Wynik wyszukiwania - "susza" - Wiadomości

Według naukowców to globalne ocieplenie było głównym powodem historycznej suszy w Amazonii

Wywołane działalnością człowieka globalne ocieplenie, a nie fenomen El Nino, było główną przyczyną ubiegłorocznej suszy w Amazonii – ocenili w środę naukowcy. Susza pozbawiała mieszkańców żywności i zabijała zagrożone gatunki delfinów.
25.01.2024

Z powodu suszy ruch na Kanale Panamskim spadł o blisko 40%

Wielomiesięczna susza wymusiła zmniejszenie ruchu na Kanale Panamskim o ponad 36 proc. Z szacunków administracji kanału wynika, że przyniesie to straty sięgające 500-700 mln dolarów w skali roku.
19.01.2024

Kanada rozpocznie produkcję przetworzonej wody z Oceanu Atlantyckiego

Barrington w Nowej Szkocji zacznie w przyszłym roku pozyskiwać wodę z odsalania wód Oceanu Atlantyckiego. Miejscowość szuka sposobów radzenia sobie z suszą.
27.12.2023

Naukowcy stworzyli tanią i wydajną aparaturę do pozyskiwania wody z powietrza

Technologię pozyskiwania wody atmosferycznej opracowali badacze z Szanghaju. W zasilanym energią słoneczną urządzeniu zastosowano superhigroskopijny żel.
09.12.2023

W Zimbabwe kilkadziesiąt słoni zginęło wskutek zmian klimatu i suszy

Zmiany klimatu, el Nino i susza doprowadziły do śmierci kilkudziesięciu słoni w Parku Narodowym Hwange w Zimbabwe, a działacze na rzecz ochrony przyrody obawiają się, że zginie ich jeszcze więcej - poinformowała w piątek agencja Reutera.
08.12.2023

Historyczna susza w Amazonii: wysychają rzeki, giną delfiny, ustała żegluga

„El Nino”, największa od 120 lat susza i ekstremalne temperatury dochodzące w październiku i listopadzie do ponad 40 st. C, najwyższe od 20 lat, niszczą od wielu tygodni wszystkie formy życia w wodach i na lądzie Amazonii.
09.11.2023

Ponad 100 martwych różowych delfinów w Amazonii. Przyczyna: susza

Jak poinformował w sobotę brazylijski Instytut Przyrodniczy Mamiraua, nie tylko ryby, ale także żyjące w wodach jezior regionu Amazonii różowe delfiny stają się ofiarami suszy i wysokich temperatur, które nawiedziły Amazonię: w ostatnich dniach września rybacy znaleźli ponad sto martwych osobników tego gatunku.
01.10.2023

Klęska suszy w Amazonii - poziom wód jeden z najniższych w historii

Dotkliwa susza, która nawiedziła tropikalne lasy brazylijskiej Amazonii, może spowodować w ciągu kilku najbliższych miesięcy poważne problemy w życiu półmilionowej ludności zamieszkałej na tych terenach – ostrzegły w ogłoszonych we wtorek komunikatach miejscowe władze.
27.09.2023

Świat walczy z pożarami lasów [21.08; ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY]

W Kanadzie, Grecji i na Teneryfie trwają dramatyczne walki z pożarami lasów spowodowanymi wysokimi temperaturami i brakiem opadów. Alarm ogłoszono także w kilku rejonach Francji, gdzie również może pojawić się ogień. Najnowsze doniesienia na temat walki z ogniem na całym świecie publikujemy w aktualizowanym na bieżąco artykule.
21.08.2023

IUNG: deficyt wody dla roślin uprawnych zmniejszył się, ale niedobór wody występował w całym kraju

Deficyt wody dla roślin uprawnych zmniejszył się, jednakże niedobór wody występował w całym kraju – poinformował Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy. Największy zasięg suszy rolniczej występował wśród upraw kukurydzy na ziarno i na kiszonkę – dodano.
08.08.2023

