EKOinnowatorzy wyłonieni po raz czwarty!

zk

21.12.2022 10:13 Źródło: informacja prasowa
Strona główna Klimat, ekologia EKOinnowatorzy wyłonieni po raz czwarty!

Partnerzy portalu

EKOinnowatorzy wyłonieni po raz czwarty! - ZielonaGospodarka.pl

8 grudnia 2022 r. w Forest Hotel w Krakowie odbyła się Gala Finałowa podsumowująca 4. edycję konkursu EKOinnowatorzy – ogólnopolskiego wydarzenia kierowanego do studentów i doktorantów wyróżniających się w działalności naukowej i organizacyjnej o charakterze proekologicznym. W tegorocznej edycji konkursu wzięli udział przedstawiciele 17 uczelni wyższych, spośród których Jury konkursowe wyłoniło laureatów w trzech kategoriach głównych oraz pięciu kategoriach specjalnych. Tytuł EKOinnowacyjnego Koła Naukowego trafił do Koła Naukowego Technomat z Politechniki Śląskiej, a statuetki w kategorii Student EKOinnowator oraz Doktorant EKOinnowator otrzymali odpowiednio Jan Kostecki z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz Izabela Malinowska z Politechniki Gdańskiej. 

Ogólnopolski konkurs EKOinnowatorzy jest organizowany przez Instytut Zrównoważonej Energetyki od 2019 roku. Z każdą kolejną edycją konkursu liczba oraz poziom nadsyłanych zgłoszeń jest coraz wyższy, a rywalizacja staje się coraz bardziej interesująca. Podstawowym celem konkursu jest wyłonienie kół naukowych, studentów i doktorantów wyróżniających się w działalności naukowej, konstruktorskiej, organizacyjnej i popularyzatorskiej o charakterze proekologicznym. Ale nie tylko rywalizacja stanowi istotę konkursu. Konkurs ma na celu również wspomaganie wymiany informacji i doświadczeń pomiędzy przedstawicieli różnych uczelni, promowanie osiągnięć młodych naukowców i konstruktorów oraz inspirowanie do podejmowania dalszych działań, które już teraz lub w niedalekiej przyszłości mogą zmieniać świat.

 W tym roku do udziału w konkursie zgłosiło się niespełna 50 studentów, doktorantów i kół naukowych. Wśród uczestników byli przedstawiciele Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej, Politechniki Białostockiej, Politechniki Częstochowskiej, Politechniki Gdańskiej, Politechniki Krakowskiej, Politechniki Łódzkiej, Politechniki Poznańskiej, Politechniki Warszawskiej, Politechniki Wrocławskiej, Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytetu Łódzkiego, Uniwersytetu Szczecińskiego, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz Uniwersytetu Warszawskiego. Już na samym początku, każdy z uczestników konkursu miał możliwość udziału w cyklu czterech szkoleń, których tematyka obejmowała następujące zagadnienia:
•    Obliczeniowa mechanika płynów jako przykład innowacyjnych metod numerycznych wykorzystywanych przez inżynierów (prowadząca: mgr inż. Karolina Papis-Frączek)
•    Ocena wpływu projektów realizowanych w kołach naukowych na środowisko i człowieka (prowadząca: dr inż. Marta Dendys)
•    Komunikowanie rezultatów badań w otoczeniu naukowym, społecznym i gospodarczym (prowadzący: mgr Maciej Myśliwiec)
•    Spin-off dlaczego nie? Wdrożenie autorskiego pomysłu, technologii na rynek (prowadzący: dr inż. Dominik Kowal)

Kolejnym etapem konkursu była Uroczysta Gala Finałowa, która odbyła się 8 grudnia 2022 r. w Forest Hotel – obiekcie zlokalizowanym na wzgórzu zamkowym w krakowskich Przegorzałach. Do udziału w Gali Finałowej zostało zaproszonych 24 finalistów, których zgłoszenia zostały najwyżej ocenione przez Jury konkursowe. Wydarzenie rozpoczęło się od wystąpienia dr inż. Krzysztofa Sornka, który powitał uczestników konkursu oraz przedstawił najważniejsze informacje dotyczące przebiegu Gali Finałowej. Następnie, głos zabrali przedstawiciele otoczenia biznesowego – partnerzy organizacyjni konkursu – Paweł Kula (MAT Usługi Informatyczne), Estera Przenzak (Bożek Spektrum) oraz dr inż. Marta Dendys (Envimpact). Po części inauguracyjnej, nastał czas na wystąpienia uczestników konkursu. W trakcie Gali Finałowej zaprezentowali się:
•    w kategorii EKOinnowacyjne Koło Naukowe
o    Koło Naukowe Aerodynamiki Pojazdów (Politechnika Warszawska)
o    Koło Naukowe AGH Solar Plane (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie)
o    Koło Naukowe Eko-Energia (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie)
o    Koło Naukowe Green Kozminski (Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie)
o    Koło Naukowe Pojazdów i Robotów Mobilnych (Politechnika Wrocławska)
o    Koło Naukowe PUT Solar Dynamics (Politechnika Poznańska)
o    Koło Naukowe Technomat (Politechnika Śląska)
o    Koło Naukowe Smart City PW (Politechnika Warszawska)
o    Koło Naukowe UW dla Klimatu (Uniwersytet Warszawski)
•    w kategorii Student EKOinnowator
o    Szymon Dobrzyński (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie)
o    Wiktoria Kaleta (Szkoła Główna Handlowa w Warszawie)
o    Jan Kostecki (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie)
o    Laura Ruszel (Uniwersytet Warszawski)
o    Ewa Szczepanik (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie)
•    w kategorii Doktorant EKOinnowator
o    Mateusz Baluk (Uniwersytet Gdański)
o    Tobiasz Gabryś (Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej)
o    Piotr Jachimowicz (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie)
o    Marta Kowalkińska (Politechnika Gdańska)
o    Aneta Kowalska (Politechnika Częstochowska)
o    Izabela Malinowska (Politechnika Gdańska)
o    Francesca Marchetto (Uniwersytet Warszawski)
o    Adrianna Piasek (Politechnika Warszawska)
o    Katarzyna Suchorowiec (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie)

