W trosce o zdrowie dzieci, London walczy z zanieczyszczeniami powietrza

zk

26.08.2021 14:39 Źródło: Własne
Strona główna Ekologia, Ochrona środowiska W trosce o zdrowie dzieci, London walczy z zanieczyszczeniami powietrza
W trosce o zdrowie dzieci, London walczy z zanieczyszczeniami powietrza - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Pixabay

Władze Londynu martwi wpływ zanieczyszczeń powietrza na dzieci w wieku szkolnym. Miasto planuje ograniczyć obecność poszczególnych pyłów, do 2030 roku wpisując się tym samym w limity ustanowione przez WHO. Już w tym roku emisja pyłów PM 2,5 z transportu drogowego ma się zmniejszyć o 35 proc. w centralnej części miasta.

Dzieci dorastające w zanieczyszczonych obszarach w stolicy Wielkiej Brytanii mają znacznie mniejszą objętość płuc, z utratą około 5 proc. pojemności – w porównaniu z ich rówieśnikami w pozostałej części Anglii, wykazała analiza.

Greater London Authority, znany również jako City Hall, oznajmił, że 98 proc. londyńskich szkół znajduje się w  obszarach przekraczających limity zanieczyszczeń ustanowione przez WHO, w porównaniu do 24 proc. w innych miejscach. W dokumencie dodano, że 3,1 mln dzieci w całej Anglii chodzi do szkół na obszarach przekraczających limity WHO dla pyłów zawieszonych PM2.5.

Burmistrz Sadiq Khan i jego zespół zobligowali się do podwojenia wysiłków, aby londyńskie dzieci mogły oddychać czystym i bezpiecznym powietrzem.
 
– Chcę się upewnić, że cały Londyn spełnia limity Światowej Organizacji Zdrowia dla pyłu zawieszonego. Ale nie mogę tego zrobić sam i chcę współpracować z rządem, aby osiągnąć ten cel. Dlatego proszę, aby nowy Environment Bill zawierał prawnie wiążące limity zalecane przez WHO, które mają być osiągnięte do 2030 roku – oznajmił burmistrz.
 
Czyste powietrze dłuższe życie
 
Ratusz wskazał, powołując się na ustalenia z badania, które zlecił, że polityka jakości powietrza i szersze ulepszenia zwiększyłyby średnią długość życia dziecka urodzonego w Londynie w 2013 roku o sześć miesięcy.
 
Tylko garstka szkół w centrum Londynu była nadal narażona na zawyżone poziomy NO2 w 2019 roku po tym, jak wprowadzono surowsze normy dotyczące ograniczenia emisji.
 
Środki, w tym centralna londyńska strefa ultra niskiej emisji (ULEZ), już zmniejszyły liczbę państwowych szkół zlokalizowanych na obszarach o podwyższonym poziomie zanieczyszczenia dwutlenkiem azotu o 97 proc. od 2016 do 2019 roku, kiedy to pozostało ich tylko 14, wynika z analizy. Tylko dzięki rozszerzeniu ULEZ zaplanowanemu na październik i zaostrzeniu strefy niskiej emisji na początku tego roku dla ciężkich pojazdów, emisja pyłów PM2.5 ze spalin ma spaść o 35 proc. w centralnej części miasta.

Redukcja na wielu poziomach

Dzięki ULEZ w centrum Londynu, stężenie NO2 na drogach zostało zredukowane o 44 proc. przed pandemią, w porównaniu do 27 proc. w przypadku PM2.5. Mimo to, średnie stężenie wokół szkół w Londynie w 2019 roku, 12 mikrogramów na metr sześcienny, było ponad dwukrotnie wyższe niż średnie stężenie w Cumbrii, gdzie poziom był najniższy w Anglii.
 
– Zbyt długo akceptowano, że dzieci dorastające w Londynie będą oddychać bardziej zanieczyszczonym powietrzem niż ich przyjaciele i rodzina spoza tego wspaniałego miasta. Ale ja się na to nie godzę. Robię wszystko, co w mojej mocy, aby powstrzymać młodych londyńczyków przed oddychaniem powietrzem tak brudnym, że uszkadza ich płuca i powoduje tysiące przedwczesnych zgonów każdego roku – podkreślił Khan.
 
Zła jakość powietrza hamuje rozwój płuc dzieci i pogarsza przebieg przewlekłych chorób, takich jak astma, choroby płuc i serca. Zanieczyszczające mikroskopijne cząsteczki uszkadzają komórki mózgowe. Mogą one upośledzać rozwój poznawczy u dzieci, w tym ich zdolność do nauki. Długotrwałe narażenie na ich działanie często prowadzi do chorób neurodegeneracyjnych i zwiększa ryzyko udaru.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 39575,00 $ tona 1,67% 18 paź
 Cynk 3814,00 $ tona 0,53% 18 paź
 Aluminium 3179,00 $ tona 0,54% 18 paź
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.