Wynik wyszukiwania - " ONZ" - Wiadomości

Metanowy zawrót głowy. Sektor energetyczny nie odpuszcza emisjom

Najnowszy raport Międzynarodowej Agencji Energetycznej poświęcony zagadnieniu emisji metanu w sektorze energetycznym wskazuje, że globalne emisje metanu pozostają zbyt wysokie, aby osiągnąć zakładane cele klimatyczne.
05.05.2024

Zielona transformacja przemysłu jachtowego. PG partnerem międzynarodowego projektu

Projekt TECoNaut to europejska inicjatywa związana z branżą budowy jachtów. Jej celem jest wsparcie zielonej transformacji tej gałęzi przemysłu. Partnerem projektu została Politechnika Gdańska.
30.04.2024

Wprowadzenie Ustawy Kaucyjnej: krok ku zrównoważonemu środowisku

Trwają prace wokół ustawy kaucyjnej, która ma wejść w życie 1 stycznia 2025 roku. Po wyborach parlamentarnych 15 października 2023 i zmianie władzy, nowe kierownictwo Ministerstwa Klimatu i Środowiska podjęło się gruntownej analizy regulacji oraz jej ponownej konsultacji z przedsiębiorcami, samorządowcami oraz organizacjami ekologicznymi, w celu doszlifowania poszczególnych zapisów. MKiŚ przedstawiło szereg propozycji zmian, które wkrótce trafią do Sejmu.
25.04.2024

Eksperci: tundra i tajga najbardziej ucierpią w wyniku zmian klimatycznych

Lasy tajgi i tundra mogą najbardziej ucierpieć w następnych 500 latach z powodu zmian klimatu - pokazują najnowsze międzynarodowe badania. Naukowcy udowadniają, że właśnie w te rejony będzie migrować wiele gatunków w najbliższych dekadach i stuleciach.
08.04.2024

Szczyt w Teksasie nie pozostawia złudzeń. Paliwa kopalne zostają z nami

Za nami CERAWeek 2024, doroczny szczyt branży paliwowej, którego celem jest wyznaczenie dalszych strategii rozwoju. Mimo licznych wezwań do transformacji energetycznej oraz drastycznej dekarbonizacji sektora energetycznego, sektor paliwowy z ufnością patrzy w przyszłość, nie obawiając się odejścia od paliw kopalnych.
31.03.2024

Cel transformacji energetycznej niemożliwy do osiągnięcia. Co dalej?

Osiągnięcie trzykrotnego zwiększenia udziału mocy odnawialnych źródeł energii do 2030 roku jest zagrożone. Jak zauważa Międzynarodową Agencję Energii Odnawialnej, realizacja ambitnego celu wymaga poczynienia olbrzymich nakładów finansowych.
30.03.2024

Czas na atom. Pierwszy szczyt energii jądrowej Nuclear Energy Summit 2024

Za nami pierwszy w historii szczyt na najwyższym szczeblu poświęcony wyłącznie energii jądrowej, czyli Nuclear Energy Summit 2024. Przedstawiciele kilkudziesięciu krajów uczestniczący w szczycie podkreślili znaczenie wykorzystania energii jądrowej do osiągnięcia bezpieczeństwa energetycznego.
29.03.2024

Światowy Dzień Wody. Konferencja „Woda dla pokoju. Dostępność i zanieczyszczenia”

22 marca obchodzony był Światowy Dzień Wody. Jego koncepcja zrodziła się w 1992 roku, podczas konferencji Szczyt Ziemi w Rio de Janeiro, jako święto międzynarodowe państw ONZ-u. Z tej okazji w wielu miastach krajów członkowskich organizowano konferencje naukowe poświęcone temu zasobowi naszej planety. W Gdańsku odbyła się konferencja "Woda dla pokoju. Dostępność i zanieczyszczenia".
26.03.2024

Energia na Wschodzie. Perspektywy energetyczne Europy Wschodniej i Azji Centralnej według Banku Światowego

Zdaniem Banku Światowego, region Europy Wschodniej i Azji Centralnej posiada niewykorzystany potencjał do dekarbonizacji krajowych systemów energetycznych. Celem dla regionu jest odejście od paliw kopalnych do 2060 roku, co wydaje się niemożliwe.
26.03.2024

Światowy Dzień Wody i edukacyjne spotkania z mieszkańcami Katowic

Światowy Dzień Wody, obchodzony corocznie 22 marca, to czas refleksji nad wartością najważniejszego zasobu naturalnego – wodą. W tym dniu szczególnie istotne staje się podkreślenie roli dbałości o wodę i promocji świadomego korzystania z niej. W ramach tego wydarzenia w Katowicach odbyły się spotkania pod hasłem: „Od najmłodszych do najstarszych mieszkańców miasta, rozmowy o wodzie i nie tylko”. Podczas tych spotkań, pracownicy Katowickich Wodociągów mówili o wodzie i jej ważnej roli dla społeczeństwa.
22.03.2024

Eksperci: normy jakości powietrza WHO są spełniane tylko w siedmiu krajach świata

Normy jakości powietrza Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dotyczące pyłów PM2,5 spełniane są tylko w siedmiu państwach - twierdzi w opublikowanym we wtorek dorocznym raporcie szwajcarska organizacja IQAir. Te kraje to Australia, Estonia, Finlandia, Grenada, Islandia, Mauritius i Nowa Zelandia.
19.03.2024

Eksperci: budynki w polskich miastach odpowiadają nawet za 80 proc. emisji CO2

W naszej strefie klimatycznej budynki odpowiadają średnio za 60 do 80 proc. emisji CO2, dlatego bez transformacji sektora budynków nie będzie transformacji miast, a bez transformacji miast nie uda się transformacja klimatyczna - wskazali eksperci podczas IX Europejskiego Kongresu Samorządów w Mikołajkach.
13.03.2024

Korwin-Mikke o ociepleniu klimatu: nic nam nie grozi

Ekolodzy przekonują, że mamy nie jeść mięsa, mamy nie jeździć samochodami spalinowymi, bo planecie coś grozi. Otóż nic nam nie grozi. Cykle klimatyczne zawsze były, temperatura raz rosła, raz opadała. Nie ma niebezpieczeństwa – powiedział we wtorek kandydat na prezydenta Warszawy Janusz Korwin-Mikke.
12.03.2024

Neutralność klimatyczna do 2050 roku. Czy smart home może być odpowiedzią na to wyzwanie?

Komisja Europejska opublikowała w lutym b.r. szereg zaleceń związanych z osiągnięciem przez Unię Europejską neutralności klimatycznej do 2050 roku. Zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych to cel, który w swoich działaniach powinni uwzględnić nie tylko rządowi decydenci, ale również przedstawiciele biznesu. W tej globalnej misji, inteligentne domy stają się narzędziem przyczyniającym się do ochrony środowiska poprzez efektywne zarządzanie energią.
12.03.2024

Jak edukować dzieci i dorosłych na temat ekologii? Radzą eksperci UNEP/GRID-Warszawa

Jak uczyć dzieci ekologii, aby motywować je do działania? Program „Kubusiowi Przyjaciele Natury” daje przedszkolakom i dzieciom z klas 1–3 szansę na edukację ekologiczną, która pobudza ich ciekawość i kreatywność. O tym, jak opowiadać najmłodszym o klimacie i czego dorośli mogą nauczyć się od dzieci, mówią Elżbieta Wołoszyńska-Wiśniewska i dr Piotr Mikołajczyk z UNEP/GRID-Warszawa, partnera merytorycznego XVI edycji akcji „Kubusiowi Przyjaciele Natury”.
27.02.2024

Raport ONZ: niemal połowa migrujących gatunków zagrożona wyginięciem

Opublikowany właśnie raport ONZ ujawnił szokujący stan dzikiej przyrody: liczebność migrujących gatunków zwierząt spada na całym świecie, a ryzyko ich globalnego wyginięcia rośnie. To pierwszy w historii raport o stanie światowych gatunków wędrownych.
13.02.2024

Wiceminister klimatu: widzimy małą przestrzeń na kolejne zobowiązania redukcyjne

Widzimy małą przestrzeń na kolejne zobowiązania redukcji emisji CO2 – powiedziała we wtorek wiceminister klimatu i środowiska Urszula Zielińska. Podkreśliła, że Polska koncentruje się na obecnym celu redukcyjnym, czyli 55 proc. do 2030 r. i dojścia do neutralności klimatycznej w 2050 r.
07.02.2024

W Iranie rozpoczęto budowę 4 elektrowni jądrowych

Iran rozpoczął budowę czterech kolejnych elektrowni jądrowych na południu kraju, których łączna moc ma wynieść 5 tys. megawatów - podała w czwartek irańska rządowa agencja IRNA cytowana przez agencję Associated Press.
02.02.2024

