FindFISH – aplikacja ukierunkowana na połowy z sukcesem. Do końca marca korzystaj za darmo!

Strona główna Klimat, Edukacja FindFISH – aplikacja ukierunkowana na połowy z sukcesem. Do końca marca korzystaj za darmo!

Partnerzy portalu

FindFISH – aplikacja ukierunkowana na połowy z sukcesem. Do końca marca korzystaj za darmo! - ZielonaGospodarka.pl
Fot. GospodarkaMorska.pl

W ostatni piątek lutego w Sopocie odbyła się ekspercka konferencja Ukierunkowany połów danych, podczas której podsumowano wyniki projektu Platforma transferu wiedzy FindFISH

Usługa FindFISH to efekt współpracy – transferu wiedzy – pomiędzy naukowcami a rybakami. Efektem projektu realizowanego od 2017 r. przez Instytut Oceanologii PAN w partnerstwie z Instytutem Morskim UMG i Zrzeszeniem Rybaków Morskich – Organizacja Producentów jest powstanie platformy prognoz online o środowisku morskim Zatoki Gdańskiej i jego zasobach żywych. Narzędzie to funkcjonuje w oparciu badania in situ, dane środowiskowe i dotyczące połowów ilościowych i jakościowych oraz o numeryczne modelowanie parametrów hydrodynamicznych, fizykochemicznych i biologicznych akwenu.

Aplikacja wykorzystuje model działający w trybie operacyjnym i na bieżąco podaje informacje o warunkach panujących w Zatoce.

– Główny produkt, który najbardziej interesuje rybaków to Moduł Fish, który jest wbudowany dla czterech gatunków ryb poławianych przemysłowo: śledzia, szprota, dorsza i storni. Co to daje? Rybak, wchodząc w ten system, ma możliwość przynajmniej 48 godzin do przodu zobaczyć, w jakim czasie i w jakich warunkach hydrologicznych łowiska ryb powinny być najbardziej obfite zasoby – mówi prof. dr hab.Lidia Dzierzbicka-Głowacka, kierownik projektu.

Aktualnie trwa etap wdrażania i edukowania środowiska rybackiego w to, jak korzystać z usługi w sposób najefektywniejszy dla prowadzonej przez siebie działalności. Podczas konferencji zaprezentowano szereg referatów wskazujących liczne perspektywy dla branży.

Do głównych korzyści zaliczyć można podwójną oszczędność: paliwa oraz czasu. Istotny jest również element zrównoważonego wpływu działalności przemysłu rybackiego na środowisko morskie.

– Mamy narzędzie, które nam z dużą dozą prawdopodobieństwa pokazuje, gdzie można znaleźć rybę, której się poszukuje. Efekt tego projektu pozwala nam chronić ekosystem i zasoby poprzez prowadzenie połowów ukierunkowanych, a minimalizowanie połowów niechcianych, czyli obecności w sprzęcie takiej ryby, której się nie chce, np. będącej pod ochroną – wyjaśnia Jacek Wittbrodt, prezes Zrzeszenia Rybaków Morskich-Organizacji Producentów. 

Realizacja przedsięwzięcia została dofinansowana w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. 

– To był projekt z bardzo ciekawą agendą badawczą i projekt praktyczny. Był to również projekt partnerski, a takie są dodatkowo premiowane. Chcemy stymulować działania prowadzące do współpracy różnych środowisk. Musimy stwierdzić, że tutaj partnerzy stanęli na wysokości zadania, ich współpracę oceniamy jako bardzo dobrą. To przełożyło się na realizację projektu z konkretnym wynikiem – podkreśla Mariusz Byczkowski, dyrektor ds. wdrażania w Agencji Rozwoju Pomorza.

Aplikacja została oddana do użytku dla Zrzeszenia Rybaków Morskich - Organizacja Producentów we Władysławowie jako narzędzie pomocne rybakom w ich codziennej pracy. Zrzeszenie zamierza udostępniać usługę na szeroką skalę wszystkim zainteresowanym. Jeszcze do końca marca można korzystać z niej zupełnie za darmo. WEJDŹ i sprawdź! 

Konferencja pn. Ukierunkowany połów danych została objęta patronatem honorowym Wojewody Pomorskiego. Ponadto patronat nad wydarzeniem sprawował Komitet Badań Morza PAN. Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.