Licznik ginących gatunków wyświetlany na Tauron Arenie

zk

21.04.2022 12:30 Źródło: PAP
Strona główna Klimat, Edukacja Licznik ginących gatunków wyświetlany na Tauron Arenie

Partnerzy portalu

Licznik ginących gatunków wyświetlany na Tauron Arenie - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Remigiusz Łupicki/Fundacja Green Festival

Licznik ginących gatunków pojawił się w środę na elewacji Tauron Areny Kraków. Podświetlana animacja została przygotowana przy okazji Dnia Ziemi oraz zaplanowanego na lato 5. Green Film Festivalu.

Zgodnie z informacjami przekazanymi na briefingu prasowym przez organizatorów festiwalu, licznik czynny ma być przez rok, włączał będzie się codziennie o godz. 20.

Na poszczególnych slajdach prezentacji wyświetlają się informację m.in. o tym, że każdego dnia na Ziemi ginie 55 gatunków zwierząt i roślin, każdego miesiąca – prawie 1,7 tys. Jeden z napisów głosi, że tempo wymierania gatunków współcześnie jest oceniane na 100 razy szybsze niż naturalnie. Inny slajd pokazuje, że w 1926 r. na Ziemi było prawie 10 mln 700 tys. gatunków, a obecnie jest ich prawie 8 mln 700 tys.

„Obecnie sklasyfikowanych, policzonych, jest co najmniej 7 mln gatunków zwierząt i roślin. Wiemy, że nie mniej niż 1 mln spośród nich utracimy w najbliższych dekadach. Mamy do czynienia ze zjawiskiem zubożenia gatunkowego. (…) Dalsze zubożenie gatunkowe może doprowadzić do tego, że sami otrzemy się o wyginięcie” – powiedział Kamil Wyszkowski z United Nations Global Compact Network Poland (UNGC), organizacji powołanej przez ONZ i zachęcającej do zrównoważonego biznesu.

Jak podkreślił, powodem ginięcia gatunków jest głównie chciwość ludzka. Zwróciło uwagę, że szczególna walka, póki co przegrywana, o bioróżnorodność trwa w Amazonii, Środkowej Afryce i Azji Południowo-Wschodniej – regionach, gdzie wycinane są lasy.

Licznik zainstalowany na Tauron Arenie przypomina o Dniu Ziemi, który przypadnie w piątek oraz o zbliżającym się Green Film Festivalu, planowanym na 14-21 sierpnia. „Licznik gatunków zwraca uwagę na masowe wymieranie gatunków i ten problem będzie tematem przewodni naszego festiwalu” – zapowiedział Grzegorz Dukielski, szef Fundacji Green Festival.

Podkreślił także, powołując się na szacunki ONZ, że z każdym kilometrem kwadratowym wycinanych puszcz amazońskich tracimy od kilkunastu do kilkuset niepoznanych gatunków.

Wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig mówił o działaniach miasta na rzecz bioróżnorodności. Szczególnie zaakcentował sadzenie łąk kwietnych i stawianie uli. „Pokazujemy, że nawet na drobnym fragmencie miasta można zrobić coś dla bioróżnorodności.(…) Chcemy uczynić wiele, by proces degradacji zatrzymać” – zaznaczył.

Piąty BNP Paribas Green Film Festival w Krakowie będzie okazją do obejrzenia polskich i światowych produkcji poruszających temat problemów środowiskowych. W kinach plenerowych na Bulwarach Wiślanych publiczność zobaczy m.in. międzynarodowe produkcje takie jak pokazywana na festiwalu w Cannes „Aya” czy nagradzany na światowych festiwalach film „Eating out way to extinction” z udziałem Kate Winslet. Wśród filmów polskich będą „Rzeczpospolita Wegańska” Sławomira Jankowskiego, „Co z tą wodą” Macieja Chłopickiego.

Z festiwalu wykluczone zostały filmy produkcji rosyjskiej w związku z inwazją tego kraju na Ukrainę.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.