Grupa Azoty z tytułem Lidera Transformacji Energetycznej w ramach Polskiego Kongresu Klimatycznego

Strona główna Klimat, Edukacja Grupa Azoty z tytułem Lidera Transformacji Energetycznej w ramach Polskiego Kongresu Klimatycznego

Partnerzy portalu

Grupa Azoty z tytułem Lidera Transformacji Energetycznej w ramach Polskiego Kongresu Klimatycznego  - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Grupa Azoty

Grupa Azoty otrzymała tytuł Lidera Transformacji Energetycznej 2024 w kategorii Inżyniera materiałowa, nanotechnologie. Spółka została doceniona za projekt „Granulaty envifill® - rodzina polimerów ulegających recyklingowi organicznemu". Statuetka przyznawana jest przez kapitułę Polskiego Kongresu Klimatycznego.

Konkurs organizowany przez Polski Kongres Klimatyczny to promocja najbardziej innowacyjnych produktów, technologii i usług związanych z ochroną klimatu. Projekty oceniane są pod względem oddziaływania na środowisko, skalowalności oraz innowacyjności. Celem konkursu jest przede wszystkim utworzenie platformy do współpracy biznesowo-instytucjonalnej na rzecz przyśpieszenia zielonej transformacji Polski.

Zielona transformacja, energooszczędność i innowacyjność to bardzo ważne zagadnienia dla Grupy Azoty, konsekwentnie wdrażane. Przykładem jest projekt granulatów envifill®, za który otrzymaliśmy wyróżnienie. To biodegradowalne polimery, innowacyjne w skali naszego kraju i stanowiące alternatywę w określonych zastosowaniach dla tradycyjnych tworzyw - mówi dr Marcin Witkowski Dyrektor Korporacyjny ds. ESG w Grupie Azoty S.A.

Linia  biodegradowalnych polimerów envifill® została wprowadzona do portfolio firmy w 2022 roku. Opracowano ją przede wszystkim z myślą o zastosowaniach opakowaniowych lub w obszarach, gdzie odpad pokonsumpcyjny nie nadaje się do recyklingu lub odzysku energii.  

Granulaty envifill® to innowacyjne rozwiązanie, a Grupa Azoty jest pierwszym producentem tego typu granulatów w Polsce. Opracowane formuły powstały na bazie autorskiego materiału envifill® TPS – w 100% polimeru pochodzenia roślinnego wytwarzanego na bazie skrobi termoplastycznej. Do produkcji granulatów wykorzystywane są surowce głównie ze źródeł odnawialnych, pochodzenia naturalnego i minerały. Uzyskane certyfikaty świadczą o możliwości przekazywania tych polimerów do recyklingu organicznego.

* * * 

Grupa Azoty to zdecydowany lider krajowego rynku nawozowego i jedna z kluczowych grup kapitałowych branży nawozowo-chemicznej w Europie. Zajmuje drugą pozycję w Unii Europejskiej w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, ma również silną pozycje na rynkach takich produktów jak melamina, poliamid, alkohole OXO, plastyfikatory czy biel tytanowa. Ważnym filarem strategii Grupy Azoty są inwestycje, a największym projektem są Polimery Police, realizowane przez spółkę celową Grupa Azoty Polyolefins. Jest to jedna z największych inwestycji w polskim i europejskim przemyśle chemicznym, która umożliwi dywersyfikację działalności biznesowej Grupy Azoty, a także pozytywnie wpłynie na pozycję Polski w segmencie tworzyw sztucznych i wzmocni niezależność energetyczno-surowcową kraju. 

W 2021 roku Grupa Azoty opublikowała strategię do 2030 roku, która stanowi plan konkretnych działań, napędzanych przez transformację klimatyczno-energetyczną Grupy Kapitałowej. Ogłoszona strategia stanowi odpowiedź Grupy na wymagania europejskiej polityki klimatycznej. Szczegółowe projekty z zakresu m.in. zielonej energii przemysłowej, ograniczenia emisyjności oraz dekarbonizacji opisane zostały w kluczowym projekcie „Zielone Azoty”.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.