Wynik wyszukiwania - "konflikt " - Wiadomości

Donald Trump zapowiada, że w razie zwycięstwa w wyborach zablokuje morską energetykę wiatrową

Morska energetyka wiatrowa w USA regularnie musi mierzyć się z problemami, choćby z powodu opóźnień w inwestycjach, wzrostu kosztów, czy też wycofywania się kontrahentów. Choć aktualnie trwa szereg inwestycji, a amerykańskie władze ogłaszają aukcje nowych działek pod budowę farm na morzu, biznes może zostać zastopowany. Wspierany przez republikanów kandydat, Donald Trump zapowiada "rozprawienie się" z energią odnawialną, jako jego zdaniem nieopłacalną i szkodliwą.
13.05.2024

Spaliny ze statków zanieczyszczają Bałtyk

Brudna woda z płuczek oczyszczających spaliny na statkach zanieczyszcza Bałtyk, z czym wiążą się ogromne koszty - informuje pismo “Nature Sustainability”.
09.05.2024

Światowy Dzień Wody. Konferencja „Woda dla pokoju. Dostępność i zanieczyszczenia”

22 marca obchodzony był Światowy Dzień Wody. Jego koncepcja zrodziła się w 1992 roku, podczas konferencji Szczyt Ziemi w Rio de Janeiro, jako święto międzynarodowe państw ONZ-u. Z tej okazji w wielu miastach krajów członkowskich organizowano konferencje naukowe poświęcone temu zasobowi naszej planety. W Gdańsku odbyła się konferencja "Woda dla pokoju. Dostępność i zanieczyszczenia".
26.03.2024

Stare afrykańskie słonie zagrożone przez zmiany klimatu

Według naukowców z University of Massachusetts i Wildlife Conservation Society starsze słonie mieszkające na wschodzie Afryki są szczególnie narażone na skutki zmian klimatycznych. Tymczasem takie osobniki mają podstawowe znaczenie dla całej populacji.
03.03.2024

2023 rok za nami. Energia wiatrowa i energia słoneczna na fali wznoszącej

Za nami 2023 rok, przez co możemy pokusić się o podsumowanie sytuacji w sektorze odnawialnych źródeł energii z perspektywy minionych 12 miesięcy. Zeszły rok obfitował w kolejne rekordy oddawanych mocy, pomimo trudności będących pokłosiem spowolnienia gospodarczego oraz zawirowań geopolitycznych, na czele z trwającym niemal 2 lata konfliktem rosyjsko-ukraińskim.
15.01.2024

Co za dużo to niezdrowo. Nadmiar LNG problemem sektora energetycznego?

Konflikt ukraińsko-rosyjski przyczynił się do wzrostu inwestycji w sektorze energetycznym. Beneficjentem takiego stanu rzeczy stało się globalne LNG, w którym to branży liderzy eksportu znacząco umocnili swoją pozycję, zaś kraje importujące zwiększyły potencjał mocy przerobowych potrzebnych do magazynowania gazu.
08.01.2024

Po ponad 30 latach Equinor opuszcza Azerbejdżan i zbywa aktywa

Norweski gigant energetyczny podpisał umowę z Państwową Kompanią Naftową Republiki Azerbejdżanu (State Oil Company of the Republic of Azerbaijan, SOCAR) w zakresie zbycia wszystkich pozostałych aktywów w tym kraju. W ten sposób kończy swoją obecność w tym kraju trwającą od 1992 roku, czyli niemal od początku niepodległości państwa.
24.12.2023

Postulaty do rządu i wyzwania z wdrażania ESG

Od przedstawienia sześciu postulatów do rządu - kluczowych dla efektywnej realizacji ESG w Polsce - rozpoczęło się Forum Innowatorów ESG 2023. Postulaty w imieniu biznesu przedstawiło Polskie Stowarzyszenie ESG i Federacja Przedsiębiorców Polskich.
19.12.2023

Czarne chmury nad czarny złotem. Koniec petrodolarów już wkrótce?

