Energetycy z Taurona konserwują ok. 200 bocianich gniazd

zk

28.01.2022 14:01 Źródło: PAP
Strona główna Klimat, Edukacja Energetycy z Taurona konserwują ok. 200 bocianich gniazd

Partnerzy portalu

Energetycy z Taurona konserwują ok. 200 bocianich gniazd - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Pixabay

Około 200 ulokowanych na słupach energetycznych bocianich gniazd konserwują w sezonie jesienno-zimowym energetycy z Taurona. W ramach prowadzonych do końca lutego prac gniazda są oczyszczane, a czasem także uszczuplane lub odbudowywane, zaś w razie potrzeby przenoszone na specjalne platformy.

"Mamy wiele zgłoszeń o potrzebie montażu platform. Spora część z nich, po konsultacji ze specjalistami, okazuje się nieuzasadniona. Dlatego ściśle współpracujemy z ornitologami, którzy ostatecznie decydują o naszych działaniach przy takiej tymczasowej budowli. Zwykle instalujemy platformę pod gniazdo tam, gdzie ptaki doczekały się już potomstwa, i jeśli mamy pewność, że słup energetyczny wytrzyma ciężar gniazda" - wyjaśniła w piątek rzeczniczka spółki Tauron Dystrybucja Ewa Groń.

Bociany często lokują gniazda na słupach energetycznych. Szacuje się, że na sieci energetycznej w południowej Polsce znajduje się około 2,2 tys. takich gniazd. Zaniedbane, przerośnięte gniazdo może zagrażać pracy sieci, dlatego co roku jesienią i zimą energetycy przeprowadzają przegląd bocianich siedlisk. Nowopowstałe gniazda wynoszone są powyżej przewodów, którymi płynie prąd.

Gniazda zlokalizowane bezpośrednio na słupie energetycznym, z dużą ilością materiału, są zagrożeniem dla samych bocianów, bezawaryjnej pracy sieci energetycznej i otoczenia. Prace przy oczyszczaniu z nadmiaru budulca, poprawie konstrukcji i budowie ochronnych platform na słupach energetycznych można wykonać tylko w okresie, kiedy ptaków nie ma w gniazdach. Latem, gdy bociany składają jaja i wychowują młode, do gniazd nie należy się zbliżać. Wyjątkiem jest obrączkowanie, które najczęściej dotyczy młodych ptaków.

"Firmy energetyczne, w tym Tauron Dystrybucja, odgrywają coraz większą rolę w ochronie populacji bocianów białych w Polsce. Bezpieczny dostęp do gniazd zlokalizowanych na słupach mają tylko energetycy - posiadają uprawnienia do pracy na sieci energetycznej, wiedzę, doświadczenie, oraz specjalistyczny sprzęt do pracy na wysokości i przy urządzeniach pod napięciem. To ważne, że dbając o swoje urządzenia, pomagają ptakom i chronią w ten sposób ich populację" - powiedział prezes Małopolskiego Towarzystwa Ornitologicznego dr Kazimierz Walasz, cytowany w piątkowym komunikacie Taurona.

W uzasadnionych wypadkach - po obserwacji i zaopiniowaniu przez ornitologów - gniazda mogą być usuwane. Zwykle są to zaczątki gniazd wykonywane przez niedojrzałe płciowo ptaki, które szlifują umiejętności budowlane na przyszłość. Część takich próbnych gniazd powstaje w wyniku silnego instynktu, który powoduje potrzebę budowy gniazda, a który nie mija nawet, gdy bocian zbuduje prawdziwe domostwo. "Mimo że wszystkie te konstrukcje są tymczasowe, to jednak nagromadzona ilość materiału i fakt regularnego pojawiania się tam ptaków, wywołują mylne wrażenie, że to próba stworzenia stałego domu dla ptasiej rodziny" - wskazują przedstawiciele Taurona.

Wymagające interwencji gniazda, zlokalizowane na słupach energetycznych Taurona, można zgłaszać pisząc na adres poczty elektronicznej: bocian@tauron-dystrybucja.pl.

Bocian biały jest w Polsce objęty ścisłą ochroną gatunkową i wymaga ochrony czynnej, polegającej głównie na zabezpieczeniu miejsc lęgowych. W Polsce gniazduje ok. 45-50 tys. par tych ptaków. Ponad 60 proc. z nich zakłada swoje gniazda na słupach energetycznych. Na przełomie stycznia i lutego wyruszają z żerowisk w Afryce i wracają do Europy. Pokonują nierzadko ok. 10 tys. km. Do celu docierają wiosną.

Podczas okresu lęgowego bociany nanoszą na gniazdo materiał budulcowy - gałęzie, darń, siano, słomę, a nawet śmieci. W efekcie w ciągu roku może przybyć nawet 30-centymetrowa warstwa materiału, ważąca kilkadziesiąt kilogramów. W ten sposób w kilka lat poszycie gniazda może stracić stabilność i nadmiernie obciążyć słup lub platformę, grożąc ich uszkodzeniem - stąd potrzeba systematycznych prac konserwacyjnych.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.