Wynik wyszukiwania - "węgiel" - Wiadomości

Nadzór górniczy potwierdził nadmierną ilość odpadów w wyrobiskach kopalni Piast

Kontrola nadzoru górniczego potwierdziła, że w podziemnych wyrobiskach kopalni Piast w Bieruniu zgromadzono nadmierną ilość zbędnych materiałów i odpadów, a w procedurze wywożenia na powierzchnię pojemników po środkach chemicznych były nieprawidłowości. Kopalnia otrzymała nakaz usunięcia odpadów.
17.11.2023

Łukaszewska-Trzeciakowska: alternatywą dla węgla jest tylko wielkoskalowy atom

Alternatywą dla węgla, który w tej chwili jest podstawą naszego miksu energetycznego, jest tylko wielkoskalowy atom – oceniła we wtorek w Gdańsku pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.
15.11.2023

Minister Moskwa: negocjacje w sprawie rozporządzenia metanowego zakończone sukcesem

Negocjacje w sprawie rozporządzenia metanowego zakończyły się sukcesem - poinformowała w środę minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Wskazała, że możliwe będzie zmniejszenie emisji metanu w kopalniach poprzez mechanizm zamiany kar na opłaty oraz stworzenie programu wsparcia dla polskich kopalń.
15.11.2023

Wykorzystanie węgla w energetyce do 2040 r. kosztować będzie ponad 1,3 bln zł

Węgiel jest najdroższym rozwiązaniem dla polskiej energetyki, ponieważ całkowity koszt scenariusza węglowego do 2040 r. wynosi ponad 1,3 bln zł - wskazali eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego w raporcie "Scenariusze polskiego miksu energetycznego 2040".
14.11.2023

Niemiecki minister finansów: "powinniśmy przestać marzyć o wycofaniu energii węglowej w 2030 r."

"Dopóki nie będzie jasne, że energia jest dostępna i przystępna cenowo, powinniśmy przestać marzyć o wycofaniu energii węglowej w 2030 r." - powiedział minister finansów Niemiec i lider liberalnej partii FDP Christian Lindner gazecie "Koelner Stadt-Anzeiger". Minister zakwestionował tym samym cel rządu, w którym zasiada.
04.11.2023

Węgiel odchodzi w niebyt? Zdaniem analityków, sektor górniczy czekają zwolnienia

Przemysł węglowy czeka likwidacja prawie pół miliona miejsc pracy do 2035 roku, co stanowi redukcję etatów w sektorze górniczym na średnim poziomie 100 pracowników dziennie.
22.10.2023

Warszawa: Od października będzie obowiązywał zakaz palenia węglem

Od niedzieli, 1 października, w stolicy nie będzie można palić węglem w piecach i kominkach. Zakaz został wprowadzony w ramach nowelizacji uchwały antysmogowej dla Mazowsza - przypomniał stołeczny ratusz.
13.09.2023

Czy polski przemysł ma plan, jak odejść od węgla?

Jak obecnie wygląda sytuacja w zakładach przemysłowych korzystających z węgla w procesach technologicznych w kontekście transformacji energetycznej? Czy polskie przedsiębiorstwa mają środki na inwestycje pozwalające na odejście od tego paliwa? Firma DUON już po raz drugi przeprowadziła badanie dotyczące znajomości nowych standardów, planowanych zmian oraz wyzwań, jakie stoją przed polskim przemysłem.
12.09.2023

Kowalczyk: nawet przy największym rozwoju OZE musimy mieć stabilne źródła energii

Nawet przy największym rozwoju energetyki odnawialnej - słonecznej i wiatrowej - musimy mieć stabilne źródła energii; inaczej bezpieczeństwo energetyczne będzie zagrożone – przekonywał w środę w Karpaczu minister Henryk Kowalczyk. W przyszłości głównym stabilizatorem systemu ma być atom, a do tego czasu - gaz i węgiel.
07.09.2023

MAP: polityka energetyczna rządu ma być realizowana przez wszystkie spółki energetyczne Skarbu Państwa

Ministerstwo Aktywów Państwowych oczekuje, że polityka energetyczna rządu będzie realizowane przez wszystkie spółki energetyczne Skarbu Państwa. Nie zakłada ona szybszego odejścia od węgla - wskazał resort odnosząc się do publikacji dotyczących zaktualizowanej strategii grupy PGE.
30.08.2023

2 września otwarcie Carbonarium - wystawy poświęconej węglowi

2 września w byłych łaźniach górniczych kopalni Moszczenica w Jastrzębiu-Zdroju, adaptowanych na potrzeby Instytutu Dziedzictwa i Dialogu Łaźnia Moszczenica, otwarte zostanie Carbonarium - wystawa stała poświęcona węglowi. Jej centralnym elementem będzie "lewitująca" bryła węgla.
13.08.2023

Prezes PGG: metanowe regulacje UE oznaczają zwolnienie 100 tys. ludzi i zastąpienie węgla krajowego importowanym

Wprowadzenie unijnych regulacji ws. redukcji emisji metanu w obecnym kształcie oznaczałoby szybki proces zwolnienia ok. 100 tys. osób w polskim górnictwie i w firmach okołogórniczych oraz zastąpienie węgla krajowego importowanym - ocenił prezes PGG Tomasz Rogala w Polskim Radiu Katowice.
01.04.2023

PIE: utrzymanie węgla koksowego na liście surowców krytycznych UE wesprze JSW

Utrzymanie węgla koksowego na liście unijnych surowców krytycznych pomaga w zapewnieniu UE dywersyfikacji dostaw istotnych dla transformacji energetycznej - zwrócili uwagę analitycy PIE. Wskazali, że największym producentem węgla koksowego w UE jest Jastrzębska Spółka Węglowa.
26.03.2023

Ziobro: domagamy się inwestycji w wydobycie węgla; to gwarancja bezpieczeństwa energetycznego

Nie zgadzamy się na dalszą likwidację polskiego górnictwa węgla brunatnego i kamiennego. Domagamy się realnych inwestycji państwa w ten sektor. To gwarantuje nam bezpieczeństwo energetyczne i tańszy prąd - apelował w poniedziałek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
13.03.2023

Sprzeczne doniesienia dotyczące zgody Bidena na kontrowersyjny projekt odwiertów ropy na Alasce

Pragnący zachować anonimowość urzędnik administracji Bidena zaprzeczył w sobotę doniesieniom mediów, że w przyszłym tygodniu Biały Dom ogłosi zgodę na kontrowersyjny projekt odwiertów ropy naftowej na Alasce. Sprzeciwiają się temu grupy ekologów i rdzennych Amerykanów.
11.03.2023

Wiceminister Wesoły: ws. emisji metanu potrzebny kompromis na poziomie 8 ton gazu na 1000 ton węgla

Polska zabiega o kompromis w unijnym rozporządzeniu metanowym, dający możliwość emitowania przez kopalnie 8 ton metanu na 1000 ton wydobywanego węgla - poinformował w piątek w Radiu Katowice wiceminister aktywów państwowych Marek Wesoły. Chce też, by z przepisów wyłączono węgiel koksowy.
10.03.2023

Brytyjski minister energii chce pozostawić ostatnie elektrownie węglowe na kolejny rok

Minister energii Wielkiej Brytanii Grant Shapps chce, by trzy ostatnie działające w kraju elektrownie węglowe, których zamknięcie przełożono z powodu wojny na Ukrainie, pozostały czynne jeszcze rok dłużej - podał w środę dziennik "The Times".
01.03.2023

Transformacja energetyczna: ceny węgla mogą osiągnąć poziom 100 euro za tonę metryczną ekw. CO2

