POWER CONNECT EXPO_2024_strona główna

Bo do tanga trzeba dwojga. Coraz więcej OZE w energetyce

Strona główna Energetyka, OZE Bo do tanga trzeba dwojga. Coraz więcej OZE w energetyce

Partnerzy portalu

Bo do tanga trzeba dwojga. Coraz więcej OZE w energetyce - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Appolinary Kalashnikova / Unsplash

Jak donosi najnowszy raport think tanku Ember, rozwój odnawialnych źródeł energii (OZE), przynosi kolejne rekordy oddawanych mocy. Wraz ze wzrostem instalacji wykorzystujących OZE, czeka nas spadek produkcji energii elektrycznej z paliw kopalnych.

Najnowszy raport „Global Electricity Review 2024” opublikowany przez think tank Ember poświęcony jest analizie zmian oraz trendów w globalnej produkcji energii elektrycznej.

Raport prezentuje dane dotyczące energii elektrycznej z 215 krajów, w tym najnowsze dane z 2023 roku dla 80 krajów reprezentujących 92 proc. globalnego zapotrzebowania na energię elektryczną. Analiza obejmuje również dane dla 13 grup geograficznych i gospodarczych, takich jak Afryka, Azja, UE i G7.  

Rekordy mocy odnawianych źródeł energii


Jak stwierdza omawiany raport, odnawialne źródła energii wygenerowały w ubiegłym roku rekordowe 30 proc. globalnej energii elektrycznej. Wraz z rekordową ilością oddawanych instalacji – w szczególności fotowoltaiki oraz energii wiatrowej – czeka nas okres spadku produkcji energii z paliw kopalnych.

Udział globalnej produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych (proc.), Źródło: EMBERJak stwierdza omawiany raport, w 2023 roku wzrost udziału energii słonecznej i wiatrowej po raz pierwszy przekroczył poziom 30 proc. energii elektrycznej z OZE. Na przestrzeni lat udział OZE wzrósł z 19 proc. globalnej energii elektrycznej w 2000 roku do rekordowych 13,4 proc. w 2023 roku.

W połączeniu z energią jądrową, w ubiegłym roku świat wytworzył prawie 40 proc. energii elektrycznej ze źródeł niskoemisyjnych. W rezultacie intensywność emisji CO2 w globalnej produkcji energii osiągnęła nowy rekordowo niski poziom, bo o 12 proc. niższy niż w szczytowym 2007 roku.

Zmiana zapotrzebowania na energię elektryczną w 2023 roku (TWh), Źródło: EMBERJak zauważa Ember, energia słoneczna przewodzi rewolucji energetycznej. Była ona najszybciej rosnącym źródłem wytwarzania energii elektrycznej 19. rok z rzędu, wyprzedzając energię wiatrową.

Rekordowy wzrost liczby instalacji pod koniec ubiegłego roku oznacza, że w tym roku możemy spodziewać się jeszcze większego wzrost produkcji energii słonecznej.

Co godne odnotowania, raport wskazuje Chiny jako globalnego lidera OZE.

Państwo Środka odpowiada za 51 proc. nowych mocy energii słonecznej i 60 proc. nowej globalnej produkcji energii wiatrowej w ubiegłym roku.


Roczna produkcja energii elektrycznej z wiatru i słońca (TWh), Źródło: EMBEREmisje w sektorze energetycznym pod znakiem zapytania


Ember szacuje, że tegoroczna produkcja energii ze źródeł kopalnych nieznacznie spadnie, prowadząc do większych spadków w kolejnych latach.

Oczekuje się, że wzrost popytu będzie wyższy niż w 2023 r. (+968 TWh r/r), ale prognozuje się, że wzrost czystej generacji będzie jeszcze większy (+1300 TWh r/r), co doprowadzi do 2 proc. spadku globalnej produkcji energii z paliw kopalnych (-333 TWh r/r).

Już teraz rozwój czystej energii, na czele z energią słoneczną i wiatrową, pomógł spowolnić wzrost paliw kopalnych o prawie 2/3 w ciągu ostatnich dziesięciu lat.

W rezultacie, połowa światowych gospodarek jest już co najmniej pięć lat po osiągnięciu szczytowego poziomu produkcji energii elektrycznej z paliw kopalnych.

Intensywność emisji dwutlenku węgla przy wytwarzaniu energii elektrycznej (gCO2/kWh), Źródło: EMBER


Tempo spadku emisji będzie zależeć od tego, jak szybko będzie postępować rozwój czystej energii.

Podczas konferencji ONZ w sprawie zmian klimatu COP28 w grudniu ub.r., światowi przywódcy osiągnęli historyczne porozumienie w sprawie potrojenia globalnej mocy odnawialnych źródeł energii do 2030 roku.

Cel ten pozwoliłby na osiągnięcie osiągnąć 60 proc. energii elektrycznej z OZE do 2030 roku, prawie o połowę zmniejszając emisje z sektora energetycznego, wprowadzając świat na ścieżkę zgodną z celem klimatycznym 1,5C. Będzie to miało kluczowe znaczenie dla wykorzystania pełnego potencjału elektryfikacji, a zarazem uniknięcia niekontrolowanego wzrostu zapotrzebowania na energię elektryczną.

„Rozwój czystej energii elektrycznej nie tylko pomaga w dekarbonizacji sektora energetycznego. Zapewnia również wzrost podaży niezbędny do elektryfikacji całej gospodarki; i to jest prawdziwy przełom dla klimatu” – podsumowuje raport Dave Jones, Global Insights Programme Director w Ember.Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.