Europa zwiększa efektywność technologii offshore

zk

03.09.2021 15:03 Źródło: Własne
Strona główna Energetyka, OZE Europa zwiększa efektywność technologii offshore

Partnerzy portalu

Europa zwiększa efektywność technologii offshore - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Nicholas Doherty/Unsplash

Unia Europejska chce stanąć na podium w wyścigu o neutralność klimatyczną. Jedną z dróg do osiągnięcia tego celu jest opracowanie narzędzi, które mają pozwolić na znaczne obniżenie kosztów eksploatacji i konserwacji farm wiatrowych.

Utworzono konsorcjum przemysłowym składającym się z 12 uznanych i doświadczonych kluczowych graczy z 6 różnych państw członkowskich UE i 1 kraju stowarzyszonego, kierowanym przez Iberdrola Renovables Energa. W skład konsorcjum wchodzą m.in.: Electricité De France, Adwen, Siemens Gamesa, RAMBOLL, IBM Research - Zurich, Indra, Bachmann Monitoring, i University of Strathclyde.

Partnerzy zostali dobrani w taki sposób, aby objąć cały łańcuch wartości, tworząc interdyscyplinarną grupę doświadczonych partnerów, zapewniających swoją wiedzę specjalistyczną w różnych wymaganych dziedzinach.

UE stawia przed sobą ambitny cel, by stać się światowym liderem w dziedzinie energii odnawialnej. Ponieważ jest to stosunkowo nowa koncepcja, odnawialne źródła energii nie są wykorzystywane tak efektywnie, jak mogłyby być w przyszłości, gdy już zgromadzimy odpowiednie doświadczenie. Mimo to sektor rozwija się. Na przykład morska energia wiatrowa staje się coraz bardziej konkurencyjna i zyskuje na znaczeniu jako część systemu energetycznego.

Jedną z głównych przeszkód stających na drodze do wykorzystania morskiej energii wiatrowej są wysokie koszty związane z eksploatacją i konserwacją (O&M). Koszty O&M stanowią dużą część całkowitego kosztu turbiny wiatrowej, często odpowiadając za około 30 % łącznego kosztu jej cyklu życia. Aby pobudzić rozwój energetyki wiatrowej w Europie, morskie farmy wiatrowe muszą stać się bardziej wydajne – rozwiązania tego właśnie problemu podjęli się uczestnicy finansowanego ze środków UE projektu ROMEO.

W projekcie ROMEO opracowywane są przydatne narzędzia, które umożliwią operatorom farm wiatrowych usprawnienie procesów decyzyjnych i przejście od zaplanowanych strategii korekcyjnych do mniej kosztownych strategii konserwacji zależnej od stanu. Zaawansowane systemy monitorowania będą mogły wykrywać kluczowe usterki w głównych elementach turbin wiatrowych. Opracowywane są również modele diagnozowania i przewidywania awarii w istniejących turbinach, co pozwoli zminimalizować czas przestojów. Interoperacyjna platforma oparta na chmurze i internecie rzeczy będzie stanowić zaawansowany system analityczny dla takich modeli diagnostycznych i prognostycznych, dzięki czemu można będzie dokładniej zrozumieć, jak zachowują się komponenty turbin w czasie rzeczywistym. W ten sposób operatorzy będą w stanie zmaksymalizować żywotność turbin oraz zminimalizować koszty eksploatacji i zarządzania.

Pilotaż na Bałtyku i Północnym

Nowo opracowana technologia zostanie w przyszłym roku przetestowana na trzech europejskich morskich farmach wiatrowych. Farma na niemieckich wodach Morza Bałtyckiego ma moc 350 MW wytwarzaną przez 70 turbin. Dwie brytyjskie elektrownie to 27-turbinowa farma o mocy 62 MW u wybrzeży północnego Yorkshire oraz 108-turbinowa farma o mocy 714 MW u wschodniego wybrzeża Wschodniej Anglii, obie położone na Morzu Północnym.

- Projekty pilotażowe pokażą nam, na ile odnieśliśmy sukces, i umożliwią przetestowanie technologii monitorowania elementów turbin, takich jak przekładnia, łożysko główne i transformator oraz fundamenty turbiny - dodaje.

Yanes dodaje, że testując swoje systemy na różnych farmach wiatrowych o odmiennych warunkach środowiskowych i turbinach, uczeni będą mogli udowodnić, że opracowana przez nich technologia może zostać przeniesiona na inne projekty morskie i lądowe.

- Będzie konieczne, jeśli mamy osiągnąć ogólny cel, jakim jest zmniejszenie kosztów energii wiatrowej. Naszym celem jest zmniejszenie liczby awarii komponentów i nieplanowanej konserwacji przy jednoczesnej poprawie niezawodności - podsumował.

Projekt ROMEO (Reliable OM decision tools and strategies for high LCoE reduction on Offshore wind) wykorzystuje szeroką wiedzę specjalistyczną 12 partnerów, w tym producentów komponentów turbin, dostawców usług, operatorów farm wiatrowych i liderów rynku IT. Faza pilotażowa ROMEO ma potrwać do zakończenia projektu w 2022 roku.


źródło: europa.eu

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 25625,00 $ tona 0,39% 19 wrz
 Cynk 2476,00 $ tona -0,64% 19 wrz
 Aluminium 2174,00 $ tona 0,46% 19 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.