Kto wynajmie autobusy wodorowe miastu Gdańsk? W piątek zakończył się przetarg

17.07.2023 08:39 Źródło: Gdańsk.pl
Strona główna Transport, Elektromobilność Kto wynajmie autobusy wodorowe miastu Gdańsk? W piątek zakończył się przetarg

Partnerzy portalu

 Kto wynajmie autobusy wodorowe miastu Gdańsk? W piątek zakończył się przetarg  - ZielonaGospodarka.pl
Zakończył się przetarg na najem autobusów wodorowych, które kursować będą po Gdańsku Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Gdańskie Autobusy i Tramwaje zakończyły przetarg na długoterminowy najem dziesięciu autobusów miejskich, zasilanych „zielonym wodorem” wraz z pełną obsługą serwisową. Wpłynęła jedna oferta, która mieści się w założonym budżecie na ten cel. Nowe pojazdy mają zasilić flotę GAiT już w przyszłym roku. Będą obsługiwać gdańskie linie przez dziesięć lat.

Jedna oferta na autobusy wodorowe

- Gdańskie Autobusy i Tramwaje otworzyły dziś kopertę z jedyną ofertą, jaka wpłynęła w przetargu na dziesięcioletni najem i serwis autobusów, które będą zasilane wodorem produkowanym z energii odnawialnej. Firma Polski Autobus Wodorowy podejmie się realizacji tej usługi za ponad 171 milionów złotych. Oferta mieści się w założonym na ten cel budżecie - poinformowała prezydent Aleksandra Dulkiewicz. - Teraz będzie analizowana, i jeśli wszystko będzie w porządku, w przyszłym roku na ulice Gdańska wyjadą pierwsze autobusy napędzane "zielonym" wodorem.

Miasto zabezpieczyło na ten cel 172,2 mln złotych brutto.

Zeroemisyjność i wysoki zasięg

Pojazdy muszą być zasilane wodorem otrzymywanym przy użyciu energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych. Energia ta pozyskiwana może być z wody, wiatru, ze słońca, może być to także energia geotermalna lub pozyskana z biomasy.

Wymagany zasięg autobusu powinien wynosić minimum 330 km na jednym tankowaniu. Taki zasięg pozwala na wykonywanie 90 procent zadań autobusowych w gdańskiej sieci komunikacji miejskiej.
Komfortowe i bezpieczne

Zgodnie ze standardami obowiązującymi w gdańskiej komunikacji miejskiej, nowe pojazdy, podobnie jak te już posiadane przez GAiT, przystosowane mają być do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i osób podróżujących z wózkami dziecięcymi. Dlatego w tych autobusach znajdować się ma wydzielona strefa do bezpiecznego przewozu osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim i dla wózka dziecięcego oraz platforma umożliwiająca wjazd wózka. W trosce o potrzeby osób o ograniczonej możliwości poruszania się oraz osób niewidomych i niedowidzących wszystkie kolumny i poręcze wykonane mają być w kolorze żółtym, a przyciski opisane w alfabecie Braille`a. W pojazdach znajdować się będą także pasy do bezpiecznego przewozu rowerów.

Do dyspozycji pasażerów mają być wygodne ergonomiczne fotele, wykonane z materiałów o podwyższonej odporności. Pojazdy wyposażone mają być również w systemy monitoringu i klimatyzacji, a tablice informacyjne dla podróżujących powinny być wykonane w wysokiej jakości technologii LED, tak samo, jak oświetlenie pojazdów. W autobusach zamontowane mają zostać także gniazda USB oraz zautomatyzowane defibrylatory zewnętrzne AED. Zamawiane pojazdy powinny być wyposażone również w system liczenia pasażerów.

Najem z pełną obsługą serwisową

Najem obejmować ma pełną obsługę serwisową pojazdów. Wykonawca umowy zobowiązany będzie do utrzymania technicznego pojazdów przez cały okres najmu. Serwis w ramach umowy dzierżawy obejmować ma m.in: obsługę techniczną (przeglądy codzienne i okresowe), naprawy eksploatacyjne, naprawy części, które uległy awarii w trakcie eksploatacji autobusów, naprawy powypadkowe, naprawy będące następstwem wandalizmu, naprawy będące następstwem uszkodzeń wynikających z błędów eksploatacji autobusów, czynności związane z aktualizacją bądź zmianą oprogramowania, a także sprzątanie i mycie pojazdów. Gotowe do jazdy, zatankowane „zielonym wodorem” autobusy mają być podstawiane codziennie na teren zajezdni autobusowej GAiT oraz odbierane przez wykonawcę umowy po zakończeniu ich pracy.

Płatność za kompleksową usługę finansowana będzie z bieżących własnych środków spółki pochodzących z wpływów za wykonywane usługi i regulowana w rozliczeniu comiesięcznym. Dostawy pojazdów mają odbywać się w transzach. Wszystkie autobusy muszą zostać dostarczone w terminie do 12 miesięcy od dnia zawarcia umowy.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.