Dominion Energy rozpoczyna budowę morskiej farmy wiatrowej na wodach USA

rk

24.05.2024 12:47
Strona główna Energetyka, OZE Dominion Energy rozpoczyna budowę morskiej farmy wiatrowej na wodach USA

Partnerzy portalu

Dominion Energy rozpoczyna budowę morskiej farmy wiatrowej na wodach USA - ZielonaGospodarka.pl
Fot. DEME Group

Dominion Energy ogłosił 22 maja, że pierwszy fundament monopala dla 2,6-gigawatowej morskiej farmy wiatrowej Coastal Virginia Offshore Wind (CVOW), największej morskiej farmy wiatrowej budowanej w USA, został zainstalowany około 29 mil od wybrzeża stanu Wirginia. Monopal zainstalował Orion, ciężki statek dźwigowy należący do DEME Group.

Planowana farma wiatrowa u wybrzeży stanu Wirginia ma zostać ukończona w 2026 roku. Będzie składać się ze 176 turbin, generujących wystarczającą ilość czystej, odnawialnej energii, aby zasilić do 660 000 gospodarstw domowych. Oczekuje się, że wygenerują oszczędności paliwa w wysokości 3 miliardów dolarów w ciągu pierwszych 10 lat eksploatacji.

- To monumentalny dzień dla zespołu Coastal Virginia Offshore Wind, który pracował niestrudzenie, aby utrzymać ten projekt w budżecie i zgodnie z harmonogramem, aby zapewnić naszym klientom niezawodną, niedrogą i coraz bardziej czystą energię. Podejmujemy szeroko zakrojone środki ostrożności, aby zapewnić pełną ochronę środowiska i gatunków morskich - powiedział Robert M. Blue, przewodniczący, prezes i dyrektor generalny Dominion Energy.

- Jesteśmy dumni, że możemy współpracować z Dominion Energy przy tym przełomowym projekcie. Statek Orion firmy DEME, wyposażony w wiodącą w branży technologię Vibro Hammer, jest wyjątkowo zaprojektowany do wydajnej instalacji masywnych monopali CVOW, z których każdy waży ponad 1000 ton. Nasz utalentowany zespół projektowy będzie obejmował wykwalifikowanych amerykańskich kafarów, tworząc solidną i przygotowaną siłę roboczą. Z niecierpliwością czekamy na współpracę z naszym partnerem konsorcjum Prysmian, aby pomóc w dostarczaniu energii wyprodukowanej w Wirginii do odbiorców - powiedział Bill White, prezes DEME Offshore US.

Fundamenty monopalowe, które są składowane w Portsmouth Marine Terminal, to pojedyncze, pionowe, stalowe cylindry produkowane przez światowego lidera EEW SPC. W ramach prac przy budowie morskiej farmy wiatrowej są one instalowane na dnie morskim w celu wsparcia generatorów turbin. Zgodnie z harmonogramem budowy projektu, Dominion Energy będzie kontynuować instalację monopali do jesieni 2024 roku i wznowi instalacje maju 2025 roku.

Wykorzystywany do prac statek Orion ma 216 metrów długości i 49 metrów szerokości. Jego wyporność wynosi 5 000 ton. Posiada system dynamicznego pozycjonowania, który umożliwia mu utrzymywanie pozycji w miejscu i w razie potrzeby obracanie się wokół własnej osi. Napęd tworzą cztery pędniki azymutalne o mocy 4 500 kW, dwa stery strumieniowe o mocy 4 200 kW oraz dwa pędniki tunelowe o mocy 2 500 kW. Maksymalne obciążenie użytkowe wynosi 30 000 ton, natomiast powierzchnia na pokładzie przeznaczona m.in. do transportu monopali wynosi 8 000 m2. Załoga liczy 160 osób, jednakże powierzchnia pozwala na zakwaterowanie do 239 osób. Statek posiada również lądowisko do przyjmowania i obsługi śmigłowców, dwa żurawie pomocnicze o udźwigu 100 ton i system cumowniczy.

Przedsięwzięcie było przygotowywane tak, aby jego realizacja odbywała się z jak najmniejszym skutkiem dla morskiej fauny oraz branży rybołówstwa. Aby chronić zagrożone wyginięciem wieloryby północnoatlantyckie, monopale nie będą instalowane w okresie od 1 listopada do 30 kwietnia, czyli w czasie, gdy wieloryby będą migrować przez obszar objęty projektem. Dodatkowe środki mające na celu ochronę wielorybów i innych organizmów wodnych obejmują zastosowanie kurtyn bąbelkowych, tj. perforowanych pomp przez które powietrze jest przesyłane celem stworzenia swoistej ściany bąbelków wokół monopali podczas instalacji, aby zredukować źródła hałasu pod wodą. Statki będą również obsługiwane przez obserwatorów gatunków chronionych celem przestrzegania ograniczeń prędkości, aby uniknąć kolizji z morskimi gatunkami chronionymi.

Korzyści dla rozwoju gospodarczego i zatrudnienia związane z morską energetyką wiatrową mają być przełomowe dla regionu. Oznacza to miejsca pracy tak przy farmie wiatrowej na morzu jak i w ramach łańcucha dostaw. Ponad 800 pracowników z Wirginii zostało zaangażowanych w projekt CVOW lub w inne firmy wspierające CVOW. Prace te obejmują przebudowę terminalu morskiego w Portsmouth, budowę centrum monitorowania i koordynacji morskiej energii wiatrowej. Do tego również dochodzi zaopatrzenie morskie, utrzymanie statków, podnoszenie ciężkich ładunków i takielunku, cyberbezpieczeństwo, usługi gastronomiczne i hotelarskie. Ponad 1000 lokalnych miejsc pracy będzie potrzebnych do obsługi bieżącej działalności i konserwacji tego obiektu po rozpoczęciu komercyjnej eksploatacji Coastal Virginia Offshore Wind.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.