Projekt specustawy dot. elektrowni szczytowo-pompowych przeszedł w czwartek przez Stały Komitet Rady Ministrów - poinformowała w piątek wiceminister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska. Nowe przepisy mają ułatwić budowę takich elektrowni.
"Przed nami specustawa dotycząca elektrowni szczytowo-pompowych jako takiego naturalnego magazynu energii. Ona wczoraj (w czwartek - PAP) przeszła przez Stały Komitet Rady Ministrów" - powiedziała wiceszefowa MKiŚ w piątek na antenie Polskiego Radia 24.
Łukaszewska-Trzeciakowska wyraziła nadzieję, że projekt "bardzo szybko" trafi do Sejmu.
Projekt ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie elektrowni szczytowo-pompowych i inwestycji towarzyszących został opublikowany w listopadzie 2022 r. Jego celem jest ułatwienie realizacji takich inwestycji.
Według resortu klimatu i środowiska wraz z rosnącym udziałem odnawialnych źródeł energii rosnąć będzie znaczenie źródeł stabilizujących, na czele z elektrowniami szczytowo-pompowymi. Zwrócono uwagę, że w Polsce od wielu lat, oprócz działań modernizacyjnych, nie powstała żadna nowa taka elektrownia.
Wiceminister Łukaszewska-Trzeciakowska tłumaczyła w grudniu podczas posiedzenia podkomisji, że w projekcie wprowadzono instytucję decyzji zintegrowanej, co ma znacznie ułatwić proces lokalizacyjny inwestycji. Określono też wprost, że inwestycja w zakresie elektrowni szczytowo-pompowej jest inwestycją celu publicznego w rozumieniu przepisów o gospodarce nieruchomościami.
Wiceszefowa resortu środowiska podała, że wprowadzono również instrumenty mające na celu usprawnienie procesu inwestycyjnego, takie jak odpowiednie skrócenie terminów decyzji administracyjnych, nadanie im rygorów natychmiastowej wykonalności czy też skrócenie terminów rozpatrywania przez sądy administracyjne środków zaskarżenia.
W Polsce obecnie funkcjonuje sześć głównych elektrowni szczytowo-pompowych: Elektrownia Żarnowiec – moc 716 MW; Elektrownia Porąbka-Żar – moc 500 MW; Zespół Elektrowni Wodnych Solina-Myczkowce – moc 200 MW po modernizacji w latach 2000–2002 (przed modernizacją moc 136 MW); Elektrownia Żydowo – moc 167 MW po modernizacji zakończonej w 2013 r.; Elektrownia Niedzica – 92 MW; Elektrownia Dychów o mocy 90 MW.
Energetyka, OZE
Gospodarka odpadami, Recykling
Ekologia, Ochrona środowiska
E-transport, E-logistyka, E-mobilność
EkoDom, EkoBudownictwo
EkoRolnictwo, BioŻywność
Prawo, Administracja, Konsulting
Gdański Uniwersytet Medyczny otrzymał dofinansowanie na fotowoltaikę
ArcelorMittal Poland zmodernizuje wielki piec w Dąbrowie Górniczej za ponad 720 mln zł
Polska Organizacja Biometanu o projekcie zmianie ustawy o OZE
Kotły elektrodowe zasilane energią z wiatru i słońca ogrzeją Gdańsk [WIDEO]
Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna podąża ścieżką zrównoważonego rozwoju
Podpisano porozumienie w sprawie przyspieszenia wdrażania małych reaktorów jądrowych m.in. w Polsce
Ropa brent | 64,38 $ | baryłka | 0,00% | 21:58 |
Cyna | 23825,00 $ | tona | 2,27% | 23 mar |
Cynk | 2893,00 $ | tona | 0,21% | 23 mar |
Aluminium | 2264,00 $ | tona | 1,48% | 23 mar |
Pallad | 2680,00 $ | uncja | 0,00% | 21:57 |
Platyna | 1191,10 $ | uncja | 0,00% | 21:59 |
Srebro | 25,11 $ | uncja | 0,00% | 21:59 |
Złoto | 1731,30 $ | uncja | 0,00% | 21:59 |