Grupa Industria i Rolls-Royce SMR będą współpracować przy wdrażaniu małych reaktorów modułowych

zk

13.02.2023 07:39 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka, OZE Grupa Industria i Rolls-Royce SMR będą współpracować przy wdrażaniu małych reaktorów modułowych

Partnerzy portalu

Grupa Industria i Rolls-Royce SMR będą współpracować przy wdrażaniu małych reaktorów modułowych - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Rolls-Royce SMR

Świętokrzyska Grupa Przemysłowa Industria zawarła z Rolls-Royce SMR memorandum umożliwiające obu firmom współpracę przy wdrażaniu małych reaktorów modułowych (SMR) – poinformował polska spółka.

Jak poinformowała ŚGP Industria jako lider Centralnego Klastra Wodorowego im. Braci Łaszczyńskich, którego celem jest zeroemisyjne wytwarzanie energii i produkcja „zielonego wodoru” wybrała technologię Rolls-Royce SMR, aby zrealizować "ambitne cele produkcji 50 tys. ton czystego wodoru rocznie".

„To ważny krok w naszych relacjach z ŚGP INDUSTRIA – określający ramy współpracy, według których będziemy pracować nad wspólnymi planami wykorzystania naszej technologii SMR w Polsce do dekarbonizacji energochłonnego przemysłu i produkcji czystej energii dla przyszłych pokoleń” – podkreślił cytowany w komunikacie prezes Rolls-Royce SMR Tom Samson.

„Na międzynarodowym rynku Polska jest jednym z kluczowych odbiorców zaprojektowanych przez nas modułowych elektrowni jądrowych, które zapewniają 470 MW czystej, niedrogiej energii elektrycznej ze zrównoważonego źródła. To partnerstwo ma ogromny potencjał i może wspierać tysiące wysoko wykwalifikowanych, długoterminowych miejsc pracy w Polsce i w Wielkiej Brytanii – zarówno bezpośrednio, jak i w łańcuchu dostaw” – zaznaczył.

ŚGP Industria jest częścią Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP). Cezariusz Lesisz, prezes ARP, podkreślił, że współpraca z Rolls-Royce SMR to wielka szansa dla regionu świętokrzyskiego i spółek z grupy kapitałowej ARP „na rozwój zaawansowanej technologicznie bazy przemysłowej dla małej energetyki jądrowej w Polsce”.

„Budowa nowych kompetencji polskiego przemysłu wpisuje się w trend koncentrowania się na transformacji energetycznej i wzmacniania bezpieczeństwa oraz odporności energetycznej naszego kraju. Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. chce wspierać projekty transformacji przemysłu energochłonnego, który będzie mógł korzystać zarówno z odnawialnych źródeł energii, jak i energii jądrowej dostępnej w Polsce w ciągu najbliższej dekady lub szybciej” – dodał.

W komunikacie podkreślono, że zarówno Polska, jak i pozostałe kraje Europy Centralnej dążą do dekarbonizacji oraz wzmacniają swoje bezpieczeństwo energetyczne. „Rolls-Royce SMR oferuje rozwiązanie energetyczne, które jest idealnie dopasowane do podłączenia do sieci elektrycznej lub do zastosowań przemysłowych poza siecią, jak chociażby do produkcji wodoru” – wskazano.

Rolls-Royce SMR rozwija flotę małych reaktorów modułowych przeznaczonych na rynek globalny. Łańcuch dostaw rozdzielony jest na kilka fabryk, co maksymalizuje wydajność oraz powtarzalność produkcji zunifikowanych modułów, z których budowana jest cała elektrownia. Każda elektrownia Rolls-Royce SMR będzie budowana według tego samego projektu, z jednakowych modułów, na kompaktowej platformie ze zbrojonego betonu, aby móc być wykorzystana do wielu zastosowań, w tym zasilania sieci energetycznej lub przemysłu.

Celem ŚGP Industria jest zbudowanie łańcucha dostaw zunifikowanych części i modułów do produkcji SMR zarówno na rynek polski jak i na eksport. Jako lider Centralnego Klastra Wodorowego, ŚGP INDUSTRIA ma również w planach uruchomienie do trzech reaktorów SMR w celu dekarbonizacji regionalnej infrastruktury energetycznej oraz do produkcji wodoru. Otwiera to drzwi do zastąpienia w przyszłości ponad 8GW elektrowni węglowych w południowej Polsce za pomocą SMR po 2030 r.

„Rolls-Royce SMR nie ma sobie równych pod względem koncepcji i procesów produkcyjnych. Uczestnictwo w łańcuchu dostaw części i modułów dla Rolls-Royce SMR jest wielką szansą zarówno dla naszego regionu, jak i dla całego przemysłu w południowej Polsce, który w przeszłości był zaangażowany w budowę obecnie istniejących w Polsce elektrowni” – powiedział Szczepan Ruman, prezes zarządu ŚGP Industria.

Dodał, że Centralny Klaster Wodorowy jest platformą do współpracy dla firm przemysłowych z całej południowej Polski, jak również z innych trzech dolin wodorowych: dolnośląskiej, śląsko-małopolskiej i podkarpackiej.

„Przy wsparciu Grupy ARP chcemy tworzyć miejsca pracy oraz zapewnić polskiemu przemysłowi silny udział w przyszłościowej branży, jaką jest produkcja komponentów i modułów dla elektrowni SMR. W ramach zawartego memorandum chcemy w Kielcach utworzyć centrum mapujące i rozwijające łańcuch dostaw na wzór angielskiego NAMRC (Nuclear Advanced Manufacturing Research Center) w Sheffield. Dla rozwoju łańcucha dostaw w oparciu o Centralny Klaster Wodorowy i spółki z grupy ARP będziemy korzystać z brytyjskich doświadczeń programu Fit4Nuclear” – podkreślił.

Prezentacja technologii oferowanej przez firmę Rolls-Royce SMR odbędzie się 8 marca podczas spotkania Centralnego Klastra Wodorowego im. Braci Łaszczyńskich w ramach Targów energetycznych ENEX w Kielcach.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 23825,00 $ tona 2,27% 23 mar
 Cynk 2893,00 $ tona 0,21% 23 mar
 Aluminium 2264,00 $ tona 1,48% 23 mar
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.