Wyższe ceny węgla są konieczne, by zredukować emisje gazów cieplarnianych, ale najpierw perspektywy wzrostu gospodarczego w Europie muszą się poprawić. Do 2025 r. ceny węgla mogą osiągnąć poziom 100 euro za tonę metryczną ekw. CO2 – przekazali eksperci z UBS.
08.02.2023

Resort klimatu nie pracuje nad rozwiązaniami dot. nadmiarowych zysków od branży węglowej i naftowej

Ministerstwo Klimatu i Środowiska nie prowadzi prac dot. nadmiarowych zysków od branży węglowej i naftowej - przekazał PAP resort pytany o ewentualne prace związane z podatkiem od nadmiarowych zysków firm sektora węglowego i naftowego.
02.02.2023

Najwyższy rachunek za węgiel - zapłacimy zdrowiem - nawet 422 mld złotych

Trwanie przy energetyce opartej na węglu może oznaczać dodatkowe 34 tys. zgonów oraz tysiące nowych przypadków chorób i utraconych dni pracy do 2049 roku. Ale możliwe jest uniknięcie takich skutków i zaoszczędzenie nawet 273 mld zł, jeśli Polska zdecyduje się na wygaszenie produkcji energii z węgla do 2030 r. Nowy raport organizacji Health and Environment Alliance (HEAL) pt. “Szkodliwy węgiel. Jak rezygnacja ze spalania węgla poprawi stan zdrowia publicznego w Polsce?” to pierwsza tego typu publikacja analizująca korzyści zdrowot
31.01.2023

Policja aresztowała Gretę Thunberg [WIDEO]

Niemiecka policja poinformowała we wtorek, że aresztowała szwedzką działaczkę klimatyczną Gretę Thunberg. Przebywała ona na terenie wioski Luetzerath, gdzie w sobotę doszło do gwałtownych starć aktywistów z policją.
18.01.2023

Niemcy. Aktywiści klimatyczni starli się z policją przy kopalni w Luetzerath

Geht die Räumung doch früher los? Gerade kommt immer mehr Polizei, die Lage ist abgespannt #lützerath pic.twitter.com/9QyuJoFC5t— Laura Cwiertnia (@LauraCwiertnia) January 2, 2023
02.01.2023

ARP: w listopadzie 2022 r. kopalnie wydobyły 4,5 mln ton węgla, sprzedały 4,1 mln ton

Produkcja węgla kamiennego z polskich kopalń w listopadzie ub. roku była najwyższa od pół roku, choć wciąż mniejsza niż rok wcześniej. Miesięczna sprzedaż węgla rok do roku spadła o ponad 1 mln ton - wynika z danych Agencji Rozwoju Przemysłu. Wydobycie osiągnęło 4,5 mln ton, a sprzedaż 4,1 mln ton.
02.01.2023

Grupa Tauron bez kopalni. Spółka Tauron Wydobycie sprzedana państwu

Grupa energetyczna Tauron weszła w nowy rok bez węglowych aktywów wydobywczych. W ostatnim dniu 2022 roku sfinalizowano zapowiadaną od kilku miesięcy transakcję sprzedaży 100 proc. akcji spółki Tauron Wydobycie na rzecz Skarbu Państwa - poinformował w poniedziałek Tauron.
02.01.2023

ARP: w listopadzie 2022 r. krajowy węgiel 2-3-krotnie droższy niż rok wcześniej

W listopadzie ub. roku, podobnie jak w kilku poprzednich miesiącach, krajowy węgiel dla energetyki był przeszło dwa razy droższy niż rok wcześniej, a węgiel dla ciepłownictwa podrożał trzykrotnie - wynika z indeksów cenowych opublikowanych w poniedziałek przez Agencję Rozwoju Przemysłu (ARP).
02.01.2023

Czy sprawiedliwa transformacja regionów węglowych w Polsce jest możliwa?

Stworzenie Centrum Sprawiedliwej Transformacji byłoby punktem przełomowym dla przekształceń społeczno-gospodarczych polskich regionów górniczych mierzących się z wyzwaniami dekarbonizacji energetyki, piszą w raporcie pt. „Dryf czy nawigacja? Regiony węglowe w obliczu transformacji” analitycy WiseEuropa - Aneta Skubida, Krzysztof Głowacki i Karol Sarna.
29.12.2022

Zielona transformacja spowalnia - w UK rząd wydał zgodę na budowę pierwszej od 35 lat nowej kopalni węgla

Brytyjski rząd ostatecznie wydał w środę zgodę na budowę budzącej duże kontrowersje, pierwszej od 35 lat głębinowej kopalni węgla - mimo że rok temu Wielka Brytania jako gospodarz szczytu klimatycznego COP26 wzywała inne kraje, by "odesłać węgiel do historii".
08.12.2022

Prezes Energetyki Cieszyńskiej: w sezonie 2023-2024 odejdziemy od węgla

Energetyka Cieszyńska, która dostarcza ciepło do 45 proc. odbiorców w Cieszynie, rezygnuje z węgla na rzecz gazu; firma inwestuje w trzy kotły gazowo-parowe. Jak powiedział prezes firmy Wojciech Frank, w sezonie 2023-2024 firma odejdzie od węgla i pozostanie przy gazie.
07.12.2022

Wicepremier Sasin: węgiel kamienny, brunatny, to nasze bogactwo naturalne

Siarka, węgiel kamienny, brunatny, miedź, gaz ziemny, to nasze bogactwo naturalne, a jego wydobycie to jeden z fundamentów polskiej gospodarki - podkreślił wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin w życzeniach barbórkowych skierowanych do pracowników branży górniczej.
04.12.2022

Barbórka 2022: węgiel w centrum uwagi, górnictwo z nadzieją na stabilizację

Górnictwo węgla kamiennego świętuje Barbórkę w sytuacji rekordowych cen węgla i olbrzymiego popytu na ten surowiec. Paradoksalnie rok węglowego boomu i przywrócenia rentowności wydobycia jest kolejnym rokiem spadku krajowej produkcji węgla. Branża liczy na stabilizację i spowolnienie tempa wygaszania kopalń.
04.12.2022

Wicepremier Sasin: w najbliższych latach poziom wydobycia węgla powinien być przynajmniej utrzymany

W najbliższych latach poziom wydobycia węgla w Polsce powinien być co najmniej utrzymany, a najlepiej zwiększony - wskazał w niedzielę wicepremier Jacek Sasin. Nie wykluczył on inwestycji w węgiel, ale - jak podkreślił - powinny mieć one pewne podstawy prawne.
20.11.2022

Sondaż dla rp.pl: więcej Polaków za inwestycjami w górnictwo węglowe niż przeciw nim

40,3 proc. respondentów uważa, że Polska powinna zwiększyć inwestycje w górnictwo węglowe, czego domaga się Solidarna Polska, 29,1 proc. badanych jest przeciwnego zdania, a 30,6 proc. ankietowanych nie ma zdania w tej kwestii - wynika z sondażu SW Research dla rp.pl.
20.11.2022

SP postuluje przyspieszenie inwestycji w górnictwie i zaproponuje zmiany dotyczące ETS

Politycy SP postulują przyspieszanie inwestycji w polskim górnictwie – tak, by zwiększyć krajowe wydobycie i zmniejszyć import. W ich opinii to węgiel kamienny i brunatny muszą być paliwem przejściowym do czasu wybudowania elektrowni atomowych. SP wkrótce zamierza też zaproponować zmiany w systemie ETS.
07.11.2022

Koniec zielonej rewolucji...? Niemcy wracają do węgla i demontują turbiny wiatrowe

