2 września otwarcie Carbonarium - wystawy poświęconej węglowi

Strona główna Klimat, Edukacja 2 września otwarcie Carbonarium - wystawy poświęconej węglowi

Partnerzy portalu

2 września otwarcie Carbonarium - wystawy poświęconej węglowi - ZielonaGospodarka.pl

2 września w byłych łaźniach górniczych kopalni Moszczenica w Jastrzębiu-Zdroju, adaptowanych na potrzeby Instytutu Dziedzictwa i Dialogu Łaźnia Moszczenica, otwarte zostanie Carbonarium - wystawa stała poświęcona węglowi. Jej centralnym elementem będzie "lewitująca" bryła węgla.

Jak informują twórcy ekspozycji, Carbonarium to czteropiętrowa, multimedialna i interaktywna wystawa, która pozwoli zwiedzającym na nowo odkryć tajemnice węgla – od jego powstania w jądrach gwiazd po współczesne zastosowania.

"To fascynująca podróż przez historię miasta, kopalń i górników, która wciąga każdego odwiedzającego w głąb tajemniczego świata pod ziemią. Ta ekspozycja nie tylko ukazuje postęp technologiczny i porusza aspekt ekologiczny, ale również oddaje hołd ludziom, którzy poświęcili swoje życie pracując pod ziemią. Dla nas, jastrzębianek i jastrzębian, ma to ogromne znaczne, bo niemal każdy ma w rodzinie kogoś związanego z górnictwem" - mówi prezydent Jastrzębia-Zdroju Anna Hetman.

W zmodernizowanym budynku dawnej łaźni zainstalowano blisko 30 monitorów, 5 projektorów, gry, makiety, audioprzewodniki; częścią ekspozycji jest także m.in. międzywojenny słup ogłoszeniowy. Motywem przewodnim jest węgiel - od pierwiastka, poprzez wykorzystanie w przemyśle, po rolę, jaką odegrał w historii miasta. Nie zabrakło też przedstawienia zastosowania carbonu w świecie nauki. Ostatnim etapem są wątki transformacji i ekologiczne sposoby użytkowania węgla. Wystawa opisana jest po polsku, czesku i angielsku.

Carbonarium, kosztem ponad 6 mln zł, przygotowała wyłoniona w przetargu firma Trias AVI, która zaprojektowała i wykonała dotąd ponad 1,5 tys. instalacji - wśród nich wiele interaktywnych wystaw czy multimedialnych ekspozycji - w muzeach i centrach nauki. To m.in. Rynek Podziemny w Krakowie, Podziemny Olkusz, Centrum Dialogu Przełomy – Oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie, Muzeum Twierdzy Toruń czy część wystawy w Planetarium Śląskiem w Chorzowie.

Carbonarium w dawnych łaźniach zamkniętej 23 lata temu kopalni Moszczenica powstało jako element projektu Interreg V-A 2014-2020 Republika Czeska – Polska „Postindustrialne dziedzictwo pogranicza” realizowanego wraz z Stowarzyszeniem Rozwoju i Współpracy Regionalnej Olza i partnerami czeskimi: Dolni Oblast Vitkovice oraz Moravian-Silesian Tourism. Oprócz wystawy stałej, w Łaźni Moszczenica powstaje też Centrum Porozumienia Jastrzębskiego, Punkt Informacji Turystycznej i strefa biznesu.(PAP)

mab/ dki/

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.