Rusza 20. edycja Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu

zk

16.09.2021 10:08 Źródło: informacja prasowa
Strona główna Transport, Elektromobilność Rusza 20. edycja Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu

Partnerzy portalu

Rusza 20. edycja Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Pixabay

Bezpiecznie i zdrowo dzięki zrównoważonej mobilności - to hasło przewodnie tegorocznego Europejskiego tygodnia zrównoważonego transportu (ETZT). Motto zwraca uwagę na trudności, jakie Europa i świat odczuły w czasie pandemii COVID-19.

Jest też okazją do zastanowienia się nad możliwościami zmian wynikającymi z tego bezprecedensowego kryzysu zdrowotnego. Cztery główne tematy w tym roku to zdrowie psychiczne i fizyczne, bezpieczeństwo oraz reagowanie na pandemię COVID-19.

ETZT jest kampanią zainicjowana przez Komisję Europejską w 2002 r., odbywająca się corocznie od 16 do 22 września. Jest odpowiedzią na negatywne konsekwencje nadmiernego ruchu samochodowego w miastach. Promuje zrównoważony transport, m.in. komunikację publiczną, rowerową i ruch pieszy oraz zmianę zachowań związanych z przemieszczaniem się. Punktem kulminacyjnym działań jest obchodzony 22 września Europejski dzień bez samochodu.

Obecna kampania promująca ekologiczny transport zachęca do utrzymywania dobrej kondycji fizycznej i psychicznej, a jednocześnie do odkrywania piękna własnego miasta, regionu lub kraju. Inspiruje, by wybierając środek transportu, np. w drodze do pracy, dbać o środowisko i zdrowie innych poprzez korzystanie z mobilności niskoemisyjnej lub bezemisyjnej.

Władze lokalne, placówki edukacyjne, przedsiębiorstwa i organizacje pozarządowe mogą przyłączyć się do ETZT na wiele sposobów i zgłaszać swoje inicjatywy na rzecz zrównoważonej mobilności.
Do tej pory już ponad 180 miast, gmin i powiatów z Polski zadeklarowało swój udział w tym wydarzeniu na stronie: mobilityweek.eu  

Rejestracja potrwa do końca września 2021 r. na stronie: registration.mobilityweek.eu

Miasta i gminy zapraszamy również do udziału w konkursie o nagrody Ministra Infrastruktury „Polskie Nagrody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu”.

Celem konkursu jest nagrodzenie polskich miast i gmin za inicjatywy podejmowane w ramach tegorocznej kampanii ETZT prowadzonej pod hasłem „Korzystaj ze zrównoważonej mobilności. Dbaj o zdrowie” oraz wypromowanie najlepszych praktyk i osiągnięć w jej organizacji.

Nagrody Ministra mają charakter honorowy i będą przyznawane w 4 kategoriach konkursowych:

1. nagroda ETZT – za najlepszą kampanię lokalną – dla dużego miasta/gminy (powyżej 50 tys. mieszkańców);
2. nagroda ETZT – za najlepszą kampanię lokalną – dla małego miasta/gminy (poniżej 50 tys. mieszkańców);
3. nagroda ETZT – za najbardziej innowacyjne działanie, aktywność – dla miasta, gminy, grupy ludzi, organizacji pozarządowej, partnera społecznego, instytucji badawczej/dydaktycznej, władzy lokalnej/krajowej, instytucji publicznej, przedsiębiorstwa publicznego/prywatnego;
4. wyróżnienie ETZT – dla najbardziej aktywnego województwa.

Więcej informacji na stronie: https://www.gov.pl/web/infrastruktura/ministerstwo-infrastruktury-oglasza-konkurs-polskie-nagrody-europejskiego-tygodnia-zrownowazonego-transportu2   

 

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.