Na terenie przy kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Garzweiler w Erkelenz na zachodzie Niemiec stoi kilka turbin wiatrowych, które będą musiały ustąpić miejsca pod zwiększone wydobycie węgla.
28.10.2022

Niemcy demontują kolejne turbiny na rzecz rozbudowy kopalni

Kopalnia odkrywkowa Garzweiler II Ignite jest rozbudowywana do poziomu sześciokrotnie przekraczającego to, co jest zgodne z Porozumieniem Paryskim - twierdzi niemiecka organizacja.
24.10.2022

Zielona energia mogła zasypać lukę węglową

Gdybyśmy od 2017 r. rozwijali energetykę wiatrową na lądzie, dziś mielibyśmy nadwyżkę węgla, zamiast borykać się z jego brakiem - informuje w czwartek "Dziennik Gazeta Prawna".
13.10.2022

Gminne składy węglowe

Zrzucając odpowiedzialność za braki węgla na samorządy, Jacek Sasin kolejny raz kompromituje siebie i rząd, którego w dalszym ciągu jest wicepremierem. Za prowadzenie Polityki Energetycznej Polski odpowiada rząd, a nie samorządy.
10.10.2022

Ekspert: Nadchodzi zima

Przyznając, że w Polsce jest "problem" z dostępnością węgla, Mateusz Morawiecki pokazał, że nie udźwignął ciężaru transformacji energetycznej. Braku prądu i ciepła Polacy premierowi nie darują. Nie poprą nieudacznika, który dał sobie zwinąć sprzed nosa potrzebne Polakom miliardy z Unii Europejskiej na transformację energetyczną. Nikt nie lubi, by rządzili nim nieudacznicy.
04.10.2022

Ekspert: Opozycyjna komisja węglowa

Transformacja energetyczna jest jak pole minowe. Odejście węgla to gigantyczne wyzwanie ekonomiczne, społeczne i polityczne. Budowanie kompromisu w obszarze, w którym ściera się tak wiele sprzecznych interesów powinno być absolutnym priorytetem. Dekarbonizacja Polski, bezpieczeństwo energetyczne, ceny energii, zmiany strukturalne i ochrona klimatu powinny znaleźć się w deklaracji programowej opozycji demokratycznej na przyszłoroczne wybory.
28.09.2022

Na Svalbardzie o dwa lata przedłużono wydobycie węgla kamiennego

Ostatnia norweska kopalnia węgla kamiennego, znajdująca się w arktycznym archipelagu Svalbard, nie zostanie zamknięta, jak planowano, jesienią 2023 roku. Wydobycie tego surowca jest znów opłacalne i będzie kontynuowane do 2025 roku - poinformował w piątek koncern Store Norske.
02.09.2022

Resort klimatu analizuje sygnały o nadużyciach przy składaniu wniosków o dopłaty do węgla

Resort klimatu analizuje sygnały z samorządów o nadużyciach przy składaniu wniosków o dopłaty do węgla - powiedział w środę na konferencji prasowej rzecznik rządu Piotr Müller. Dodał, że na podstawie tej oceny będzie rozważana stosowna nowelizacja.
31.08.2022

Semeniuk o wsparciu dla MŚP w związku ze wzrostem cen surowców energetycznych: pracujemy nad rozwiązaniami

Pracujemy nad rozwiązaniami dla sektora małych i średnich firm; pozyskujemy różnego rodzaju warianty wspomożenia sektora MŚP" - powiedziała w piątek PAP.PL wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk, pytana o rozwiązania dot. przeciwdziałaniu skutkom wzrostu cen surowców energetycznych.
12.08.2022

IBRiS: odnawialne źródła lepsze niż węgiel

Blisko 80 proc. ankietowanych uważa, że w obliczu kryzysu energetycznego Polska powinna rozwijać odnawialne źródła energii (farmy wiatrowe i słoneczne, elektrownie wodne) - wynika z sondażu IBRiS przeprowadzonego na zlecenie "Rzeczpospolitej" w ostatnich dniach lipca.
09.08.2022

PIE: energia z elektrowni jądrowej tańsza o 2,5-4 razy od węglowej

Koszt wytwarzania energii w elektrowni jądrowej jest od 2,5 do nawet 4 razy niższy niż w przypadku elektrowni węglowej. W zależności od wybranej w Polsce technologii i wariantu budowy, koszt za 1 kWh wahałby się od 12 gr do 17,5 gr, a węglowej blisko 50 gr - ocenił Polski Instytut Ekonomiczny.
04.08.2022

Bank Gospodarstwa Krajowego buduje ekosystem 3W z polskimi firmami z obszaru wody, wodoru i węgla

Bank Gospodarstwa Krajowego w ramach inicjatywy 3W rozwija współpracę z polskimi firmami, które prowadzą działalność w obszarze wody, wodoru i węgla pierwiastkowego. Do świata 3W dołączyło pięć firm: Food4Future Technologies, Nanoseen, Smart Nanotechnologies, Ścieki Polskie oraz WTT. Współpraca będzie koncentrować się na upowszechnianiu idei 3W, w szczególności przez współdziałanie zespołów eksperckich i inicjowanie projektów w organizacjach i instytucjach związanych z wodą, technologiami wodorowymi i węglowymi.
15.07.2022

W obliczu kryzysu Austria powraca do generacji węglowej. Przebuduje jedną z elektrociepłowni

Austria otrzymuje 80 proc. gazu z Rosji i od czasu wybuchu wojny na Ukrainie usilnie poszukuje alternatywnych dostawców. Przygotowuje się także na kryzys energetyczny, dlatego rząd postawił przebudować jedną z elektrociepłowni gazowych na węglową.
26.06.2022

Ekspert: Zdążyć przed zimą

11 mln ton węgla, z czego 6 mln ton w energetyce, a 5 mln – w polskich domach zabraknie w Polsce do końca 2022 roku - tak podaje Izba Gospodarcza Sprzedawców Polskiego Węgla. Zamiast proponować gwarantowane ceny węgla i zwiększenie jego dostępności dla gospodarstw domowych, rząd polski powinien wcisnąć pedał gazu transformacji energetycznej. Nie pierwszy raz, polska polityka energetyczna staje na głowie.
22.06.2022

UTK: kolej wozi najwięcej węgla, kruszyw i produktów ropopochodnych

Węgiel, kruszywa i produkty rafinacji ropy naftowej, to towary, które w ubiegłym roku były najczęściej wożone pociągami - podał Urząd Transportu Kolejowego.
14.05.2022

Kolejne firmy dołączają do nicjatywy 3W: innowacje w obszarze wody, wodoru i węgla

Bank Gospodarstwa Krajowego poinformował w środę o podpisaniu listów intencyjnych z pięcioma polskimi firmami w ramach inicjatywy 3W - wsparcia rozwoju nowoczesnych technologii w obszarze wody, wodoru i węgla.
20.04.2022

Czy do 2040 roku Polsce uda się odejść od węgla i przejść na OZE?