Rząd do końca września chce przyjąć zmiany w szacowaniu szkód suszowych

Umożliwienie dodatkowego szacowania szkód przez komisje powołane przez wojewodów, a także wprowadzenie przepisów regulujących ogólne warunki udzielania pomocy dla producenta rolnego w zw. m.in. z suszą - przewiduje projekt rozporządzenia, o którym poinformowano w wykazie prac legislacyjnych rządu.
11.07.2023

Hiszpańskie media: susza wywołuje napięcia między rolnikami a hotelarzami

Narastające w Hiszpanii niedobory wody i fale upałów powyżej 40 stopni C prowadzą w tym kraju do coraz większych napięć pomiędzy rolnikami a przedsiębiorcami sektora turystycznego, informują media.
10.07.2023

Wody Polskie: susza hydrologiczna przyczyną obniżania poziomu wody w jeziorach na Mazurach

Susza hydrologiczna i meteorologiczna jest przyczyną obniżania poziomu wody w jeziorach na Mazurach. Woda w akwenach nie jest uzupełniana przez opady deszczu. Do obniżania się stanu wód przyczyniają się też bezśnieżne zimy, poinformowały PAP Wody Polskie.
10.07.2023

Hiszpania. Spowodowane dotkliwą suszą ograniczenia w użytkowaniu wody dotkną 6 mln osób

Ze względu na panującą od 30 miesięcy dotkliwą suszę regionalny rząd hiszpańskiej Katalonii wprowadził daleko idące ograniczenia w użytkowaniu wody w łącznie 224 gminach i zapowiedział podobne restrykcje w kolejnych. Ograniczenia dotkną w sumie ponad 6 mln mieszkańców 495 gmin - poinformowała we wtorek na konferencji prasowej rzeczniczka katalońskiego rządu Patricia Plaja.
03.05.2023

Hiszpania. Susza w centrum sporu o wyburzanie zapór by uwolnić rzeki

W związku z trwającą suszą w Hiszpanii powrócił spór wokół rządowego programu wyburzania tam i zapór wodnych. Celem programu jest „uwolnienie rzek”, by mogły wrócić do swych naturalnych koryt i utworzenie warunków do przywrócenia tam życia biologicznego.
30.04.2023

Macron przedstawił plan zmniejszenia zużycia wody w związku z nawiedzającymi kraj suszami

Prezydent Francji Emmanuel Macron wziął w czwartek udział w konferencji nad jeziorem Serre-Poncon, w południowo-wschodniej części kraju, na której zaprezentował plan zmniejszenia zużycia wody i środki do osiągnięcia tego celu w związku z nawiedzającymi Francję suszami.
31.03.2023

Rekordowa susza we Francji! Władze ogłaszają stan wyjątkowy

Francuski minister transformacji ekologicznej i spójności terytorialnej ogłosił wprowadzenie stanu wyjątkowego w związku z bezprecedensową suszą. Francja nie zanotowała od miesiąca opadów przekraczających 1 mm.
23.02.2023

Włoskie uprawy ryżu zagrożone z powodu suszy

Uprawy ryżu na północy Włoch są zagrożone z powodu dotkliwej suszy - alarmują rolnicy. W tym roku obszar upraw będzie najmniejszy od 30 lat.
17.02.2023

Hiszpania: pomimo opadów, utrzymuje się susza; stan rezerw wody wynosi zaledwie 34,3 proc.

Pomimo padających w październiku i listopadzie deszczów, w Hiszpanii w dalszym ciągu utrzymuje się susza - wynika z ocen rządu. Gabinet Pedro Sancheza zwraca uwagę, że na początku grudnia stan rezerw wody w kraju wynosił zaledwie 34,3 proc.
08.12.2022

PIE: nawet 6,5 mld zł rocznie strat z powodu suszy w plonach w Polsce

Nawet 6,5 mld zł może wynosić wartość plonów, które tracimy przeciętnie co roku w wyniku susz. Największe straty odnotowano w woj. wielkopolskim - wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego "Gospodarcze koszty suszy dla polskiego rolnictwa".
02.11.2022

MRiRW: do końca października br. wydłużono termin składania wniosków o oszacowanie szkód przez suszę

Do 31 października br. wydłużono termin składania wniosków o oszacowanie szkód powstałych w wyniku suszy w 2022 r. - poinformowało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
16.10.2022

Program przeciwdziałania niedoborowi wody na ostatniej prostej!