Popyt na ropę i gaz spadnie do końca dekady, zaś spadające ceny prawdopodobnie pogorszą się z powodu nadpodaży. Takie czarne prognozy wypływają z lektury raportu od think thanku Carbon Tracker. Czy zmierzamy do końca prosperity państw eksportujących czarne złoto, jakim jest ropa naftowa?
18.12.2023

Donald Tusk w ogniu pytań o projekty ustawy dot. cen energii i wiatraków

Posłowie PiS pytają lidera Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska, kto przygotował projekt ustawy dotyczącej cen energii i wiatraków. Zarzucają także, że za propozycją może stać osoba, która reprezentuje duże przedsiębiorstwa energetyczne.
07.12.2023

Przewodniczący COP28 al-Dżaber: nie kwestionuję dorobku nauki w kontekście zmian klimatycznych

Jako organizatorzy międzynarodowej konferencji klimatycznej COP28 bardzo szanujemy dorobek nauki w kwestiach dotyczących klimatu; wierzę w naukę, nie kwestionuję wyników badań w tej dziedzinie - oznajmił w poniedziałek przewodniczący COP28 Sultan al-Dżaber, odpierając zarzuty o negowanie zmian klimatycznych.
04.12.2023

Papież do uczestników COP28: trzeba powstrzymać delirium przemocy wobec środowiska

Papież Franciszek w przesłaniu do uczestników konferencji klimatycznej COP28 w Dubaju zaapelował, by "powstrzymać delirium przemocy" wobec środowiska. Podkreślił, że jego niszczenie jest "wykroczeniem przeciwko Bogu, nie tylko grzechem osobistym, ale strukturalnym" i "poważnym niebezpieczeństwem, które zagraża wszystkim i może wywołać konflikt między pokoleniami.
02.12.2023

Morskie elektrownie wiatrowe na Morzu Północnym – potencjalny rynek dla polskiego przemysłu morskiego?

Wiodące na rynku norweskim przedsiębiorstwa znają dobrze polski sektor morskiej energetyki wiatrowej. Wymiana doświadczeń i budowanie kompetencji odbywa się na wielu płaszczyznach. Przyczyni się to z pewnością do rozwoju dalszej współpracy między obydwoma krajami.
30.11.2023

Konferencja klimatyczna COP28 w Dubaju rozpoczyna się już dziś!

Stawkę rozpoczynającej się w czwartek w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich konferencji klimatycznej ONZ – COP28 są losy Ziemi i przyszłych pokoleń - komentują media. W obradach, które potrwają do 12 grudnia, udział wezmą delegacje prawie 200 państw.
30.11.2023

Unia nie wyrabia z transformacją, ale mamy zapas gazu. Czy to koniec marzeń o zeroemisyjności?

W corocznym raporcie na temat stanu unii energetycznej unijne władze stwierdzają, że tempo działań na rzecz klimatu musi znacznie wzrosnąć. Znaczną część miejsca w raporcie zajmuje konflikt ukraińsko-rosyjski, który odcisnął piętno na europejskiej polityce energetycznej.
21.11.2023

Spór o wydobycie żwiru w regionie Dolnego Renu

Spór o wydobycie żwiru w regionie Dolnego Renu wkracza w nową rundę, pisze portal Merkur.de. Wywołał go nowy plan regionalny, który przewiduje dalsze wydobycie żwiru i piasku dla przemysłu budowlanego w zachodniej części Niemiec w Nadrenii Północnej-Westfalii (NRW) - ku wielkiemu niezadowoleniu lokalnych władz i mieszkańców. W NRW ma powstać 17 nowych miejsc wydobycia żwiru i piasku. Wydobycie żwiru zniszczy cenne krajobrazy.
14.11.2023

Arbitraż o technologię atomową. KHNP kontra Westinghouse

Koreański potentat energetyczny Korea Hydro & Nuclear Power Co. (KHNP) oraz amerykański gigant Westinghouse Electric Corp. skierowali swój spór dotyczący technologii reaktorów do arbitrażu. Ten konflikt nie pozostaje obojętny dla Polski, która wyznacza sobie ambitne cele w zakresie energetyki jądrowej.
11.08.2023

Hiszpańskie media: susza wywołuje napięcia między rolnikami a hotelarzami

Narastające w Hiszpanii niedobory wody i fale upałów powyżej 40 stopni C prowadzą w tym kraju do coraz większych napięć pomiędzy rolnikami a przedsiębiorcami sektora turystycznego, informują media.
10.07.2023

Eko technologie - zrównoważone miasto dzisiaj i dla przyszłych pokoleń

Śmietniki na kartę, panele fotowoltaiczne, zielony wodór, wykorzystanie bio odpadów - to tylko kilka z elementów transformacji świata odpowiedzialnego za kondycję planety. Zdając sobie sprawę z degradacji zasobów naturalnych i ekosystemów, do jakiej prowadzi konsumpcjonizm, zmuszeni jesteśmy do dyskusji i podejmowania realnych działań w celu minimalizowania strat dla środowiska.
24.05.2023

bp ocenia możliwości inwestycji w bałtycki offshore wind [WIDEO]