W 2040 r. jedna trzecia wytwarzanej w Polsce energii elektrycznej nadal będzie pochodzić z węgla kamiennego, którego łączne zużycie w energetyce i ciepłownictwie wyniesie wówczas ok. 26,4 mln ton – wynika z najnowszych analiz, przygotowanych pod egidą Głównego Instytutu Górnictwa (GIG).
05.04.2022

Putin wykorzystywał "ochronę klimatu" przeciw Zachodowi

Wojna na Ukrainie pokazała wyraźnie, jak bardzo Europa stała się zależna od rosyjskiej ropy i gazu. Próby samodzielnego wydobycia gazu ziemnego często kończyły się niepowodzeniem z powodu protestów organizacji broniących klimatu, wspieranych pieniędzmi z Moskwy – pisze „Die Welt”.
26.03.2022

Niemcy pozostają przeciwne wstrzymaniu importu paliw kopalnych z Rosji

Niemiecki rząd jest przeciwny bojkotowi importu paliw kopalnych z Rosji mimo licznych głosów podnoszących, że embargo np. na ropę wpłynęłoby na rosyjską gospodarkę "bardziej niż poprzednie sankcje". Ambasador Ukrainy w RFN wykluczenie wprowadzenia embarga, określił jako "nóż wbity w plecy Ukrainy".
10.03.2022

Rumuński minister środowiska: przywracamy elektrownie węglowe w związku z wojną na Ukrainie

Minister środowiska, gospodarki wodnej i leśnictwa Rumunii Tanczos Barna ogłosił w środę, że w związku z koniecznością uniezależnienia się od rosyjskich paliw Bukareszt przywróci funkcjonowanie elektrowni opalanych węglem.
10.03.2022

Port Elbląg zamyka się na węgiel z Rosji. Prezes: Solidaryzujemy się z narodem ukraińskim

W odpowiedzi na inwazję Rosji na Ukrainę, Port Elbląg postanowił wstrzymać transport towarów z Rosji i do Rosji.
07.03.2022

„Nie” dla rosyjskich surowców w Polsce

– Ten węgiel, który od 2014 roku kupowaliśmy podobno od Rosji, był tak naprawdę kopany w Donbasie, czyli w zajętych przez Rosjan republikach ukraińskich – mówi dr hab. inż. Zbigniew Karaczun, profesor SGGW i ekspert Koalicji Klimatycznej, która wspólnie z innymi organizacjami apeluje do polskiego rządu o wstrzymanie importu węgla, gazu i ropy z Rosji tak szybko jak to możliwe i bezpieczne dla krajowej gospodarki.
02.03.2022

Analitycy: 26-proc. wzrost zużycia węgla do produkcji energii elektrycznej w Polsce

Produkcja energii elektrycznej z węgla osiągnęła w Polsce najwyższą wartość od 8 lat; w 2021 r. wzrosła o 26 proc. wobec 2020 r. - wskazał Polski Instytut Ekonomiczny. To wynik zwiększonego zapotrzebowania na rynku krajowym i wyższego eksportu.
30.01.2022

Czeski rzecznik rządu: gabinet w środę zajmie się sprawą kopalni Turów

Rzecznik czeskiego rządu Vaclav Smolka przekazał PAP, że na środowym posiedzeniu gabinet będzie się zajmował czeskim projektem umowy z polskim rządem dotyczącej kopalni węgla brunatnego Turów. W oficjalnym programie posiedzenia rządu nie było informacji o dyskutowaniu umowy.
25.01.2022

Niemieci minister gospodarki nie wie, z jakich źródeł pochodzi importowana energia elektryczna

Niemcy lubią się prezentować jako lider ochrony klimatu. Jednak minister gospodarki Robert Habeck (Zieloni) nie potrafi wskazać, z jakich źródeł pochodzi importowana przez Niemcy energia elektryczna. „Można założyć, że pochodzi ona z tak niemile widzianych w Niemczech źródeł, jak energetyka jądrowa i węglowa” – opisuje „Die Welt”.
20.01.2022

ARP: w grudniu ub. r. w Europie Zachodniej silny popyt na energię z węgla

W grudniu ub. roku sytuacja rynkowa sprzyjała w Europie Zachodniej perspektywom silnego popytu na energię z węgla - wynika z opracowania Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP). Analitycy oceniają, iż również w pierwszych dwóch kwartałach br. węgiel pozostanie najlepszą opcją np. dla energetyki niemieckiej.
14.01.2022

Poznań: 15 mln zł na dopłaty do wymiany starych pieców - ruszył nabór wniosków

15 mln zł na dopłaty do wymiany starych pieców grzewczych przeznaczy w tym roku Poznań w ramach miejskiego programu Kawka Bis. Nabór wniosków o przyznanie wsparcia potrwa od niedzieli do końca lipca.
02.01.2022

Koniec z dopłatami do pieców węglowych w programie "Czyste powietrze"

Od 1 stycznia 2022 r. nie będzie można uzyskać dopłaty do kupna pieca węglowego w ramach programu "Czyste powietrze" - przypomina wiceszef NFOŚiGW Paweł Mirowski. Dodał, że w 2022 r. Fundusz przeznaczy 600 mln zł na dopłaty do zakupu pomp ciepła.
01.01.2022

Przekazanie pracowników PGG do spółki restrukturyzacyjnej - za pośrednictwem JSW

Przekazanie uprawnionych do osłon socjalnych pracowników Polskiej Grupy Górniczej (PGG) do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK) ma nastąpić za pośrednictwem Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) - wynika z informacji, oficjalnie przekazanej w poniedziałek pracownikom PGG.
28.12.2021

Gwałtowne odbicie energetyki węglowej zagraża celom polityki klimatycznej

Niepokojące dane płyną z najnowszego raportu Międzynarodowej Agencji Energetycznej. Ilość energii elektrycznej wytwarzanej na całym świecie z węgla gwałtownie wzrasta w kierunku nowego rocznego rekordu w 2021 roku, podważając wysiłki na rzecz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Sektor węglowy jest na dobrej ścieżce do osiągniecia kolejnego rekordu w 2022 roku.
22.12.2021

Niemiecki urząd statystyczny: węgiel najważniejszym źródłem wytwarzania prądu

Najważniejszym źródłem wytwarzania prądu w Niemczech jest wciąż węgiel. Od lipca do września bieżącego roku około jednej trzeciej energii elektrycznej wprowadzonej do sieci wyprodukowano w elektrowniach węglowych. Spadł udział energii odnawialnych - podał we wtorek Federalny Urząd Statystyczny.
15.12.2021

Hołownia: odejście Polski od węgla powinno nastąpić do 2035 r.

Odejście Polski od węgla powinno nastąpić do 2035 r., po tym terminie węgiel powinien być używany tylko w sytuacji awaryjnej - powiedział w sobotę lider Polska 2050 Szymon Hołownia. Ocenił, że rezygnacja z węgla przed 2035 r. nie jest możliwa.
05.12.2021

AP: Polska jak najszybciej złoży do KE wniosek notyfikacyjny dot. transformacji górnictwa

Polska jak najszybciej złoży do Komisji Europejskiej wniosek notyfikacyjny dotyczący transformacji górnictwa węgla kamiennego, zawierający wszystkie elementy systemu pomocowego. Komisja przystąpi do jego rozpatrzenia w najkrótszym możliwym terminie - poinformował resort aktywów państwowych.
03.12.2021

Podatki węglowe na darmową zieloną energię elektryczną i czysty transport publiczny

Nowe badania wskazują, że świadczenie tych usług za darmo doprowadziłoby do zmniejszenia emisji z domów o 13,4 proc. i emisji z paliw o 23,8 proc.
01.12.2021

Marszałek woj. śląskiego: powinniśmy określić datę odejścia od węgla w domach jednorodzinnych

Samorząd woj. śląskiego powinien określić datę odejścia od węgla jako źródła ogrzewania w domach jednorodzinnych – ocenił w poniedziałek marszałek regionu Jakub Chełstowski. Jego zdaniem powinien to być 2028 r. lub 2029 r. Wojewódzka uchwała antysmogowa sięga 2027 r.
23.11.2021

Cieplejsza gleba magazynuje mniej węgla

Nowe badania wskazują, że pod wpływem globalnego ocieplenia gleby na całym świecie, które magazynują węgiel, będą go uwalniać - informuje "Nature Communications".
21.11.2021

