Zarządzanie gospodarką odpadami – konieczne, ale dzięki odpowiednim narzędziom szybkie i łatwe

Strona główna Odpady, Recykling Zarządzanie gospodarką odpadami – konieczne, ale dzięki odpowiednim narzędziom szybkie i łatwe

Partnerzy portalu

Zarządzanie gospodarką odpadami – konieczne, ale dzięki odpowiednim narzędziom szybkie i łatwe - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Interzero

W zarządzaniu gospodarką odpadami często tkwi wyzwanie, które spędza sen z powiek przedsiębiorcom. Zajmuje mnóstwo czasu i bywa skomplikowane. Niemniej jednak stanowi konieczność, wynikającą zarówno z wymogów prawnych, jak i dążenia do zrównoważonego rozwoju. Okazuje się, że istnieją narzędzia, które mogą znacząco ułatwić to zadanie. Jednym z najbardziej kompleksowych rozwiązań jest Platforma Odpadowa Interzero.

Potrzeba czy wymóg?


Zarządzanie gospodarką odpadami jest niezmiernie istotne dla przedsiębiorstw generujących znaczne ilości odpadów. Nakazy prawne, które są w tym przypadku kluczowe, to ustawa o odpadach z dnia 14 XII 2012r., ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach z dnia 13 IX 1996r., ustawa z dnia 23 I 2020r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw, rozporządzenie w sprawie Katalogu odpadów, a także rozporządzenie Ministra Klimatu z dnia 23 XII 2019 r. w sprawie rodzajów i ilości odpadów zwolnionych z prowadzenia ewidencji odpadów.

Naruszenie przepisów dotyczących właściwego usuwania odpadów może skutkować surowymi sankcjami. Przewidziano je dla tych, którzy zaniedbują obowiązki związane z wywozem śmieci, włączając w to gromadzenie odpadów na nielegalnych wysypiskach, czy nieprawidłowe gospodarowanie odpadami, tj. niezgodne z uzyskanym zezwoleniem. Przewidziana kara administracyjna mieści się w przedziale od 1000 złotych do maksymalnie 1 000 000 złotych.

Z drugiej strony przedsiębiorstwa coraz częściej odczuwają własną potrzebę zagospodarowania odpadów, z uwagi na rosnącą świadomość ekologiczną społeczeństwa, w tym klientów i interesariuszy biznesowych. Firmy zdają sobie sprawę z autentycznej potrzeby zmian, dlatego podejmują środki mające na celu ograniczenie wpływu na środowisko naturalne. Efektywne zarządzanie odpadami staje się zatem nie tylko obowiązkiem prawnym, lecz także strategicznym wyborem, pozwalającym na osiągnięcie zrównoważonego rozwoju i budowanie pozytywnego wizerunku firmy.

W czym problem?


Okazuje się, że zarządzanie gospodarką odpadami przysparza polskim przedsiębiorcom wiele problemów. Nie ma w tej dziedzinie rozwiązań uniwersalnych, a przecież możliwości oraz potrzeby każdej firmy są różne i zależą od szeregu czynników, w tym od jej wielkości i branży. Niemniej jednak, zarządzanie gospodarką odpadami wiąże się z szeregiem powszechnych trudności, które dotykają wiele przedsiębiorstw, niezależnie od ich profilu działalności.

Jednym z głównych problemów jest czasochłonna praca związana z wystawianiem kart przekazania odpadów. Proces ten wymaga uwzględnienia wielu szczegółów i jest obciążony formalnościami, co zwykle okazuje się bardzo czasochłonne. Dodatkowym obciążeniem jest konieczność regularnego i żmudnego prowadzenia ewidencji poprzez system BDO. Wymaga to systematycznego aktualizowania danych oraz odpowiedniego archiwizowania dokumentacji, co może stanowić znaczące wyzwanie dla przedsiębiorstw.

Monitorowanie kosztów i przychodów związanych z gospodarką odpadami to kolejny istotny problem. Śledzenie tych danych, szczególnie w przypadku firm działających na wielu płaszczyznach, często okazuje się skomplikowane i czasochłonne. Zarządzanie różnymi lokalizacjami i utrzymywanie kontaktu z wieloma odbiorcami odpadów mnoży niedogodności, a to sprawia, że poszukiwanie skutecznych rozwiązań i sprawnych narzędzi do zarządzania gospodarką odpadami staje się priorytetem.

