Do wtorku prąd odzyskało około 20 tys. spośród ponad 45 tys. berlińskich gospodarstw domowych, które w sobotę w awarii zostały pozbawione dostaw energii elektrycznej. Śledztwo w sprawie zaniku zasilania, do którego doszło w wyniku podpalenia kabli, przejęła prokuratura federalna.
W południowo-zachodnim Berlinie, w dzielnicy Steglitz-Zehlendorf, powoli przywracany jest prąd. We wtorek dostępu do elektryczności nie było w ok. 25 tys. gospodarstw domowych. Na początku awarii, w sobotę, problem dotyczył ponad 45 tys. domostw - pisze PAP.
Jak informują lokalne władze, prace naprawcze postępują zgodnie z harmonogramem i do czwartku prąd ma zostać przywrócony wszystkim poszkodowanym. Równocześnie mieszkańców, którzy ponownie mają prąd, służby proszą o ograniczenie zużycia energii do absolutnego minimum.
Na miejscu, przy mroźnej temperaturze, działa policja, straż pożarna oraz wojsko. Potrzebujący mogą szukać pomocy w specjalnie utworzonych punktach, m.in. w kościołach, klubach sportowych czy świetlicach.
Jest to już najdłuższa masowa przerwa w dostawach prądu w niemieckiej stolicy od zakończenia drugiej wojny światowej - zauważa „Tagesspiegel”.
Do sobotniej ataku, który polegał na podpaleniu kabli na jednym z mostów, przyznała się ekstremistycznie lewicowa Vulkangruppe, która w przekazanym władzom dokumencie za swoje cele uznała „wyłącznie prądu rządzącym” oraz atak na „przemysł paliw kopalnianych”.
Śledztwo w sprawie przejęła we wtorek prokuratura federalna. Podejrzani będą ścigani m.in. pod zarzutami terroryzmu oraz sabotażu.
Vulkangruppe to ekstremistyczna grupa anarchistyczna działająca w Niemczech od 2011 r., znana z podpalania infrastruktury energetycznej i komunikacyjnej. Klasyfikowana jest jako skłonna do przemocy. Grupa lub grupy pod tą nazwą (często z wulkanicznymi pseudonimami, np. Eyjafjallajökull) przeprowadziły liczne sabotaże, m.in. ataki na systemy dostawy prądu do fabryki Tesla w Grünheide (2021 i 2024.
W styczniu 2026 r. Vulkangruppe przyznała się do podpalenia kabli wysokiego napięcia przy gazowej elektrowni w Berlin-Lichterfelde, co spowodowało wielki blackout w dzielnicach południowo-zachodnich (Zehlendorf, Nikolassee, Wannsee, Lichterfelde). Dotknęło to ok. 45 tys. gospodarstw domowych i 2 tys. firm – ludzie zostali bez prądu, ogrzewania i wody w mroźną zimę. W manifeście grupa uzasadniała atak walką z przemysłem kopalnym, przepraszając biedniejszych mieszkańców, ale nie bogatych. Politycy (m.in. burmistrz Wegner) nazwali to terroryzmem zagrażającym życiu. Dywersanci nigdy nie zostali schwytani, struktura grupy pozostaje nieznana.
Fot: Depositphotos
#Deutschland 🇩🇪#Berlin
— Judith Grohmann🇦🇹🇪🇺🇮🇱🎗️ (@EmmaPeel_Knight) January 6, 2026
Hallo #Vulkangruppe, falls ihr hier auf @X seid, erklärt uns Mal, warum ihr der Meinung seid, dass Pflegebedürftige Pensionisten sowie #Flüchtlinge zu den »Herrschenden« denen ihr »den Saft abdrehen« wollt, zählen.
Ich warte.🧐 pic.twitter.com/P5TLKWyaec
Energetyka, OZE
wizytówki: 153
Gospodarka odpadami, Recykling
wizytówki: 109
Ekologia, Ochrona środowiska
wizytówki: 69
E-transport, E-logistyka, E-mobilność
wizytówki: 15
EkoDom, EkoBudownictwo
wizytówki: 36
EkoRolnictwo, BioŻywność
wizytówki: 10
Prawo, Administracja, Konsulting
wizytówki: 7
00:01:51
Prąd z pierwszej polskiej morskiej farmy wiatrowej już popłynął
Kanadyjski minister energii: farma wiatrowa na Bałtyku to początek serii inwestycji
Energia z CCGT Grudziądz popłynęła do krajowej sieci. Ważny etap jednej z kluczowych inwestycji ORLENU
Ocean Winds testuje przyszłość offshore. Uruchomiono małą pływającą farmę
10 mln Polaków poza kanalizacją. Ukryty problem, który trafia do Bałtyku
Unia ma potroić moce magazynów. To recepta na marnowanie energii z OZE
Hennig-Kloska: energia z morskich wiatraków obniży średnią cenę prądu w Polsce
Będą zmiany w programie "Czyste Powietrze". Początek 20 lipca
W czerwcu UE miała ¼ energii z fotowoltaiki. Wszystko dzięki Niemcom, Hiszpanii i Polsce
Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie: Baltic Power to spektakularna inwestycja energetyczna
Kanada rozpoczyna największy na świecie projekt magazynowania CO2
OECD: Turystyka nadal rośnie, ale wyraźnie zwalnia. Japonia podbija serca podróżników
Praca trzech reaktorów atomowych we Francji została wstrzymana przez upały
Jest stanowisko Enei w sprawie szkód na Wiśle. Koncern odpiera zarzuty
Mikroplastik osłabia działanie antybiotyków. To prawdziwe wyzwanie dla systemów zdrowia
Big Techy emitują już rocznie 1/3 tego co Francja. Winne są centra danych
00:03:03
Globalny popyt na ryby bije rekordy. Grozi całkowitym przełowieniem dzikich stad
Koszty fotowoltaiki w USA w górę. PV padło ofiarą swojej popularności
Minister energii podpisał z Tauronem list intencyjny ws. magazynowania energii
Nowy raport PSEW: jak lepiej wykorzystać OZE i obniżyć koszty ciepła
AI pomoże sterować oczyszczalniami ścieków? Może być wiele korzyści
„Le Figaro”: klimatyzatory i wiatraki odsprzedawane są online nawet za trzykrotność ceny
Podsumowanie 5 lat konkursu „Kreuj zieloną przyszłość z Cemex”
Nawet 50 euro za zwiedzanie Wenecji? Szokująca propozycja nowego burmistrza
Dobre życie na stabilnej planecie dla wszystkich. Według grupy znanych ekonomistów to możliwe
Przeładunki portowe a dbałość o Bałtyk. Premiera ważnej publikacji podczas Kongresu Polskie Porty 2030
| Ropa brent | 85.36 $ | baryłka | 2,62% | 15.07.2026 21:05 |
| Cyna | 53897.5 $ | tona | 2,27% | 15.07.2026 21:05 |
| Cynk | 3589.25 $ | tona | 0,52% | 15.07.2026 21:05 |
| Aluminium | 3170 $ | tona | 1,01% | 15.07.2026 21:05 |
| Pallad | 1305.5 $ | uncja | 4,27% | 15.07.2026 21:05 |
| Platyna | 1639.95 $ | uncja | 1,76% | 15.07.2026 21:05 |
| Srebro | 59.04 $ | uncja | 1,81% | 15.07.2026 21:05 |
| Złoto | 4058.2 $ | uncja | 1,24% | 15.07.2026 21:05 |