EDP Renewables rozpoczyna budowę jednej z największych w kraju farm PV

zk

24.11.2022 11:51 Źródło: informacja prasowa
Strona główna Energetyka, OZE EDP Renewables rozpoczyna budowę jednej z największych w kraju farm PV

Partnerzy portalu

EDP Renewables rozpoczyna budowę jednej z największych w kraju farm PV - ZielonaGospodarka.pl
Fot. inf. prasowa

W miejscowości Chotków, w gminie Brzeźnica, powstanie wkrótce jeden z największych w Polsce projektów fotowoltaicznych.

Farma w Chotkowie, o mocy 31 MW, będzie w stanie wyprodukować energię wystarczającą do zasilenia ponad 20 000 gospodarstw domowych. Pozwoli to zaoszczędzić ponad 50 000 ton węgla rocznie.

EDP Renewables (Euronext: EDPR), czwarty na świecie (i drugi w Polsce) największy producent energii odnawialnej, ogłosiło rozpoczęcie budowy farmy fotowoltaicznej w Chotkowie.

Będzie to jedna z największych farm fotowoltaicznych nie tylko w regionie, ale i w całym kraju. Dysponując mocą 31 MW, farma w Chotkowie będzie w stanie zasilić czystą energią ponad 20,000 gospodarstw domowych, co pozwoli na zaoszczędzenie 50,000 ton węgla rocznie. Projekt będzie zawierał również podziemne linie niskiego i średniego napięcia, stacje transformatorowe i drogi wewnętrzne, dzięki czemu stanie się kluczowym elementem krajowej sieci przesyłowej.

Inwestycja powstanie dzięki współpracy firm EDP Renewables oraz Neo Energy Group, z gminą Brzeźnica.

Przy aktualnych cenach energii Polska potrzebuje czystych i tanich alternatyw do jej produkcji- podkreśla Joaquim Barbosa, Dyrektor Generalny EDPR Polska.- Inwestycja w Chotkowie jest jednym z przykładów na to, że polski rynek energetyczny potrafi rozkwitać, jeśli tylko mamy solidne know how i prawdziwą współpracę.  We współpracy z Neo Energy Group, przy wsparciu lokalnych władz gminy Brzeźnica, będziemy w stanie produkować na polskim rynku więcej czystej energii. Jest to zgodne z naszym podstawowym celem, jakim jest osiągniecie przez kraj bezpieczeństwa i niezależności energetycznej- dodaje Barbosa.

Przykład Chotkowa udowadnia, że pomimo turbulencji formalno-prawnych na rynku OZE, w Polsce jest możliwa skuteczna realizacja dużych projektów fotowoltaicznych. Jesteśmy dumni, że jako Neo Energy Group zmieniamy polskie realia energetyczne, zarówno lokalnie, jak i w całym kraju– komentuje Piotr F. Beaupré, Prezes Neo Energy Group.

Jestem dumny, że to na terenie naszej gminy powstaje tak ważna inwestycja i że mamy możliwość brać czynny udział w zielonej transformacji Polski. Korzyści dla Brzeźnicy są bardzo wymierne i przekładają się na dodatkowe wpływy z podatków- co pozwoli nam na dalsze inwestycje w gminie. Ponadto, dzięki budowie farmy fotowoltaicznej, poprawi się jakość dróg, co wpłynie na komfort życia mieszkańców- zaznacza Jerzy Adamowicz, wójt gminy Brzeźnica.

Dzięki tej inwestycji EDPR jeszcze bardziej wzmocniło swój udział w dostarczaniu czystej energii do sieci, dysponując obecnie zróżnicowanym portfelem inwestycji, wiatrowych i fotowoltaicznych. Niedawno firma zainaugurowała również kolejną farmę wiatrową, w miejscowości Budzyń, w zachodniej Polsce.

Od 2008 roku, kiedy to EDPR rozpoczęło swoją działalność w Polsce, firma zrealizowała inwestycje o mocy ponad 800 MW, pokazując swoje ogromne zaangażowanie w przyśpieszenie transformacji energetycznej w kraju i na świecie. EDPR kładzie również duży nacisk na stymulację rozwoju ekonomicznego i społecznego swoich lokalnych społeczności. Prowadzone w gminach przez EDPR inicjatywy, takie jak Twoja Energia lub Bliżej Ciebie, to przykłady biznesu odpowiedzialnego społecznie.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 22400,00 $ tona -0,11% 25 lis
 Cynk 2924,00 $ tona 0,45% 25 lis
 Aluminium 2345,00 $ tona 0,09% 25 lis
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.