Johnson: porozumienie z Glasgow oznacza wybicie ostatniej godziny dla węgla

Zawarte na ONZ-owskiej konferencji klimatycznej COP26 porozumienie całkowicie odmienia sytuację, bo "oznacza wybicie ostatniej godziny dla energetyki węglowej" - przekonywał w niedzielę brytyjski premier Boris Johnson.
15.11.2021

Sondaż dla Business Insider Polska: więcej zwolenników płacenia kary ws. sądownictwa, niż ws.Turowa

41 proc. ankietowanych uważa, że Polska powinna płacić karę nałożoną przez TSUE ws. sądownictwa, a 38,4 proc. jest przeciwnego zdania; z kolei 31,1 proc. opowiada się za płaceniem kary ws. kopalni w Turowie, 46,8 proc. ma przeciwne zdania w tej sprawie - wynika z sondażu dla Business Insider Polska.
06.11.2021

ARP: we wrześniu sprzedaż węgla ponad pół miliona ton wyższa od wydobycia

We wrześniu tego roku polskie kopalnie sprzedały ponad pół miliona ton węgla więcej niż w tym czasie wyprodukowały, zmniejszając tym samym stan zapasów na zwałach - wynika z danych Agencji Rozwoju Przemysłu. W trzech kwartałach br. zarówno produkcja, jak i sprzedaż węgla były wyższe niż przed rokiem.
02.11.2021

Hiszpania na drodze do wycofania energii jądrowej i węgla do 2035 roku

Hiszpania jest na dobrej drodze do stopniowego wycofania się z energii jądrowej i węglowej już w latach 2025-2035 i zastąpienia ich odnawialnymi źródłami energii. Jednak kraj będzie musiał zainwestować w technologie magazynowania energii, aby wzmocnić bezpieczeństwo i stabilność dostaw.
29.10.2021

Nowela ustawy górniczej wydłużająca m.in. termin przekazywania kopalń do SRK wraca do komisji

Nowela ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego, która m.in wydłuża do końca 2023 r. możliwość przekazywania kopalń do spółki restrukturyzacyjnej (SRK), wraca z poprawkami do senackiej komisji gospodarki narodowej i innowacyjności.
28.10.2021

Premier o decyzji ws. Turowa: trudno zamknąć 4-7 proc. naszego systemu elektroenergetycznego

Trudno żebyśmy zmienili naszą decyzję i zamknęli 4-7 proc. naszego systemu elektroenergetycznego - mówił we wtorek premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do decyzji KE ws. zamknięcia Turowa. Zaznaczył, że jako premier rządu nie może się na to zgodzić.
27.10.2021

Węgiel na wagę złota

Jedni kupują węgiel na zapas, obawiając się dalszego wzrostu cen i mroźnej zimy, inni odchodzą ze składu opału z kwitkiem, bo albo węgla dla nich zabrakło, albo nie byli przygotowani, by za tonę zapłacić kilkaset złotych więcej niż przed rokiem - pisze w poniedziałek "Nasz Dziennik".
25.10.2021

Michał Kurtyka: Turów nie może wstrzymać wydobycia

Pokazywaliśmy, że środek tymczasowy w postaci zamknięcia wydobycia w kopalni Turów jest nieproporcjonalny w stosunku do sytuacji. Uzyskaliśmy lakoniczną odpowiedź, że pani sędzia TSUE po prostu się z nami nie zgadza – powiedział "Gazecie Polskiej" minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
13.10.2021

Elektrociepłownia Rzeszów od 2023 r. nie będzie używać węgla

Rozbudowa Instalacji Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii oraz budowa kotłowni gazowej to dwie inwestycje, które są realizowane w elektrociepłowni w Rzeszowie. Dzięki nim w 2023 r. elektrociepłownia przestanie używać węgla.
13.10.2021

Subsydiowanie przemysłu paliw kopalnych „dolewa oliwy” do kryzysu klimatycznego

Wszyscy są zgodni co do tego, że w transformacji energetycznej kluczowe są technologie zeroemisyjne – OZE oraz energetyka jądrowa. Mimo wszystko w dalszym ciągu dotowana jest energetyka konwencjonalna, która jest wspierana w każdej minucie subsydiami w wysokości 11 mln dolarów.
09.10.2021

Za dwa lata Norwegia zamknie ostatnią arktyczną kopalnię węgla

Norweska państwowa firma węglowa Store Norske Spitsbergen Kullkompani zamknie swoją ostatnią kopalnię położoną na terenie arktycznego archipelagu Svalbard w 2023 roku.
09.10.2021

Prezes PGE: wydzielenie aktywów do NABE idzie zgodnie z planem

Proces wydzielenia aktywów węglowych Grupy PGE do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego idzie zgodnie z planem - poinformował w środę prezes spółki Wojciech Dąbrowski. Jak dodał, PGE zakłada, że aktywa trafią do NABE razem z ich długiem.
30.09.2021

Chiny zobowiązują się do zaprzestania budowy nowych elektrowni węglowych

Prezydent Xi Jinping ogłosił to podczas 76. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ zorganizowanego online, że zobowiązuje się do "zwiększenia wsparcia" dla ekologicznych i niskoemisyjnych projektów energetycznych w krajach rozwijających się.
26.09.2021

COP26 będzie sukcesem tylko wtedy, gdy świat zrezygnuje z węgla

W sześciu krajach znajduje się 80 proc. światowego wydobycia węgla, a nowy raport twierdzi, że listopadowa konferencja będzie porażką, jeśli nie doprowadzi do odrzucenia przez nie węgla. Jeśli COP26 zakończy się sukcesem, do końca 2021rokuCOr. nie będzie żadnego nowego węgla.
26.09.2021

Ponad jedna trzecia czeskiej energii elektrycznej pochodzi z węgla, ze słońca i wody - niespełna 10 proc.

W Czechach najwięcej energii elektrycznej wyprodukowano z węgla – ok. 37 proc., z siłowi jądrowych pochodziło 33,6 proc., z gazu ok. 11 proc., a ze słońca i wody uzyskano niecałe dziesięć proc. Największa elektrownia węglowa Poczerady nie spełnia norm europejskich zanieczyszczając powietrze nie tylko dwutlenkiem węgla, ale też i rtęcią.
24.09.2021

Resort klimatu chce, aby sprzedawcy węgla nie stosowali przedrostków "eko"

Zmniejszenie udziału siarki i popiołu w sprzedawanym węglu, czy zastąpienie nazw "ekogroszek" i "ekomiał" na inne tak, by nie wprowadzały konsumentów w błąd - to niektóre z rozwiązań jakie zaproponował resort klimatu chcąc zaostrzyć normy jakości dla paliw stałych. Na stronach RCL w poniedziałek opublikowano projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska ws. wymagań jakościowych dla paliw stałych. Jak wynika z dokumentu nowe przepisy zaostrzać będą normy jakości paliw stałych, które są sprzedawane konsumentom do ogrze
21.09.2021

Holenderskie elektrownie węglowe produkują coraz więcej energii

Elektrownie węglowe w Niderlandach w pierwszej połowie 2021 roku wyprodukowały o połowę więcej energii elektrycznej niż w tym samym okresie rok wcześniej. Prąd z węgla to już 10 proc. całej energii wyprodukowanej w Niderlandach, informuje Holenderski Urząd Statystyczny (CBS).
17.09.2021