Ogłoszono stan klęski żywiołowej w związku z licznymi pożarami lasów w Kolumbii

Władze Kolumbii ogłosiły stan klęski żywiołowej w związku z licznymi pożarami lasów, które rozprzestrzeniają się w dziewięciu departamentach. Żywioł w czwartek po południu czasu miejscowego dotarł do Bogoty, stolicy kraju.
26.01.2024

Greenpeace blokuje wydobycie surowców na Morzu Północnym. Wśród "poszkodowanych" PGNiG

W norweskim sądzie zakończyła się sprawa, którą młodzieżowe organizacje klimatyczne pod egidą Greenpeace zgłosiły przeciwko władzom państwa. W wyniku tego sąd w Oslo zadecydował o unieważnieniu aprobaty trzech pól naftowych i gazowych z racji na "brak odpowiednich badań wpływu na środowisko." Swoje udziały w koncesjonowanych obszarach posiada PGNiG.
22.01.2024

Schneider Electric w Davos wzywa do skupienia się na elektryfikacji i cyfryzacji, aby przyspieszyć dekarbonizację gospodarek

Aby powstrzymać niekontrolowane zmiany klimatyczne, konieczne jest zwiększenie wykorzystania istniejących technologii. Schneider Electric, lider cyfrowej transformacji zarządzania energią i automatyzacji, wzywa do działania.
17.01.2024

Polski Kongres Klimatyczny 2024

Tegoroczny Polski Kongres Klimatyczny odbędzie dniach 19-20 marca 2024 r., w Warszawie. Sesje tematyczne, spotkania, panele, wystąpienia i match-making biznesowy, jak również wydarzenia towarzyszące będą odbywały się na warszawskim Powiślu, w trzech budynkach jednocześnie, tj. w Centrum Nauki Kopernik, Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego i hotelu Barcelo.
16.01.2024

Superwydajne i zrównoważone Budynki Przyszłości kluczowym elementem transformacji energetycznej

Budynki odpowiadają za niemal 1/3 całkowitej emisji dwutlenku węgla na świecie. Jak podkreślają eksperci Schneider Electric na łamach raportu Ku budynkom zeroenergetycznym, aby ograniczać ich wpływ na zmiany klimatyczne, istnieje potrzeba przyspieszenia zielonej transformacji także w tym obszarze. Wszystko poprzez wdrażanie efektywnych energetycznie budynków, które nie tylko przyczynią się do ograniczenia globalnych emisji, ale także pozwolą zaoszczędzić na kosztach energii.
15.01.2024

Klimatyczne TOP-3 od Światowego Forum Ekonomicznego

2023 rok obfitował w szereg wydarzeń mających niebagatelny wpływ na kształtowanie globalnej polityki klimatycznej. Za nami grudniowy szczyt COP28, zaś również w mijającym miesiącu Światowe Forum Ekonomiczne dokonało wyboru przedstawienia najważniejszych tegorocznych inicjatyw promujących nowe technologie klimatyczne.
03.01.2024

Światowe Forum Ekonomiczne chce zeroemisyjnych ciężarówek

Dekarbonizacja zatacza coraz szersze kręgi. Tym razem padło na sektor transportowy – Światowe Forum Ekonomiczne z aprobatą wypowiada się o zeroemisyjnych ciężarówkach.
24.12.2023

Ekolodzy: presja połowowa rośnie; 1/3 stad ryb jest przełowionych

Rosnące zapotrzebowanie na ryby oznacza coraz większą presję połowową na ekosystemy morskie; nadmierne połowy dotyczą już ponad 1/3 stad ryb - wskazuje organizacja pozarządowa MSC (Marine Stewardship Council) powołując się na dane ONZ.
20.12.2023

Orlen opublikował nową Strategię Zrównoważonego Rozwoju na lata 2024-2030

Co najmniej 45 proc. nakładów inwestycyjnych Orlenu w roku 2030 będzie zgodne z taksonomią UE - zakłada opublikowana w poniedziałek przez spółkę nowa Strategia Zrównoważonego Rozwoju na lata 2024-2030.
18.12.2023

Koalicja Klimatyczna: Mimo rozwodnionego porozumienia, COP28 to początek końca ery paliw kopalnych

Negocjacje podczas Szczytu Klimatycznego COP28 w Dubaju zakończono z dobowym opóźnieniem. Przedmiotem największego sporu między “petropaństwami” a krajami już dziś cierpiącymi przez zmiany klimatu były paliwa kopalne. Choć w ostatecznym tekście globalnego przeglądu (ang. Global Stocktake) znalazł się zaledwie zwrot o stopniowym wycofywaniu paliw kopalnych, to mimo wszystko COP28 wyznacza początek końca ery paliw kopalnych.
13.12.2023

Ptaki mogą przyczynić się do ratowania raf koralowych

Obecność ptaków morskich na wyspach sąsiadujących z tropikalnymi rafami koralowymi może zwiększyć tempo wzrostu koralowców ponad dwukrotnie – ustalił międzynarodowy zespół badaczy.
12.12.2023

Szef ONZ ds. klimatu: kraje muszą znieść "blokady taktyczne" i porozumieć się w sprawie paliw kopalnych

Sekretarz wykonawczy ONZ ds. klimatu Simon Stiell wezwał w poniedziałek kraje uczestniczące w Dubaju w konferencji COP28 do zniesienia „niepotrzebnych blokad taktycznych”, które stoją na drodze do międzynarodowego porozumienia w sprawie przyszłości paliw kopalnych.
11.12.2023

COP28. Nowy prezydent Argentyny nie wycofa kraju z porozumienia paryskiego

Argentyna pozostanie częścią paryskiego porozumienia klimatycznego po objęciu w niedzielę władzy przez nowego prezydenta Javiera Mileia – zapewniła w rozmowie z agencją Reutera argentyńska wysłanniczka na szczyt klimatyczny COP28 w Dubaju Marcia Levaggi.
10.12.2023

Naukowcy stworzyli tanią i wydajną aparaturę do pozyskiwania wody z powietrza

Technologię pozyskiwania wody atmosferycznej opracowali badacze z Szanghaju. W zasilanym energią słoneczną urządzeniu zastosowano superhigroskopijny żel.
09.12.2023

Kontrowersje wokół przewodniczącego COP28 al-Dżabera

Postać przewodniczącego COP28 Sułtana Ahmeda al-Dżabera budzi wiele kontrowersji. Jest ministrem przemysłu i zaawansowanych technologii Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz szefem giganta naftowego ADNOC. Najpierw przekonywał, że stopniowa rezygnacja z paliw kopalnych uniemożliwi zrównoważony rozwój, później tłumaczył, że wycofywanie się z paliw kopalnych jest nieuniknione - przekazała BBC.
07.12.2023

Co najmniej 2456 lobbystów zajmujących się paliwami kopalnymi bierze udział w szczycie klimatycznym

Co najmniej 2456 lobbystów zajmujących się paliwami kopalnymi bierze udział w odbywającym się w Dubaju międzynarodowym szczycie klimatycznym COP28 - informuje dziennik "The Guardian".
07.12.2023

Xiaomi publikuje inauguracyjną Białą Księgę dotyczącą działań na rzecz klimatu

Xiaomi zaprezentowało dziś swoją pierwszą Białą Księgę dotyczącą działań na rzecz klimatu, szczegółowo opisującą, w jaki sposób firma pracuje nad złagodzeniem zmian klimatycznych. Alain Lam Sai-wai, wiceprezes i dyrektor finansowy Xiaomi, przedstawił Białą Księgę podczas konferencji COP28, najważniejszego szczytu klimatycznego w tym roku.
05.12.2023

Przyznano nagrody „DNA – bo pomaganie mamy w genach”

Ponad 50 firm i organizacji pozarządowych zgłosiło się do konkursu „DNA – bo pomaganie mamy w genach” w trzech kategoriach: Działania Ekologiczne, Pomoc Społeczna, Uczciwe Zarządzanie.
05.12.2023

Przewodnicząca MFW: bardzo ważnym krokiem byłoby podniesienie ceny emisji dwutlenku węgla

Jeśli mamy przyspieszyć dekarbonizację i skuteczniej powstrzymywać zmiany klimatu, należy podnieść cenę emisji dwutlenku węgla - oświadczyła w poniedziałek szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Kristalina Georgiewa, która uczestniczy w międzynarodowej konferencji klimatycznej COP28 w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
04.12.2023

Przewodniczący COP28 al-Dżaber: nie kwestionuję dorobku nauki w kontekście zmian klimatycznych

Jako organizatorzy międzynarodowej konferencji klimatycznej COP28 bardzo szanujemy dorobek nauki w kwestiach dotyczących klimatu; wierzę w naukę, nie kwestionuję wyników badań w tej dziedzinie - oznajmił w poniedziałek przewodniczący COP28 Sultan al-Dżaber, odpierając zarzuty o negowanie zmian klimatycznych.
04.12.2023

Papież do uczestników COP28: trzeba powstrzymać delirium przemocy wobec środowiska