4 października 2022 r. w Warszawie odbyła się konferencja z udziałem Wiceministra Infrastruktury Marka Gróbarczyka i Prezesa Wód Polskich Krzysztofa Wosia dotycząca Programu przeciwdziałania niedoborowi wody na lata 2021-2027 z perspektywą do roku 2030 (PPNW), który w najbliższych miesiącach ma zostać przyjęty przez rząd.
06.10.2022

Gróbarczyk: chcemy zwiększyć retencję wody z 7 do 15 proc.

Chcemy zwiększyć retencję wody w Polsce z obecnych 7 do 15 proc., służyć temu będzie cały pakiet inwestycji związanych z budową małych i dużych zbiorników, a także melioracjami rolnymi - powiedział we wtorek wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
04.10.2022

IUNG: susza w ośmiu województwach, najbardziej dotyka uprawy kukurydzy

Suszę rolniczą w okresie od 11 lipca do 10 września br. stwierdzono w ośmiu województwach. Największy niedobór wody wystąpił na terenie woj. zachodnio-pomorskiego i wielkopolskiego. Susza dotyka przede wszystkim uprawy kukurydzy - przekazał w czwartek Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa.
15.09.2022

IMGW ostrzeżega - Polska zagrożona suszą hydrologiczną

W poniedziałek Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował o kolejnym ostrzeżeniu przed suszą hydrologiczną. Synoptycy zwracają uwagę, że w zeszłym roku o tej porze problemem były wezbrania, a w 2022 roku jest nim susza.
06.09.2022

Mielizny na Renie. Żegluga śródlądowa pod presją zmian klimatycznych. Zagrożona także żegluga polska

W zeszłym miesiącu niemiecki Federalny Instytut Hydrologii ostrzegł, że przepływ wody na wodowskazie Kaub, położonym na zachód od Frankfurtu, osiągnął już zaledwie 45% średniego poziomu o tej porze roku. Sytuację na krótko poprawiły krótkotrwałe opady.
03.09.2022

Portugalia. Miasta zamykają baseny w związku z nasilającą się suszą

W związku z poważnymi niedoborami wody w Portugalii blisko 20 gmin miejskich tego kraju zamknęło swoje baseny miejskie. W poniedziałek zawieszenie działalności basenów ogłosił ratusz w Viseu, w północnej części kraju.
30.08.2022

Prawie dwie trzecie Europy stoi w obliczu suszy lub zagrożenia suszą

Prawie dwie trzecie terytorium Europy obejmuje stan ostrzegawczy lub alarmowy w związku z suszą spowodowaną falą upałów i niskimi opadami - poinformowało we wtorek Europejskie Obserwatorium ds. Susz (EDO).
24.08.2022

IMGW-PIB: to największa susza od ostatnich pięciu lat

To największa susza od ostatnich pięciu lat - powiedział PAP synoptyk hydrolog IMGW-PIB Dariusz Witkowski. Na unormowanie sytuacji trzeba czekać do jesieni, ale z takimi problemami będziemy borykać się co roku. To, co możemy zrobić, to przede wszystkim oszczędzać wodę - wyjaśnił.
22.08.2022

Stan wody w Renie nadal rekordowo niski; skutki mogą być odczuwalne przez lata

W miejscowości Emmerich na północnym zachodzie Niemiec na początku tygodnia odnotowano rekordowo niski poziom wody w Renie. To problem nie tylko dla żeglugi, ale też dla ekosystemu, środowiska i rybołówstwa. Uzupełnienie niedoborów wody w rzekach może potrwać długo, a skutki obecnej sytuacji mogą być odczuwalne przez lata – ocenia hydrolog Daniel Bachman w rozmowie ze stacją n-tv.
22.08.2022