Do końca tego roku Skarb Państwa chce nabyć kopalnie Taurona

Do końca tego roku Skarb Państwa chce nabyć od grupy energetycznej Tauron wszystkie akcje spółki Tauron Wydobycie skupiającej trzy należące do Grupy kopalnie węgla kamiennego. W środę Tauron podpisał w tej sprawie list intencyjny z Ministerstwem Aktywów Państwowych.
16.09.2021

Niemcy: węgiel wyprzedził wiatr jako źródło energii

Węgiel ponownie wyprzedza energię wiatrową jako najważniejsze źródło energii elektrycznej. Jest to wynik m.in. warunków pogodowych – informuje „Der Spiegel”, powołując się na dane przedstawione przez Federalny Urząd Statystyczny.
14.09.2021

Prezes KGHM: będziemy rozwijać sprzedaż maszyn górniczych także za granicą

Zagraniczny rynek zarówno wschodni, jak i zachodni jest perspektywiczny dla rozwoju sprzedaży maszyn górniczych - ocenił prezes KGHM Polska Miedź Marcin Chludziński pytany o sprzedaż maszyn górniczych przez firmę ZANAM, spółkę należącą do miedziowego giganta.
09.09.2021

Soboń: pod koniec września spotkanie plenarne ws. umowy dla energetyki i węgla brunatnego

Prace nad umową społeczną, określającą zasady transformacji energetyki i sektora węgla brunatnego, prowadzone są obecnie w zespołach roboczych; kolejne spotkanie plenarne zaplanowano na koniec września – poinformował wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń.
03.09.2021

MAP: ruszyły rozmowy ws. umowy społecznej dot. transformacji sektora elektroenergetycznego

Rozpoczęły się rozmowy na temat projektu Umowy Społecznej dot. transformacji sektora elektroenergetycznego i branży górnictwa węgla brunatnego, w tym wydzielenia wytwórczych i wydobywczych aktywów węglowych ze spółek Skarbu Państwa - przekazało w środę Ministerstwo Aktywów Państwowych.
02.09.2021

PGE i PGG porozumiały się w sprawie dostaw węgla

Polska Grupa Energetyczna (PGE) oraz Polska Grupa Górnicza (PGG) zawarły w piątek porozumienie do umów na dostawy węgla kamiennego – podała PGE. Uzgodniono w nim zasady współpracy do 2023 r. w ramach obowiązujących umów wieloletnich.
30.08.2021

Haniebne pierwsze miejsce Polski na podium w całkowitej produkcji węgla w UE

Według danych Eurostatu, w 2020 roku Unia Europejska zużyła odpowiednio o 63 proc. i 64 proc. mniej węgla kamiennego i brunatnego niż w 1990 roku. Powodem tego jest przesunięcie w kierunku gazu ziemnego i odnawialnych źródeł energii.
23.08.2021

ARP: na międzynarodowym rynku węgla nienotowany od ponad dekady "rajd cenowy"

Międzynarodowy rynek węgla od kilku miesięcy znajduje się w fazie rajdu cenowego, którego nie doświadczył od ponad dekady. W lipcu ceny na całym obszarze rynku poszybowały do szczytowych progów, a - według analityków - to nie koniec wzrostów - wynika z opracowania Agencji Rozwoju Przemysłu.
10.08.2021

Koalicja Klimatyczna: Polska musi odejść od spalania węgla

Najnowszy raport Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu dla Polski oznacza, że nie wolno zwlekać z przygotowaniem planu odejścia od spalania węgla do 2030 roku – wynika z poniedziałkowego komunikatu Koalicji Klimatycznej.
09.08.2021

Kopalnie bitcoinów czerpią z taniego węgla w Kazachstanie

Badania Uniwersytetu Cambridge pokazują, że Chiny odpowiadały za mniej niż połowę mocy wykorzystywanej do wydobywania bitcoinów w kwietniu, gwałtownie spadając z 75,5 proc. we wrześniu 2019 roku. Kazachstan odnotował prawie sześciokrotny wzrost swojego udziału w globalnym wydobyciu bitcoinów w tym samym okresie, wspinając się do 8,2 proc. z 1,4 proc.
20.07.2021

Rozpoczęły się konsultacje publiczne projektu Polityki Surowcowej Państwa

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przekazało do konsultacji publicznych projekt „Polityki Surowcowej Państwa” – dokument, którego głównym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa surowcowego kraju poprzez zagwarantowanie dostępu do niezbędnych surowców. Resort klimatu i środowiska przystępuje także do prac związanych z przeprowadzeniem Strategicznej Oceny Oddziaływania na Środowisko Polityki Surowcowej Państwa.
12.07.2021

Sasin: rozmowy z Czechami ws. Turowa są trudne, ale jestem optymistą

Rozmowy z Czechami ws. Turowa są trudne, ale jestem optymistą i wierzę, że uda się zawrzeć porozumienie w tej sprawie - powiedział w poniedziałek minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
05.07.2021

Wiceprezes PGE dla "Rzeczpospolitej": nie dopuszczamy możliwości zamknięcia kopalni Turów

Nie dopuszczamy możliwości zamknięcia kopalni Turów, wierzymy, że znajdą się środki na sprawiedliwą transformację kompleksów Bełchatów i Turów – podkreślił w rozmowie z poniedziałkową "Rzeczpospolitą" Paweł Śliwa, wiceprezes Polskiej Grupy Energetycznej.
05.07.2021

Umowa społeczna w sprawie transformacji energetyki i węgla brunatnego do końca września

Do końca września ma zostać podpisana umowa społeczna, dotycząca transformacji energetyki i górnictwa węgla brunatnego. Taki zapis ma znaleźć się w porozumieniu, jakie strony społeczna i rządowa mają wkrótce podpisać – powiedzieli w czwartek PAP przedstawiciele rządu i strony społecznej.
01.07.2021

Kontynuacja rozmów w sprawie kopalni w Turowie

We wtorek 28 czerwca w Pradze toczyły się dalsze rozmowy w sprawie KWB Turów. To trzecie spotkanie polskiej delegacji ze stroną Czeską.
30.06.2021

Kraje G7 zapowiadają rezygnację ze wsparcia energetyki węglowej do końca 2021 roku

Przywódcy krajów G7 podczas weekendowego szczytu zobowiązały się do działań na rzecz szybszego rozwoju technologii i strategii, które przyśpieszą odejście od energetyki konwencjonalnej, w szczególności węglowej. Kwestie klimatyczne były jednym z kluczowych tematów szczytu w Carbis Bay w Kornwalii.
14.06.2021

Zarząd Województwa Łódzkiego przyjął projekt ws. sprawiedliwej transformacji Zagłębia Bełchatowskiego

Zarząd Województwa Łódzkiego przyjął projekt planu sprawiedliwej transformacji Zagłębia Bełchatowskiego, aby ten teren "mógł liczyć na dodatkowe pieniądze unijne w związku z przewidywanym zakończeniem wydobycia węgla brunatnego" – podały w poniedziałek służby prasowe Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi.
08.06.2021

Tysiące pracowników straci pracę po odejściu Czech od węgla. Szansa w OZE i atomie

Odejście Czech od węgla może spowodować utratę 25 tys. miejsc pracy - twierdzą eksperci Association for International Affairs. Szansą na stworzenie nowych miejsc pracy upatruje się w rozwoju odnawialnych źródeł energii.
04.06.2021

Będzie nowelizacja dotycząca koncesji m.in. na wydobycie węgla

Rząd na wtorkowym posiedzeniu ma rozpatrzyć projekt noweli, który usunie z dotychczasowych przepisów zapis pozwalający jednokrotne przedłużeni koncesji np. na wydobycie węgla bez konieczności uprzedniego uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.
31.05.2021