Papież Franciszek w przesłaniu do uczestników konferencji klimatycznej COP28 w Dubaju zaapelował, by "powstrzymać delirium przemocy" wobec środowiska. Podkreślił, że jego niszczenie jest "wykroczeniem przeciwko Bogu, nie tylko grzechem osobistym, ale strukturalnym" i "poważnym niebezpieczeństwem, które zagraża wszystkim i może wywołać konflikt między pokoleniami.
02.12.2023

Anna Łukaszewska-Trzeciakowska na COP28: energia jądrowa zapewni bezpieczeństwo oraz szansę na rozwój gospodarczy kraju

Energia jądrowa zapewni bezpieczeństwo energetyczne oraz szansę na rozwój gospodarczy kraju - podkreśliła podczas 28. Konferencji Stron Ramowej konwencji ONZ w sprawie zmian klimatu (COP28) minister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.
01.12.2023

Plany branży mięsnej na COP28: lobby nastawione na przekonywanie, że produkcja mięsa jest korzystna dla środowiska

Lobbyści producentów mięsa i produktów mleczarskich będą przekonywać uczestników rozpoczętego w Dubaju szczytu klimatycznego COP28, że produkcja żywności odzwierzęcej jest korzystna dla środowiska i stanowi element "zrównoważonej diety" - ujawnił brytyjski dziennik "The Guardian", któremu razem z organizacją DeSmog udało się dotrzeć do strategii PR branży mięsnej.
01.12.2023

W Dubaju rozpoczął się szczyt klimatyczny COP28

Tegoroczną konferencję klimatyczną ONZ (COP28) w Dubaju otworzył w czwartek jej przewodniczący Sultan al-Dżaber, wzywając kraje i przedsiębiorstwa zajmujące się paliwami kopalnymi do współpracy na rzecz osiągnięcia globalnych celów klimatycznych. W obradach COP28 biorą udział delegacje niemal 200 państw.
01.12.2023

Prezydent Andrzej Duda rozpoczął wizytę w Dubaju; weźmie udział w konferencji klimatycznej COP28

Prezydent Andrzej Duda przybył w czwartek do Zjednoczonych Emiratów Arabskich; w Dubaju weźmie udział w konferencji klimatycznej COP28. Podczas szczytu Andrzej Duda ma mówić o konieczności sprawiedliwej transformacji energetycznej i podkreślać znaczenie energii jądrowej.
30.11.2023

Konferencja klimatyczna COP28 w Dubaju rozpoczyna się już dziś!

Stawkę rozpoczynającej się w czwartek w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich konferencji klimatycznej ONZ – COP28 są losy Ziemi i przyszłych pokoleń - komentują media. W obradach, które potrwają do 12 grudnia, udział wezmą delegacje prawie 200 państw.
30.11.2023

Papież nie pojedzie do Dubaju na konferencję klimatyczną ONZ

"Papież wraca do zdrowia", ale nie chciał narażać się na ryzyko pogorszenia, postąpił więc zgodnie z zaleceniami lekarzy - powiedział dziennikarzom w środę watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin, tłumacząc decyzję Franciszka o odwołaniu podróży do Dubaju na konferencję klimatyczną ONZ. Zapowiedział, że to on prawdopodobnie pojedzie na COP28.
30.11.2023

Polacy promują europejską żywność ekologiczną w Nowym Jorku

W nowojorskiej Fundacji Kościuszkowskiej zorganizowano we wtorek seminarium poświęcone prezentacji europejskiej żywności ekologicznej. Wydarzenie zostało połączone z networkingiem i degustacją organicznych potraw.
29.11.2023

Wodorosty „największym niewykorzystanym zasobem” naszej planety

Ostatni odcinek programu CNN „Call to Earth: Sea of Hope” został poświęcony pracy Vincenta Doumeizela, który uważa, że wodorosty to wciąż niewykorzystany zasób mogący zaradzić największym wyzwaniom naszej planety. Seria „Call to Earth” jest realizowana w ramach globalnej inicjatywy CNN na rzecz ochrony przyrody o tej samej nazwie.
23.11.2023

ACI ogłosił swoje działania na rzecz zrównoważonego rozwoju na szczycie klimatycznym ONZ

Amerykański Instytut Betonu (American Concrete Institute, ACI), oraz NEU: Centrum Doskonałości ACI ds. Betonu Neutralnego Emisyjnie (ACI Center of Excellence for Carbon Neutral Concrete), przekażą kluczowe ogłoszenie dotyczące zrównoważonego rozwoju podczas szczytu klimatycznego COP28, który odbędzie się w dniach 30 listopada - 12 grudnia 2023 r. w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
23.11.2023

Według raportu The Lancet zmiana klimatu nadal będzie pogarszać nasze zdrowie

Prognozy zawarte w opublikowanym dzisiaj raporcie Lancet Countdown on Health and Climate Change potwierdzają rosnące poważne zagrożenia dla zdrowia wynikające ze zmiany klimatu. Naukowcy szacują m.in., że do połowy tego stulecia nastąpi prawie pięciokrotny wzrost liczby zgonów spowodowanych falami upałów. Apelują o pilne działania na rzecz przeciwdziałania zmianie klimatu.
15.11.2023

Precop 28 ze śladem węglowym znacząco mniejszym od innych konferencji

Każdy uczestnik październikowej konferencji Precop 28 w Katowicach przyczynił się do wyemitowania 49,5 kilograma CO2 dziennie wobec od 125 do 357 kg ekwiwalentu CO2 dziennej emisji na innych międzynarodowych i krajowych konferencjach - podali w poniedziałek organizatorzy katowickiego forum.
13.11.2023

Dziesiątki tysięcy uczestników marszu klimatycznego w Amsterdamie

Dziesiątki tysięcy aktywistów klimatycznych przeszły w niedzielę w Marszu dla Klimatu i Sprawiedliwości w Amsterdamie. Wśród uczestników była szwedzka aktywistka klimatyczna Greta Thunberg.
12.11.2023

Ogłoszono program podróży papieża na konferencję klimatyczną ONZ w Dubaju

Franciszek jako pierwszy papież w historii weźmie udział w konferencji klimatycznej ONZ COP28, która odbędzie się w Dubaju. Zwraca się uwagę na znaczenie tego wyjątkowego gestu prawie 87-letniego papieża. Watykan ogłosił w czwartek program jego podróży w dniach 1-3 grudnia.
10.11.2023

Młodzi chcą być częścią rozwiązania kryzysu klimatycznego

Globalny wzrost temperatury o 1,1° C od 1880 roku ma destrukcyjny wpływ na ludzkie zdrowie. Według WHO każdego roku 11 milionów ludzi umiera z powodu niewłaściwej diety. Społeczeństwa doświadczają ekstremalnych zjawisk pogodowych: powodzi, suszy, gwałtownych burz. Pozyskiwanie żywności w takich warunkach to ogromne wyzwanie.
09.11.2023

MKiŚ: Polska pozostaje kluczowym partnerem USA w realizacji projektu pierwszej elektrowni jądrowej

8 listopada 2023 r. odbyło się spotkanie minister Anny Moskwy z Ambasadorem Stanów Zjednoczonych w Polsce Markiem Brzezińskim. Tematyka spotkania obejmowała rozwój polsko-amerykańskiej współpracy energetycznej, w szczególności energetyki jądrowej i bezpieczeństwa energetycznego.
09.11.2023

Coraz większy nacisk na zrównoważony rozwój w firmach. Świadomość klimatyczna wciąż jednak jest niewystarczająca

W biznesie, wśród menedżerów i kadry zarządzającej, cały czas rośnie świadomość wyzwań klimatycznych i środowiskowych, do czego przyczyniają się m.in. globalne i unijne regulacje. – Ta świadomość cały czas jest jednak zbyt mała w stosunku do wyzwań – ocenia Maria Krawczyńska-Kaczmarek, dyrektorka generalna Forum Odpowiedzialnego Biznesu.
02.11.2023

Do zeroemisyjności jednak daleko. Globalne południe stawia na gaz

Mimo wezwań ONZ i innych organizacji do dekarbonizacji, paliwa kopalne nie odchodzą w niebyt, a wprost przeciwnie – ich wykorzystanie napiera rozpędu. Na świecie wzrasta moc elektrowni zasilanych gazem i ropą naftową, zaś liderem wzrostu jest kontynent azjatycki.
02.11.2023

Czy ESG przyspieszy w Polsce dekarbonizację?