Usprawnienie kryje się w Internecie


Aby rozwiązać te problemy firmy stosują różne zabiegi. Mogą zatrudnić specjalistę w dziedzinie zarządzania odpadami, powołać cały dział dedykowany temu zagadnieniu lub też skorzystać z nowoczesnych narzędzi online. Za wyborem tego ostatniego rozwiązania przemawiają nie tylko względy finansowe, ale także jakościowe. Przykładem jest Platforma Odpadowa Interzero. To innowacyjne narzędzie online, które stanowi kompleksowe rozwiązanie, wykorzystywane zarówno przez duże korporacje, jak i małe przedsiębiorstwa, niezależnie od branży w jakiej działają.

- Platforma Odpadowa Interzero to innowacyjne narzędzie online stworzone z myślą o efektywnym zarządzaniu odpadami i przechowywaniu dokumentacji środowiskowej w firmach. Każdy system opracowany przez Interzero jest unikatowy i dostosowany do specyficznych potrzeb każdego przedsiębiorstwa. Dla dużych korporacji i sieciowych podmiotów korzystanie z Platformy Odpadowej Interzero oznacza uproszczenie, przyspieszenie i standaryzację procesów związanych z gospodarką odpadami. Natomiast dla mniejszych firm stanowi szansę na redukcję uciążliwych obowiązków związanych z zarządzaniem odpadami, raportowaniem BDO oraz obsługą deklaracji gminnych – tłumaczy Aleksandra Mikiel, Dyrektor Operacyjny, Interzero.

To narzędzie, które pozwala na szybkie i wygodne działanie. Korzystanie z niego przynosi szereg korzyści, w tym zmniejszenie kosztów gospodarki odpadami, zwiększenie zysków ze sprzedaży surowców, zautomatyzowanie odbiorów odpadów i logistyki odzysku, usprawnienie i ujednolicenie procesów związanych z gospodarką odpadową w całej firmie, zmniejszenie ryzyka błędów podczas wprowadzania danych do systemu BDO, a także możliwość przechowywania i zarządzania całą dokumentacją środowiskową w jednym miejscu.

Wygoda użytkowania i oszczędność czasu


Warto podkreślić, że Platforma Odpadowa Interzero została zintegrowana z BDO, dzięki czemu użytkownicy korzystają z funkcji prostego logowania bez potrzeby uwierzytelnienia profilem zaufanym. W czasie korzystania system pozostaje stabilny i zapisuje dane w czasie rzeczywistym, a także aktualizuje je w BDO. Na tym jednak korzyści związane z wygodą użytkowania się nie kończą, ponieważ system gwarantuje automatyczne tworzenie i zatwierdzanie KPO w momencie zgłoszenia wywozu odpadów, możliwość korygowanie KPO 1 kliknięciem, a także automatyzację prowadzenia ewidencji odpadów (KEO).

Zdalne zamawianie odbiorów odpadów zostało uproszczone do tego stopnia, że podmiot odbierający otrzymuje powiadomienie z kompletną informacją dotyczącą rodzaju frakcji odpadów, typu pojemnika i lokalizacji. Dodatkowy kontakt telefoniczny czy mailowy jest już niepotrzebny. Najważniejsze jednak pozostaje to, że platforma pozwala przechowywać i zarządzać całą dokumentacją środowiskową w jednym miejscu.

Korzyści z używania  Platformy Odpadowej Interzero czerpią Klienci już z ponad 1000 lokalizacji w całej Polsce. Łącznie za jej pośrednictwem zostało wystawionych niemalże 81 tyś sztuk KPO. Dzięki platformie założono również ponad 2300 sztuk KEO, a w nich ponad 190 tyś pojedynczych zapisów. Platforma może być testowana nawet do 3 miesięcy bez dodatkowych opłat. Dzięki temu firmy mają możliwość wypróbowania wszystkich jej funkcjonalności i przekonania się, że to narzędzie odpowiednie dla nich.

Partnerzy portalu

Ekokonsult

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.