– Kryzys związany z wojną w Ukrainie, który spowodował zawirowania na rynkach energetycznych, przyczyni się do przyspieszenia zielonej transformacji, także w Polsce – ocenia Bogdan Kucharski, prezes bp w Polsce. Na tutejszym rynku koncern skupia się głównie na rozwoju oferty pozapaliwowej i segmentu mobility & convenience, ale sukcesywnie zmierza też w kierunku OZE i elektromobilności. W tym roku na stacjach należących do sieci pojawią się pierwsze szybkie ładowarki dla elektryków. Z czasem bp chce zaoferować rozwiązania dla wszy
28.04.2023

Wiceminister klimatu: rozwój sektora magazynowania gazu jest istotnym elementem bezpieczeństwa energetycznego

Rozwój sektora magazynowania gazu ziemnego jest istotnym elementem budowania bezpieczeństwa energetycznego kraju - powiedział w środę wiceminister klimatu Piotr Dziadzio podczas XII Targów Techniki Grzewczej EXPO-GAS. Jak ocenił, bez gazownictwa transformacja energetyczna się nie odbędzie.
19.04.2023

Zniszczyli kolektory słoneczne na szkole; straty to ok. 160 tys. zł

Około 160 tys. zł – to starty wynikające ze zniszczenia części kolektorów słonecznych zainstalowanych na dachu zespołu szkół w Czerwieńsku (Lubuskie). Policjanci zatrzymali jednego z podejrzanych, dwóch innych jest ustalonych, trwają ich poszukiwania.
13.03.2023

ONZ: kupiliśmy tankowiec, na który przeniesiemy ropę ze statku, który w 2015 r. utknął u wybrzeży Jemenu

Kupiliśmy tankowiec, na który zostanie przeniesione 1,1 miliona baryłek ropy naftowej z niszczejącego u wybrzeży Jemenu statku, który od 2015 r. z powodu wybuchy wojny nie został rozładowany, co grozi katastrofą ekologiczną - poinformowała w czwartek ONZ.
10.03.2023

Szczyt branży motoryzacyjnej w listopadzie. Znamy datę!

Organizowany przez Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych XVIII Kongres Przemysłu i Rynku Motoryzacyjnego odbędzie się w dniach 22-23 listopada 2023 roku w warszawskim hotelu Sound Garden. Organizatorzy liczą na to, iż podobnie jak ostatnio, najważniejsze doroczne spotkanie branży odbędzie się stacjonarnie, obiecując jednocześnie, iż dostępna będzie forma online.
26.01.2023

Niemcy. Aktywiści klimatyczni starli się z policją przy kopalni w Luetzerath

Geht die Räumung doch früher los? Gerade kommt immer mehr Polizei, die Lage ist abgespannt #lützerath pic.twitter.com/9QyuJoFC5t— Laura Cwiertnia (@LauraCwiertnia) January 2, 2023
02.01.2023

Domowa „solidarność energetyczna” - dlaczego jest tak ważna?

Zużycie energii elektrycznej w naszych domach to niezwykle ważny temat - obecny zarówno w mediach, jak i w codziennych dyskusjach wielu polskich rodzin. Podejmując rozmaite inicjatywy mające na celu obniżenie domowego zużycia energii elektrycznej, powinniśmy pamiętać, że równie ważna jest edukacja pozostałych domowników w tym zakresie, ponieważ ich zachowania wpłyną na finalną wysokość wspólnych rachunków. Oto kilka elementów, na które powinniśmy zwrócić uwagę.
30.11.2022

Raport: koszt jazdy elektrykiem porównywalny z autem spalinowym

Rosnące ceny energii sprawiają, że koszt przejechania 100 km elektrykiem staje się porównywalny z tym ponoszonym przez posiadaczy aut spalinowych - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu serwisu autobaza.pl.
25.10.2022

CSR i ESG. Kolejny krok dla firm, NGO i społeczeństwa

Temat raportowania niefinansowego i zrównoważonego rozwoju staje się coraz bardziej zauważalny, rosnące zainteresowanie tymi tematami związane jest z wejściem w życie nowych przepisów unijnych. Wiele firm dopiero przygotowuje się do zaimplementowania działań zrównoważonego rozwoju w swoich strategiach biznesowych. O tym, czy firmy są gotowe na ESG oraz jak raportowanie wpłynie na udział firm w projektach społecznych, rozmawiali eksperci podczas spotkania „CSR i ESG. Kolejny krok dla firm, NGO i społeczeństwa.”
14.10.2022

EFNI: koniec ery silnika spalinowego?