Hiszpania. Susza odsłoniła megalityczne głazy sprzed 7000 lat

Nasilająca się w Hiszpanii susza doprowadziła do całkowitego odsłonięcia na zachodzie kraju megalitycznego pomnika sprzed 7000 lat. Znalezisko potocznie nazywane jest "hiszpańskim Stonehenge" ze względu na podobieństwo do prastarej konstrukcji o tej nazwie z Anglii.
21.08.2022

Niskie stany wód w rzekach, widać "kamienie głodu"

Liczące nawet kilkaset lat „kamienie głodu” - umieszczane w korytach rzek głazy, na których zaznaczono historycznie niskie poziomy wody - są dowodem na występujące w przeszłości okresy suszy. W tym roku kamienie znów stały się widoczne z powodu niskich poziomów wody w rzekach – informuje w środę portal dziennika „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.
18.08.2022

Portugalia: kilkaset miejscowości dostarcza wodę pitną swoim mieszkańcom beczkowozami

Z powodu suszy już kilkaset portugalskich miejscowości dostarcza wodę pitną swoim mieszkańcom beczkowozami. Najwięcej transportów realizowanych jest na północnym wschodzie kraju.
18.08.2022

Chińskie fabryki stają, ponieważ susza zakłóca działanie elektrowni wodnych

Niektóre fabryki w południowo-zachodnich Chinach wstrzymały pracę, ponieważ susza zakłóca produkcję prądu w elektrowniach wodnych – podała w środę agencja AP, oceniając to jako kolejne obciążenie dla chińskiej gospodarki, borykającej się ze skutkami lockdownów covidowych.
17.08.2022

Pożary na terenie UE objęły w tym roku ponad 660 tys. hektarów

Chociaż sezon największych pożarów jeszcze się nie skończył, to liczba pożarów w krajach Unii Europejskiej rośnie, a od stycznia ogień szalał na powierzchni ponad 660 tys. hektarów, co stanowi rekord na tym etapie roku - wynika z badań Europejskiego Systemu Informacji o Pożarach Lasów EFFIS.
16.08.2022

Od początku roku trzy razy więcej pożarów w UK niż w całym 2021 r.

Od początku tego roku w Wielkiej Brytanii odnotowano trzy razy więcej szalejących pożarów dzikich terenów niż w całym 2021 r. – poinformował w niedzielę przewodniczący Krajowej Rady Szefów Straży Pożarnej (NFCC) Mark Hardingham.
15.08.2022

Niski poziom wody i susza będzie mieć dramatyczne konsekwencje dla gospodarki

Upały i brak deszczu doprowadziły do spadku poziomu wody w Renie w niektórych miejscach nawet poniżej jednego metra. Tak niski poziom wody może mieć dramatyczne konsekwencje dla gospodarki, ponieważ rzeka jest jednym z najważniejszych szlaków transportowych w Niemczech - informuje telewizja ARD.
08.08.2022

Prezes Wód Polskich o suszy: konieczne racjonalne gospodarowanie wodą

Mamy trzy razy mniej wody na jednego mieszkańca niż statystyczny Europejczyk. Racjonalne gospodarowanie nią to konieczność. Służyć mają temu m.in. inwestycje, jak projekt retencji korytowej czy budowa zbiorników retencyjnych - powiedział PAP prezes Wód Polskich Przemysław Daca.
05.08.2022

Ostrzeżenie dotyczące sytuacji hydrogeologicznej w kraju

Państwowa służba hydrogeologiczna zaktualizowała informację o stanie zagrożenia hydrogeologicznego na obszarze kraju związanego z prognozowaniem i występowaniem niżówki hydrogeologicznej.
04.08.2022