Rytm polskich przedsiębiorstw zaczynają determinować dwie wielkie polityki – zrównoważonego rozwoju i dekarbonizacji. Ich cele są zbieżne, ale czy w praktyce zbliżający się obowiązek raportowania ESG wpływa na szybsze odejście od węgla?
31.10.2023

Przez globalne ocieplenie góry w Nepalu straciły jedną trzecią lodu w ciągu ostatnich 30 lat

Z powodu globalnego ocieplenia nepalskie Himalaje straciły jedną trzecią lodu w ciągu ostatnich 30 lat - powiedział w poniedziałek sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres po wizycie w okolicy Mount Everest.
31.10.2023

EKES wzywa UE do wdrożenia Niebieskiego Ładu

Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny (EKES) przyjął oficjalną rekomendację dla wdrożenia w UE kompleksowej strategii wodnej zwanej Niebieskim Ładem/EU Blue Deal. Wezwał też wszystkie instytucje europejskie do uznania kwestii wodnych za priorytet w nowej kadencji 2024 - 2029.
28.10.2023

Światowy Młodzieżowy Tydzień Klimatyczny uruchamia oficjalną ogólnodostępną stronę internetową

Oficjalna strona internetowa Światowego Młodzieżowego Tygodnia Klimatycznego („Tydzień”) już działa. Wystosowano apel skierowany do międzynarodowych grup interesariuszy w sprawie rejestracji ich wydarzeń i okazania wsparcia dla działań nowego pokolenia na rzecz klimatu. Zainteresowane osoby i organizacje mogą znaleźć stronę pod adresem: Global Youth Climate Week.
21.10.2023

PIE: 123 mld dol. rocznie wynoszą globalne straty rolnictwa spowodowane katastrofami naturalnymi

123 mld dol. rocznie wynoszą straty światowego rolnictwa spowodowane katastrofami naturalnymi – poinformował Polski Instytut Ekonomiczny. Jak zaznaczono, za ponad 25 proc. strat odpowiadają ekstremalne temperatury.
19.10.2023

Światowe Forum Ekonomiczne nagradza ProjectZero

Inicjatywa miasta Sønderborg mająca na celu osiągnięcie neutralności klimatycznej do roku 2029 uznana za model dekarbonizacji miast na świecie, który można „powielać, dostosowywać i skalować”.
18.10.2023

Żywność można produkować bez gleby uprawnej, a zbiory są możliwe przez cały rok

Szacuje się, że około połowę lądowego obszaru Ziemi stanowią tereny przeznaczone pod uprawy. W zasadzie planeta mogłaby wyżywić 10 mld osób, w praktyce jednak nie jest to wcale takie proste. Populacja Ziemi przekroczyła 8 mld osób, a aż ponad 3 mld ludzi boryka się z problemem niedożywienia. Tymczasem za 30 lat populacja Ziemi ma wynieść 10 mld osób. Już teraz trzeba działać, aby problem ten rozwiązać. Wzywają do tego cele zrównoważonego rozwoju, a największa odpowiedzialność spoczywa na przedstawicielach branży rolno-spożywczej.
17.10.2023

Innowacyjna technologia magazynowania energii która przyczyni się do osiągnięcia celów neutralności węglowej w Europie

SERMATEC, lider w branży magazynowania energii, zaliczył swój wyczekiwany debiut na targach ZeroEmission Mediterranean 2023 w Rzymie, na stoisku B18 C17 w dniach 10-12 października 2023 r., gdzie zaprezentował swoje najnowocześniejsze komercyjne, przemysłowe i mieszkaniowe systemy magazynowania energii (ESS). W ramach opracowanej koncepcji zielonego i zrównoważonego rozwoju firma SERMATEC pragnie umożliwić europejskim firmom oszczędzanie energii i sprostanie wyzwaniom związanym z wysokimi podatkami od emisji dwutlenku węgla.
16.10.2023

"Niewidzialne” elektrośmieci

Możliwe do odzyskania surowce zawarte w miliardach sztuk wyrzucanych co roku drobnych elektrośmieci warte są około 10 miliardów dolarów - informuje pismo „Reports and Proceedings".
13.10.2023

GreenVoyage2050. 210 million NOK na zieloną transformację żeglugi krajów rozwijających się

We wrześniu rząd Norwegii przeznaczył znaczne środki finansowe na współpracę z krajami rozwijającymi się w celu ograniczenia emisji gazów cieplarnianych z żeglugi. 210 mln NOK przekazano Międzynarodowej Organizacji Morskiej na drugi etap realizacji projektu IMO GreenVoyage2050.
08.10.2023

Prof. Maciej Nowicki i dr Tomasz Rożek wśród laureatów nagród Green Changer

B. minister środowiska prof. Maciej Nowicki, popularyzator nauki dr Tomasz Rożek, dziennikarka Dominika Tarczyńska, propagatorka odpowiedzialnej konsumpcji Paulina Górska oraz aktywistka klimatyczna Wiktoria Jędroszkowiak otrzymali nagrody Green Changer, przyznane podczas konferencji PRECOP 28 w Katowicach.
06.10.2023

Katowicki Spodek i centrum kongresowe będą zasilane zieloną energią

Katowicka hala widowiskowo-sportowa Spodek i sąsiadujące z nią Międzynarodowe Centrum Kongresowe będą zasilane energią pochodzącą wyłącznie z odnawialnych źródeł. W piątek zarządzająca obiektami spółka PTWP Event Center zawarła umowę w tej sprawie z firmą Respect Energy, dostarczającą zieloną energię.
06.10.2023

PRECOP 28: wyzwaniem potrojenie globalnych mocy OZE i dekarbonizacja instalacji

Potrojenie do 2030 r. globalnych mocy OZE oraz dekarbonizacja istniejących instalacji przemysłowych tak, by zmniejszyć ich emisyjność – to niektóre punkty agendy szczytu klimatycznego COP28, który odbędzie się w tym roku w Dubaju. W czwartek m.in. o tych wyzwaniach dyskutowano w Katowicach na konferencji PRECOP 28.
05.10.2023

UNOPS: odbudowa Ukrainy szansą na transformację energetyczną tego kraju

Odbudowa Ukrainy daje szansę na przyspieszoną transformację energetyczną tego kraju; m.in. Ukraina może stać się modelem wykorzystywania biomasy w systemie energetycznym – ocenił w czwartek w Katowicach szef biura UNOPS na Polskę, Ukrainę i Mołdawię, Tim Lardner.
05.10.2023

Sanda Ojiambo: świat osiąga temperaturę wrzenia; transformacja energetyczna musi mieć priorytet

Świat osiąga temperaturę wrzenia, bijąc w ostatnich miesiącach rekordy średnich globalnych temperatur; nadszedł czas, żeby świat nadał priorytet transformacji energetycznej – przekonywała podczas katowickiej konferencji PRECOP 28 zastępczyni Sekretarza Generalnego ONZ Sanda Ojiambo.
05.10.2023

Japonia rozpoczęła drugi zrzut oczyszczonej wody z Fukushimy

Jak poinformował operator elektrowni, w czwartek rozpoczęła się druga runda zrzutu oczyszczonej radioaktywnej wody z wraku elektrowni jądrowej Fukushima do morza po sporze na ten temat między Japonią a Chinami.
05.10.2023

Arabia Saudyjska będzie gospodarzem Światowego Dnia Środowiska w 2024 roku

Program Środowiskowy Organizacji Narodów Zjednoczonych (UNEP) ogłasza, że Królestwo Arabii Saudyjskiej będzie gospodarzem Światowego Dnia Środowiska w 2024 roku, podkreślając w ten sposób pionierskie wysiłki tego kraju w skali lokalnej, regionalnej i międzynarodowej oraz przodujące inicjatywy na rzecz podniesienia poziomu świadomości i promowania działań mających na celu ochronę środowiska.
18.09.2023

Czy Polacy wolą burgery bez czerwonego mięsa?

MAX Premium Burgers opublikował swój raport na temat zrównoważonego rozwoju za 2022 rok . Udział opakowań z materiałów odnawialnych wykorzystywanych przy produkcji w restauracji wzrósł do 94%. W Danii udało się osiągnąć cel, co drugi burger sprzedawany w MAX nie zawierał czerwonego mięsa. W Szwecji, Norwegii i Polsce brakuje do tego zaledwie kilku punktów procentowych.
17.09.2023

Zrównoważona konsumpcja i produkcja - deklaracje biznesu i konsumentów. Startuje międzynarodowy tydzień Agendy 2030

Rok 2023 wyznacza półmetek na drodze realizacji 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ (SDGs). Jak co roku, we wrześniu obchodzony jest na świecie Międzynarodowy Tydzień Działania, który ma skupić uwagę świata na postępach i wyzwaniach związanych z tą globalną agendą. Z tego powodu również Kampania 17 Celów, której Stena Recycling jest partnerem, organizuje w Polsce szereg spotkań dedykowanych biznesowi, aby intensyfikować działania firm na rzecz tych celów.
13.09.2023

Premiera iPhone'a 15 i pierwszy neutralny węglowo Apple Watch. Gigant z Cupertino dąży do zeroemisyjności

Za nami coroczna, najważniejsza konferencja produktowa Apple. Tradycyjnie we wrześniu poznaliśmy nowe modele smartfonów iPhone oraz zegarków Apple Watch. Jednym z głównych elementów konferencji był film poświęcony neutralności węglowej do której dąży Apple. Program Apple 2030 to plan osiągnięcia neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla w całej firmie do 2030 r. Następnym krokiem jest zmniejszenie śladu węglowego wszystkich produktów do 0 do 2030 r.
12.09.2023