Wyzwania związane z dekarbonizacją przemysłu i transformacją w kierunku mobilności zeroemisyjnej wychodzą poza sektor motoryzacji. Zapewnienie odpowiedniej ilościowo i jakościowej infrastruktury rodzi olbrzymie wyzwania dla producentów i dystrybutorów energii elektrycznej. W tej sytuacji niezbędna jest pomoc rządu w systemowej transformacji. Będą o tym rozmawiać uczestnicy Europejskiego Forum Nowych Idei w Sopocie.
07.09.2022

Obajtek: rozumiem trudną sytuację Polaków, ale ta zima będzie ciężka dla całej Europy

Rozumiem trudną sytuację Polaków, ale ta zima będzie ciężka dla całej Europy — ostrzega w rozmowie z Business Insider Polska prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Mówi także o planach dla tworzonego megakoncernu oraz odpowiada krytykom kolejnych przejęć.
06.09.2022

Energetyka wiatrowa to technologia wolności i pokoju

Wojna w Ukrainie zmieniła nasze podejście do życia, bezpieczeństwa energetycznego i niezależności. Szantaż energetyczny, rosnące ceny i krytyczna wizja braku surowców uświadomiły nam, jak istotne i ważne dla pokojowego świata są odnawialne źródła energii. Dziś już każdy zdaje sobie sprawę z kosztów niezależności. „Energetyka wiatrowa oznacza nie tylko niezależność energetyczną, ale jest również technologią pokoju. Być może właśnie dlatego Rosja definiuje rozwój OZE w sąsiednich krajach jako zagrożenie dla jej narodowych interesów
23.08.2022

Tusk krytykuje politykę energetyczną PiS; mówi o "piątce energetycznej Kaczyńskiego"

"Zepsuty" blok w elektrowni Jaworzno, wyłączone bloki w elektrowni Turów, zbudowany i rozebrany blok w elektrowni Ostrołęka, "zatrzymane" wiatraki i "oszukani" ci, którzy zainwestowali w fotowoltaikę - to "piątka energetyczna Kaczyńskiego" - ironizował w czwartek lider PO Donald Tusk.
11.08.2022

ESG i zrównoważony rozwój palącym problemem sektora turystyki

Europejskie firmy turystyczne wskazują, że ESG jest najbardziej palącym problemem w branży. Ośrodek analityczny GlobalData wskazuje, że wielu podróżnych żąda obecnie większej przejrzystości od firm i jest coraz bardziej nieufnych wobec prób greenwashingu.
03.08.2022

Kaczyński: Piotr Naimski miał tendencję do blokowania różnych rzeczy w energetyce

Uważam Piotra Naimskiego za człowieka, który przysłużył się Polsce, ale miał tendencję do blokowania różnych rzeczy w energetyce - mówi Interii prezes PiS Jarosław Kaczyński. Zapewnia, że Naimski - jeśli będzie chciał robić inne rzeczy w ramach obozu PiS czy rządu - będzie miał tę możliwość.
28.07.2022

Ukraina liderem zielonej transformacji w Europie?

Zielona transformacja powojennej Ukrainy jest drogą do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego i szansą na ożywienie gospodarcze. Jest też niezbędna do integracji z Unią Europejską, a przy przewidywanej skali odbudowy, Ukraina mogłaby stać się europejskim liderem w zielonej transformacji, piszą autorzy raportu „Zielona odbudowa. Powojenna zielona transformacja Ukrainy” - Krzysztof Bocian, Dominika Jędrzejczak, Krzysztof Kobyłka i Olha Stohnushenko, analitycy WiseEuropa.
21.07.2022

Węgiel? To się polakom nie opłaca!

Górnicy protestujący w PGG mówili o skandalicznie niskich cenach polskiego węgla i domagali się podniesienia cen, po których jest sprzedawany do polskiej energetyki, do poziomów notowanych na giełdach. To jednak – w opinii ekspertów i spółek energetycznych – wiązałoby się z ogromnym wzrostem cen energii dla odbiorców.
20.07.2022

Rosja chce znacjonalizować offshorowy projekt Sachalin-2

Trwa zamieszanie w sprawie rosyjskiego projektu Sachalin-2, którego realizacja miała pozwolić Rosji oraz inwestorom z Europy i Japonii wydobywać i sprzedawać pokaźne ilości ropy i gazu. Władimir Putin myśli o wypchnięciu zewnętrznych podmiotów i całkowitej nacjonalizacji projektu.
05.07.2022

Integracja w ramach Trójmorza - tematem przewodnim zakończonej 7. edycji Kongresu 590

