Grupa Azoty w Małopolsce chce neutralności klimatycznej w 2050 roku

zc

23.02.2021 17:29 Źródło: PAP
Strona główna Klimat, ekologia Grupa Azoty w Małopolsce chce neutralności klimatycznej w 2050 roku

Partnerzy portalu

Grupa Azoty w Małopolsce chce neutralności klimatycznej w 2050 roku - ZielonaGospodarka.pl
fot. Grupa Azoty

Dążenie do osiągnięcia w 2050 roku neutralności klimatycznej w obrębie procesów produkcyjnych i działalności prowadzonej przez Grupę Azoty na terenie Małopolski zakłada porozumienie zawarte we wtorek przez spółkę oraz samorząd województwa małopolskiego.

Strony zadeklarowały także ścisłą współpracę na rzecz ochrony powietrza i klimatu w regionie.

Porozumienie zostało zawarte w ramach projektu LIFE EKOMAŁOPOLSKA – „Wdrażanie Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii”. Region będzie realizował projekt ze środków unijnych wraz z partnerami ze świata nauki i lokalnymi samorządami. Całkowity budżet przedsięwzięcia to ok. 70 mln zł.

Jak wyjaśnił marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski podczas spotkania w Centrum Badawczo Rozwojowym Grupy Azoty w Tarnowie, główne cele projektu to szeroko zakrojone prace na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatu, w tym stworzenie mapy potencjału odnawialnych źródeł energii, sieci ekodoradców ds. klimatu, a także działania w kierunku zwiększenia wykorzystania odnawialnych źródeł energii i poprawy efektywności energetycznej.

„To ważny dzień dla Małopolski. Transformacja przemysłu energetycznego to jedno z największych wyzwań, z jakimi musi się zmierzyć nasz region. Liczymy, że zostaną uruchomione środki na wdrożenie projektów inwestycyjnych, które wzmocnią potencjał wzrostu gospodarczego Małopolski i pozwolą na stworzenie nowych miejsc pracy” - zaznaczył Kozłowski.

Marszałek wyraził satysfakcję z tego, że strategia Grupy Azoty wpisuje się w działania podejmowane przez samorząd województwa w zakresie zapobiegania, łagodzenia i adaptacji do zmian klimatu, a także łagodzenia negatywnych skutków społeczno-gospodarczych transformacji energetycznej Małopolski.

Jak wskazał wicemarszałek województwa Tomasz Urynowicz, władze samorządowe widzą we współpracy z Grupą Azoty szanse na realizację projektów i przedsięwzięć wspierających proces transformacji przemysłu energochłonnego, szczególnie związane z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii oraz ograniczeniem emisji gazów cieplarnianych do 2030 roku.

W podpisanym dokumencie Grupa Azoty zadeklarowała m.in. dążenie do osiągnięcia w 2050 roku neutralności klimatycznej w obrębie procesów produkcyjnych i działalności prowadzonej w Małopolsce.

Prezes Grupy Azoty Tomasz Hinc przypomniał, że zakłady spółki, funkcjonujące w bliskim otoczeniu aglomeracji miejskich, realizują procesy produkcyjne, prowadząc równolegle intensywne działania w obszarze ochrony środowiska.

„Dążymy do realizacji idei gospodarki obiegu zamkniętego i redukcji emisji CO2 jednocześnie dbając o podnoszenie efektywności energetycznej i surowcowej naszych procesów technologicznych” - zapowiedział.

Zakład chemiczny w Tarnowie zadeklarował w zawartym porozumieniu realizowanie projektów związanych z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii, rozwijaniem technologii zielonego amoniaku i zielonego wodoru.

Wiceprezes Azotów Grzegorz Kądzielawski poinformował, że spółka prowadzi intensywne prace nad technologiami, które pomogą w transformacji jej działalności w kierunku Europejskiego Zielonego Ładu.

„Jako największy producent wodoru w Polsce podejmujemy również działania zmierzające do wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł, co ograniczy ślad węglowy oraz pozwoli otrzymywać zielony wodór i amoniak. Intensywnie pracujemy również nad tematami recyklingowymi oraz tworzywami biodegradowalnymi – wskazał.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 25550,00 $ tona 0,79% 1 cze
 Cynk 2270,00 $ tona 1,93% 1 cze
 Aluminium 2280,00 $ tona 1,15% 1 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.