W ciągu 5 lat "Czystego Powietrza" złożono blisko 700 tys. wniosków o 17 mld zł dotacji

W ciągu 5 lat funkcjonowania programu antysmogowego "Czyste Powietrze" 680 tys. beneficjentów zawnioskowało o 17 mld zł dotacji – przekazał PAP wiceszef NFOŚiGW Paweł Mirowski. Zapowiedział uruchomienie w II poł. 2024 r. programu dla tzw. operatorów programu, którzy mieliby pomagać osobom z niskimi dochodami.
07.09.2023

Tegoroczne lato było najgorętsze w historii pomiarów

Trzy miesiące tegorocznego lata na półkuli północnej były najgorętszym okresem w historii prowadzenia pomiarów temperatury na Ziemi - poinformowała w środę Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO). Dodano, że rekordowo wysoka jest też temperatura powierzchni oceanów, zasięg lodu arktycznego jest zaś rekordowo niski.
06.09.2023

Carlsberg Polska nowym członkiem komitetu sterującego UN Global Compact

Carlsberg Polska został sygnatariuszem największej na świecie organizacji skupiającej zrównoważony biznes – United Nations Global Compact Poland. Jako członek komitetu sterującego UNGC firma będzie aktywnie uczestniczyła w inicjatywach podejmowanych przez organizację, biorąc udział w wyspecjalizowanych programach oraz dzieląc się swoimi doświadczeniami. Pierwszym z programów, do których Carlsberg Polska przystąpił jest Climate Positive, w ramach którego powstał raport “GOZ w opakowaniach”.
06.09.2023

Silne kobiety są fundamentem zielonej transformacji

Tylko wolne, świadome i posiadające równe prawa dziewczęta i kobiety mają siłę by walczyć o lepszy, bardziej zrównoważony świat. Emancypację i równość kobiet od 17 lat wspiera Fundacja RAJA-Danièle Marcovici. Dzięki jej działaniom dziewczęta i kobiety na całym świecie otrzymują narzędzia do walki o równość i lepszą przyszłość dla siebie i swoich dzieci.
05.09.2023

MAEA: brak postępów w rozmowach z Iranem, który ma coraz więcej uranu wzbogaconego do 60 proc.

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) nie odnotowała postępów w rozmowach z Iranem o jego programie nuklearnym; kraj ten ma coraz więcej uranu wzbogaconego do 60 proc., czyli w stopniu bliskim uranowi bojowemu - podały w poniedziałek agencje AP i Reuters, cytując poufne raporty MAEA.
04.09.2023

W czwartek rozpocznie się wypuszczanie wody z Fukushimy do oceanu

Japonia poinformowała we wtorek, że rozpocznie w czwartek uwalnianie ponad 1 miliona ton radioaktywnej wody ze zniszczonej przez trzęsienie ziemi i tsunami elektrowni jądrowej Fukushima, wprowadzając w życie plan, który spotkał się ze szczególnie ostrą krytyką ze strony Chin .
22.08.2023

Orlen planuje budowę elektrowni fotowoltaicznych w zakładzie w Płocku i w terminalu w Mościskach

Orlen ogłosił postępowania na budowę dwóch elektrowni fotowoltaicznych wraz z infrastrukturą, jednej na terenie zakładu produkcyjnego w Płocku - o mocy do 2 MW, drugiej w Terminalu Paliw w Mościskach - o mocy do 356 kW. Oferty w obu postępowaniach można składać do 8 września.
15.08.2023

8 sierpnia w Polsce obchodzony jest Wielki Dzień Pszczół

8 sierpnia w Polsce obchodzony jest Wielki Dzień Pszczół. Z tej okazji Samorząd Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu organizuje w Kaliszu w niedzielę 13 sierpnia imprezę edukacyjną poświęconą pszczołom – powiedział w niedzielę PAP wicemarszałek województwa wielkopolskiego Krzysztof Grabowski.
06.08.2023

Lorenz publikuje Raport z postępów w zakresie zrównoważonego rozwoju za 2022 rok

Lorenz publikuje dane liczbowe i podsumowuje najważniejsze działania w zakresie zrównoważonego rozwoju, które firma przeprowadziła w 2022 r. w całej Grupie. To m.in. przystąpienie do inicjatywy Science Based Targets initiative (SBTi) oraz sukcesywne zmiany produktów, których efektem ma być redukcja soli i plastiku.
04.08.2023

Coraz więcej deweloperów oferuje zielone produkty

Coraz więcej firm deweloperskich oferuje zielone produkty. Dzięki unijnym regulacjom zrównoważonych inwestycji będzie coraz więcej.
31.07.2023

UE: 20 proc. obszarów morskich i lądowych musi być rekultywowanych

Po wtorkowej debacie, Parlament Europejski przyjął w środę stanowisko w sprawie odbudowy zasobów przyrodniczych UE 336 głosami za, przy 300 przeciw i 13 wstrzymujących się. Projekt Komisji Europejskiej zakłada, że UE musi wdrożyć środki rekultywacyjne obejmujące co najmniej 20 proc. jej obszarów lądowych i morskich do 2030 roku.
14.07.2023

Europarlament przyjął stanowisko w sprawie odbudowy zasobów przyrodniczych UE; 20 proc. obszarów lądowych i morskich musi być rekultywowanych

Po wtorkowej debacie, Parlament Europejski przyjął w środę stanowisko w sprawie odbudowy zasobów przyrodniczych UE 336 głosami za, przy 300 przeciw i 13 wstrzymujących się. Projekt Komisji Europejskiej zakłada, że UE musi wdrożyć środki rekultywacyjne obejmujące co najmniej 20 proc. jej obszarów lądowych i morskich do 2030 roku.
12.07.2023

TAURON i Politechnika Śląska łączą siły na rzecz wodoru i magazynowania energii

Rozwój technologii magazynowania energii z wykorzystaniem infrastruktury kopalnianej oraz badania nad zastosowaniem i rozwojem technologii wodorowych będą głównymi obszarami współpracy Grupy TAURON i Politechniki Śląskiej. Energetyczny lider oraz Uczelnia zainicjowały współpracę przy projektach dotyczących transformacji energetycznej.
22.06.2023

Energia z wodoru a braki regulacyjne w polskim systemie prawnym (nowe regulacje od 2023 roku)

W dzisiejszym artykule autorzy skupią się na nowych regulacjach, które mają wejść w styczniu 2023 r., a które dotyczą pozyskiwania energii z wodoru. Czy faktycznie akty prawne, które staną się częścią polskiego systemu prawnego z dniem 1 stycznia 2023 r., rozwiązują wcześniej zgłaszane problemy regulacyjne związane z wytwarzaniem energii z wodoru? Czy inwestorzy, zamierzający skupić się na tym źródle energii, mogą bezpiecznie planować swoje inwestycje? Na te pytanie autorzy niniejszego artykułu postarają się w sposób ese
22.06.2023

Energia z wodoru w polskim systemie prawnym

W poprzednich swoich artykułach, autorzy niniejszego opracowania zwrócili uwagę czytelników na problemy legislacyjne związane z morską energetyką wiatrową na polskich obszarach morskich. W niniejszej publikacji środek ciężkości analizy zostanie przesunięty na energię pozyskiwana z wodoru. Mając na uwadze podpisane, w Warszawie 14 października 2021 roku, „Porozumienie sektorowe na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej”, przenalizujemy na jakim obecnie etapie jest proces legislacyjny, związany z tym rodzajem energii.
15.06.2023

Badanie: z uwagi na wymogi ekologiczne w ciągu 5 lat w branży budowlanej pojawią się nowe stanowiska

W związku z wymogami ekologicznymi w kontekście budownictwa w ciągu najbliższych 5 lat pojawią się w branży nowe stanowiska, m.in specjalista ds. wykorzystania ekologicznych materiałów i technologii czy inspektor ds. ochrony środowiska – wynika z badania Branżowego Bilansu Kapitału Ludzkiego
15.06.2023

Badanie Mobil 1 – polskie warsztaty samochodowe realizują zielone inwestycje

Ponad połowa warsztatów samochodowych (52%) dobrze lub bardzo dobrze ocenia swoje starania na rzecz ograniczania wpływu branży motoryzacyjnej na środowisko. 7 na 10 mechaników realizuje zielone inwestycje – wynika z ogólnopolskiego badania Mobil 1, którego rezultaty zostały opublikowane 5 czerwca, w Światowy Dzień Środowiska, ustanowiony przez ONZ i obchodzony w ponad 100 państwach na świecie.
13.06.2023

Badanie: wody Arktyki będą wolne od lodu za niecałe 10 lat, wcześniej niż zakładano

Wody Arktyki mogą być latem wolne od lodu już za niecałe 10 lat, a to znaczy, że mogą być łatwiej dostępne dla żeglugi przynajmniej dziesięć lat wcześniej niż zakładano – wynika z badania naukowców z Kanady, Korei Południowej i Niemiec.
09.06.2023

Ørsted i Vestas wspólnie na rzecz zeroemisyjnych MFW

Ørsted i Vestas, światowi liderzy w sektorze energii odnawialnej, ogłosili zawarcie partnerstwa na rzecz zrównoważonego rozwoju. Ørsted będzie kupować od Vestas niskoemisyjne stalowe wieże turbin wiatrowych i łopaty wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu dla wspólnych projektów offshore wind.
08.06.2023

Światowy Dzień Oceanów 2023. Czas na pakt z Oceanem!