„Łączymy wszystkim” – pod takim hasłem przebiegała 7. edycja Kongresu 590, która odbyła się w podwarszawskim Nadarzynie, w dniach 22-23 czerwca. „Poruszaliśmy problemy w obecnej sytuacji dla Polski najważniejsze, czyli współpracy międzynarodowej krajów Trójmorza oraz modeli zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski” – mówił, podsumowując kongres, Wojciech Majewski, CEO, Kongres 590.
28.06.2022

Forum Wizja Rozwoju 2022. W Gdyni o bezpieczeństwie energetycznym i wyzwaniach dla offshore [WIDEO]

Ponad 30 paneli odbyło się podczas pierwszego z dwóch dni (20-21 czerwca) V Forum Wizja Rozwoju. W budynkach Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni dyskutowali politycy, przedsiębiorcy, szefowie instytucji. Bloki tematyczne, w których brali udział dotyczyły m.in. bezpieczeństwa, energetyki, finansów, przemysłu, gospodarki morskiej i innowacji.
22.06.2022

Rosyjska agresja pogłębia kryzys klimatyczny nie tylko w Ukrainie. Zmusi jednak Zachód do szybszej rezygnacji z paliw kopalnych

Dodatkowa emisja CO2, wygenerowana w wyniku wojny w Ukrainie, w ciągu roku sięgnie ok. 695 mln ton. To więcej, niż wyniesie planowana redukcja emisji w państwach UE w latach 2022–2025 – obliczył Polski Instytut Ekonomiczny. Szybkie zakończenie rosyjsko-ukraińskiej wojny jest więc kluczowe również dla powodzenia zielonej transformacji w Europie.
09.06.2022

Bosch zainwestuje miliardy w technologie neutralne dla klimatu

Udany rok biznesowy 2021 – niepewności i wzrost kosztów obciążają perspektywy bieżącego roku.
04.05.2022

Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny TOGETAIR 2022 - dzień 1

Zmiany klimatyczne i ich skutki jako problem globalny były głównym tematem Debaty drugiej Szczytu Klimatycznego TOGETAIR 2022. Paneliści dyskutowali na temat przeciwdziałania zmian klimatycznych i wpływu człowieka na klimat.
21.04.2022

Raport IPCC: klimatyczne „teraz albo nigdy”, emisje nie mogą wzrastać! [WIDEO, RAPORT]

Jeszcze jest nadzieja na uniknięcie najgorszego scenariusza związanego ze zmianami klimatycznymi. Jest to jednak ostatni moment, by podjąć zdecydowane kroki i przejść na niskoemisyjną gospodarkę. Zwiększenie zużycia paliw kopalnych poprzez zastąpienie jednego źródła, innymi spowoduje, że cel klimatyczny stanie się nieosiągalny.
07.04.2022

Ceny pszenicy w tym roku będą najwyższe od 20 lat. Analitycy apelują

Ceny pszenicy w 2022 r. będą najwyższe od 20 lat, a powrót do poziomów sprzed wybuchu wojny w Ukrainie nastąpi w II połowie 2024 r. - ocenili analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Rosyjska agresja wpłynie też na ceny kukurydzy - dodali.
02.04.2022

Stowarzyszenie „Polski Recykling” i PAH razem dla Ukrainy. Ponad 100 tys. zł na pomoc ofiarom wojny

Już 127 tys. zł udało się zebrać Stowarzyszeniu „Polski Recykling” w ramach akcji pomocy dla Ukrainy prowadzonej wspólnie z Polską Akcją Humanitarną. Akcja trwa nadal, a recyklerzy nie ustają w niesieniu pomocy – zorganizowali m.in. liczącą kilkaset miejsc bazę noclegową dla uchodźców wojennych.
01.04.2022

Finansowanie transformacji energetycznej w Polsce w obecnej sytuacji geopolitycznej

„Musimy uniezależnić się od rosyjskiej ropy naftowej, węgla i gazu. […] Im szybciej przejdziemy na odnawialne źródła energii i wodór w połączeniu z większą efektywnością energetyczną, tym szybciej staniemy się naprawdę niezależni i będziemy panować nad systemem energetycznym” – powiedziała na początku marca przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen. Konflikt w Ukrainie i sankcje wobec Rosji zmusiły Komisję Europejską do rewizji dotychczasowej strategii transformacji energetycznej.
31.03.2022

Forum Energii: Czy dopłaty do cen energii mają sens?