Każdy z finalistów miał łącznie 10 minut, aby przedstawić swoje osiągnięcia, uzasadnić dlaczego to właśnie on zasługuje na miano EKOinnowatora, a także odpowiedzieć na pytania Jury konkursowego (w skład którego weszli dr inż. Wojciech Goryl, dr inż. Katarzyna Szramowiat-Sala oraz przedstawieni wyżej dr inż. Marta Dendys, Estera Przenzak i Paweł Kula). Nad prawidłowym przebiegiem obrad czuwał dr inż. Marcin Jankowski, wspierany zza kulis przez Karolinę Papis-Frączek oraz Kamilę Rzepkę-Sornek. Poziom wystąpień stał na bardzo wysokim poziomie, a Jury stanęło przed niezwykle trudnym zadaniem wyboru laureatów w trzech kategoriach głównych i pięciu kategoriach specjalnych. Po gorących obradach, uczestnicy konkursu poznali ostateczny werdykt!

Laureaci konkursu w kategoriach głównych

W tegorocznej edycji konkursu, tytuł EKOinnowacyjnego Koła Naukowego zdobyło Koło Naukowe Technomat z Politechniki Śląskiej. Koło to skupia studentów zainteresowanych problematyką nowoczesnych technologii i materiałów oraz zajmuje się tematyką ochrony środowiska, inżynierii materiałów, inżynierii produkcji, projektowania narzędzi, urządzeń i procesów technologicznych. W kategorii Student EKOinnowator zwyciężył Jan Kostecki z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, który jest pasjonatem technologii, rozwoju i wynalazków, a chęć działalności proekologicznej sprawiła, że zaangażował się w działalność koła naukowego AGH Solar Plane. Z kolei w kategorii Doktorant EKOinnowator wygrana przypadła Izabeli Malinowskiej, która w ramach swojej pracy doktorskiej syntezuje nowe materiały budowlane, które mają szansę zmienić rynek budowlany. Dlaczego? Ponieważ mają potrójne właściwości: są samoczyszczące, magnetyczne oraz biobójcze.

Wyróżnienia w kategoriach specjalnych
Poza nagrodami głównymi, Jury konkursowe przyznało wyróżnienia w pięciu kategoriach specjalnych:
•    Innowacje ekologiczne: Ewa Szczepanik (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie), Francesca Marchetto (Uniwersytet Warszawski)
•    Innowacje produktowe: Mateusz Baluk (Uniwersytet Gdański), Koło Naukowe AGH Solar Plane (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie)
•    Innowacje społeczne: Wiktoria Kaleta (Szkoła Główna Handlowa w Warszawie), Koło Naukowe UW dla Klimatu  (Uniwersytet Warszawski)
•    Osiągnięcia naukowe: Marta Kowalkińska (Politechnika Gdańska), Piotr Jachimowicz (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie)
•    Osiągnięcia organizacyjne: Laura Ruszel (Uniwersytet Warszawski), Koło Naukowe Eko-Energia (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie)

Gratulujemy zwycięzcom i wyróżnionym! Ogromne brawa także dla pozostałych uczestników konkursu, których działalność stanowi istotny wkład w rozwój innowacyjnych rozwiązań technicznych oraz popularyzację postaw proekologicznych. Pełna lista uczestników konkursu, wraz z opisem ich działalności, została przedstawiona na stronie www.ekoinnowatorzy.pl oraz w specjalnym albumie podsumowującym tegoroczną edycję konkursu. Zapraszamy do lektury!

Już teraz zachęcamy także do udziału w kolejnej edycji konkursu. Szczegóły już wkrótce!
Konkurs został zorganizowany przez Instytut Zrównoważonej Energetyki, przy współfinansowaniu Ministerstwa Edukacji i Nauki. Patronem medialnym konkursu był portal ZielonaGospodarka.pl.  
Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 23825,00 $ tona 2,27% 23 mar
 Cynk 2893,00 $ tona 0,21% 23 mar
 Aluminium 2264,00 $ tona 1,48% 23 mar
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.