PKN Orlen wybuduje za ok. 13,5 mld zł do 2024 r. kompleks Olefiny III

Za ok. 13,5 mld zł PKN Orlen wybuduje do 2024 roku w swym głównym zakładzie produkcyjnym w Płocku (Mazowieckie) kompleks instalacji Olefin III. Jego uruchomienie planowane jest w 2025 roku Według spółki realizacja inwestycji przyczyni się do wzrostu EBITDA o ok. 1 mld zł rocznie.
24.05.2021

Grupa energetyczna CzEZ chce rezygnować z węgla i inwestować w zieloną energię

Największa czeska grupa energetyczna CzEZ zapowiedziała w czwartek, że zamierza koncentrować się na inwestycjach w odnawialne źródła energii i będzie rezygnować z wykorzystywania węgla. Przewiduje także budowę nowego bloku w elektrowni jądrowej w Dukovanach.
21.05.2021

Odwrót Tesli od Bitcoinów. Winna emisyjna energia z węgla

Popularny właściciel potentata technologicznego Tesli Elon Musk jeszcze nie tak dawno zachwycał się technologią kryptowalut. Okazało się, że władze firmy zaczął niepokoić wzrost zużycia paliw kopalnych w stosowaniu tego rodzaju rozliczenia. Kilka zdań spowodowało, że Bitcoin stracił dramatycznie na wartości.
18.05.2021

Prezydent Duda: gospodarka energetyczna Polski, oparta na węglu, "dzisiaj wymaga głębokiego przekształcenia"

Energetyka wymaga dzisiaj głębokiego przekształcenia. Potrzebujemy stabilnych dostaw nowoczesnej energii, z bezpiecznych źródeł neutralnych dla klimatu. To jest dzisiaj jedyna droga, którą możemy podążać - powiedział w niedzielę prezydent Andrzej Duda.
02.05.2021

Państwo kupi od spółek aktywa węglowe, które będą stopniowo wycofywane

Skarb Państwa kupi od państwowych spółek energetycznych aktywa węglowe, które znajdą się w Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE). To 70 bloków na węgiel, które będą stopniowo wycofywane - wynika z informacji Ministerstwa Aktywów Państwowych.
16.04.2021

Na śląsku spodziewane ograniczenia dot. FST dla nowych inwestycji węglowych

Spodziewamy się, że ew. ograniczenia w możliwości wykorzystania wsparcia Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (FST) będą dotyczyły terenów, na których powstawałyby całkiem nowe inwestycje węglowe - powiedział w poniedziałek marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski.
12.04.2021

W lutym spadek krajowych cen węgla dla energetyki, wzrost dla ciepłownictwa podaje ARP

Ceny polskiego węgla kamiennego dla energetyki w lutym br. spadły o 0,8 proc. wobec stycznia, a ceny dla ciepłownictwa były wyższe o 3 proc. - podała Agencja Rozwoju Przemysłu. Krajowy węgiel – zarówno dla energetyki, jak i dla ciepłownictwa - był w lutym nieco tańszy niż przed rokiem.
01.04.2021

W lutym krajowe wydobycie i sprzedaż węgla na poziomie 4,6-4,7 mln ton

W lutym tego roku polskie kopalnie wydobyły ok. 4,6 mln ton węgla, zaś wielkość sprzedaży tego surowca osiągnęła 4,7 mln ton - wynika z najnowszych danych Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP). Lutowe wydobycie było mniejsze niż rok wcześniej, wzrosła natomiast sprzedaż węgla.
01.04.2021

MKiŚ: mamy szereg argumentów odrzucających czeskie zarzuty ws. Turowa

Mamy szereg argumentów odrzucających czeskie zarzuty wobec działalności kopalni węgla brunatnego Turów - podkreślił wiceszef MKiŚ Piotr Dziadzio. Dodał, że Czesi oczekują od Polski zainwestowania nawet 60 mln euro po ich stronie.
30.03.2021

Polska Grupa Górnicza otrzyma 1 mld zł pożyczki płynnościowej

Polska Grupa Górnicza (PGG) otrzyma 1 mld zł pożyczki płynnościowej z Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR). We wtorek na jej udzielenie zgodził się rząd - poinformował wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń. Z informacji spółki wynika, że PGG ma otrzymać środki do 10 kwietnia.
30.03.2021

Chiny odpowiadały w 2020 roku za ponad połowę światowej energii z węgla

Chiny odpowiadały w 2020 roku za 53 proc. energii wytworzonej na świecie z węgla; ich udział wzrósł, mimo obietnic dotyczących ochrony klimatu i rozwoju energii odnawialnych – napisano w opublikowanym w poniedziałek raporcie brytyjskiego think tanku Ember.
29.03.2021

Tauron chce ograniczyć swoją produkcję energii z węgla

Tauron pracuje nad strategią dostosowania spółki do konieczności ograniczania produkcji energii elektrycznej z węgla kamiennego. Przedstawiciele firmy zastrzegają, że tempo i zakres działań w tym zakresie zależy m.in. od unijnych regulacji, opłacalności produkcji i mechanizmów pomocowych.
24.03.2021

Komisja PE uznaje za priorytetowe badania nad wykorzystaniem węgla koksowego m.in. w przemyśle baterii

Badania nad wykorzystaniem węgla koksowego w przemyśle baterii czy chemicznym w ramach unijnego Funduszu Badawczego Węgla i Stali mają być traktowane priorytetowo - uznała Komisja Przemysłu, Badań Naukowych i Energii Parlamentu Europejskiego. O jej decyzji poinformował europoseł Jerzy Buzek.
23.03.2021

Kolejne rozmowy ws. umowy społecznej dla górnictwa - w końcu przyszłego tygodnia

Prawdopodobnie w końcu przyszłego tygodnia wznowione zostaną negocjacje umowy społecznej dla górnictwa - wynika z informacji strony związkowej. Wcześniej związkowcy sygnalizowali, że możliwy będzie powrót do rozmów już w najbliższy poniedziałek.
19.03.2021

Priorytety Jastrzeębskiej Spółki Węglowej - strategia środowiskowa i poproawa sytuacji finansowej

Poprawa sytuacji finansowej, inwestycje służące pozyskaniu kolejnych źródeł węgla koksowego oraz zwiększenie udziału tego rodzaju węgla w produkcji, a także opracowanie i wdrożenie strategii środowiskowej - to niektóre priorytety działania zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW).
19.03.2021

Aktywiści Greenpeace weszli na teren kopalni węgla brunatnego Turów

Działacze Greenpeace weszli w środę na teren kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Turów w Bogatyni (Dolnośląskie). Na jednej z wielkogabarytowych koparek rozwiesili transparent; domagają się m.in. odejścia od węgla do 2030 r.
17.03.2021

W czwartek kolejna runda rozmów o umowie społecznej dla górnictwa

Przedstawiciele rządu i górniczych związków w czwartek, i prawdopodobnie także w piątek, będą kontynuować rozmowy na temat umowy społecznej, która m.in. określi szczegóły rozpisanego do 2049 r. wygaszania kopalń węgla kamiennego oraz transformacji Śląska.
17.03.2021

Forum Energii: produkcja prądu z węgla spada, ale polskie ceny hurtowe dalej wysokie

Produkcja energii elektrycznej z węgla spada, zmiany w sektorze energii zaczynają przyspieszać, ale Polska pozostaje najdroższym rynkiem energii w regionie - wskazał think-tank Forum Energii w kolejnej edycji raportu „Transformacja energetyczna w Polsce”.
17.03.2021

Swiss Re: chcemy całkowicie wyeliminować węgiel energetyczny z reasekuracji obligatoryjnych

