Famur Amur i EDF Renewables planują w Polsce współpracę w obszarze OZE

gm

17.05.2022 21:23
Strona główna Energetyka, OZE Famur Amur i EDF Renewables planują w Polsce współpracę w obszarze OZE

Partnerzy portalu

Famur Amur i EDF Renewables planują w Polsce współpracę w obszarze OZE - ZielonaGospodarka.pl
Fot. EDF Renewables

Grupa FAMUR podpisała list intencyjny z EDF Renewables, który potwierdza zainteresowanie obu stron możliwościami współpracy w obszarze odnawialnych źródeł energii (OZE). Spółki rozważają podjęcie wspólnych działań w zakresie rozwoju i eksploatacji w Polsce projektów związanych m.in. z energetyką wiatrową.
  
Podpisanie dokumentu to kolejny krok w kierunku dywersyfikacji działalności biznesowej Grupy FAMUR zgodnie z przyjętymi w maju 2021 roku nowymi kierunkami strategicznymi.

Głównym celem Grupy FAMUR jest przekształcenie się w holding uczestniczący w zielonej transformacji oraz osiągnięcie do 2024 roku ok. 70% przychodów ze źródeł nie związanych z węglem energetycznym.  Współpraca z EDF Renewables w obszarze OZE to kolejny krok w kierunku dywersyfikacji działalności biznesowej Grupy FAMUR.

–  EDF Renewables posiada wieloletnie doświadczenie w obszarze OZE, a w szczególności w projektowaniu, przygotowaniu, budowie i eksploatacji odnawialnych źródeł energii. Z kolei Grupa FAMUR posiada oparte na wieloletnim doświadczeniu kompetencje w projektowaniu i budowie urządzeń dla przemysłu, w tym zaawansowanych przekładni poza segmentem maszyn górniczych. Perspektywy rozwoju polskiej energetyki wiatrowej, zarówno morskiej, jak i lądowej oraz innych obszarów OZE w połączeniu z potencjałem technicznym i ekonomicznym Grupy FAMUR i EDF Renewables, tworzą dogodne warunki do współpracy, komentuje Dawid Gruszczyk, wiceprezes zarządu FAMUR S.A.

–  EDF Renewables jest obecna w obszarze OZE w Polsce od ponad 10 lat, a podpisanie listu intencyjnego z Grupą Famur jest krokiem naprzód ukazującym nasze mocne zaangażowanie w dalszy wkład w transformację energetyczną w Polsce", mówi Alicja Chilińska-Zawadzka, prezes zarządu EDF Renewables w Polsce.  

Grupa FAMUR (GPW: FMF) jest holdingiem technologicznym dostarczającym rozwiązania dla branż: energetycznej, wydobywczej oraz transportowo-przeładunkowej. Długoterminowym celem Grupy FAMUR jest wspieranie na różnych polach zielonej transformacji sektora energetycznego. FAMUR jest notowany na GPW od 2006 roku. Dominującym akcjonariuszem spółki jest TDJ.
 
Spółka EDF Renewables jest obecna w Polsce od 2012 r. z siedzibą w Gorzowie Wielkopolskim. W swoim portfelu posiada projekty farm wiatrowych i fotowoltaicznych w różnej fazie rozwoju na około 1GW. EDF na świecie jest wiodącym międzynarodowym graczem w dziedzinie energii odnawialnej, z zainstalowaną mocą brutto 13,8 GW. Jej rozwój koncentruje się głównie na energetyce fotowoltaicznej wiatrowej i słonecznej. EDF Renewables działa głównie w Europie i Ameryce Północnej, ale nadal się rozwija, przenosząc się do obiecujących rynków wschodzących, takich jak Brazylia, Chiny, Indie, RPA i Bliski Wschód. Spółka ma silną pozycję w morskiej energetyce wiatrowej, ale także w innych obszarach przemysłu energii odnawialnej, takich jak magazynowanie energii i wodór. EDF Renewables rozwija, buduje, obsługuje i utrzymuje projekty energii odnawialnej, zarówno dla siebie, jak i dla stron trzecich. EDF Renewables to spółka zależna Grupy EDF, specjalizująca się w rozwoju energetyki słonecznej i wiatrowej.

Źródło: EDF Renewables

Gospodarka Morska
Fot. EDF Renewables
Gospodarka Morska
Fot. EDF Renewables

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.