Susza w Holandii - rząd wdraża plan awaryjny

Ze względu na trwającą suszę w Holandii brakuje wody - oficjalnie ogłosił w środę rząd. Ministerstwo środowiska i gospodarki wodnej wdrożyło plan, który ma zapewnić priorytetowe zapewnienie bezpieczeństwa wałów oraz zapobieganie nieodwracalnym szkodom w przyrodzie.
04.08.2022

Worki nawadniające chronią młode drzewa przed wysychaniem

Wysoka temperatura, upały to stres zwłaszcza dla młodych roślin. Hamuje ich wzrost i może powodować zamieranie - powiedziała Izabela Giedrojć z Zarządu Dróg Miejskich w Puławach. Dodała, że ratunkiem są worki nawadniające owijane wokół pni.
04.08.2022

Rozwiązaniem na suszę w rolnictwie jest wykorzystywanie wody z oczyszczonych ścieków komunalnych w rolnictwie

Komisja Europejska opublikowała wytyczne, mające pomóc państwom członkowskim w stosowaniu przepisów, dotyczących bezpiecznego ponownego wykorzystania oczyszczonych ścieków komunalnych do nawadniania w rolnictwie. Chce, aby kraje UE wykorzystywały więcej tej wody
03.08.2022

Prof. Woźnica: niskie stany rzek to problem gospodarczy i przyrodniczy

Niskie stany rzek to nie tylko problem gospodarczy, ale też ekosystemów związanych z wodą. Trzeba temu przeciwdziałać – ocenia dyrektor Śląskiego Centrum Wody dr hab. Andrzej Woźnica z Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
01.08.2022

Ciągła susza zagraża naszemu rolnictwu

Ciągła susza zagraża naszemu rolnictwu; problemy z czystą, pitną wodą są ogromne; my jako obywatele jeszcze jesteśmy w tej dobrej sytuacji, że wodę nadal mamy, natomiast przemysł i rolnictwo są w dużo gorszej sytuacji - mówi w czwartkowym wydaniu "Super Expressu" prezes Wód Polskich Przemysław Daca.
28.07.2022

Angielski klub piłkarski Reading FC na koszulkach nawiązuje do zmian klimatu

Grający na zapleczu angielskiej ekstraklasy piłkarskiej Reading FC na rękawach koszulek przygotowanych na nowy sezon odniósł się do zmian klimatu. Używając pasków w odcieniach kolorów niebieskiego i czerwonego pokazał, jak zmieniała się w okolicy średnia temperatura w ciągu 151 lat istnienia klubu.
26.07.2022

W Portugalii największa susza od 1941 r.; w większości zbiorników wodnych poziom poniżej 50 proc.

W Portugalii w związku z utrzymującą się od 7 lipca falą wysokich temperatur powietrza nasila się susza - poinformowała w piątek Portugalska Agencja ds. Środowiska (APA), wskazując, że podobna susza ostatni raz występowała w 1941 r.
23.07.2022

Efekty długotrwałej suszy w obszarach leśnych mogą być widoczne dopiero po kilku latach

Efekty długotrwałej suszy w ekosystemach leśnych to m.in. pogarszająca się różnorodność biologiczna, usychanie młodych drzew i obniżenie ich odporności na choroby i szkodniki - wskazuje prof. Wojciech Pusz z UPWr. Niektóre skutki mogą być widoczne dopiero po kilku latach – dodaje.
22.07.2022

Susza hydrologiczna w Opolu

Na rzekach województwa opolskiego panuje susza hydrologiczna - poinformowało we wtorek wrocławskie biuro Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego.
19.07.2022

Do wyprodukowania spodni potrzeba kilku tysięcy litrów wody

Polska jest uboga w wodę, a zmiany klimatu coraz bardziej jej zagrażają. Potrzebna jest mądra gospodarka zasobami wodnymi i edukacja - mówi prof. Włodzimierz Marszelewski. Do wyprodukowania choćby spodni potrzeba kilku tys. litrów wody, warto więc pamiętać, aby nie kupować niepotrzebnych produktów - dodaje.
19.07.2022