Zarówno Polska, jak i cała Unia Europejska przygotowują się do ograniczenia importu surowców z Rosji. – Jeśli my nie podejmiemy takiej decyzji, to Putin ją za nas podejmie i wtedy będziemy nieprzygotowani – podkreśla dr Joanna Maćkowiak-Pandera, prezeska Forum Energii.
29.03.2022

EDP Renewables mobilizuje zespoły i zasoby w obliczu kryzysu humanitarnego w Ukrainie

EDP zorganizowała bieżący pakiet środków i inicjatyw w odpowiedzi na kryzys humanitarny, w tym zespoły wolontariuszy z różnych krajów. EDP prowadzi również bezpośrednią współpracę z szeregiem organizacji pomocowych, do których należą m.in. Czerwony Krzyż i Lekarze Świata.
15.03.2022

Wnioski z 14 Forum Gospodarczego TIME. O cyfryzacji, Zielonym Ładzie i skutkach ignorancji

Kolejne,14-te już Forum Gospodarcze TIME organizowane przez największe i najbardziej aktywne organizacje ICT, stało się okazją do przedstawienia głównych barier blokujących wykorzystanie potencjału innowacji cyfrowych dla wzrostu konkurencyjności polskiej gospodarki. Głównym tematem była zielona transformacja cyfrowa jako podstawa sieciowej gospodarki o obiegu zamkniętym (S-GOZ). W trakcie Forum przedstawiono cały szereg koncepcji i rozwiązań cyfrowych, które podnoszą innowacyjność i konkurencyjność gospodarki w czasie pokoju i j
14.03.2022

Gaz jak w kalejdoskopie. Konflikt rosyjsko-ukraiński a LNG

Konflikt rosyjsko-ukraiński wpływa na globalny handel surowcami energetycznymi, którego istotnym elementem jest LNG. Wskutek rosyjskiej agresji, rynek gazu zmienił się jak w kalejdoskopie, zaś w obliczu nieprzewidywalności Kremla, Zachód dostrzegł potrzebę poszukiwania alternatywnych dostaw LNG.
14.03.2022

KO mówi o wyprzedaży Lotosu; PiS - to demagogia

W środę senatorowi debatowali nad projektem uchwały ws. fuzji Orlenu z Lotosem. Według większości senackiej, transakcja to wyprzedaż Lotosu i niebezpieczeństwo w kontekście wojny na Ukrainie. Zdaniem PiS, te argumenty to demagogia, a dzięki fuzji powstanie silny regionalny koncern.
10.03.2022

Wojna w Ukrainie uderza w branżę motoryzacyjną

Producenci samochodów szczególnie dotkliwie odczuwają skutki kryzysu. Wojna w Ukrainie załamie łańcuchy dostaw - ocenia w środę Reuters. Główną przyczyną są zatory na trasie Azja-Europa. Wojna w Ukrainie wpływa na transport morski, kolejowy i lotniczy.
10.03.2022

USA i Wielka Brytania przestaną kupować ropę z Rosji

Wielka Brytania z końcem 2022 roku wprowadzi embargo na rosyjską ropę naftową. Podobną decyzję w Stanach Zjednoczonych zapowiedział prezydent Joe Biden.
09.03.2022

Rafineria Viva Energy przestanie kupować rosyjską ropę

Australijska rafineria Viva Energy poinformowała we wtorek w oświadczeniu, że przestanie kupować rosyjską ropę w związku z inwazją Rosji na Ukrainę.
08.03.2022

Koalicja kilkudziesięciu NGO od Lizbony po Kijów apeluje o embargo na rosyjską ropę i gaz w celu powstrzymania finansowania wojny przeciwko Ukrainie

Koalicja kilkudziesięciu organizacji pozarządowych z całej Europy apeluje do Komisji Europejskiej i rządów Państw Członkowskich o zaprzestanie importu rosyjskiej ropy i gazu. Nie możemy wspierać rosyjskiego agresora zyskami z eksportu węglowodorów. Zakończenie naszego uzależnienia od paliw kopalnych, począwszy od rosyjskiej ropy, gazu i węgla, nie jest już wyłącznie celem klimatycznym, ale pilnym imperatywem moralnym i kwestią bezpieczeństwa Europy.
04.03.2022

Wojciech Dąbrowski - prezes zarządu PGE, komentuje wypowiedź przewodniczącego Fransa Timmermansa

Wypowiedź przewodniczącego Fransa Timmermansa, że węgiel nie może stanowić tabu, gdy Europa próbuje uniezależnić się od rosyjskiego gazu, to de facto potwierdzenie stanowiska Polski odnośnie sprawiedliwej transformacji.
04.03.2022

Ceny ropy windują do góry i zaliczą najsilniejszy tygodniowy wzrost od niemal 2 lat

