Zwycięzcy SOFII wyłonieni! Zielona rewolucja może stać się faktem

Strona główna Zwycięzcy SOFII wyłonieni! Zielona rewolucja może stać się faktem
Zwycięzcy SOFII wyłonieni! Zielona rewolucja może stać się faktem - ZielonaGospodarka.pl
Fot. ONDE SA

Sztuczna inteligencja, tracker solarny czy recykling chemiczny – po raz kolejni młodzi innowatorzy nie zawiedli. Do Programu grantowego SOFIA zostało zgłoszonych kilkadziesiąt projektów, które mają szanse realnie wpłynąć na poprawę życia nas wszystkich. Do czego w OZE można wykorzystać np. bezzałogowe statki powietrzne? Zapraszamy do lektury.

Firma ONDE SA już po raz drugi uruchomiła program grantowy dla innowatorów z obszaru OZE w ramach inicjatywy ONDE Flow. Do programu SOFIA (Science Onde Flow Innovation Academy) zgłosili się naukowcy, studenci i pasjonaci – wszyscy, którym nie jest obojętny los naszej planety. W tym roku do programu wysłano ponad 4 razy więcej zgłoszeń niż w poprzedniej edycji!

Każdy uczestnik miał szansę aplikować w jednej z 5 kategorii i zdobyć grant na rozwój pomysłu:

1. Nowe rozwiązanie w obszarze utrzymania i eksploatacji OZE

2. Nowoczesne systemy sterowania i nadzoru dla OZE

3. Układ wyprowadzenia mocy w instalacjach hybrydowych

4. Dzika karta OZE

5. Cykl życia OZE

Wśród patronów i partnerów inicjatywy znalazły się tak znaczące firmy, jak ZPUE, Energy 5, a także jednostki uniwersytecko-naukowe i stowarzyszenia.

Imponująca liczba zgłoszonych projektów wskazuje na rosnące zainteresowanie tematyką energii odnawialnej, ale – co cieszy jeszcze mocniej – na coraz większą świadomość społeczną. Obecna sytuacja klimatyczna wymusza bowiem na nas poszukiwanie nowych i optymalizację istniejących rozwiązań energetycznych. Taką szansą jest właśnie rozwój OZE Komisja programowa miała twardy orzech do zgryzienia. Ostatecznie jednak wyłoniono 4 projekty, które mogą znacząco przyczynić się do rozwoju OZE w Polsce. Dwa z nich objęte są wsparciem finansowym ONDE SA, a dwa pozostałe granty ufundowali Patroni inicjatywy — firmy ZPUE i Energy5. 

Projekty objęte wsparciem ONDE SA:

1. Michał Stopel  (kategoria Nowe rozwiązania w obszarze utrzymania i eksploatacji OZE) — Zastosowanie algorytmu sztucznej inteligencji do analizy stanu turbin wiatrowych z użyciem bezzałogowych statków powietrznych

2. Gabriela Poznańska (kategoria Cykl życia OZE) — Wykorzystanie potencjału energetycznego odpadowych tworzyw sztucznych w recyklingu chemicznym

Projekty objęte wsparciem Patronów:

1. Tomasz Cierlicki (kategoria Cykl życia OZE) — Ocena śladu węglowego za pomocą znormalizowanej metody IPCC jako narzędzie skutecznej kontroli cyklu istnienia elektrowni fotowoltaicznej. (Patron: ZPUE)

2. Kamil Skonieczny (kategoria Dzika karta OZE) — Analiza możliwości stworzenia konstrukcji w formie trackera solarnego dla pływającej instalacji fotowoltaicznej. (Patron: Energy5)

— Podobnie jak w ubiegłym roku, jesteśmy niezmiennie zadziwiani niezwykłą pasją i pomysłowością młodych ludzi. Właśnie dzięki takim osobom, mamy szansę doprowadzić do realnej transformacji energetycznej w Polsce i sprawić, że bardziej ekologiczne, przyjazne środowisku rozwiązania będą stosowane na szeroką skalę. Jest to jedna z kluczowych idei naszej firmy. Cieszę się zatem bardzo, że program grantowy SOFIA pomaga ją urzeczywistniać, wspierając jednocześnie rozwój nauki. Jest to dla nas wszystkich szansa na lepsze jutro — zauważa Paweł Średniawa, Prezes ONDE SA.

Finaliści programu grantowego otrzymają wsparcie finansowe, które pozwoli im np. na zainwestowanie w prototyp przedstawionego projektu. To jednak nie wszystkie korzyści. Ogromną szansą dla uczestników jest możliwość przedstawienia swojego pomysłu nie tylko wąskiemu gronu ekspertów, ale także opinii publicznej.

— Dla osób zgłaszających projekty, tego rodzaju inicjatywy stanowią znakomitą okazję do rozwoju ścieżki zawodowej. Wiąże się to nie tylko z pozyskaniem środków finansowych, ale także kontaktów biznesowych i naukowych. Dla firm z kolei — to możliwość zainwestowania w przyszłościowy projekt, jak i podjęcia współpracy z wybitnymi, młodymi innowatorami — podkreśla Paweł Średniawa.

Więcej informacji na temat projektu przeczytać można na stronie www.ondeflow.pl

ONDE SA jest czołowym generalnym wykonawcą farm wiatrowych i fotowoltaicznych w Polsce z niemal 80-proc udziałem tego typu realizacji w przychodach. Spółka zrealizowała ponad 400 inwestycji OZE o łącznej mocy przekraczającej 4 GW. ONDE jest pierwszą w Polsce firmą z branży OZE, która uzyskała certyfikat EMAS – najwyższe unijne wyróżnienie w zakresie ekologii i najbardziej wiarygodny ze standardów zarządzania środowiskowego w Unii Europejskiej. ONDE jest częścią Grupy Kapitałowej ERBUD - jednej z największych polskich grup budowlanych z ponad 30-letnim doświadczeniem na rynku polskim oraz w krajach Europy Zachodniej.

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.