GAZ- SYSTEM zaznacza swoją obecność na konferencji PCHET 2025

Strona główna Energetyka, OZE GAZ- SYSTEM zaznacza swoją obecność na konferencji PCHET 2025

Partnerzy portalu

GAZ- SYSTEM zaznacza swoją obecność na konferencji PCHET 2025 - ZielonaGospodarka.pl
Paweł Sęk podczas Polish Conference for Hydrogen Energy and Technologies, fot. ZielonaGospodarka.pl

Podczas Polish Conference for Hydrogen Energy and Technologies (PCHET) 2025 trwającej w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni, odbył się wykład zatytułowany: „Wodorowa Mapa Polski”, który otwierał wydarzenie. Poprowadził go Paweł Sęk – Zastępca Dyrektora Pionu Transformacji Energetycznej w GAZ– SYSTEM.

Paweł Sęk w ramach współpracy międzynarodowej współtworzył strategie wspierające rolę gazu w gospodarkach zmierzających do dekarbonizacji, uwzględnienia jego wkładu w realizację celów polityki klimatycznej jako tzw. paliwo przejściowe oraz przygotowania do wdrożenia gazów odnawialnych (wodór, biometan). Podczas wykładu na PCHET opowiedział on szerzej o działalności spółki GAZ- SYSTEM i o realizowanych przez nią projektach.

Wodorowa Mapa Polski

Przeprowadzone przez GAZ-SYSTEM badanie - „Wodorowa Mapa Polski”, polegało na analizie 178 projektów związanych z produkcją, konsumpcją, dystrybucją oraz magazynowaniem wodoru w Polsce. Zestawienie sumaryczne danych, otrzymanych od uczestników badania pokazało, że deklarowana produkcja krajowa będzie gwałtownie wzrastać od 2030 roku i osiągnie stabilny poziom 1,11 mln ton rocznie od 2040 roku, z największą koncentracją projektów na północnym zachodzie kraju.

Województwa będące - według deklaracji - liderami produkcji wodoru to Lubuskie, Zachodniopomorskie i Pomorskie. Zebrane dane o planowanej konsumpcji wodoru także pokazały trend wzrostowy, osiągając poziom 1,27 mln ton w 2030 r., aż do 2,62 mln ton w 2040 roku W tym przypadku największego zapotrzebowania można się spodziewać w regionie centralnym i południowo-zachodnim, a liderami będą Wielkopolskie i Dolnośląskie.

Brak istniejącej infrastruktury przesyłowej wodoru oraz magazynów, dopiero rozwijająca się współpraca między producentami i konsumentami wodoru stanowią główne bariery dla powstania tego rynku. Według badania okazało się, że potencjalni użytkownicy wodoru nie nawiązali jeszcze trwałych relacji z przyszłymi producentami. 

Nordycko-Bałtycki Korytarz Wodorowy

Podczas prezentacji przedstawiono również Nordycko-Bałtycki Korytarz Wodorowy - pionierską inicjatywę, zmierzającą do włączenia odnawialnego wodoru jako źródła energii w sześciu państwach członkowskich UE. Łącząc centra produkcyjne w regionie nordyckim i bałtyckim z głównymi ośrodkami popytu, projekt przyczyni się do dekarbonizacji systemów energetycznych, w tym branży przemysłu, w których tradycyjne paliwa są trudne do wyeliminowania, przez co pomoże zmniejszyć emisję dwutlenku węgla nawet o 37 mln ton ekwiwalentu CO2 rocznie do 2050 r. - podano.

ZielonaGospodarka
Wizualizacja Nordycko-Bałtyckiego Korytarza Wodorowego (NBHC), fot. Gaz-System

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 73.44 $ baryłka  -4,14% 25.06.2026 03:05
 Cyna 51895 $ tona -5,63% 25.06.2026 03:05
 Cynk 3502.75 $ tona -3,03% 25.06.2026 03:05
 Aluminium 3263.25 $ tona -4,13% 25.06.2026 03:05
 Pallad 1177.5 $ uncja  -4,87% 25.06.2026 03:05
 Platyna 1582.6 $ uncja  -4,28% 25.06.2026 03:05
 Srebro 57.49 $ uncja  -6,72% 25.06.2026 03:05
 Złoto 4016.45 $ uncja  -2,73% 25.06.2026 03:05

Dziękujemy za wysłane grafiki.