Ropa na rynkach paliw drożeje, a notowania tego surowca zaliczą w tym tygodniu najmocniejszą zwyżkę od niemal 2 lat. Inwazja Rosji na Ukrainę mocno wstrząsnęła globalnymi rynkami i spowodowała wzrost obaw o możliwe załamanie podaży, a ceny surowca wzrosły do najwyższego poziomu od 2008 r. - informują maklerzy.
04.03.2022

„Nie” dla rosyjskich surowców w Polsce

– Ten węgiel, który od 2014 roku kupowaliśmy podobno od Rosji, był tak naprawdę kopany w Donbasie, czyli w zajętych przez Rosjan republikach ukraińskich – mówi dr hab. inż. Zbigniew Karaczun, profesor SGGW i ekspert Koalicji Klimatycznej, która wspólnie z innymi organizacjami apeluje do polskiego rządu o wstrzymanie importu węgla, gazu i ropy z Rosji tak szybko jak to możliwe i bezpieczne dla krajowej gospodarki.
02.03.2022

PIE: wojna w Ukrainie podnosi ceny surowców energetycznych

Wojna w Ukrainie podnosi ceny surowców energetycznych: ropy naftowej, węgla i gazu. Wpłynie to m.in. na wzrost cen żywności - ocenił w poniedziałek Polski Instytut Ekonomiczny.
01.03.2022

Napięcia na linii Rosja-Ukraina mogą pogłębić kryzys gazowy, lukę może wypełnić LNG

Europa jest w znacznym stopniu uzależniona od importu gazu z Rosji, a toksyczność tej relacji ukazał ostatni kryzys energetyczny. Analitycy Rystad Energy przyjrzeli się sytuacji rynku gazowego w Europie wskazując, że obecnie napięcia pomiędzy Rosją i Ukrainą mogą zagrozić dostawom gazu. Potencjalną lukę mogą wypełnić dostawy LNG, w szczególności z USA.
18.02.2022

Gaz z północnej Afryki może ograniczyć uzależnienie Unii Europejskiej od Rosji

Wstrzymanie przez Algierię w listopadzie ub.r. dostaw gazu do Hiszpanii biegnącym przez Maroko rurociągiem Maghreb-Europa (GME) zmusiło Madryt do zwiększenia dywersyfikacji dostaw surowca. Obecnie pojawiły się szanse na nowe przedsięwzięcia, pozwalające ograniczyć ilość rosyjskiego gazu w Unii Europejskiej.
15.02.2022

Niemiecki minister gospodarki: musimy szukać alternatywy dla rosyjskiego gazu

Minister gospodarki Niemiec Robert Habeck uważa, że jego kraj musi szukać alternatywy dla rosyjskiego gazu. Skrytykował przy tym możliwość uruchomienia gazociągu Nord Stream 2.
06.02.2022

Czeska minister: projekt umowy ws. Turowa jest gotowy do przedyskutowania przez rząd

Czeska minister środowiska Anna Hubaczkova poinformowała w sobotę, że projekt umowy z Polską w sprawie kopalni węgla Turów jest gotowy i zostanie przedłożony do przedyskutowania przez rząd premiera Petra Fiali.
23.01.2022

W Holandii cena gazu rośnie o 10 proc.; w tle konflikt o Nord Stream 2

W poniedziałek cena gazu na rynku terminowym wzrosła o 10 proc. Powodem jest zaognienie się konfliktu na granicy Ukrainy z Rosją. Niemcy twierdzą, że gazociąg Nord Stream 2 nie otrzyma zezwolenia w przypadku inwazji Moskwy na Ukrainę.
13.12.2021

Nord Stream 2 największym problemem niemieckiej polityki

Gazociąg Nord Stream 2 i wiążąca się z nim zależność energetyczna od Rosji to największy problem niemieckiej polityki zagranicznej - pisze dziennik „Sueddeutsche Zeitung”, podkreślając, że Niemcy muszą uwolnić się od "od zgubnej zależności" od rosyjskiego gazu.
10.11.2021

Katastrofa ekologiczna w Donbasie: zniszczona bioróżnorodność, wybuchy metanu

Trwający od 2014 r. konflikt w Donbasie na wschodzie Ukrainy poważnie wpływa na środowisko. Eksperci alarmują, że region musi stawić czoła takim problemom jak zanieczyszczenie gruntu i wód czy wybuchy metanu. Działania zbrojne doprowadziły też do zniszczenia bioróżnorodności.
07.11.2021

Sondaż dla Business Insider Polska: więcej zwolenników płacenia kary ws. sądownictwa, niż ws.Turowa