W Hiszpanii ogień zniszczył ponad 30 tys. ha lasów i nieużytków rolnych

W trwających od ponad tygodnia w Hiszpanii pożarach spłonęło już ponad 30 tys. hektarów lasów i nieużytków rolnych - oszacowała we wtorek Obrona Cywilna tego kraju. W całej Hiszpanii swoje domy z powodu zagrożenia ogniem musiało opuścić kilkanaście tysięcy ludzi.
19.07.2022

Susza występuje obecnie na obszarze 26 proc. gruntów ornych w Polsce

Obecnie susza występuje w 1689 gminach w Polsce, czyli w 68 proc. Natomiast procent gruntów objętych suszą wynosi 26 proc. - powiedział w poniedziałek prof. Andrzej Doroszewski z Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach.
05.07.2022

Drobne zmiany z wielkim skutkiem – jak możesz przeciwdziałać suszy?

Czy spotykasz się z opiniami, że domowe sposoby na oszczędzanie wody niczego nie zmienią? Jak często słyszysz, że indywidualne działania to tylko kropla w morzu potrzeb? Nie daj się im zwieść… Statystyczny Polak w ciągu doby zużywa średnio 90 l wody. To bez wątpienia sporo, dlatego tak istotne są proste rozwiązania, które każdy z nas może wprowadzić w codziennym życiu. Eksperci Xylem Water Solutions Polska podpowiadają, jak skutecznie oszczędzać wodę w domowym zaciszu, tym samym wspierając walkę z suszą.
24.06.2022

Woda na wagę złota!

Dziś, 17 czerwca, obchodzimy Dzień Przeciwdziałania Pustynnieniu i Suszy. To ważna data. 150 litrów wody na osobę. Tyle dziennie zużywamy według najnowszych szacunków. O tym jak cennym woda jest zasobem nie trzeba nikogo przekonywać. Rosnące rachunki są tylko jednym ze wskaźników, które dają nam o tym znać. Polska jest dotknięta zjawiskiem pustynnienia. Susza to problem z jakim będziemy musieli się mierzyć w najbliższym czasie wszyscy. Jak można oszczędzić sobie i planecie kłopotów z niedoborem wody? Na przykład korzystając z urz
17.06.2022

Gróbarczyk o zapobieganiu skutkom suszy i retencji

O działaniach Wód Polskich w ramach zwiększania retencji oraz o nowych możliwościach, jakie daje Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 w zakresie zapobiegania skutkom suszy i kształtowania zasobów wodnych mówił w środę, 30 marca wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
30.03.2022

Rząd chce przeciwdziałać niedoborowi wody

W trzecim kwartale br. rząd chce przyjąć program przeciwdziałania niedoborowi wody na lata 2022–2027 z perspektywą do roku 2030 - wynika z wykazu prac legislacyjnych rządu. Chodzi o naturalną oraz sztuczną retencję, czyli budowę zbiorników.
25.03.2022

Hydrolog z IMGW: susza zagraża polskim rzekom; pustynnieją obszary kilku regionów

Najbardziej zagrożone suszą są rzeki spływające do środkowej Odry i Wisły. Wysychające warstwy gleby spowodują dalsze pustynnienie obszarów na Kujawach, Pomorzu, w Wielkopolsce i na Lubelszczyźnie. To wynik braku opadów i wyższych temperatur – poinformował hydrolog i rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski.
19.03.2022

Klimat: W Brazylii nawałnice i powodzie po katastrofalnej suszy

Po katastrofalnej suszy w ubiegłym roku, najgorszej od ponad 90 lat, Brazylię nawiedziły gwałtowne burze i ulewy, które spowodowały powodzie. Zginęło w nich blisko 100 osób, a ponad 150 tysięcy ewakuowano.
07.02.2022

W Portugalii z powodu suszy rząd ogranicza pracę pięciu hydroelektrowni

Co najmniej do końca lutego rząd Portugalii zobowiązał operatorów czterech hydroelektrowni do wstrzymania pracy tych obiektów z powodu nasilającej się w kraju suszy. Piąta z elektrowni ma zaprzestać dostaw wody dla rolników.
02.02.2022

