Szczyt branży motoryzacyjnej w listopadzie. Znamy datę!

zk

26.01.2023 10:22 Źródło: informacja prasowa
Strona główna Transport, Elektromobilność Szczyt branży motoryzacyjnej w listopadzie. Znamy datę!

Partnerzy portalu

Szczyt branży motoryzacyjnej w listopadzie. Znamy datę! - ZielonaGospodarka.pl
Fot. pixabay

Organizowany przez Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych XVIII Kongres Przemysłu i Rynku Motoryzacyjnego odbędzie się w dniach 22-23 listopada 2023 roku w warszawskim hotelu Sound Garden. Organizatorzy liczą na to, iż podobnie jak ostatnio, najważniejsze doroczne spotkanie branży odbędzie się stacjonarnie, obiecując jednocześnie, iż dostępna będzie forma online.

Piętrzące się problemy branży

Pracujący w motoryzacji nigdy nie narzekali na nudę. Branża od zawsze zmagała się z wyzwaniami, ale niewątpliwie aż do końca 2019 roku była bardziej przewidywalna. Od początku 2020 roku prognozowanie stało się trudniejsze. Z problemów pandemicznych, poprzez braki chipów płynnie przeszliśmy do zawirowań związanych z wojną w Ukrainie i widma kryzysu energetycznego.

- Strach pomyśleć co będzie czarnym łabędziem w 2023 r. Nawet jeśli żaden się nie pojawi to „stare” problemy i wyzwania będą dostarczały wielu emocji i pracy. Rewolucja w motoryzacji trwa. Digitalizacja i pojazdy połączone, a z drugiej strony brak dostępu do danych firm z rynku wtórnego, pojazdy autonomiczne, elektryfikacja i ambitna polityka klimatyczna UE to tylko kilka z tematów istotnych dla branży, oderwanych od bieżących problemów geopolitycznych, które mogą także namieszać w 2023 r. Obserwujemy bowiem szereg wpływających na motoryzację konsekwencji wojny w Ukrainie. Od niestabilnych cen energii i surowców po groźby dalszych naruszeń łańcuchów dostaw czy wręcz ich zerwania, gdyby konflikt rozlał się na dalsze kraje. Z pewnością wszystkie te kwestie będą poruszane podczas najbliższego Kongresu. - mówi Alfred Franke, Prezes Grupy MotoFocus.pl.

Jak zwykle Kongres będzie okazją do podsumowania wyników ostatnich kwartałów, a także poznania prognoz bazujących na informacjach od przedstawicieli branży.

Konkurencyjność zagrożona jak nigdy dotąd

Podobnie jak podczas poprzednich kongresowych spotkań, również w tej edycji odbędzie się specjalna sesja poświęcona zagrożeniom dla niezależnego rynku motoryzacyjnego. Wiele z tych zagrożeń ma wspólny mianownik jakim jest konkurencyjność branży lub też jej zagrożenie. Komisja Europejska, choć  w grudniu 2020 roku zobowiązała się do przyspieszenia publikacji przepisów dotyczących dostępu do danych w pojazdach i dokonania tego do końca 2021 r. po raz kolejny przełożyła opublikowanie przepisów sektorowych. Jest to ogromny problem dla branży.

- Dane generowane przez pojazdy dają nieprawdopodobny potencjał do ulepszania i rozwijania nowych usług, z korzyścią dla konsumentów. Jednak by uzyskać dostęp do tych danych, dostawcy z branży motoryzacyjnej i inni usługodawcy zewnętrzni polegają obecnie na woli i warunkach dyktowanych przez producentów pojazdów. Taki poziom kontroli na rynku niesie ze sobą ryzyko stawiania producentów samochodów w roli strażników czy też kontrolerów dostępu, co będzie mieć szkodliwy wpływ na uczciwą konkurencję, innowacyjność i wybór konsumentów. Strategie biznesowe wielu producentów pojazdów przewidują coraz większą obecność na aftermarkecie m.in. poprzez walkę także o usługi dla pojazdów od 4 do 7 lat. Ma w tym pomóc monetyzacja danych. Są jednocześnie przekonani o swojej uprzywilejowanej pozycji. Bez szybkiej ingerencji legislatora europejskiego konkurencyjność w branży będzie niestety fikcją. Kwestia utrzymania konkurencyjności branży motoryzacyjnej zajmie poczesne  miejsce podczas najbliższego Kongresu SDCM. - mówi Tomasz Bęben, dyrektor zarządzający Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych SDCM.

Jak informuje SDCM, podczas tegorocznego Kongresu zazębiające się kwestie związane z przemysłem i rynkiem motoryzacyjnym omawiane będą podczas drugiego dnia Kongresu, a nie jak dotychczas, w rozbiciu na dwa dedykowane poszczególnym obszarom dni. Będzie on dostępny dla wszystkich uprzednio zarejestrowanych. Pierwszy dzień przeznaczony będzie dla Członków SDCM oraz zaproszonych gości specjalnych.

-Z okazji osiągnięcia pełnoletności naszego wydarzenia postanowiliśmy odświeżyć jego formułę i zaproponować naszym gościom nowe rozwiązania.  Myślę, że tradycyjnie każdy znajdzie tam coś dla siebie, lecz jednocześnie wszyscy dostrzegą i docenią zmienioną formułę Kongresu. Już dziś zachęcam przedstawicieli branży motoryzacyjnej do zarezerwowania czasu dla nas – dodaje Tomasz Bęben.


Więcej informacji o Kongresie już wkrótce

Tagi:
scdm, transport

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.