Do 2030 roku chcemy całkowicie wyeliminować węgiel energetyczny z reasekuracji obligatoryjnych w krajach OECD - poinformowało we wtorek jedno z największych na świecie towarzystw reasekuracyjnych Swiss Re.
16.03.2021

Kopalnie Taurona zwiększyły wydobycie, zmniejszyły stratę i zatrudnienie

Kopalnie należące do grupy energetycznej Tauron zwiększyły w ub. roku wydobycie węgla rok do roku o ponad 20 proc., zmniejszając zatrudnienie o ponad 350 osób i redukując stratę o przeszło dwie trzecie – wynika z szacunkowych danych Grupy.
16.03.2021

KE chce przeznaczyć 60 mln euro na Fundusz Badawczy Węgla i Stali

Komisja Europejska chce przeznaczyć 60 mln euro na Fundusz Badawczy Węgla i Stali, z którego można będzie finansować m.in. badania dotyczące tzw. czystych technologii węglowych, zagospodarowania pogórniczych odpadów czy rekultywacji hałd - poinformowała europosłanka PiS Izabela Kloc.
16.03.2021

Popioły powstające w wyniku spalania węgla mogą absorbować CO2

Popioły, powstające w procesach spalania węgla w energetyce, mogą być przetwarzane w zeolity – tzw. sita molekularne - o wysokiej skuteczności wychwytywania CO2 – wskazują naukowcy, którzy przez ponad trzy lata sprawdzali taką możliwość w ramach międzynarodowego projektu badawczego.
16.03.2021

Udział węgla w polskiej energetyce spadł do rekordowo niskich poziomów

Choć Unia Europejska przeznaczyła 2 mld euro na pomoc Polsce w dekarbonizacji, to jesteśmy jedynym krajem w Europie, który obecnie zużywa do ogrzewania więcej węgla niż jeszcze w 1990 roku. W wyniku pandemii koronawirusa globalne zapotrzebowanie na energię w całym 2020 roku spadło o kilka procent, jednak wraz z upływem czasu będzie ono znacznie większe. Przyszłością są niskoemisyjne źródła energii – fotowoltaika, farmy wiatrowe i energetyka jądrowa.
04.03.2021

Czechy: Ostatni wózek z węglem kamiennym wyjechał z kopalni na Zaolziu

W sobotę z kopalni CzSA (dawniej Armii Czechosłowackiej) na Zaolziu wyjechał na powierzchnię ostatni wózek wypełniony węglem kamiennym. W Czechach pozostaje już tylko jedna w pełni funkcjonująca kopalnia węgla kamiennego CzSM (dawniej Młodzieży Czechosłowackiej), która ma zakończyć działanie w 2022 r.
27.02.2021

Trwają ostatnie prace nad projektem Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego.

Instytucja nazywana roboczo Narodową Agencją Bezpieczeństwa Energetycznego ma przejąć od energetycznych spółek Skarbu Państwa ich aktywa węglowe. W zamyśle autorów tego projektu ma on służyć bezpieczeństwu energetycznemu kraju i stopniowemu wygaszaniu wydobycia węgla.
26.02.2021

Prezes Forum Energii: wyzwaniem polityki energetycznej będzie wypełnienie luki po węglu

W perspektywie 2030 roku największym wyzwaniem dla energetyki będzie wypełnienie luki po węglu – ocenia prezes Forum Energii Joanna Maćkowiak-Pandera. Jej zdaniem, przyjęta w lutym przez rząd Polityka Energetyczna Polski do 2040 r. nie odpowiada na wszystkie pytania w tym zakresie.
18.02.2021

Odejście od węgla - tylko z atomem i gazem

Zarówno gaz jak i atom mają istotną rolę do odegrania w polskiej transformacji energetycznej; bez wykorzystania tych źródeł dojście do neutralności klimatycznej będzie utrudnione - podkreślił w środę wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourge-Czetwertyński.
17.02.2021

W najbliższy wtorek kolejne rozmowy o transformacji górnictwa

Kolejne rozmowy przedstawicieli rządu ze związkowcami na temat transformacji górnictwa odbędą się w najbliższy wtorek. Wśród tematów będą m.in. polityka energetyczna państwa oraz postępy prac doradcy, który analizuje zaproponowany harmonogram zamykania kopalń.
04.02.2021

Alternatywa dla górnictwa: jakie branże rozwiną się na Śląsku w najbliższej dekadzie?

Rozwijanie branż alternatywnych względem wydobycia węgla kamiennego oraz kreowanie miejsc pracy w województwie śląskim wymaga strategicznego planowania inwestycji. Stawka gry jest wysoka – chodzi zarówno o sprostanie wymaganiom europejskiej polityki klimatycznej, wytycznym dla nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej i przyczynienie się do neutralności klimatycznej Polski. Przede wszystkim jednak ważne jest zapewnienie na dekady stabilnego i zrównoważonego rozwoju dla Śląska oraz bezpieczeństwa ekonomicznego dla jego mieszk
29.01.2021

OZE i atom mogą zastąpić węgiel szybciej, niż przewiduje rząd

Wprowadzenie energetyki jądrowej i połączenie jej z OZE to jedyny realny sposób osiągnięcia przez Polskę neutralności klimatycznej – wskazuje Instytut Sobieskiego. Eksperci podkreślają, że odejście od węgla może nastąpić szybciej, niż przewidują to plany rządowe. Kwestią do rozstrzygnięcia pozostaje to, w jaki sposób zbilansować energię z atomu i odnawialnych źródeł, żeby było to optymalne ekonomicznie. Wyzwaniem będzie również dostosowanie do nowych mocy sieci przesyłowych, a także zagospodarowanie odpadów z elektrowni jądrowej.
28.01.2021

Polska w UE z nr 1 w spalaniu węgla w piecach domowych

Jeśli chodzi o spalanie węgla w piecach domowych, to Polska zajmuje niechlubne pierwsze miejsce w UE - mówi zajmujący się inżynierią ochrony powietrza dr hab. Grzegorz Wielgosiński. Jego zdaniem najlepszym sposobem walki ze smogiem jest podłączanie gospodarstw domowych do elektrociepłowni.
22.01.2021

Koniec węgla w 2030 r. w gospodarstwach domowych

Gdy Polska po raz kolejny bije rekordy zanieczyszczonego powietrza zimą, zastanawiamy się ile lat może to jeszcze potrwać - 5, 10, 30? Dane Polskiego Alarmu Smogowego z końca grudnia 2020 r. pokazują, że przy obecnym tempie wymiany kopciuchów za kilkadziesiąt lat sytuacja się poprawi. Potrzebujemy daty odejścia od węgla w gospodarstwach domowych – najpóźniej w 2030 r. W najbardziej zanieczyszczonych miastach, tam gdzie są inne alternatywy np. sieci gazowe i sieci ciepłownicze - powinno to się wydarzyć znacznie wcześniej.
20.01.2021

Czysty węgiel nie istnieje?

Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi wezwała dziś producentów i dystrybutorów węgla typu „ekogroszek” do zaprzestania stosowania tej nazwy. Zdaniem Fundacji, określanie jakiegokolwiek węgla jako produktu ekologicznego to greenwashing, czyli świadome wprowadzanie konsumentów w błąd.
14.01.2021

Simson: fundusze UE istotnym instrumentem transformacji klimatycznej

Fundusze europejskie, z których skorzysta także Polska, to najbardziej istotny instrument przeprowadzenia transformacji klimatycznej – oceniła unijna komisarz ds. energii Kadri Simson podczas internetowej debaty „Śląski Ład”. Zapewniła, że Polska może liczyć na wsparcie KE w procesie transformacji.
16.12.2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.