szeroko pojętego sektora e-mobility. To milowy krok w edukacji wysoko wykwalifikowanej kadry pracowniczej, która będzie niezbędna w transformacji napędowej transportu oraz tworzeniu nowych obszarów związa
06.03.2023

GIG współpracował przy opracowaniu produkcji wodoru z wody oraz żużli i popiołów

Przy opracowaniu technologii taniej produkcję wodoru z wody z wykorzystaniem odpadów przemysłowych, jak żużle i popioły, współpracowali specjaliści podkrakowskiej firmy Protium P.S.A. i naukowcy Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach.
22.09.2022

Rybnik otrzymał ponad 45 mln zł dotacji do zakupu 20 autobusów wodorowych

Samorząd Rybnika otrzymał 45,5 mln zł dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej do zakupu 20 wodorowych autobusów miejskich. Dotacja do projektu o wartości 70 mln zł pochodzi z drugiego naboru konkursu NFOŚiGW „Zielony transport publiczny”.
24.06.2022

Parki narodowe dostaną z NFOŚiGW dotacje na pojazdy zeroemisyjne. Rusza nowy program „Elektro Parki”

Emisja spalin zostanie ograniczona w najpiękniejszych i przyrodniczo najcenniejszych zakątkach Polski. Pomoże w tym nowy program priorytetowy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pod nazwą „Elektro Parki – elektromobilność w parkach narodowych”. Przewiduje on dotacje do zakupu samochodów elektrycznych i stacji oraz punktów ładowania, które będą wykorzystywane w codziennej działalności. Na ten cel ma być przeznaczone do 16 mln zł z Funduszu Niskoemisyjnego Transportu.
03.06.2022

Po terenie portu morskiego w Czarnogórze, będą jeździć polskie zeroemisyjne Solarisy

Port of Bar, główny port morski w Czarnogórze, wybrał na drodze postępowania przetargowego firmę Solaris jako dostawcę jednego pojazdu Urbino 12 mild hybrid. Tym samym Solaris wszedł na nowy, 33. już rynek na liście krajów, w których obecne są pojazdy tej marki. Dostawa tego niskoemisyjnego autobusu jest przewidziana na grudzień 2022.
13.05.2022

Już 7 kwietnia kongres MOVE po raz czwarty

Za niecałe trzy tygodnie rusza kolejna edycja jednego z najważniejszych wydarzeń motoryzacyjnych w Polsce – MOVE International Mobility Congress. Dla kilkuset gości przygotowano szereg paneli tematycznych, pokazy oraz interaktywne stoiska dedykowane nowym trendom w elektromobilności. Gospodarzami Kongresu, organizowanego w ramach Poznań Motor Show, są Grupa MTP oraz Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA).
21.03.2022

Raport: do 2035 r. liczba pojazdów elektrycznych w Europie wzrośnie do 130 mln

Do 2030 r. liczba zeroemisyjnych pojazdów w Europie zwiększy się z 5 do 65 mln, a w ciągu kolejnych pięciu lat podwoi się i osiągnie poziom do 130 mln aut - wynika z raportu EY oraz Eurelectric. Do 2035 r. konieczne będzie stworzenie 65 mln stacji ładowania - dodano.
23.02.2022

Jakub Przygoński ambasadorem kampanii „Elektromobilność – zielone światło dla klimatu”

Wystartowała kampania edukacyjno-informacyjna pn. „Elektromobilność – zielone światło dla klimatu”. Celem kampanii jest pokazanie korzyści płynących z posiadania auta elektrycznego oraz wpływu elektromobilności na środowisko naturalne, poprawę warunków życia, zdrowia oraz rozwój gospodarczy. Kampania realizowana jest we współpracy Fundacji Czyste Powietrze, Fundacji Pozytywnych Idei (organizatorów Szczytu Klimatycznego TOGETAIR) z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
14.12.2021

Porsche wchodzi na rynek rowerów elektrycznych [WIDEO]