Życie na Ziemi nie byłoby możliwe bez oceanów. To one regulują klimat, dostarczają tlen niezbędny do życia większości organizmów na planecie oraz pochłaniają dwutlenek węgla, łagodząc tym samym skutki globalnego ocieplenia. Złożone ekosystemy oceanów pełne są tysięcy gatunków fauny i flory. Stanowią także źródło pożywienia dla miliardów ludzi i zapewniają utrzymanie wielu społeczności w różnych zakątkach świata. Jednak, by nadal mogły spełniać swoje funkcje, potrzebują działań z naszej strony. Jak mógłby wyglądać hipotetyczny pak
08.06.2023

ONZ: nadciąga fala toksycznego plastiku

Szacuje się, że do 2040 r. do oceanów może trafiać 37 mln ton plastikowych odpadów rocznie.
07.06.2023

Projekt traktatu ograniczającego zanieczyszczenie plastikiem na jesieni

Podczas rozmów ONZ, 170 krajów ustaliło, że do listopada powstanie projekt przyszłego traktatu biorącego na cel zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi.
04.06.2023

Technologia w służbie przyrody. Specjalne urządzenie będzie monitorować stan Odry [WIDEO]

Ubiegłoroczna katastrofa ekologiczna na Odrze spowodowała ogromne straty nie tylko dla rzeki, ale i połączonych z nią ekosystemów. – Szukamy rozwiązań, dzięki którym będziemy w stanie przeciwdziałać takim sytuacjom, szybciej reagować i szybciej informować o nich mieszkańców – mówi Robert Bednarski z UM Wrocławia. Miasto nawiązało w tym celu współpracę z T-Mobile, a operator zwodował na rzece specjalne, pływające urządzenia, które będą na bieżąco monitorować stan wody w Odrze. To tylko jeden z przykładów pokazujących, że polskie m
31.05.2023

Indie złożą skargę do Światowej Organizacji Handlu przeciw unijnemu podatkowi od towarów wysokoemisyjnych

Rząd w New Delhi zamierza złożyć skargę do Światowej Organizacji Handlu (WTO) przeciw planowi Unii Europejskiej wprowadzenia 20-30% podatku od importu towarów wysokoemisyjnych, takich jak stal, ruda żelaza i cement z Indii - poinformowały źródła w indyjskim rządzie, na jakie powołuje się w środę portal Euractiv.
17.05.2023

Ekstremalne warunki pogodowe mogą powodować niewydolność sieci energetycznych w miastach

Zapotrzebowanie na energię w miastach podczas upałów rośnie szybciej, niż przewidywali urbaniści. Może to doprowadzić nawet do przerw w dostawach prądu wtedy, gdy energia będzie najbardziej potrzebna – ostrzegają naukowcy na łamach pisma „Nature energy”.
04.05.2023

Rosną inwestycje w start-upy pozytywnego wpływu. Ich celem jest przeciwdziałanie globalnym problemom, zwłaszcza w obszarze klimatu

Start-upy coraz mocniej się angażują w rozwiązywanie palących problemów w skali globalnej. Jednym z najważniejszych obszarów jest środowisko i klimat. Na całym świecie skala inwestycji w tzw. start-upy pozytywnego wpływu szybko rośnie. Przybywa także programów, które mają tym młodym spółkom pomóc w rozwoju i wdrożeniu na rynek ich rozwiązań. Jednym z nich jest konkurs Huawei Startup Challenge. Podczas XV Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach Huawei zaprezentował innowacyjne rozwiązania niektórych laureatów konkursu, m
27.04.2023

Budowa Centrum Ekoinnowacji PG na półmetku

Politechnika Gdańska jest na półmetku budowy Centrum Ekoinnowacji (CEI), gdzie w przyszłości będą prowadzone m.in. badania nad ekologicznymi rozwiązaniami dla budownictwa i transportu. Koszt budowy wraz z wyposażeniem wyniesie ok. 200 mln zł.
24.04.2023

Unijna gospodarka odpadami - kierunek na GOZ (analiza)

Do 2020 roku na gospodarowanie odpadami państwa unijne wydały z programów polityki spójności na lata 2014-2020 ok. 1,1 mld euro; to zaledwie 1/4 funduszy przewidzianych w budżecie (4,44 mld euro) - wyliczył Europejski Trybunał Obrachunkowy, dokonując przeglądu strategii KE na rzecz tworzyw sztucznych.
21.04.2023

Skuteczna gospodarka o obiegu zamkniętym wymaga edukacji konsumentów

Regulacje unijne nie pozostawiają wątpliwości - gospodarka o obiegu zamkniętym to jeden z filarów rozwoju UE. Każda organizacja będzie musiała wprowadzić cyrkularny model gospodarowania odpadami - zgodzili się uczestnicy panelu dyskusyjnego „GOZ i łańcuch wartości w modelach operacyjnych i strategiach biznesowych”, który odbył się podczas IV Międzynarodowego Szczytu Klimatycznego TOGETAIR’23.
21.04.2023

Blisko ¾ Polaków chętniej zapłaci więcej za produkty neutralne dla klimatu

22 kwietnia przypada dzień Ziemi. Dni takie jak ten są dobrą okazją do przeanalizowania zmian w pro-ekologicznych postawach firm handlowych i ich klientów w Polsce. Jak wynika z przedpremierowych wyników badania Adyen Retail Report 2023, ¼ Polaków zmniejszyła w zeszłym roku konsumpcję, by ograniczyć własny ślad węglowy, a aż 72 proc. zapłaci dziś więcej za produkty mając pewność, że są one neutralne pod względem emisji CO2.
20.04.2023

Komisarz Sinkeviczius: Europejski Zielony Ład przyniesie wiele korzyści polskiej gospodarce i Polakom

Europejski Zielony Ład przyniesie wiele korzyści polskiej gospodarce i całemu społeczeństwu, ale by tak się stało potrzebujemy waszego wsparcia – powiedział PAP komisarz UE ds. środowiska Virginijus Sinkeviczius, który w czwartek i piątek złoży oficjalną wizytę w Polsce.
19.04.2023

W czwartek w Warszawie rusza Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny TOGETAIR 2023

Przez dwa dni (czwartek i piątek) w Warszawie odbywać się będzie IV Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny TOGETAIR 2023. W ciągu dwóch dni politycy, eksperci, przedstawiciele branż i NGO będą dyskutować o problemach związanych z ochroną środowiska, czy wyzwaniami dla energetyki.
19.04.2023

EkoOkrągły Stół. Prawdziwie ekologiczne wybory na TOGETAIR 2023

W dniach 20-21.04 organizatorzy zapraszają do Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego zarówno EkoEntuzjastów, jak i EkoSceptyków, ale także:
14.04.2023

Koalicja Klimatyczna: Dyrektywa metanowa nie oznacza rychłego zamknięcia wszystkich kopalń. To szansa na modernizację górnictwa

Kontrowersyjna dyrektywa metanowa, która od kilku tygodni wywołuje w Polsce górnicze protesty, prawdopodobnie już w maju br. będzie głosowana w Parlamencie Europejskim. Jej celem jest przede wszystkim ograniczenie emisji metanu, który na efekt cieplarniany wywiera dużo większy wpływ niż CO2. – Rozporządzenie metanowe nie oznacza rychłego zamknięcia wszystkich kopalń. Jest to szansa na modernizację tego sektora. Dlatego górnicy zamiast protestować, powinni zwrócić się do polskich decydentów i wywrzeć na nich presję, żeby zaczęli p
04.04.2023

Wymuszone farmy wiatrowe, wyłączone pola naftowe i racjonowanie mięsa: Drastyczna droga Shell do zerowej emisji netto

W najnowszych scenariuszach paliwowego giganta, analizujących możliwe ścieżki rozwoju systemu energetycznego po upadku Ukrainy, zarysowano konieczność podjęcia "poważnych interwencji", aby doprowadzić świat do realizacji celów klimatycznych.
24.03.2023

Światowy Dzień Wody. Fundusze Norweskie umożliwiają ograniczenie zanieczyszczenia środowiska wodnego

22 marca obchodzony jest Światowy Dzień Wody, ustanowiony rezolucją z 22 grudnia 1992 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, w celu uświadomienia jak dużym problemem jest brak dostępu do czystej wody pitnej i jak ważna jest prawidłowa gospodarka wodna. Projekty polskich przedsiębiorców mogące przyczyniać się do ograniczenia zanieczyszczenia środowiska wodnego i jego bezpośredniego otoczenia otrzymały dofinansowanie z Funduszy Norweskich w ramach schematu „Innowacje w obszarze wód śródlądowych lub morskich – Blue Growth”.
22.03.2023