41 proc. ankietowanych uważa, że Polska powinna płacić karę nałożoną przez TSUE ws. sądownictwa, a 38,4 proc. jest przeciwnego zdania; z kolei 31,1 proc. opowiada się za płaceniem kary ws. kopalni w Turowie, 46,8 proc. ma przeciwne zdania w tej sprawie - wynika z sondażu dla Business Insider Polska.
06.11.2021

Biden pochwalił postępy podczas COP26, ale zganił Chiny, Rosję i OPEC

Prezydent USA Joe Biden ocenił we wtorek, że światowym liderom udało się wiele osiągnąć podczas konferencji klimatycznej COP26 w Glasgow, a Ameryka przewodziła w tej kwestii. Jednocześnie potępił Chiny i Rosję za bezczynność, zaś państwa OPEC obwinił za wysokie ceny energii.
04.11.2021

Minister Kurtyka: Strona czeska odrzuciła ofertę, która miałaby chronić interesy lokalnej społeczności

„Przyjechaliśmy do Pragi z bardzo dobrą ofertą, która zawierała konkretne kwoty i rozwiązania dla mieszkańców Kraju Libereckiego. Pozwoliłyby one na długofalowe zażegnanie sporu z naszymi południowymi sąsiadami, a także wzmocniłyby bezpieczeństwo ekologiczne w tym regionie. Nasza racjonalna propozycja spotkała się z eskalacja żądań strony czeskiej” – poinformował 30 września 2021 r. minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
01.10.2021

Kurtyka: polski rząd ma propozycję mechanizmów rozwiązywania konfliktów wokół Turowa

W czasie poniedziałkowych rozmów ze stroną czeską ws. sporu wokół działalności kopalni w Turowie strona polska przedstawi propozycję mechanizmów rozwiązywania konfliktów - poinformował w Pradze przez kolejną rundą negocjacji minister klimatu Michał Kurtyka.
28.09.2021

Prezydent: nie możemy zamknąć kopalni Turów

Nie możemy zamknąć kopalni Turów; jeśli ją zamkniemy, 7 proc. naszego rynku energetycznego w związku z tym zostanie wyłączone i będziemy musieli kupować prąd z Niemiec, być może o to chodzi - stwierdził w piątek prezydent Andrzej Duda. Dodał, że cały czas apeluje o dialog i szukanie rozwiązania sporu z Czechami.
25.09.2021

Ile będzie kosztować Polskę brak porozumienia w sprawie Turowa?

Zamknięcie kopalni Turów wiąże się z poważnymi skutkami gospodarczymi i społecznymi dla całego regionu. Dlatego rząd nie zamierza tego robić. – Wyrok TSUE w sensie kary finansowej jest ostateczny, co nie znaczy, że nie ma wyjścia z sytuacji.
22.09.2021

Kurtyka: rozmowy ze stroną czeską ws. Turowa toczą się intensywnie i mają charakter wielowymiarowy

Rozmowy ze stroną czeską ws. porozumienia dotyczącego kopalni Turów toczą się bardzo intensywnie i mają bardzo wiele wymiarów – wymiar ekspercki, prawno-traktatowy czy finansowy – mówił w poniedziałek w Bogatyni ministra klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
21.09.2021

Lewica chce informacji rządu w Sejmie w sprawie negocjacji z Czechami dotyczącymi kopalni Turów

Klub Lewicy złoży wniosek o informację rządu w Sejmie w sprawie stanu negocjacji z Czechami dotyczących kopalni Turów - poinformowali posłowie Lewicy. Jak podkreślili, efekt tych negocjacji jest nieznany opinii publicznej pomimo, że sprawa ciągnie się od 100 dni.
06.09.2021

Szef MSZ: w sytuacji wokół Nord Stream 2 Rosja siedzi w cieniu i ma frajdę

Gazociąg Nord Stream 2 skłóca i dzieli wszystkich, a Rosja siedzi w cieniu i ma frajdę - ocenił w opublikowanej w czwartek rozmowie z portalem Liga.net szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba. Ocenił, że sytuacja wokół NS2 wygląda źle, ale walka trwa.
01.07.2021

Greenpeace zaskarżyło do WSA przedłużenie koncesji dla Turowa do 2044 roku

Organizacja ekologiczna Greenpeace zaskarżyła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie decyzję ministra klimatu przedłużającą do 2044 roku koncesję dla kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Turów.
16.06.2021

Nowy ład energetyczny - maleje rola petrostate, kluczowe strategiczne surowce

Dynamiczny rozwój OZE i transportu elektrycznego tworzą nowy światowy ład energetyczny, w którym mogą się pojawić nowi wygrani i przegrani.
27.05.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.