Od 2018 roku Porsche kontroluje pakiet około 10 proc. udziałów w Greyp za pośrednictwem Porsche Ventures. Motoryzacyjny gigant przejmie większościowy pakiet udziałów tego chorwackiego producenta rowerów elektrycznych Greyp Bikes. Jednym z założycieli Greyp Bikes jest Mate Rimac, właściciel Rimac Automobili.
26.11.2021

GEFCO partnerem logistycznym Citroëna - obsługa innowacyjnego auta elektrycznego AMI

GEFCO, światowy ekspert w dziedzinie multimodalnych łańcuchów dostaw i wiodący dostawca logistyki dla branży motoryzacyjnej w Europie, został partnerem logistycznym Citroëna we Włoszech w zakresie obsługi innowacyjnego i w pełni elektrycznego pojazdu czterokołowego AMI. W ramach umowy GEFCO będzie zarządzać transportem, operacjami poprodukcyjnymi i magazynowaniem, a także dostawą pod drzwi i przekazaniem auta nowemu właścicielowi.
04.11.2021

Samorządy o nowej mobilności

Trwa Kongres Nowej Mobilności w Łodzi, którego miastem patronackim jest Gdynia. To największe branżowe wydarzenie poświęcone elektromobilności, podczas którego odbywają się liczne warsztaty, posiedzenia grup roboczych oraz sesje pytań i odpowiedzi z interesariuszami rynku. Nie brakuje również debat. W panelu prezydenckim „Koalicja miast na rzecz czystego transportu” udział wzięła wiceprezydent Gdyni – Katarzyna Gruszecka-Spychała.
11.10.2021

Rusza 20. edycja Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu

Bezpiecznie i zdrowo dzięki zrównoważonej mobilności - to hasło przewodnie tegorocznego Europejskiego tygodnia zrównoważonego transportu (ETZT). Motto zwraca uwagę na trudności, jakie Europa i świat odczuły w czasie pandemii COVID-19.
16.09.2021

Kurtyka: wyzwaniem skierowanie istniejącej bazy związanej z wodorem na nowe tory

Wyzwaniem, przed którym stoimy, jest skierowanie bazy istniejącej bazy związanej z wodorem na tory nowej gospodarki, która będzie prowadziła Polskę na ścieżce ku bardziej zielonej energii, ku neutralności klimatycznej – powiedział we wtorek w Katowicach minister Michał Kurtyka.
14.09.2021

Energa Oświetlenie: pilotaż ładowania aut elektrycznych na słupach oświetleniowych

Dwie pilotażowe stacje ładowania pojazdów elektrycznych na słupach oświetleniowych zainstalowała w Gdyni spółka Energa Oświetlenie - poinformowało w czwartek biuro prasowe Grupy Energa. To nowatorskie rozwiązanie w Polsce.
30.07.2021

Koleje Śląskie przystąpiły do programu Zielona Kolej

Do programu Zielona Kolej, zakładającego przechodzenie branży kolejowej na zasilanie energią z odnawialnych źródeł, przystąpił w środę regionalny przewoźnik woj. śląskiego - Koleje Śląskie. Inicjatywę, powołaną przez Centrum Efektywności Energetycznej Kolei, koordynuje spółka PKP Energetyka.
22.07.2021

PSPA: prawo jazdy kat.B powinno uprawniać do kierowania elektrykiem o DMC do 4,25 ton

Prawo jazdy kat.B powinno uprawniać do kierowania pojazdem elektrycznym o dopuszczalnej masie całkowitej do 4,25 ton, zamiast 3,5 ton, ponieważ dostawcze elektryki są cięższe od spalinowych – wskazuje Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych i apeluje o zmianę przepisów w tej spawie.
01.07.2021

Elektromobilność w Polsce rośnie

Pod koniec marca br. po polskich drogach jeździło 22 291 aut elektrycznych – wynika z najnowszego "licznika elektromobilności". Przez pierwszy kwartał br. ich liczba zwiększyła się o 3 555 sztuk, tj. o 107 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2020 r.
13.04.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.