Wsparcie dla Ukrainy, konkurencyjność i energia to główne tematy Rady Europejskiej

Zwiększenie produkcji amunicji i dostarczanie jej Ukrainie; zapewnienie konkurencyjności UE w długim okresie; zapewnienie odbiorcom energii po dostępnych cenach to jedne z głównych tematów rozpoczynającego się w czwartek w Brukseli spotkania szefów unijnych państw i rządów. Napisał o tym w zaproszeniu wystosowanym do przywódców UE przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.
22.03.2023

Przełomowy traktat wzmocni wysiłki na rzecz ochrony różnorodności biologicznej

Nowy prawnie wiążący międzynarodowy instrument dotyczący ochrony i zrównoważonego użytkowania morskiej różnorodności biologicznej na obszarach poza jurysdykcją krajową, znany jako "BBNJ" został uzgodniony 4 marca, po zakończeniu piątej rundy negocjacji traktatu w siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku w Stanach Zjednoczonych.
16.03.2023

Doradca mera Mariupola: kolejne przypadki wyrzucania ludzkich szczątków do odpadów budowlanych

W zniszczonym i okupowanym przez rosyjskie wojska Mariupolu, na południowym wschodzie Ukrainy, odnotowywane są kolejne przypadki wyrzucania ludzkich szczątków do odpadów budowlanych podczas rozbiórki zrujnowanych bloków mieszkalnych - oznajmił w poniedziałek Petro Andriuszczenko, doradca lojalnego wobec Kijowa mera miasta.
13.03.2023

ONZ: kupiliśmy tankowiec, na który przeniesiemy ropę ze statku, który w 2015 r. utknął u wybrzeży Jemenu

Kupiliśmy tankowiec, na który zostanie przeniesione 1,1 miliona baryłek ropy naftowej z niszczejącego u wybrzeży Jemenu statku, który od 2015 r. z powodu wybuchy wojny nie został rozładowany, co grozi katastrofą ekologiczną - poinformowała w czwartek ONZ.
10.03.2023

Blisko 200 krajów przyjęło traktat ONZ o wodach międzynarodowych w celu ochrony życia morskiego

Blisko 200 krajów przyjęło "traktat o wodach międzynarodowych", mający na celu ochronę życia w morzach, które pokrywają niemal połowę powierzchni ziemi, a których status był przez lata zasadniczo nieuregulowany prawnie - informuje w poniedziałek serwis CNN.
06.03.2023

Vege czy keto? To co i jak jemy robi różnicę w emisji CO2

Dieta ketogeniczna oraz dieta paleo są najmniej zrównoważone, mają najwyższy ślad węglowy i najsłabszą jakość - wynika z analizy sześciu popularnych sposobów żywienia, przeprowadzonej na Uniwersytecie Tulane’a w Nowym Orleanie (USA).
06.03.2023

Szczyt recyklingu: beton budowlany ze skonfiskowanej kokainy

Skuteczna walka prezydenta Guillermo Lasso Mendozy w Ekwadorze przeciwko kartelom narkotykowym przyniosła nieoczekiwany problem: ilość konfiskowanej kokainy jest tak duża, że policji brakuje miejsca do jej bezpiecznego przechowywania. Z pomocą ONZ władze Ekwadoru zaczęły więc wykorzystywać narkotyk do produkcji betonu budowlanego - poinformowały media hiszpańskie.
28.02.2023

Ekspansja mundialowa złą wiadomością dla klimatu?

FIFA ogłosiła plany zwiększenia liczby drużyn w Mistrzostwach Świata w 2026 roku z 32 do 48.
24.02.2023

GCT inwestuje w technologie prośrodowiskowe

Gdynia Container Terminal, będący częścią grupy Hutchison, kontynuuje inwestycje mające na celu znaczne ograniczenie emisji CO2 w trakcie operacji przeładunkowych, a tym samym wypełnienie celów środowiskowych terminalu. Niedawno rozpisany został przetarg na modernizację siedmiu suwnic placowych, a na tym działania GCT się nie kończą.
20.02.2023

Dekarbonizacja transportu morskiego w świetle prawa UE

Unia Europejska (dalej: EU) wyznaczyła sobie ambitne cele w zakresie dekarbonizacji sektora transportu morskiego. Transport morski pozostawał jak dotąd jedynym sektorem, w którym UE nie podjęła żadnych konkretnych zobowiązań w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych. Zgodnie z danymi Europejskiej Agencji Środowiska (ang. European Environment Agency, EEA) i Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Morskiego (ang. European Maritime Safety Agency, EMSA) z 2021 roku, transport morski odpowiada za 13,5 proc. wszystkich emisji gazów
05.02.2023

Polskie inteligente meble solarne hitem!

Wyposażone w panele fotowoltaiczne ławki, wiaty przystankowe czy kioski informacyjne pozwalają mieszkańcom naładować telefon, zyskać dostęp do hot spota czy sprawdzić ważne informacje, np. o bieżących rozkładach jazdy komunikacji miejskiej. Produkowane przez polską firmę elementy miejskiej architektury zyskują uznanie na całym świecie. Przekonują się do nich również rodzime miasta.
03.02.2023

Kryzys napędza AgTech i na nowo kształtuje strategie inwestorów

Z roku na rok rośnie skala i znaczenie inwestycji w startupy, które stawiają na zrównoważony rozwój oraz bezpieczeństwo żywnościowe.
26.01.2023

Uniwersytet Przyrodniczy w globalnej kampanii zmierzającej do redukcji emisji gazów cieplarnianych

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu przystąpił do globalnej kampanii Race to Zero, zrzeszającej miasta, regiony, przedsiębiorstwa i instytucje, które zobowiązały się do zmniejszenia o połowę emisji gazów cieplarnianych do 2030 r.
25.01.2023

W poniedziałek prezentacja projektu rezolucji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w sprawie wzmocnienia globalnej odporności na kryzysy. Nacisk na transport, energię i telekomunikację

Z inicjatywy Polski zaplanowano na poniedziałek prezentację projektu rezolucji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w sprawie wzmocnienia globalnej odporności na kryzysy. Według ambasadora Krzysztofa Szczerskiego jest to nieodzowne w obliczu kataklizmów i wojen, w tym takich jak na Ukrainie.
23.01.2023

Kanada. Firmy surowcowe nie mogą lekceważyć praw Indian

Bez zgody Indian coraz częściej niemożliwe staje się wydobycie surowców w Kanadzie. Indianie zawierają kolejne precedensowe porozumienia, które od ich zgody uzależniają duże projekty wydobywcze, a gwarancje dla swoich praw znajdują w stuletnich traktatach.
21.01.2023

KPMG: 63 proc. największych firm w Polsce przygotowuje raporty dot. zrównoważonego rozwoju

63 proc. największych firm w Polsceprzygotowuje specjalne raporty poświęcone tematyce zrównoważonego rozwoju (ESG), a 17 proc. przedsiębiorstw uwzględnia te kwestie w swoich raportach rocznych – wskazała firma doradcza KPMG w Polsce.
10.01.2023

Firmy w Polsce niegotowe na obowiązek raportowania ESG

Coraz większa liczba firm raportuje swoją aktywność w zakresie zrównoważonego rozwoju. 63% największych firm w Polsce przygotowuje osobny, dedykowany tematyce ESG raport, a 17% przedsiębiorstw uwzględnia kwestie ESG w swoich raportach rocznych – wynika z raportu KPMG w Polsce pt. „Badanie raportowania zrównoważonego rozwoju. Sprawozdawczość w dobie nowych przepisów”. Zakres raportowanych informacji wskazuje jednak, że firmy mają jeszcze wiele do zrobienia, aby zaraportować przynajmniej minimum wymagane przez wchodzącą w najbliższ
10.01.2023

Francja przekaże Pakistanowi 360 milionów euro na odbudowę po powodziach

Francja przeznaczy 360 milionów euro na projekty, które pomogą w odbudowie Pakistanu, wciąż nękanego skutkami powodzi, których kraj doświadczył w 2022 roku - przekazał w poniedziałek prezydent Francji Emmanuel Macron, cytowany przez agencję AFP.
09.01.2023

Rosyjscy hakerzy atakowali trzy laboratoria jądrowe w USA

Rosyjska grupa hakerska znana pod nazwą Cold River zaatakowała latem 2022 r. trzy laboratoria nuklearne w USA - podała w piątek agencja Reutera powołując się na dane internetowe i opinie ekspertów. Nie jest jasne, jaki skutek odniosły próby cyberataków.
08.01.2023

Bioróżnorodność pod ochroną. W Kanadzie wyznaczono nowe cele

W poniedziałek, podczas odbywającej się w Kanadzie konferencji ONZ w sprawie bioróżnorodności (COP15) negocjatorzy osiągnęli historyczne porozumienie mające znacząco przyczynić się do ochrony światowych lądów i oceanów - poinformowała agencja Associated Press.
19.12.2022

Szczyt ONZ: w sprawie różnorodności biologicznej brakuje pieniędzy

Najtrudniejsza część negocjacji podczas trwającego do poniedziałku szczytu w sprawie zatrzymania procesu niszczenia przyrody dotyczy pieniędzy. Brakuje 700 mld USD, doniosły w sobotę kanadyjskie media.
18.12.2022

Tureckie pływające elektrownie zasilą Ukrainę?