Prawie 24 mln zł na budowę zbiornika na wodę pitną

Niemal 24 mln zł kosztować będzie budowa zbiornika na wodę pitną. Obiekt, będzie miał 15 tys. m sześc. pojemności i budowany jest na rzeszowskim osiedlu Pobitno przy ulicy Morgowej. Inwestycję realizuje Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie.
05.10.2021

Globalne ocieplenie spowodowało niedobór wody w największym w kraju rezerwuarze na rzece Kolorado

Władze federalne ogłosiły po raz pierwszy w historii niedobór wody w największym w USA rezerwuarze, Lake Mead, na rzece Kolorado. Powiadomił o tym we wtorek portal Axios.
18.08.2021

Kandyjczycy w obliczu suszy wracają do dawnych metod w rolnictwie

Kanadyjscy farmerzy mają coraz większy problem z suszą, przez co niektórzy z nich powracają do dawno niestosowanych rozwiązań, takich jak obsadzanie skraju pól drzewami. Rząd w Ottawie ogłosił w tym tygodniu program wsparcia dla rozwiązań poprawiających warunki upraw.
14.08.2021

Wynalazek hiszpańsiego naukowca może zapobiegać suszy

Hiszpańska firma Aquaer Generators z siedzibą w Sewilli opracowała system pozyskiwania wody pitnej z powietrza w ekstremalnych warunkach klimatycznych, w tym na pustyni. Dzięki naszemu urządzeniu już dostarczamy czystą wodę mieszkańcom pustynnych terenów Namibii, Iranu, Libanu i Jordanii - powiedział w rozmowie z PAP syn wynalazcy Juan Veiga.
06.08.2021

Naukowcy alarmują: zmiany klimatu powodują suszę w Andach

W Andach w Ameryce Południowej, gdzie obecnie trwa zima, notowane są w tym roku wyjątkowo małe opady śniegu. Naukowcy alarmują, że już od dekady panuje tam susza, która wiązana jest z globalnym ociepleniem.
06.08.2021

W Kalifornii giną setki tysięcy łososi – rybacy biją na alarm

Z powodu suszy, niskiego poziomu wody i jej ocieplenia w Kalifornii giną młode łososie. Tylko w rzece Klamath giną ich tysiące. Zagraża to całej branży rybołówstwa - pisze w poniedziałek Associated Press.
27.07.2021

Wody Polskie: mimo zmian klimatu zatrzymujemy coraz więcej wody

Na skutek zmian klimatycznych susza w Polsce jest coraz dłuższa, coraz częściej występują też ekstremalne zjawiska pogodowe. Mimo tego, dzięki prowadzonym inwestycjom, ilość retencjonowanej wody w Polsce rośnie – podkreślają Wody Polskie.
17.06.2021

IUNG: susza rolnicza w 7 województwach

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa stwierdził występowanie niedoborów wody na terenie 7 województw kraju. Największy deficyt jest w woj. zachodniopomorskim i dotyka głównie zboża jare.
17.06.2021

Mimo powracającej suszy wody pitnej w Polsce nie zabraknie. W razie konieczności można odsalać ją z Bałtyku

– Morza i oceany zajmują ok. 70 proc. powierzchni Ziemi i to jest nasz ogromny zapas wody na przyszłość – przypomina przy okazji przypadającego 8 czerwca Światowego Dnia Oceanów Oleg Stasiewicz, prezes Aquaphor Poland.
08.06.2021

Wody Polskie: opracowaliśmy plan przeciwdziałania skutkom suszy

Wody Polskie opracowały Plan przeciwdziałania skutkom suszy. Dotyczy całości gospodarowania wodami – w rolnictwie, przemyśle i gospodarce komunalnej - czytamy w oświadczeniu Wód Polskich w sprawie publikacji NIK „Zapobieganie suszy rolniczej bez spójnego planu”.
24.03.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.