Karpowership, turecki operator pływających elektrowni, rozmawia w sprawie dostarczenia Ukrainie do 400 MW energii elektrycznej poprzez Mołdawię i Rumunię. Statki-elektrownie mogą stanąć w portach Rumunii i Mołdawii.
13.12.2022

Instytut ds. zmian klimatu Uniwersytetu Tsinghua oraz Azjatycki Bank Rozwoju wspólnie wzywają do wdrażania dobrych praktyk w zakresie rozwiązań opartych na przyrodzie w Azji

Konferencja ONZ w sprawie zmian klimatu (COP 27) w Egipcie zakończyła się mniej niż trzy tygodnie przed startem 15. Konferencji ONZ w sprawie bioróżnorodności (CBD COP15) w Monrealu. Agendy traktatów ONZ w zakresie zmian klimatu i bioróżnorodności są coraz bardziej zbieżne. Odzwierciedla to coraz większą świadomość związków pomiędzy tymi dwoma kwestiami i potrzebę wprowadzania zintegrowanych rozwiązań.
12.12.2022

Światowe Forum Ekonomiczne: kluczowa rola biznesu w odbudowie strat w bioróżnorodności

Stan bioróżnorodności pogarsza się szybciej niż kiedykolwiek w historii ludzkości, co podkopuje fundamenty naszych gospodarek, bezpieczeństwo żywnościowe, zdrowie i jakość życia. Kluczową rolę w odwróceniu tego trendu odgrywa biznes - oceniło w poniedziałek Światowe Forum Ekonomiczne, komentując trwający od zeszłego tygodnia w Kanadzie szczyt ONZ poświęcony bioróżnorodności - COP 15.
12.12.2022

Zielone Katowice - pierwsze nasadzenia w ramach kolejnej edycji akcji „wCOP drzewo”

Kilkadziesiąt nowych drzew pojawi się w tym roku w różnych, wskazanych przez mieszkańców, częściach Katowic. W mieście rozpoczęła się realizacja zgłoszeń w ramach trzeciej edycji akcji „wCOP drzewo”, nawiązującej do organizowanego w tym mieście szczytu klimatycznego ONZ - COP24.
08.12.2022

Zrównoważony ekosystem edukacji klimatycznej – potrzebny od zaraz! [GALERIA]

Jak skutecznie i praktycznie uczyć o klimacie? Jak zachęcać młodych ludzi do uważności wobec tego, co ich otacza, nie wzbudzając lęku i strachu, ale zmotywować do rozwiązywania problemów środowiskowych podczas projektów szkolnych i później, kiedy wejdą w dorosłość i rozpoczną swoją ścieżkę zawodową?
05.12.2022

Pozostało nam tylko 31% żyjącej planety [RAPORT]

W ciągu blisko 50 lat różnorodność biologiczna skurczyła się o prawie 70%. Wpływa to na zasoby wody i dostępność pożywienia, podczas gdy populacja ludzi rośnie – dzisiaj jest nas już 8 miliardów, a do 2050 roku będzie już blisko 10. Wiedząc, że do ratowania środowiska przyczynia się każda nasza decyzja: także to skąd pochodzi żywność, którą jemy, oraz jak jest wytwarzana, Fundacja WWF oraz Lidl Polska stworzyły program edukacyjny dla szkół podstawowych, popularyzujący dietę planetarną. Trwa ostatni dzień rekrutacji.
21.11.2022

Co czwarty młody Polak uważa, że za zmiany klimatu odpowiadają inni i nie zamierza nic z nimi robić. Jako społeczeństwo test z wiedzy o środowisku zdajemy na 2+

50 proc. Polaków postrzega zanieczyszczenie środowiska jako największe zagrożenie dla współczesnego świata. Podobny odsetek obawia się zmian klimatycznych. Jednak co ósmy uważa, że inni są za ten problem odpowiedzialni, więc nie zamierza nic z tym robić. Niepokojący jest fakt, że w najmłodszej grupie wiekowej ten odsetek znacząco rośnie – taką postawę prezentuje prawie co czwarty młody Polak – wynika z najnowszej edycji raportu „Ziemianie atakują”. Pokazuje on również, że poziom wiedzy środowiskowej Polaków wciąż jest wręcz drama
21.11.2022

Koalicja Klimatyczna: fundusz "strat i szkód" to krok w kierunku sprawiedliwszej polityki klimatycznej

Powstanie mechanizmu "strat i szkód", czyli kompensowania skutków negatywnych zjawisk pogodowych w państwach biedniejszych przez bogatsze, to istotny krok dzięki któremu międzynarodowa polityka klimatyczna może stać się bardziej sprawiedliwa - wskazała ekspertka Koalicji Klimatycznej Urszula Stefanowicz.
20.11.2022

Wiceprzewodniczący KE: zobowiązania na rzecz ochrony klimatu, przyjęte na COP27, nie są wystarczające

Zobowiązania dotyczące redukcji emisji gazów cieplarnianych, ustanowione podczas szczytu klimatycznego COP27 w egipskim Szarm el-Szejk, nie są wystarczające - ocenił w niedzielę wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans, cytowany przez agencję AP.
20.11.2022

COP27 przyjęła kompromisowy tekst rezolucji wzywającej do „szybkich” redukcji emisji

Konferencja klimatyczna ONZ przyjęła w niedzielę rano deklarację końcową wzywającą do „szybkiej” redukcji emisji gazów cieplarnianych i potwierdzającą cel ograniczenia globalnego ocieplenia do 1,5 st. C., informuje AFP.
20.11.2022

Geblewicz na COP27: kontakty między samorządami kluczowe w walce ze zmianami klimatu

Kontakty pomiędzy miastami i regionami powinny być intensyfikowane, jeżeli chcemy być skuteczni w walce ze zmianami klimatu – podkreślił na szczycie klimatycznym ONZ w Egipcie (COP27) marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
18.11.2022

Marszałek woj. śląskiego na COP27: ważna rola miast i regionów w przeciwdziałaniu zmianom klimatu

Wiele spraw związanych z kryzysem klimatycznym odbywa się na poziomie samorządów; dlatego miasta i regiony powinny być uwzględnione w procesie przeciwdziałania zmianom klimatu, mając w tej materii znacznie więcej swobody niż dotąd - mówił podczas COP27 marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski.
17.11.2022

Belgia europejską bramą do importu zielonego wodoru

Belgia uruchamia międzynarodową platformę zielonego wodoru - „Globalne Forum Zielonego Wodoru”, o czym poinformowała minister energii Tinne Van der Straeten (Zieloni) na konferencji klimatycznej w Szarm el-Szejk (COP27) - podaje nadawca VRT. Kraj chce stać się europejską bramą do importu zielonego wodoru.
16.11.2022

Czołowe organizacje dobroczynne deklarują przekazanie kwoty 0,5 mld dolarów na rzecz sprawiedliwej transformacji energetyki

Środki mają wesprzeć przyszłość opartą na czystej energii dla ludności i krajów, które jako pierwsze odczuwają wpływ zmian klimatu.
15.11.2022

Trzaskowski na COP27: wojna nie może być pretekstem do zatrzymania transformacji energetycznej

Nie możemy używać wojny jako pretekstu do zatrzymania transformacji energetycznej – powiedział w poniedziałek na szczycie klimatycznym ONZ w Egipcie (COP27) prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Samorządowiec bierze udział w wydarzeniach towarzyszących drugiemu tygodniowi konferencji w Szarm-el Szejk jako członek Europejskiego Komitetu Regionów.
15.11.2022

Z COP27 do G20: młodzież z całego świata wzywa światowych przywódców do utrzymania multilateralizmu i wzmocnienia pozycji młodych ludzi

Przed rozpoczęciem szczytu G20 studenci z 15 prestiżowych uniwersytetów z dziewięciu krajów zaapelowali do światowych przywódców o wzmocnienie pozycji młodych ludzi i przestrzeganie zasad multilateralizmu w celu przekształcenia w czyn zobowiązań o zerowej emisji dwutlenku węgla netto.
15.11.2022

Dyrektor GIG: metan to dominujące zagrożenie, ale i cenne źródło energii

Metan to dominujące zagrożenie w polskich kopalniach, ale i cenne źródło energii – mówił w poniedziałek na konferencji Śląski Ład w Chorzowie dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach prof. Stanisław Prusek.
14.11.2022

Dziękujemy za wysłane grafiki.